28.04.2021

Jak się ubrać na rower?

Wiosenna pogoda zachęca do wyjścia na rower. Tylko... w co się ubrać? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych nowości rowerowych na wiosnę 2021.

                       

Odzież rowerowa, jeśli jest odpowiednio dobrana, może służyć nam przez cały rok. Jednak prawda jest taka, że niewielu z nas jeździ na rowerze zimą. Krótki dzień, kiepska widoczność, mróz oraz opady śniegu (albo, co gorsza, deszczu ze śniegiem) skutecznie zniechęcają do tego typu rekreacji. Ale wiosną to już zupełnie inna bajka! Decydujemy więc, że najwyższa pora wydobyć rower z przechowalni. Naszą pierwszą czynnością jest kontrola sprzętu. Można to zrobić samodzielnie, jednak lepiej dla pewności powierzyć serwis specjalistom. Wówczas mamy nie tylko pewność, że napęd czy hamulce nas nie zawiodą. Zyskujemy też czas, by zastanowić się nad tym, jak się ubrać na rower.

Jak się ubrać na rower?

Wybierając się nawet na krótką przejażdżkę na rowerze musimy liczyć się z tym, że może złapać nas deszcz. Drobny opad nie powinien nam przeszkadzać. Wprost przeciwnie, może być całkiem przyjemny, jeżeli dobrze się zawczasu zastanowimy, jak się ubrać na rower. Zadbajmy także o ochronę przed chłodem i wiatrem. Wiatr bywa potężnym sprzymierzeńcem rowerzystów, ale głównie latem. No i oczywiście wtedy, gdy wieje nam w plecy. Niestety zimny wiatr momentalnie wychładza i potęguje odczuwanie niskiej temperatury.

Kurtka przeciwdeszczowa

Najważniejszym elementem ubioru na rower podczas opadów jest kurtka przeciwdeszczowa. Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie, najlepiej dobrać oddychającą i wytrzymałą kurtkę z membraną. Dobrym wyborem może być kurtka Maloja Spih NOS o uniwersalnym kroju, który w zależności od doboru rozmiaru sprawdzi się na damskiej i męskiej sylwetce. Zostałą wyposażona w laminat Gore-Tex® Shakedry o wysokich parametrach oddachalności i wodoodporności. Przedłużony tył zabezpieczy także przed intensywnymi podmuchami wiatru. Tego typu konstrukcja to właściwa decyzja jako ochrona przed zmiennymi warunkami pogodowymi na trasie.

Odpowiednia bielizna

Zastanawiając się, jak się ubrać na rower, zawsze zacznij od tego, co najbliżej ciała. Odpowiednia bielizna na rower to oczywiście bielizna odprowadzająca pot. Producenci zapewniają nam szeroki wybór, dzięki czemu w pełni dostosujemy ten element odzieży do swojej aktywności. Opcją numer jeden na cieplejsze dni jest specjalistyczna koszulka rowerowa, taka jak Dynafit Ride. Jednak wiosną lub jesienią może się okazać, że taka koszulka to zdecydowanie za mało. Warto wówczas zastąpić ją cieplejszą bielizną termoaktywną, która dobrze odprowadzi pot i zadba o nasz komfort termiczny.

Jeśli już mowa o bieliźnie na rower, nie sposób pominąć spodenek z tzw. pampersem. To nic innego jak amortyzująca wkładka w miejscu, w którym nasza pupa spoczywa na siodełku. Wkładka może być wykonana z gąbki lub – w przypadku artykułów wyższej klasy – z dobrej jakości pianki. Za przykład mogą posłużyć bokserki Dynafit Ride Padded Under Shorts zakładane pod spodenki.

jak się ubrać na rower wiosną - spodenki z wkładką
Bielizna rowerowa Dynafit Ride Padded Under pozwoli w pełni cieszyć się komfortem jazdy (fot. 8academy).

Wkładka nie tylko zapobiega uczuciu dyskomfortu, spowodowanego kilkugodzinnym uciskiem. Zapobiega też odparzeniom i otarciom. Pamiętajmy, że pod majtki lub spodenki z wkładką nie nosimy zwykłej bielizny. Tylko wówczas nasze spodenki rowerowe będzie właściwie działać – czyli antybakteryjnie, ochronnie i przeciwpotnie.

Na co zwrócić uwagę, kupując bieliznę rowerową?

