30.09.2017

Podeszwa Vibram

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie eksploracji wyżej położonych terenów, bez butów gwarantujących dobrą przyczepność. Właśnie to bardzo odpowiedzialne zadanie bierze na siebie podeszwa Vibram, którą można znaleźć w większości górskich modeli.

                       

To typowy przypadek, gdy jedna z marek zdobywa taką popularność, że jej nazwa bywa utożsamiana z całą kategorią produktów. Pozycja włoskiej firmy Vibram jest na tyle mocna, że niemal automatycznie pojawia się pewien skrót myślowy: mówisz Vibram – myślisz podeszwa w górskich butach. W rzeczywistości jest to duże uproszczenie. Dlaczego nie powinniśmy stawiać znaku równości pomiędzy tymi dwoma pojęciami i czym tak naprawdę jest osławiona podeszwa Vibram? Zapraszamy do lektury tekstu.

Podeszwa Vibram to krok milowy w rozwoju branży…

Jak rozszyfrować nazwę Vibram? Wyraz ten jest zlepkiem pierwszych liter imienia i nazwiska Vitale Bramaniego – włoskiego wspinacza, przewodnika górskiego i przedsiębiorcy. Wizjonera, który uznawany jest za wynalazcę gumowej podeszwy. W jaki sposób wpadł on na pomysł, który zrewolucjonizował rynek outdoorowy? Impulsem był wypadek, który wydarzył się podczas jednej z wypraw Vitale Bramaniego. W roku 1935 przy próbie zdobycia Punta Rasica zginęło sześciu jego przyjaciół. Do tej tragedii przyczyniło się obuwie niedostosowane do trudnych warunków panujących wówczas w górach. Dziś powiedzielibyśmy, że wspinacze byli do takiej akcji źle przygotowani. Tyle, że w tamtych czasach technologie outdoorowe dopiero raczkowały i rozwiązań dopasowanych do potrzeb ludzi gór, po prostu nie było.

Podeszwa Vibram
Aktywności prowadzone w górach wymagają butów o dobrej przyczepności (fot. Dynafit).

Bramani po tym smutnym wydarzeniu rozpoczął poszukiwania materiału, który zapewni podeszwom przyczepność gwarantującą większe bezpieczeństwo na górskich szlakach. Włoski wspinacz wpadł na pomysł, by do produkcji podeszew wykorzystać gumę wulkanizacyjną, a do współpracy i współfinansowania badań namówił producenta… opon samochodowych – Leopolda Pirelli. To był strzał w dziesiątkę! Innowacyjne spody butów z przyczepnej mieszanki, wyposażone w charakterystyczny bieżnik z kołkami w kształcie krzyża zdały swój pierwszy test w roku 1937 podczas wspinaczki na Piz Badile. Tak powstała legendarna już podeszwa Vibram Carrarmato (wł. czołg). Co ciekawe, bieżnik wymyślony wówczas przez Bramaniego spotkać możemy w butach produkowanych także dziś.

O włoskiej marce naprawdę głośno zrobiło się w roku 1954, a to za sprawą himalaistów: Achille Compagnoniego i Lino Lacedelliego, którzy mając na nogach buty z podeszwami Vibram, jako pierwsi weszli na najtrudniejszy ośmiotysięcznik świata – K2. Ten sukces przyczynił się do szybkiego rozwoju firmy. Charakterystyczny żółty (lub jak sugeruje producent, złoty) znaczek, który jest powszechnie znanym symbolem marki, pojawił się na spodach butów w roku 1969.

Podeszwa Vibram
Podeszwa Vibram w butach Montura  (fot. Montura).

Podeszwa Vibram – na czym polegał jej fenomen?

Sukces przedsiębiorczego Włocha to wypadkowa pomysłowości, szczęścia, ale też umiejętności przewidywania tego, co przyniesie przyszłość. Vitale Bramani nie szukał rozwiązań dla wszystkich. Jego pomysły, wbrew uniwersalnym trendom były odpowiedzią na potrzeby wąskiej jeszcze grupy osób najbardziej aktywnych. Miały docierać do tych, których pasją było eksplorowanie trudniej dostępnych terenów górskich. Pierwsza podeszwa Vibram Carrarmato, dzięki odpowiedniemu doborowi mieszanek oraz innowacyjnemu bieżnikowi, zapewniała niespotykaną dotąd przyczepność, a do tego była dosyć trwała. Miała też inną ważną właściwość: jej profil umożliwiał sprawne samooczyszczanie się wgłębień, co zwiększało bezpieczeństwo na zabłoconych i ośnieżonych ścieżkach. Bramani należy do prekursorów, dzięki którym skromna wówczas branża outdoorowa zyskała technologię nadającą jej pewnego rozpędu.

