21.09.2018

Jaki plecak turystyczny do 25, 30, 40 l

Przygotowując się do górskiej wycieczki jednym z podstawowych elementów będzie plecak. To on pozwoli nam zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy, które pomogą przetrwać każdy wypad. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie będzie on użytkowany i w jaki sposób.

                       

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie jaki plecak turystyczny wybrać należy wziąć pod uwagę do czego będzie nam służył. Czy skupiamy się na trekkingu, a może przygotowujemy się do sezonu w skałach? Innych funkcjonalności będą poszukiwać także osoby poruszające się zimą na skiturach.

Jaki plecak turystyczny, wspinaczkowy czy skiturowy?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, do jakiej aktywności plecaka poszukujemy. Poszczególne modele będą różniły się praktycznymi detalami, dedykowanymi wspinaczom czy skiturowcom. Typowy model turystyczny to głównie szereg umieszczonych na zewnątrz konstrukcji udogodnień, w tym rozmaite kieszenie oraz mocowania. Turyści lubią bogactwo dedykowanych kieszeni, dobrze gdy plecak posiada specjalne miejsce na butelkę, okulary czy pokrowiec przeciwdeszczowy lub mapę. Zupełnie inaczej będzie prezentował się plecak przeznaczony dla wspinaczy, tutaj w grę wchodzą najprostsze w formie rozwiązania. Ilość wszelkiego rodzaju mocowań czy troków i kieszeni powinna zostać ograniczona do minimum. Mogą one utrudniać pokonywanie kolejnych trudności przykładowo klinując się między skałami. Innego rodzaju funkcjonalności będą poszukiwać osoby poruszające się na skiturach. Tutaj znaczenie będzie miała możliwość szybkiego i intuicyjnego przytroczenia nart czy kasku oraz waga plecaka. Dlatego dobrze postawione pytanie o planowane aktywności jest tak istotne już na etapie wyboru odpowiedniego modelu.

[Jaki plecak w skały? Na to pytanie odpowiadamy w osobnym artykule]

 Jaki plecak turystyczny do 25, 30, 40 l? Jak dopasować pojemność?

Drugim ważnym zagadnieniem jest pojemność plecaka, dostosowana do charakteru wycieczki. Inaczej będziemy przygotowywać się na szybki jednodniowy wypad ze znajomymi, a inaczej na weekend w górach czy dłuższą wycieczkę z namiotem. Warto przemyśleć ku jakiej formie spędzania wolnego czasu się skłaniamy. Nie ma nic gorszego niż źle spakowany plecak, gdzie większość ekwipunku znajduje się poza komorą główną. Jak prawidłowo spakować plecak pisaliśmy w tym artykule. Przykładowo plecak turystyczny 25 l to dobre rozwiązanie, jeśli wybieramy się na jeden dzień w góry i zależy nam na szybkim osiągnięciu zamierzonego celu. Plecak 30 l to właściwy wybór na weekend z założeniem noclegu w schronisku. Wtedy z powodzeniem spakujemy do niego wszelkie potrzebne na dwa dni rzeczy i sprzęt. Pojemność 40 litrów może okazać się przydatna na wypadzie pod namiot lub nieco dłuższym wędrowaniu, także zimą, kiedy nasz ekwipunek zajmuje więcej miejsca.

Plecak turystyczny Gregory
Wybierając plecak warto zastanowić się gdzie będzie użytkowany (fot. Gregory).

Na co, poza pojemnością, zwrócić uwagę?

Przy wyborze plecaka warto zastanowić się nad kilkoma praktycznymi cechami. Podstawową jest zastosowany system nośny. Jego wybór będzie miał znaczenie, bo to on bezpośrednio przekłada się na komfort wycieczki i gwarantuje cyrkulację powietrza. Jest ona istotna szczególnie w wypadku intensywnego wysiłku. Dobrze zastanowić się także nad tym, jak zorganizowany jest plecak. Zazwyczaj jest są to jedna lub dwie komory, wydzielenie dwóch osobnych sprawia, że łatwiej podzielić zawartość i ją posegregować. Należy także przemyśleć ilość kieszeni, czy potrzebujemy, by każda z nich miała swoje specjalne przeznaczenie. Podobnie ma się sprawa z trokami i mocowaniami do przenoszonego sprzętu.

