16.07.2018

Jaki tani śpiwór wybrać? Propozycje śpiworów do 100, 150 i 300 zł.

Publikując nasz poprzedni artykuł "Jaki śpiwór do 200 zł?" nie spodziewaliśmy się tak pozytywnego odzewu z Waszej strony. Biorąc pod uwagę spływające do nas zapytania, postanowiliśmy przygotować kilka kolejnych zestawień w różnych zakresach cenowych, aby ułatwić wszystkim początkującym turystom dobór jak najlepszego modelu w ramach podstawowego budżetu.

                       

Niezależnie od tego, jaki tani śpiwór wybierzemy, powinniśmy uświadomić sobie kilka faktów.

Musimy rozczarować wszystkie osoby, które pomyślały, że znaleźliśmy cudowne rozwiązanie na wszechstronny śpiwór w olśniewająco niskiej cenie. Niestety, nic z tych rzeczy. Podobnie jak w przypadku każdego innego wyposażenia turystycznego, także tutaj mamy do czynienia z zależnością, że im mniej pieniędzy wydamy na śpiwór, tym mniejsze możemy mieć wymagania wobec jego parametrów. Wraz ze wzrostem ceny śpiwora, będzie on posiadał coraz lepsze właściwości izolacyjne, a jednocześnie spadać będzie jego waga oraz objętość po spakowaniu. To właśnie dlatego, zastanawiając się jaki śpiwór do 100 zł kupić, nie będziemy mieć zbyt dużego wyboru. Nie oznacza to jednak, że tanie śpiwory turystyczne do niczego się nie nadają – wprost przeciwnie – całkiem dobrze spisują się w większości turystycznych zastosowań w cieplejszej części sezonu. Jeśli tylko przyjmiemy do wiadomości powyższe zależności, będziemy mogli wyruszyć na poszukiwania taniego śpiwora, który świetnie sprawdzi się podczas letnich wyjazdów i biwaków. Co prawda nie będzie to ani najcieplejszy, ani najlżejszy śpiwór na rynku, ale jeden parametr pozostanie na niezmiennie niskim poziomie – cena.

Tani śpiwór do 150 zł to optymalny wybór na biwaki.

Tani śpiwór do 150 zł również może oferować wysoki komfort wypoczynku. (fot. Outwell)

Gdzie kupić tani śpiwór do 100, 150 i 300 zł?

Tanie produkty nie zawsze oznaczają złą jakość. Podobnie jest w przypadku śpiworów, jednak przy ich wyborze warto mieć na uwadze kilka rzeczy. Po pierwsze, wyprodukowanie śpiwora teoretycznie nie jest bardzo trudne, dlatego ich produkcją zajmuje się wiele firm, zarówno tych związanych z turystyką od wielu lat, jak i tych, które o turystyce nie mają pojęcia. To właśnie tych drugich najlepiej wystrzegać się przy zakupie śpiwora. W śpiworze spędzimy przecież znaczną część naszego czasu wolnego, nabierając sił na kolejne intensywne dni aktywności. Nie warto ryzykować! W marnej jakości śpiworze będzie po prostu zimno lub niewygodnie. Dobrze jest więc wybrać model sprawdzonej marki, która w swojej ofercie posiada całą gamę śpiworów i z pewnością wykorzystuje sprawdzone materiały oraz rozwiązania konstrukcyjne.

Na rynku dostępnych jest wiele marek, które specjalizują się w sprzęcie biwakowym oraz campingowym. To właśnie z ich usług najlepiej korzystać. Po drugie warto poświęcić nieco więcej czasu i dokonać zakupów w punkcie, który specjalizuje się w sprzedaży tego typu sprzętu. Chybionym pomysłem jest kupowanie śpiwora w markecie podczas codziennych zakupów, gdzie najpewniej będzie on wystawiony pomiędzy półkami z arbuzami, a składanymi krzesłami ogrodowymi. W takiej sytuacji ciężko o jakikolwiek wybór, czy chociażby doradztwo kompetentnej osoby. Warto oprzeć się impulsowi „O, jaki tani śpiwór!” i dobrze przemyśleć, czy opłaci się kupować akurat taki produkt. Podobnie jak to jest z ekwipunkiem do każdej innej aktywności, warto nabyć sprzęt u specjalistów – w tym przypadku w sklepie turystycznym. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na zakup taniego śpiwora. Przedstawione przez nas modele powstały jednak w fabrykach dobrze znanych producentów. Daje to gwarancję solidności wykonania oraz spokojnego użytkowania. Pozostałe praktyczne informacje o doborze odpowiedniego śpiwora przedstawiliśmy szczegółowo w artykuleJaki śpiwór kupić?“.