Słowo Vibram od lat kojarzy się z całą kategorią podeszew, dedykowanych butom górskim. Co ciekawe, sformułowanie to w podobnym znaczeniu funkcjonowało już w czasach głębokiego PRL-u. Wtedy dostępność obuwia górskiego z prawdziwego zdarzenia była nad Wisłą mocno ograniczona (a nabycie oryginalnych wyrobów z fabryki Vitale Bramaniego musiało graniczyć z cudem). Popularność, o której mowa, była zasługą właśnie podeszew Carrarmato. To na nich wzorowali się producenci z różnych stron świata, co w czasach przed erą globalizacji, nie należało do zjawisk powszechnych.

Podeszwa Vibram
Podeszwa Vibram sprawdza się także na via ferratach (fot. Hanwag).

Podeszwa Vibram w erze specjalizacji

Ale Vibram, to nie tylko Carrarmato. Vitale Bramani nie poprzestał na forsowaniu tezy, że ludzie gór potrzebują innego obuwia, niż bywalcy nizin. Czas, gdy włoska marka mocno wspierała uczestników słynnej wyprawy na K2, zaowocował nowymi przemyśleniami. Twórca marki doszedł do wniosku, że warto ściślej dopasować ofertę do charakteru i miejsca górskiej działalności. Od tego momentu Vibram działa w outdoorze, ale wychodzi też naprzeciw potrzebom innych branż. Dowodem jest m.in. model Vibram Security. Podeszwa zapewniająca przyczepność tam, gdzie można spodziewać się warstwy oleju, zaprojektowana została w roku 1967 i miała poprawić bezpieczeństwo pracowników zakładów przemysłowych.

Wróćmy jednak do branży, od której wszystko się zaczęło. W historii firmy nie brakuje wydarzeń, które odcisnęły wyraźny ślad na tym, jak dziś wygląda rynek sprzętu outdoorowego. Takimi krokami milowymi, były m.in. premiera Vibram Grip – podeszwy z niezwykle przyczepną gumą, która spełnia oczekiwania fanów wspinaczki (1988). Ważne było także wprowadzenie na rynek pierwszej podeszwy z pianką poliuretanową, odpowiedzialną za absorpcję wstrząsów w 1990 roku.

Podeszwa Vibram
Podeszwa Vibram® Megagrip w butach Montura (fot. 8academy).

Podeszwa Vibram – przykłady

Od roku 1937 rodzina Vibram rozrosła się do bardzo okazałych rozmiarów. Dziś spotkać możemy ponad 100 (!) rodzajów podeszew z charakterystycznym żółtym znakiem. Z rozwiązań przygotowanych przez włoskiego producenta korzystają przedstawiciele różnych dziedzin. Znajdują się wśród nich biegacze i golfiści, żeglarze, rowerzyści i motocykliści oraz narciarze i pracownicy fabryk. My jednak skupimy się na tym, co Vibram ma dziś do zaoferowania miłośnikom gór i skał. Poniżej przedstawiamy wybrane przykłady, z którymi możecie się spotkać przeglądając specyfikację butów. Nie są to wszystkie podeszwy z żółtym znaczkiem, jednak wybrane przykłady.

Vibram® Megagrip

To bardzo zaawansowany rodzaj podeszwy w szczególny sposób polecany wszystkim, których obuwie, w wyniku podejmowanej aktywności, często ma styczność ze śliskim podłożem. Mieszanka wysokiej jakości gumy łączy w sobie dwa najważniejsze aspekty – przyczepność i wytrzymałość, dzięki czemu rewelacyjnie sprawdzi się w wymagających terenowych zadaniach (przykład: Montura Yaru GTX).

Wczytuję galerię

Podeszwa Vibram® XS Trek

Podeszwa Vibram, która zaprojektowana została, by spełnić oczekiwania fanów trekkingu. Doskonale sprawdza się w zróżnicowanym, górskim terenie od leśnych ścieżek po lite skały. Znakomicie trzyma się podłoża w trakcie podejść, ale też zapewnia dużą stabilność, gdy trzeba nieco przyhamować podczas stromego zejścia (przykład: The North Face Hedgehog FUTURELIGHT).

Vibram® AW Integral

Wersja Vibram® AW Integral posiada wielokierunkowy bieżnik, dzięki czemu buty z taką podeszwą oferować będą dobrą przyczepność na bardzo zróżnicowanym podłożu: od ścieżek z zalegającym piaskiem, przez utwardzone dróżki leśne po szlaki poprowadzone przez zwały kamieni lub w terenie skalistym (przykład: Hanwag Tatra II GTX).