  • Przede wszystkim nie warto oszczędzać. Bielizna z wkładką amortyzującą bezpośrednio styka się z naszym ciałem. Słabej jakości pianka czy materiał obszycia może podrażniać i uwierać. Poza tym szybko się zużyje.
  • Najlepiej sprawdzą się krótkie, dopasowane spodenki do połowy uda, takie jak Maloja Rubinie dla pań czy Oakley Oakley Mtb Inner Short dla panów. Dzięki ogumowanym wykończeniom nie przesuwają się na udach podczas jazdy. Poza tym dobrze przylegają do ciała, dlatego można je stosować przez cały rok: latem jako jedyną odzież, wiosną i jesienią jako bieliznę. Dla miłośników terenowej jazdy odpowiednie mogą okazać się np. Oakley Factory Pilot Lite Short lub Ion Traze.
  • Zwróć uwagę na to, by precyzyjnie dobrać rozmiar bielizny. Zbyt mała może niekomfortowo uciskać, za duża będzie przesuwać się, przez co nie będzie w pełni realizować swojej funkcji. Kieruj się tabelą rozmiarów.

Jak się ubrać na rower – wybieramy spodnie

Latem w zupełności wystarczą nam krótkie spodenki rowerowe, o których była mowa powyżej. Co jednak w sytuacji, gdy jest chłodno, wieje wiatr lub pada deszcz? Spodnie przeciwdeszczowe do jazdy na rowerze poddawane są specyficznym obciążeniom. W związku z tym muszą być:

  • luźne w biodrach, ponieważ wkładamy je na spodenki rowerowe, często z tzw. pampersem
  • elastyczne, by nie utrudniały pedałowania i nie przecierały się w newralgicznych miejscach, czyli w kroku i na kolanach
  • niezbyt szerokie poniżej kolan, aby nogawka nie weszła między zębatki a łańcuch
  • oddychające.

To sporo wymagań! Spełniają je na przykład spodnie Montura Sprint Cover. Chronią zarówno przed deszczem, jak i przed wiatrem. Zamek po boku, umieszczony na całej długości nogawki sprawi, że będą dobrym rozwiązaniem awaryjnym. Można założyć je szybko jako warstwę zewnętrzną w razie nagłego pogorszenia pogody i zdjąć, gdy znów wyjrzy słońce.

Nawet jeśli nie pada, nie warto wskakiwać w krótkie spodenki rowerowe jak tylko temperatura podniesie się o kilka stopni powyżej zera. Warto zadbać także o odpowiednie zabezpieczenie przed urazem, które zapewnią ochraniacze rowerowe. Sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy planujemy ostrą jazdę górskimi szlakami enduro.

ochraniacze na rower ion
Ochraniacze Ion Knee Sleeve zadbają o ochronę naszych kolan (fot. 8academy).

Buty do jazdy na rowerze

Kwestia butów to trudny temat. Jeżeli używamy systemu zatrzaskowego SPD, to możemy wybrać jedynie takie buty, które będą z nim kompatybilne. System zatrzaskowych pedałów ma ogromną zaletę: bardzo efektywnie przenosi generowaną przez nas energię na napęd roweru. Nie jest jednak pozbawiony wad. Przede wszystkim system jest mało odporny na zabrudzenia błotem, a o te bardzo łatwo podczas jazdy w terenie. Ponadto może on sprawiać problemy niedoświadczonym rowerzystom. Jest przeznaczony przede wszystkim do długiej, sportowej jazdy, gdy koncentrujemy się na pokonywaniu kolejnych kilometrów.

W specjalistycznych butach rowerowych system SPD jest w chwili zakupu zasłonięty zaślepką. Dlatego możemy z powodzeniem używać takiego obuwia do pedałów platformowych. Jeśli jednak wybieramy się na trudny, wymagający szlak górski, może się okazać, że buty do rowerów MTB będą jednak zbyt sztywne. Chodzenie w nich może być mało komfortowe. Dlatego w takiej sytuacji warto rozważyć wybór niskich butów trekkingowych. Najlepsze na chłodniejsze dni będą buty z membraną – nie przemokną nawet podczas deszczu i ochronią nasze stopy przed wiatrem w czasie intensywnego pedałowania. Dobrym rozwiązaniem mogą być też modele zaprojektowane do rowerowej aktywności takie jak wyposażone w syntetyczną cholewkę Five Ten Freerider Pro czy cechujące się wytrzymałością damskie buty Five Ten Freerider Pro. Obydwie propozycje posiadają podeszwę Stealth® S1 z bieżnikiem Classic Dotty™ o wysokiej przyczepności oraz klasyczny system wiązania. Z powodzeniem sprawdzą się na przygotowanych górskich trasach.

Skarpetki rowerowe

Niektórzy zapytają: po co specjalne skarpetki na rower? Specjalne skarpetki nie tylko ochronią nasze stopy i kostki przed wychłodzeniem. Ochronna warstwa na goleniu zminimalizuje ryzyko bolesnego otarcia czy stłuczenia podudzia o pedał roweru.

skarpety na rower ion
Skarpety rowerowe Ion BD to najlepszy patent na ochronę goleni (fot. 8academy).