Zobacz również: Jaki plecak turystyczny wybrać?

System nośny

Przy wyborze odpowiedniego do naszych potrzeb modelu warto zastanowić się, co może okazać się przydatne. Wśród podstawowych cech i funkcji, na jakie warto zwrócić uwagę na przód wysuwa się system nośny. Każdy z producentów proponuje innego rodzaju rozwiązanie, jednak mają one swoje wspólne cechy. Zazwyczaj składa się on z pasa biodrowego, pasa piersiowego oraz stelaża czy wyściełanego tylnego panelu. Pasy pomagają ustabilizować plecak oraz gwarantują jego indywidualne dopasowanie, a tylni panel jest zazwyczaj wykonany z miękkiego materiału cechującego się oddychalnością. System ma być przede wszystkim wygodny oraz dobrze dopasowywać się do pleców użytkownika. Dlatego podejmując decyzję jaki plecak turystyczny wybrać warto przymierzyć, najlepiej pod obciążeniem, które będzie symulowało rzeczywistą wycieczkę.

Jaki plecak turstyczny do 25 l?
Wygodny system nośny to niezawodne wsparcie na każdą wycieczkę (fot. Deuter).

Dopasowanie plecaka

Jak dopasować plecak radził w jednym z naszych tekstów Łukasz Czubak. Trudno wskazać model uniwersalny, różnice w anatomii mogą sprawiać, że nie każdy plecak będzie strzałem w dziesiątkę. Ma tu znaczenie nie tylko wysokość czy płeć użytkownika (dedykowane systemy nośne dla kobiet), ale także przyzwyczajenia czy indywidualna specyfika sylwetki. System nośny ma za zadanie dobrze współgrać z każdym ruchem, stabilizować ekwipunek oraz gwarantować wentylację na właściwym poziomie. To jego podstawowe zadania, ta ostatnia funkcjonalność jest szczególnie istotna z uwagi na wilgoć nierozerwalnie związaną z każdego rodzaju intensywnym wysiłkiem. Cyrkulacja powietrza między plecami i plecakiem przekłada się na wyższy komfort jego noszenia.

Organizacja ekwipunku

Ta cecha będzie miała szczególne znaczenie na etapie pakowania plecaka oraz w trakcie wycieczki, kiedy trzeba będzie wyjąć z niego kurtkę przeciwdeszczową, termos czy mapę. Większość modeli jest podzielona na maksymalnie dwie komory główne. Wtedy możliwe jest oddzielenie przykładowo śpiwora od reszty ekwipunku. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania przygotowując biwak nie musimy rozpakowywać całej zawartości plecaka. Podzielenie wnętrza na dwie części pomaga też we właściwym rozmieszczeniu ciężaru oraz uprządkowaniu przenoszonych rzeczy i akcesoriów.

Kieszenie

W tym temacie można zaobserwować dwie szkoły: jedna to minimalizm, a druga to maksymalnie duża ilość wewnętrznych i zewnętrznych kieszeni. Pomagają one zorganizować spakowane rzeczy, jednak mogą przyczynić się do wzrostu wagi całego plecaka oraz przeszkadzać w trakcie wspinaczki. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są elastyczne boczne kieszenie na bidony lub butelki, dedykowana kieszeń na pokrowiec przeciwdeszczowy, kieszenie w klapie od wewnętrznej i zewnętrznej strony czy elastyczne lub wyściełane kieszonki. Każde z nich to konkretna propozycja do przechowywania, w klapie znajdą swoje miejsce przedmioty, które warto mieć pod ręką, a elastyczna kieszeń to dobre miejsce na schowanie kurtki przeciwdeszczowej. Natomiast w wyściełanej kieszeni można przechowywać okulary lub sprzęt elektroniczny, będą one w ten sposób zabezpieczone przed przypadkowym zarysowaniem.