Jaki śpiwór do 100 zł?

W tym przedziale cenowym nie można liczyć na zbyt duży wybór. Jeśli już pojawia się jakiś model renomowanego producenta, to najczęściej będzie to podstawowy śpiwór na lato, które sprawdzi się w czasie najcieplejszych letnich nocy lub ewentualnie w schronisku. Przykładem może tu być Easy Camp Chakra. Z pewnością nie jest to model, który wyląduje w plecaku na wielodniowy trekking, ponieważ zajmuje dość dużą ilość miejsca w plecaku. Lepiej sprawdzi się on w czasie letnich weekendów na działce lub w trakcie festiwali muzycznych, podczas których będziemy spać pod namiotem i liczymy się z możliwością łatwego uszkodzenia bądź nawet zagubienia części ekwipunku w ferworze zabawy. Klasyczny kształt kołdry oraz podstawowa ocieplina syntetyczna to jego główne atuty.

Easy Camp Chakra to podstawowy tani śpiwór do 100 zł na lato.

Nie masz pomysłu jaki śpiwór do 100 zł wybrać? Model Easy Camp Chakra to dobra propozycja na lato. (fot. Easy Camp)

Jaki śpiwór do 150 zł wybrać?

Wybierając śpiwór do 150 zł możemy już pokusić się już o poszukanie klasycznego śpiwora turystycznego o kształcie mumii. Takim modelem jest Easy Camp Cosmos. To letni śpiwór o podstawowej termice, który oferuje odpowiedni komfort snu w czasie najcieplejszych miesięcy w roku. Świetny podczas biwakowania czy dłuższego pobytu na kempingu. Dostępne wersje z prawym lub lewym zamkiem sprawiają, że model ten może być z powodzeniem użytkowany przez pary, ponieważ w razie potrzeby można go szybko połączyć. To klasyczny, tani śpiwór turystyczny dla początkujących turystów.

Kolejna propozycja to niezwykle lekki śpiwór naszego rodzimego producenta. Fjord Nansen Fredvang jest niewielkim śpiworem, który po spakowaniu dość łatwo mieści się w plecaku. Kompaktowe rozmiary musiały jednak odbić się na jego właściwościach izolacyjnych, dlatego polecamy go na upalne letnie noce, a także jako śpiwór do schroniska.

Tani śpiwór do 150 zł może świetnie sprawdzić się w czasie letnich biwaków

W czasie letnich wyjazdów w większości przypadków nie potrzeba bardzo ciepłego śpiwora. (fot. Exped)

Jaki śpiwór do 300 zł?

W tym przedziale cenowym mamy już zdecydowanie większy wybór. Znajdziemy tu zarówno lekkie modele na typowo letnie temperatury, jak i nieco bardziej wszechstronne śpiwory wielosezonowe, sprawdzające się również w przejściowych porach roku. Zastanawiając się jaki śpiwór do 300 zł wybrać, musimy mieć przed wszystkim na uwadze temperatury panujące w miejscu, gdzie będziemy nocować. Zupełnie inny śpiwór wybierzemy podczas letniego wyjazdu nad jezioro, a jeszcze inny, kiedy zakładamy nocowanie w górach na nieco większej wysokości.

Ultralekkie śpiwory letnie są najchętniej wybierane do podróżowania oraz na trekking, kiedy zakładamy nocowanie w schroniskach. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj śpiwór Hannah Micro 80. To fantastyczny model, który po złożeniu przypomina nieco większy termos na jedzenie. Dzięki temu łatwo zmieścić go zarówno w dużym plecaku trekkingowym, jak i mniejszym modelu o ograniczonej pojemności, z którego korzystamy w czasie szybkich weekendowych wypadów do schroniska. Oferowane przez niego temperatury są jednak odpowiednie tylko na ciepłe letnie noce.

