16.07.2020

Jaka odzież w góry?

Niezależnie od tego czy po górach chodzisz już od jakiegoś czasu czy też dopiero niedawno stały się one Twoją pasją, przychodzi ten moment, by skompletować odpowiedni ekwipunek oraz strój. Jednym z pierwszych zakupów są najczęściej buty górskie oraz plecak.

                       

Później trzeba zadać sobie pytanie: jaka odzież w góry? W końcu różni się ona znacznie od tej, noszonej na co dzień czy typowo sportowej. W tym artykule przedstawiamy zestaw, który warto skompletować, jeśli planujesz na dłużej związać swój wolny czas ze zdobywaniem kolejnych szczytów.

Jaka odzież w góry?

Stawiasz sobie to pytanie i jesteś jeszcze przed pierwszymi decyzjami zakupowymi? Przemyśl, jak będzie wyglądała Twoja górska aktywność. Czy będzie to trekking z plecakiem czy raczej planujesz pokonywać szlaki biegiem lub na nartach? Na początku najczęściej zdarzają się weekendowe wypady lub wielodniowe wycieczki.

Są jednak elementy stroju, które zawsze spełnią swoje zadanie podczas poruszania się po górzystym terenie. Co do nich należy? Poniżej zestaw kilku podstawowych części outdoorowej garderoby, które należy dobrze przemyśleć. Pamiętaj, że w założeniu będą one towarzyszyły Ci podczas wielu godzin wędrówek.

jaka odzież w góry
Odzież w góry różni się od tej noszonej na co dzień. Ochrania przed zmienną pogodą i nie ogranicza ruchów (fot. Marmot).

Bielizna termoaktywna

Trzeba zacząć od tego, co jest najbliżej skóry. W tym przypadku jest to bielizna termoaktywna, która świetnie spełnia swoje zadanie w trakcie aktywności fizycznej. W górach najlepiej zapomnieć o zwykłym bawełnianym T-shircie, ponieważ nie tylko szybko nabierze wilgoci, ale będzie również bardzo wolno wysychać.

By zapewnić odpowiedni komfort termiczny dobrym wyborem jest bielizna termoaktywna (męska i damska). Pozwala ona na odprowadzenie nagromadzonej w czasie intensywnego wysiłku wilgoci z dala od powierzchni skóry. Ponadto schnie znacznie szybciej, dzięki czemu nie odczujesz chłodu płynącego z wilgotnego materiału.

[Chcesz wiedzieć więcej? Polecamy tekst: jaka odzież termoaktywna w góry?]

Jaka bielizna termoaktywna?

A gdy już jesteśmy przy tym temacie, trzeba zastanowić się nad tkaniną. Wśród bielizny termoaktywnej można wyróżnić syntetyczną oraz wykonaną z coraz bardziej popularnej wełny merino. Jaka odzież w góry? Jako pierwszą warstwę wybierz koszulkę termoaktywną, która zaskoczy Cię swoimi właściwościami. Nie poczujesz wilgoci, a dobrze dobrane włókna pozwolą zachować świeżość podczas całodniowej wycieczki.

Do działalności przez cały rok sprawdzi się bielizna merino stanowiąca alternatywę dla syntetycznych włókien. Zapewnia ona należytą izolację w chłodne dni oraz odprowadza krople potu na zewnątrz, gdy temperatura latem jest wyjątkowo uciążliwa. Wełna merino redukuje powstawanie nieprzyjemnego zapachu, dlatego jest częstym wyborem na dłuższe trekkingi z plecakiem [więcej o merino przeczytasz w tym artykule].

Jeśli poszukujesz lekkiej i jednocześnie wyjątkowo wytrzymałej tkaniny warto raczej skłonić się w kierunku syntetycznej bielizny. Docenisz jej zalety nie tylko nosząc ją na sobie, ale także pakując kilka tego typu koszulek do plecaka. Zajmują one wyjątkowo mało miejsca i ważą niewiele [więcej o bieliźnie termoaktywnej przeczytasz pod linkiem].

jaka odzież w góry
Koszulka termoaktywna to podstawa w górskiej aktywności. Ma na celu regulację klimatu wokół skóry (fot. The North Face).

Kurtka z membraną

Kiedy zastanawiasz się jaka odzież w góry, nie możesz pominąć ochrony przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Membrana to rzecz, którą musisz mieć w plecaku zawsze, nawet kiedy w prognozach widzisz mocno operujące słońce. Pogoda w górach jest bardzo dynamiczna, szczególnie latem, kiedy łatwo wyjść w promieniach słońca i zakończyć wycieczkę w deszczu.