Wczytuję galerię

Pętle i troki

To przydatne dodatkowe akcesoria znajdujące się w zewnętrznej części plecaka. Pozwalają one na bezpieczne przenoszenie kijów trekkingowych i czekana oraz przymocowanie innego sprzętu. Pętle do czekana i troki do kijów to podstawa, kiedy planujemy wycieczki zarówno latem jak i zimą. Często producenci postanawiają umieścić ich nieco więcej, by łatwo można było przytroczyć do plecaka dodatkowy ekwipunek tj. karimata czy namiot. Niekiedy dodatkowe troki można nawet wypiąć, jeśli nie są aktualnie potrzebne.

Przydatne okazują się troki i pętle.
Mocowanie do kijów trekkingowych to praktyczny detal (fot. Gregory).

Inne udogodnienia

Na etapie podejmowania decyzji jaki plecak turystyczny do 25, 30, 40 l warto zastanowić się także czy przydatne mogą okazać się takie udogodnienia jak pokrowiec przeciwdeszczowy czy możliwość zamocowania systemu nawadniającego. Ochrona przed deszczem jest ważna, szczególnie jeśli w trakcie wycieczki zaskoczy nas zmiana pogody. Wtedy przydatna będzie nie tylko membranowa kurtka, ale także pokrowiec, który pozwoli na zabezpieczenie zawartości plecaka przed wilgocią. Innym istotnym elementem jest możliwość zastosowania systemu nawadniającego, którą docenią szczególnie osoby zdające sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia ilość płynów w trakcie wysiłku. Kompatybilność z systemem hydro oznacza specjalną kieszeń pozwalającą bezpiecznie przenosić bukłak, otwór do przewleczenia rurki oraz system jej zamocowana na pasach ramiennych plecaka. Dzięki tym elementom nie zapomnisz o uzupełnianiu wody w organizmie.

Pokrowiec przeciwdeszczowy na wypadek zmiany pogody.
Pokrowiec przeciwdeszczowy osłoni plecak przed deszczem (fot. Gregory).

Jaki plecak turystyczny do 25 l?

Zastanawiając się nad odpowiednim plecakiem do 25 litrów warto zwrócić uwagę na jego system nośny oraz funkcjonalność. Producenci prześcigają się w propozycjach, warto je ze sobą porównać i wybrać model najlepiej odpowiadający aktualnym potrzebom. Dobrze przyjrzeć się i prześwietlić kilka wybranych rozwiązań. Staramy się odpowiedzieć na pytanie jaki plecak turystyczny do 25 litrów będzie trafnym wyborem.

Gregory Sula to dobry wybór na krótszą wycieczkę
Jaki plecak turystyczny do 25 l? Gregory Sula to jedna z propozycji dla kobiet (fot. Gregory).

Plecaki Gregory Salvo i Sula

Dobrym przykładem jest seria Gregory Salvo i jej damski odpowiednik Sula wyposażone w system nośny Vaporspan. Gwarantuje on zachowanie niezbędnej w trakcie każdej wycieczki cyrkulacji powietrza za sprawą zastosowania siatki rozpiętej na stelażu, posiada także miękki panel z pianki w okolicy lędźwiowej, który pozwala na osiągnięcie właściwego poziomu komfortu podczas przemieszczania się z plecakiem. Damska wersja Gregory Sula została zaprojektowana z myślą o specyfice kobiecej anatomii. Wśród przydatnych rozwiązań znajdują się dołączony do zestawu pokrowiec przeciwdeszczowy, pomagający przygotować się na każdą pogodę. Cenna może okazać się także możliwość zamocowania systemu nawadniającego. Te modele posiadają także elastyczną kieszeń z przodu, do której można spakować mapę lub kurtkę przeciwdeszczową oraz boczne kieszenie z siateczki, idealne na bidon lub butelkę z wodą. Możliwe jest tutaj także zamocowanie kijów trekkingowych.