Vibram® Mulaz EVO

Podeszwa Vibram stworzona z myślą o górach typu alpejskiego. Wyróżnikiem tej podeszwy są: znakomita przyczepność oraz tzw. strefa climb, która ułatwia pokonywanie, wymagających większej precyzji, odcinków skalnych. Model ten został przygotowany do współpracy z rakami półautomatycznymi.

Vibram® Integral Light
Podeszwa Vibram w butach Hanwag Alverstone II GTX (fot. Hanwag).

Podeszwa Vibram® Teton+ Zamberlan® P.C.S

Zaawansowana podeszwa Vibram® Teton+ Zamberlan® P.C.S, która bazuje na legendarnym, ale wciąż zdającym egzamin w najtrudniejszych warunkach, bieżniku Vibram® Carrarmato. Przeznaczona do butów wysokogórskich, przystosowana do współpracy z rakami automatycznymi (przykład: Zamberlan Expert Pro GTX RR).

Vibram® Matterhorn

To specjalistyczna konstrukcja wykorzystywana w butach wysokogórskich. Podeszwa została tak zaprojektowana, aby zagwarantować świetną współpracę z rakami, znakomitą izolację termiczną oraz wytrzymałość. Zastosowana tu technologia Impact Brake System ma za zadanie zapewnić wysoką przyczepność, nawet wówczas, gdy buty nie są uzbrojone w raki (przykład: La Sportiva G5).

Wczytuję galerię

Podeszwa Vibram® Light Approach

Podeszwa, w której zastosowanie znalazła świetna guma MegaGrip, spodoba się przede wszystkim miłośnikom skał. Wersja Vibram® Light Approach wyposażona została w bieżnik o zróżnicowanej konstrukcji. Został zaprojektowany tak, żeby zachować maksymalną przyczepność niezależnie od nawierzchni. Przód wyposażony w płaską, przyczepną gumę, odpowiada za bezpieczeństwo podczas podchodzenia i w trakcie wspinaczki. Na środku umieszczony został uniwersalny bieżnik, który umożliwia sprawne poruszanie się po zróżnicowanym terenie. Natomiast tylna część posiada profil ułatwiający hamowanie, podczas bardziej stromych zejść (przykład: Arcteryx Arakys).

Vibram® Spyder II

Spyder II została wyposażona w strefę wspinaczkową, dzięki czemu pozwala na pokonywanie łatwych wspinaczkowych dróg. Posiada wgłębienia skonstruowane tak, by podeszwa sama czyściła się podczas chodzenia.

Podeszwa Vibram® MTN Trainer Evo

Skonstruowana specjalnie do wymagających podejść. Jest niezwykle sztywna i oferuje przyczepność do różnego typu nawierzchni. W szczególności pozwala bezpiecznie stąpać po skalistych progach, występujących na wspinaczkowych odcinkach. Dzięki specjalnej rzeźbie środkowej strefy bieżnika ta podeszwa doskonale spisuje się także na via ferratach (przykład: Salewa Mountain Trainer 2 GTX).

Vibram® TC5+

Zapewnia odpowiednią przyczepność na różnych typach podłoża. Wypustki bieżnika w newralgicznych punktach i niska wysokość pozwalają na umożliwienie stopom dobrego kontaktu z terenem, a jednocześnie właściwe osłonięcie przed nierównościami (przykład: Merrell Cham II).

Podeszwa Vibram
Podeszwa Vibram cieszy się też uznaniem producentów butów wspinaczkowych, na zdjęciu Ocun Ozone (fot. 8academy).

Vibram® XS Edge

Kultowa podeszwa stworzona we współpracy najlepszych specjalistów marki Vibram oraz dzięki wsparciu doświadczenia czołowych wspinaczy z całego globu. Zapewnia legendarne wręcz czucie małych krawędzi. Ten typ podeszwy jest bardzo odporny na wszelkie deformacje powstające podczas użytkowania czy w kontakcie z ostrymi krawędziami (przykład: La Sportiva Miura).

Podeszwa Vibram® XS Grip

Podeszwa ciesząca się dużą renomą w środowisku wspinaczkowym. Nic w tym dziwnego – mowa bowiem o kontynuatorce przełomowego modelu, który swoją miał premierę w roku 1988. Vibram® XS Grip uważana jest za wersję uniwersalną, zapewniającą odpowiednie tarcie i dobrze spisującą się nawet na tych mniejszych krawędziach.

Vibram® XS Grip2

To udoskonalona wersja podeszwy Vibram® XS Grip. Jest niezwykle precyzyjna i gwarantuje znakomite tarcie zarówno podczas treningu na ściance, jak i w trakcie prób prowadzonych w prawdziwej skale. Wersja, o której mowa, została skonstruowana tak, by stawić czoła nawet najmniejszym krawędziom (przykład zastosowania: Scarpa Drago).

A znasz buty Vibram FiveFingers?

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.