Czym kierować się przy wyborze? Na pewno rodzajem podejmowanej aktywności, ponieważ innej kurtki będzie potrzebować typowy turysta, a innej wspinacz czy miłośnik skiturów (tak, odzież z membraną też spełni swoje zadanie zimą). Najczęściej dylemat dotyczy laminatów stworzonych przez danego producenta takich jak FUTURELIGHT™ czy NanoPro oraz popularnej membrany GORE-TEX® [o tym jaka kurtka przeciwdeszczowa będzie odpowiednia, przeczytasz szerzej w podlinkowanym artykule].

jaka odzież w góry
Pamiętaj, by zawsze mieć ze sobą kurtkę z membraną. Nigdy nie wiesz, kiedy zaskoczy Cię ulewa (fot. The North Face).

Od wiatru – softshell

To kolejny element outdoorowej garderoby, który możesz rozważyć. Ma on za zadanie ochronić Cię przed silnym wiatrem. Dodatkowo, najczęściej jest wykonany z materiału o podwyższonej oddychalności. W ten sposób otrzymujesz kurtkę, która sprawdzi się w sytuacji maksymalnego wysiłku.

Sofshell warto mieć ze sobą zawsze, ponieważ może okazać się przydatny zarówno latem, jak i zimą. W cieplejszej części roku spełnia swoją funkcję szczególnie podczas poruszania się po grani. W otwartej przestrzeni wiatr może okazać się uciążliwy. Zakładając kurtkę przeciwwiatrową niemal go nie poczujesz. Docenisz ją również zimą na skiturowej wycieczce. Na podejściu zapewni niezbędną cyrkulację powietrza, a na szczycie osłonę przed przewiewem.

[Więcej o tym jaki softshell w góry przeczytasz w naszym innym artykule].

co spakować do plecaka
Warto dobrze spakować plecak, by być gotowym na zmienną pogodę (fot. Arcteryx).

Jaka odzież w góry – kurtka ocieplona

Może wydawać się, że to dzież przeznaczona wyłącznie na zimowe wędrówki, nic bardziej mylnego. Dobrze dobrana kurtka z ociepliną to podstawa na górskie wypady. Warto mieć ją w plecaku i założyć w razie nagłego spadku temperatury. Najczęściej można spakować ją do jej własnej kieszeni, dlatego zajmuje mało miejsca. Co więcej, izoluje znacznie lepiej niż zwykła bluza.

W tym temacie wybór dotyczy wypełnienia syntetycznego lub puchowego. Każde z nich ma swoje zalety, dzięki którym sprawdzi się w nieco innych warunkach. Kurtki z ociepleniem syntetycznym izolują także po zamoknięciu. Natomiast puchowe charakteryzują się świetnymi właściwościami termicznymi oraz kompresują się do niewielkich rozmiarów [na pytanie: „jaka kurtka puchowa?” odpowiadamy w osobnym artykule].

jaka odzież w góry
Kurtka ocieplona przyda się nie tylko zimą. Warto mieć ją ze sobą i korzystać z niej jako z dodatkowej warstwy izolacyjnej (fot. Dynafit).

Spodnie turystyczne

Jaka odzież w góry? Kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich spodni turystycznych. W zależności od tego, do czego mają służyć, mogą to być spodnie membranowe lub softshellowe. Spodnie przeciwdeszczowe możesz rozważyć, jeśli stawiasz na pełną ochronę przed nieprzewidywalną pogodą. Stanowią one element górskiej garderoby, który warto mieć zawsze w plecaku. Najczęściej nie nosi się ich podczas całej wycieczki (chyba, że od początku wędrujesz w deszczu), a raczej zakłada, gdy zbiera się na ulewę.

Do zdobywania szczytów i poruszania się po szlaku odpowiednie będą spodnie softshellowe (zobacz też damskie spodnie softshellowe), oferujące osłonę przed wiatrem oraz właściwą elastyczność. Spodnie powinny być zaprojektowane w sposób, umożliwiający pełną swobodę ruchów. Dodatkowym atutem w modelach przeznaczonych na lato będą odpinane nogawki. W ten sposób otrzymujesz dwie pary spodni jednocześnie, a w razie ocieplenia po prostu odpinasz długie nogawki.

jaka odzież w góry
Spodnie turystyczne powinny być dobrze dopasowane, ale jednocześnie nie ograniczające ruchów (fot. Dynafit)

Innego rodzaju odzież będzie przydatna podczas wspinaczki w skałach. Wtedy najlepiej postawić na bawełnę i wzmocniony materiał, często ze ściągaczem w pasie dla lepszej współpracy z uprzężą [męskie spodnie wspinaczkowe i damskie spodnie wspinaczkowe]. Warto wspomnieć także o spodniach skiturowych, które mają przede wszystkim chronić przed warunkami atmosferycznymi, ale i oferować elastyczność i swobodę ruchów. Niekiedy są również wyposażone w zamki wentylacyjne oraz rozpinane nogawki, by można było nałożyć je na buty skiturowe.