Deuter Speed Lite na krótsze wypady
Na jednodniową wycieczkę sprawdzi się także model marki Deuter (fot. Deuter).

Deuter Speed Lite

Inną propozycją może być model Speed Lite marki Deuter w wersji damskiej i męskiej. Jego system nośny bazuje na piance 3D-Air Mesh, która ma za zadanie amortyzować przenoszony ciężar oraz gwarantować maksymalną możliwą wygodę. W celu wsparcia stabilizacji zastosowano tutaj elastyczny stelaż Delrin odpowiadający za nadanie całości konstrukcji właściwej sztywności. To, jak sugeruje nazwa, plecak charakteryzujący się wyjątkowo niską wagą, dlatego świetnie sprawdzi się na każdej wyprawie, szczególnie jeśli w planach zdobywanie szczytów szybko i na lekko. Zaprojektowano go w zgodzie z ideą minimalizmu, bez uszczerbku na funkcjonalności. By zadbać o nawodnienie w czasie marszu, można w nim zamocować system hydro. Znajdzie w nim swoje miejsce także niezbędny w trakcie górskiej działalności sprzęt tj. kije trekkingowe czy czekan.

Jaki plecak turystyczny do 30 l?

Jeśli stawiamy bardziej na weekendowe wycieczki z założeniem noclegu w schronisku lub jednodniowe wypady w zimowych warunkach, dobrze rozważyć nieco większą pojemność. W orbicie zainteresowań znajdą się więc plecaki turystyczne do 30 l. Z pozoru niewielka różnica pięciu litrów, może niekiedy okazać się zbawienna. Decydując się na wypad do schroniska trzeba zabrać ze sobą więcej rzeczy, do ekwipunku dochodzi wtedy ręcznik, kosmetyczka czy coś na przebranie, natomiast przy wędrowaniu zimą rzeczy zajmują większą objętość. Zatem jaki plecak turystyczny do 30 litrów?

Plecaki Gregory z wygodnym systemem nośnym Crossflo.
Jaki plecak turystyczny do 30 l? Może Gregory Jade lub Zulu? (fot. Gregory)

Gregory Zulu i Jade

To turystyczne modele bazujące na sprawdzonym systemie nośnym CrossFlo opracowanym przez projektantów marki Gregory. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie maksymalnej wentylacji pleców, nawet przy stosunkowo dużym obciążeniu. Cyrkulacja powietrza jest możliwa za sprawą wewnętrznego stelaża w kształcie litery X. Został wykonany na bazie sprężystej stali, co przekłada się na wytrzymałość oraz współpracę na każdym kroku. Damska wersja Gregory Jade posiada system dostosowany do specyfiki kobiecej sylwetki, dzięki czemu będzie dobrze układać się na plecach. Pas biodrowy wyposażono w dwie kieszenie, które sprawiają, że wszystko, co może okazać się przydatne w trakcie wycieczki masz w zasięgu ręki. Schowasz do nich GPS, telefon czy batonika, gdy nagle zabraknie Ci energii. Z przodu plecaka Gregory Zulu umieszczono elastyczną kieszeń, w sam raz na mapę lub osłonę przed deszczem. Zarówno Jade jak i Zulu posiadają boczne elastyczne kieszenie, pasy kompresyjne do zmniejszenia objętości plecaka czy uchwyty na okulary oraz kije trekkingowe.

Deuter Futura to dobry wybór na dwudniowy wypad.
Seria Futura to wszystko czego potrzebujesz na weekendowej wycieczce (fot. Deuter).