Dużo wszechstronniejszym wyborem w zakresie oferowanych temperatur jest model Hannah Trek 200. W tym przypadku możliwy jest bowiem nocleg nawet wtedy, kiedy temperatura spada nieco poniżej 10°C. To już zakres, który pozwoli na użytkowanie śpiwora nawet w cieplejszych okresach wiosennych i jesiennych. Klasyczny kształt mumii oraz dobrej jakości materiały, w tym syntetyczna ocieplina, gwarantują długie użytkowanie. Model ten występuje również w wersji damskiej, która charakteryzuje się nieco mniejszą długością, dzięki czemu panie mogą dodatkowo zmniejszyć obciążenie w plecaku. Tym co wyróżnia ten model jest specjalne elastyczne wykończenie. Dzięki wszytym panelom całość idealnie dopasowuje się do sylwetki, nie pozostawiając zbędnej wolnej przestrzeni. Pozwala to szybciej zagrzać śpiwór w środku. Ponadto wysoka elastyczność całej konstrukcji sprawia, że śpiwór nie krępuje ruchów w czasie snu. To bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich osób, które poszukują wygodnego i jednocześnie dobrze dopasowanego śpiwora.

Cieplejszy tani śpiwór Coleman do 300 zł

Jaki śpiwór do 300 zł znajdziemy obecnie w ofercie producentów? Wybór modeli jest dość szeroki, co pozwala przygotować się również na rześkie poranki. (fot. Coleman)

Jednym z najcieplejszych śpiworów w tym przedziale cenowym jest z pewnością Easy Camp 400, który sprawdzi się nawet w temperaturach spadających poniżej zera. To propozycja dla osób, które poszukują najlepszej izolacji termicznej w doskonałej cenie. Model ten nadaje się do użytku przez większą część roku, włączając w to okres wczesnej wiosny i późnej jesieni. Zastosowany kołnierz termiczny oraz podwójna warstwa ociepliny świetnie zabezpieczają przed szybką utratą ciepła.

A więc jaki śpiwór do 100 zł, 150 zł i 300 zł ostatecznie wybrać?

Decyzja o zakupie śpiwora to przed wszystkim kompromis pomiędzy jego ceną, właściwościami izolacyjnymi, wagą oraz wymiarami po spakowaniu. Jeśli poszukiwany śpiwór, ma posłużyć przez większą cześć sezonu, powinno się skierować swoją uwagę na modele nieco cieplejsze, oferujące komfort nawet w niższych temperaturach. Z kolei w przypadku korzystania ze śpiwora tylko w lecie można spokojnie wybrać model lżejszy, który zagwarantuje podstawową izolację. Aby pomóc w szybkim porównaniu przykładowych opcji, zamieszczamy krótkie zestawienie dostępnych modeli w galerii i tabeli poniżej. Mamy nadzieję, że choć trochę pomogą one w znalezieniu odpowiedzi na pytanie: jaki śpiwór do 100 zł, 150 zł lub 300 zł wybrać?

Wczytuję galerię

Przedział cenowy Do 100 zł Do 150 zł Do 150 zł Do 300 zł Do 300 zł Do 300 zł Do 300 zł
Marka Easy Camp Fjord Nansen Easy Camp Hannah Hannah Fjord Nansen Easy Camp
Model Chakra Fredvang (rozmiar medium) Cosmos Micro 80 Trek 200 Tokk (rozmiar medium) Orbit 400
Kształt prostokąt mumia mumia mumia mumia mumia mumia
Norma EN °C (t.comf/t.lim/t.ekst) 15°/10°/5° 17° /12° /1° 12° /8° /-5° 14°/11°/0° 8°/3°/-11° 8°/2° /-13° -3°/-9° /-28°
Waga ok. 739 g ok. 685 g ok. 951 g ok. 720 g ok. 1570 g ok. 1130 g ok. 1587
Na wzrost do ok. 190 cm 178 cm 190 cm 195 cm 195 cm 178 cm 195 cm
Kaptur V V V V V V
Kołnierz termiczny V V V V
Listwa termiczna V V V V
Rozmiar po spakowaniu 34 x ø17,5 cm 25 x ø12,5 cm 33 x ø16 cm 23 x ø15 cm 37 x ø24 cm 37 x ø20 cm 35 x ø22 cm
Zamek prawy prawy i lewy (do wyboru) prawy i lewy (do wyboru) prawy i lewy (do wyboru) prawy i lewy (do wyboru) prawy i lewy (do wyboru) prawy i lewy (do wyboru)
Kieszonka wewnętrzna V V V V V V
Dwubiegowy suwak z zabezpieczeniem V V V V V
Worek transportowy V V V V V V V
                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.