Skarpety turystyczne

Jeśli zastanawiasz się jaka odzież w góry, nie bagatelizuj znaczenia dobrych skarpet turystycznych. To dzięki nim zmniejszysz ryzyko powstawania nieprzyjemnych otarć oraz zadbasz o właściwy komfort termiczny stóp. Skarpety trekkingowe [zobacz też damskie skarpety] charakteryzują się odpowiednim poziomem amortyzacji i wspierają newralgiczne miejsca.

Można dobrać je w zależności od preferowanej aktywności. I tak w ofercie znajdują się lekkie skarpety biegowe i te przeznaczone do niskich butów. Zazwyczaj są one wykonane z materiału o wysokiej oddychalności. Do wyższych butów trekkingowych możesz dopasować cieplejsze skarpety, które zapewnią właściwą regulację termiczną. Natomiast do poruszania się na skiturach dobrym rozwiązaniem będą wyższe modele do kolan [skarpety skiturowe znajdziesz tutaj].

strój w góry
W górach sprawdzają się warstwy (fot. Arcteryx)

Jaka odzież w góry – chusta

Ten z pozoru nic nieznaczący gadżet może okazać się strzałem w dziesiątkę! Mało jest w górskiej garderobie tak uniwersalnych elementów. Chusta wielofunkcyjna jak sugeruje nazwa przyda się nie tylko jako ochrona szyi przed chłodem. Można zawiązać ją na 16 różnych sposobów, dzięki czemu posłuży jako czapka, maska, kominiarka, bandana, opaska czy osłona przed słońcem.

Wszystko zależy od tego jak i gdzie ją zawiążesz. W kilka sekund chustę na szyję zamienisz na czapkę, która zabezpieczy Twoją głowę przed przegrzaniem. Możesz też stworzyć z niej czapkę połączoną z osłoną karku. Co więcej, warto dobrze przyjrzeć się materiałom, z jakich są wykonane te gadżety. Niektóre są w stanie zatrzymać szkodliwe promieniowanie UV, inne posiadają pokrycie Insect Shield®. Ma ono za zadanie odstraszać uciążliwe owady.

kurtka górska
Dobrze skompletowany strój w góry to już połowa sukcesu (fot. Arcteryx).

Często zadawane pytania

W zakresie odzieży, która będzie odpowiednia na górskie wycieczki często pojawiają się dodatkowe pytania. Trudno odpowiedzieć na to zagadnienie jednym tekstem, warto uzupełniać wiedzę w tym temacie (również na 8academy). Poniżej odpowiedzi na kwestie, które budzą wątpliwości.

Co to jest bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna pozwala na utrzymanie komfortu termicznego. Umożliwia ona odprowadzanie wilgoci powstałej w trakcie wysiłku z dala od skóry, dzięki czemu nie ma ona kontaktu z wilgotnym materiałem. W chłodniejsze dni dba o właściwą izolację, spełniając swoją funkcję zarówno na podejściach jak i podczas przerwy na szlaku.

kurtka w góry
W górach trzeba być przygotowanym na każdą pogodę, dlatego warto pamiętać o osłonie przed wiatrem, chłodem i deszczem (fot. Arcteryx).

Co ubrać, gdy pada?

Gdy w górach pada można założyć na siebie kurtkę z membraną, która zawsze powinna mieć swoje miejsce w plecaku każdego turysty. Dodatkowo, poza kurtką przydatne mogą być także spodnie przeciwdeszczowe, które można zarzucić jako warstwę zewnętrzną, gdy nagle dopadnie Cię deszcz. Ten zestaw świetnie uzupełniają buty z membraną, pozwalające utrzymać suchy klimat wokół stóp.

Co ubrać, gdy wieje?

Gdy wieje najlepszym rozwiązaniem będzie kurtka softshellowa. Jest ona stworzona na takie właśnie warunki, bo pozwala skutecznie osłonić się przed mocnymi podmuchami, nawet na grani. Warto mieć ze sobą softshell, najlepiej w zestawie z odpowiednimi spodniami z tego typu materiału. To popularne rozwiązanie na każdą górską wyrypę.

odzież na trekking
Dobierz odzież odpowiednią do aktywności, w zależności od tego czy chodzisz czy biegasz po górach (fot. Black Diamond).

Kiedy przyda się kurtka puchowa?

Kurtka puchowa przyda się nie tylko zimą. Warto mieć ją zawsze spakowaną do plecaka, nawet na letnie wycieczki (np. w Tatry, gdzie pogoda zmienia się bardzo szybko). Jest lekka i można skompresować ją do niewielkich rozmiarów. Stanowi świetną warstwę izolującą, gdy nagle zrobi się chłodno.

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.