Deuter Futura

Zastosowano w nim system nośny Deuter Aircomfort, który został wykonany z oferującej właściwy poziom oddychalności siateczki. Dzięki niej wilgoć jest efektywnie odprowadzana, co wpływa dodatnio na komfort w trakcie wędrowania. Na pasach ramiennych, pasie biodrowym i części tylnego panelu znajduje się pianka 3D Mesh, jest to gwarancja amortyzacji na odpowiednim poziomie. Dodatkowo w plecaku Deuter Futura 28 umieszczono pokrowiec przeciwdeszczowy  do osłonięcia jego zawartości przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Wśród ciekawszych funkcjonalności warto zwrócić uwagę na specjalną przegrodę na mokre rzeczy, pozwoli ona oddzielić je od reszty ekwipunku. Znajduje się tu także kieszeń na cenne przedmioty, odpowiednia organizacja plecaka pomaga oszczędzić czas na poszukiwanie potrzebnej rzeczy. Przydatna może okazać się także możliwość zastosowania bukłaka, co usprawni picie podczas marszu.

Jaki plecak turystyczny do 40 l?

Przygotowując się na dłuższe wycieczki także w zimowej aurze lub wyjazd pod namiot można rozważyć wybór plecaka do 40 litrów. W przypadku większych pojemności szczególnego znaczenia nabiera funkcjonalność systemu nośnego. Plecak powinien pozwalać na dobrą organizację ekwipunku, a jednocześnie nie tracić na formie. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji jaki plecak turystyczny do 40 litrów?

Na nieco dłuższą wycieczkę przyda się większy plecak.
Jaki plecak turystyczny do 40 litrów? Dla pań Gregory proponuje model Maven (fot. Gregory)

Gregory Paragon i Maven

To propozycje specjalistów od plecaków marki Gregory wyposażone w zaawansowany system nośny Aerolon. To połączenie wygody i niskiej wagi, gdzie bazą jest aluminiowy stelaż odpowiadający za stabilność ekwipunku na plecach. Pas biodrowy i pasy ramienne zostały wyłożone grubszą warstwą pianki, co pozwala na osiągnięcie pożądanego komfortu. Dobrym rozwiązaniem jest także możliwość regulacji jego wysokości. Praktyczne okazuje się wykorzystanie systemu Matrix Ventilation, oferującego doskonały przepływ powietrza. W ten sposób otrzymujemy wentylację i wygodę przy zachowaniu niezbędnej lekkości. Te technologie to baza dla plecaków Gregory Paragon i damskiego Maven, które oferują także szereg dodatkowych udogodnień. Wśród nich znalazła się przegroda na bukłak, pasy kompresyjne, możliwość zamocowania kijów lub czekana, pokrowiec przeciwdeszczowy czy przydatne kieszenie po bokach, z przodu jak i w klapie.

Osprey Kestrel i Kyte

Dobrym przykładem będą tutaj także dwa stosunkowo podobne do siebie plecaki marki Osprey, są to męski Kestrel i damski Kyte. Zostały one wyposażone w system nośny AirScape™ składający się z panelu tylnego wykonanego na bazie pianki oraz siateczkowego pasa biodrowego. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie równowagi między poziomem wygody i wentylacji, które są niezbędne w przypadku dłuższych wycieczek. Możliwa jest także regulacja jego wysokości, co pozwoli indywidualnie dostosować plecak do sylwetki. Ten model to wydzielona komora na śpiwór, wypinane pasy do przytroczenia karimaty, a także system kieszeni w klapie oraz na pasie biodrowym. Dodatkowo oferuje on możliwość przymocowania kijów trekkingowych dzięki rozwiązaniu o nazwie Stow-on-the-Go™, czekan także znajdzie tutaj swoje miejsce. Te modele są także kompatybilne z systemami hydro oraz posiadają w zestawie pokrowiec przeciwdeszczowy.

Wczytuję galerię

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.