Jeśli jednak taka ochrona jest Ci niepotrzebna, możesz wybrać także niższe skarpetki. Czym się kierować w ich wyborze? Przede wszystkim: jakością. Dobrze skarpetki rowerowe odprowadzą wilgoć, zadbają o komfort termiczny Twoich stóp i zapobiegną otarciom. Nie będą rolować się na pięcie, irytować szwami w nieodpowiednim miejscu czy krępować nieprzyjemnym zapachem po zdjęciu butów. Do wyboru masz skarpetki rowerowe o wielu ciekawych wzorach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by używać ulubionych skarpetek trekkingowych. W ciepłe dni postaw na skarpetki, które zapewnią ochronę przed odparzeniami, w chłodne i wilgotne zaś wybierz skarpety wodoodporne Storm Sock, które zapewnią ciepło i uczucie suchości [przeczytaj Test skarpet wodoodpornych Bridgedale].

Jak się ubrać na rower – okulary

Okulary rowerowe są niezbędnym elementem komfortowej jazdy o każdej porze roku, nie tylko wiosną. Wysokiej jakości okulary rowerowe zabezpieczają przede wszystkim promieniowaniem słonecznym. Ale nie tylko. Chronią bowiem także przed wiatrem, kroplami deszczu, piaskiem, drobnymi kamieniami, gałęziami drzew oraz… owadami. Szczególnie te ostatnie lubią wpadać do niezabezpieczonego oka, powodując ból, podrażnienie, ryzyko infekcji, a nawet niebezpieczeństwo wypadku. Wybierając okulary rowerowe warto sięgać więc po sprawdzone konstrukcje najlepszych producentów takich jak Oakley, POC, czy Julbo.

Wybierając okulary rowerowe kieruj się kilkoma czynnikami:

  • Wygoda i dopasowanie – w końcu będziesz je mieć na nosie przez długi czas. Powinny dobrze przylegać do twarzy, lecz nie uciskać. Przymierzając okulary, pochyl się mocno do przodu i sprawdź, czy okulary się nie zsuwają. W zależności od modelu naszego roweru jeździmy w mniej lub bardziej pochylonej pozycji. Pamiętaj także, by przymierzyć okulary, nosząc kask rowerowy. Oba te elementy Twojego ekwipunku muszą być kompatybilne.
  • Ochrona przed promieniowaniem UV. Tu nie ma i nie może być kompromisów. Okulary po prostu muszą zabezpieczać przed ostrym słońcem. Pada ono nie tylko z góry, ale także odbija się od różnych powierzchni. I to przez cały rok, niezależnie od pogody.
  • Kształt. Powinien być opływowy. Szkła okularów rowerowych zwykle są duże i wygięte ku dołowi.
  • Korygowanie wady wzroku. Okulary sportowe zwykle służą ochronie. Jeśli jednak masz silną wadę wzroku i jakichś powodów nie możesz używać soczewek kontaktowych, wybierz się do specjalisty, który wykona dla Ciebie rowerowe okulary korekcyjne.
  • Możliwość szybkiej wymiany szkieł. Pozwala to dostosować stopień ochrony przeciwsłonecznej do aktualnych warunków pogodowych. Inną opcją jest wybór fotochromatycznych soczewek, na przykład w okularach Julbo Ultimate Reactiv.
  • Materiał, z którego wykonane są szkła. Mówiąc o szkłach okularowych, nie mamy koniecznie na myśli soczewki wykonane ze szkła. Bazą mogą być materiały syntetyczne, odporne na uszkodzenia, jak w okularach Oakley Jawbreaker

okulary rowerowe
Okulary rowerowe Julbo Ultimate Reactiv (fot. 8academy).

Rękawiczki rowerowe

Nawet osoby sporadycznie jeżdżące na rowerze wiedzą, że rękawiczki to bardzo przydatny element wyposażenia. Chronią one przed zimnem i wiatrem, poprawiają kontrolę hamowania i trzymania kierownicy, a także zabezpieczają dłonie w razie upadku. Wiosną i jesienią warto wybrać wersję pełną, czyli klasyczne rękawice rowerowe. Gdy jest ciepło, może nam być wygodniej w mitenkach, czyli rękawiczkach bez palców lub do połowy palców. Przed zakupem sprawdźmy, czy rękawiczki mają szeroką powierzchnię antypoślizgową na wewnętrznej części dłoni. Zapobiegnie to ślizganiu się rąk na kierownicy nawet w trakcie jazdy w deszczu.

rękawiczki rowerowe ION
Pełne rękawiczki rowerowe Ion Scrub (fot. 8academy).

Jak się ubrać na rower – ochrona głowy

Podstawowym wyposażeniem każdego rowerzysty powinien być solidny kask rowerowy. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego obowiązek jazdy w kasku dotyczy dzieci do 14 roku życia. Jednak warto pamiętać, że posiadanie kasku redukuje ryzyko urazu głowy aż o 70%! Upadki zdarzają się nawet mistrzom kolarstwa. Kask jest niezbędny, gdy pedałujemy mało uczęszczanym górskim szlakiem jak i podczas jazdy przygotowaną drogą dla rowerów. Zatem prawidłową odpowiedzią na pytanie, jak się ubrać na rower jest: tak, by jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo.

Czasem może być na tyle chłodno, że w samym kasku będzie nam zbyt zimno. Dlatego warto włożyć pod niego cienką czapkę, na przykład Buff Microfiber Reversible Hat. Nie zapominajmy także o zaletach chusty wielofunkcyjnej. Warto zabrać ze sobą na wyjazd rowerowy kilka sztuk. Mogą one służyć jako czapka, ochrona twarzy oraz szyi. W ostateczności, jeśli zgubimy rękawiczki, a jest bardzo zimno, mogą ochronić grzbietową część dłoni przed wiatrem i chłodem.

Co jeszcze się nam przyda?

Rewelacyjnym pomysłem jest zabranie na wiosenną wycieczkę butelki z ciepłym napojem. Aby na bieżąco nawadniać się w trakcie jazdy, skorzystajmy z camelbacka. Można z niego wygodnie pić bez marnowania czasu na kolejne przystanki. Rurka wychodzi z plecaka i jest często poprowadzona na jednym z pasów ramiennych. Ciekawym pomysłem jest także termos obiadowy. Pozwala on cieszyć się ciepłym posiłkiem w terenie i jest tańszą alternatywą dla żywności liofilizowanej.

Dodatkowe wyposażenie – w co je spakować?

Poza kwestią jak się ubrać na rower wiosną pomyślmy też o tym, w co spakować dodatkowy sprzęt i zapasową odzież. Dobrze jest zaopatrzyć się w nieprzemakalne worki i poręczne sakwy. Uprawiając bikepacking stosujemy sakwy na bagażnik, podsiodłowe, torby na ramę oraz na kierownicę. Jeżeli jednak komfort jest dla nas ważniejszy niż dynamika jazdy, warto pomyśleć o nieprzemakalnych sakwach na bagażnik. Rzeczy, które nie mogą zamoknąć, na przykład zapasową odzież, warto dodatkowo zabezpieczyć poprzez umieszczenie ich w worku nieprzemakalnym.

Jeżeli wycieczka jest krótka lub bierzemy ze sobą bardzo mało rzeczy, dobrą opcją może być plecak rowerowy. Pozwoli on zabrać ze sobą termos, przekąski, kurtkę czy apteczkę także na pieszą wycieczkę. Nie będzie ponadto zaburzał dynamiki roweru, stanowiąc zintegrowany z nami ciężar. [O tym Jaki plecak rowerowy wybrać pisaliśmy w osobnym artykule].

Jak się ubrać na rower – dodatkowe informacje

  • Jeżeli choć część trasy rowerowej prowadzi przez ulicę, dobrze jest włożyć na siebie kamizelkę odblaskową lub elementy odblaskowe. Znacznie poprawia ona naszą widoczność oraz bezpieczeństwo.
  • Nigdy nie zapominajmy o prawidłowym oświetleniu roweru. Musimy posiadać białe światło z przodu oraz czerwone z tyłu. Przed każdą wycieczką sprawdźmy baterie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ich działania, trzeba je koniecznie wymienić na nowe lub wziąć zapasowy zestaw.
  • Praktycznym uzupełnieniem naszego rowerowego wyposażenia jest dodatkowa czołówka. Nie tylko pomoże doświetlić drogę i poprawi naszą widoczność. Przyda się także wtedy, gdy musimy zejść z roweru na przykład po to, by naprawić jakąś drobną usterkę. Aby było to możliwe, zabieramy ze sobą także multitool rowerowy.
  • Jeśli mamy wątpliwości, jak się ubrać na rower, zabierzmy dodatkową kurtkę, najlepiej kurtkę hybrydową. Zmiana pogody może nas nieprzyjemnie zaskoczyć, a wychłodzeni nie będziemy mieli żadnej przyjemności z jazdy. Zapasowa odzież przyda się także na czas postoju.

[Zapraszamy na test odzieży rowerowej Maloja]

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.