08.02.2019

Jaka kurtka puchowa?

Niezależnie od tego czy wybieramy się na trekking, wspinaczkę w góry czy skitury warto pamiętać o właściwym komforcie termicznym. Wtedy rodzi się pytanie: jaka kurtka puchowa?

Wpływ jaki puch naturalny miał na rozwój alpinizmu jest nie do przecenienia. Przez lata wyprawy wysokogórskie, ale także np. polarne – bazowały na puchowej odzieży, a także śpiworach. Dziś spektrum zastosowań kurtek wypełnionych puchem jest bardzo szerokie, podobnie jak dostępna na rynku oferta. Stajemy zatem przed wyborem jaka kurtka puchowa?

Zalety puchu

Zastanawiając się jaka kurtka puchowa będzie najlepsza, warto przyjrzeć się zaletom tego wypełnienia. Puch jest izolatorem i w doskonały sposób utrzymuje temperaturę. Jedną z najważniejszych właściwości puchu naturalnego jest zdolność do  zatrzymywania i magazynowania powietrza. To właśnie ta cecha izoluje od zimna, zatrzymując ciepło emitowane przez organizm. Zaletami kurtki puchowej są także niska waga i zdolność do kompresji. Tu jednak drobna uwaga: kompresowanie puchu jest dobrym rozwiązaniem na czas transportu, jednak nie do jego przechowywania.

Jaką kurtkę puchową wybrać?

Kurtka puchowa sprawdzi się w różnego rodzaju aktywnościach. (fot. Dynafit)

Jaka kurtka puchowa? Parametry

O czym informują parametry w kurtkach puchowych? Jaka kurtka puchowa? 650 czy 750 cuin, 80/20 czy 95/5? Przyjrzymy się tym wartościom i wyjaśnimy, co oznaczają. 

Sprężystość puchu

Jednostką opisującą sprężystość puchu, która odpowiada za izolację, jest cuin wyrażana w calach sześciennych na uncję (ang. cubic inches). Im wyższa wartość, tym lepiej. Wysokiej klasy producenci oznaczają swoje produkty od wartości 550 cuin. Bardzo dobra wartość to 750 cuin, choć niektórzy mają w swojej ofercie także produkty wypełnione puchem o sprężystości 850 czy nawet 900 cuin.

O co chodzi? Jeżeli jedna uncja puchu (28 g) po rozprężeniu zajmie objętość 750 cali sześciennych to parametr puchu wyniesie 750 cuin. Analogicznie rzecz się ma z innymi wartościami. Im większa sprężystość, tym lepsze parametry izolacyjne, co przekłada się na komfort termiczny. Im puch lepszy, tym można go włożyć do kurtki mniej. A to wiąże się z wpływem na obniżenie wagi. Wyselekcjonowany puch naturalny 850 czy 900 cuin stosowany jest tam, gdzie niska waga i mała objętość mają priorytetowe znaczenie. W połączeniu z puchoszczelnymi, ultra cienkimi tkaninami zewnętrznymi (np. Pertex) otrzymujemy lekką kurtkę dla profesjonalnych zastosowań.

Stosunek ilości puchu do pierza

Jaka kurtka puchowa? Warto zwrócić uwagę na stosunek ilości puchu do drobnych piórek (pierza). Przykładowo, 90/10 oznacza, że 90% wypełnienia stanowi puch, a tylko 10% pierze. Pierze nie jest ani lekkie, ani sprężyste, nie jest również odpowiednim izolatorem. Niestety, pozyskanie czystego, 100% naturalnego puchu jest zwyczajnie niemożliwe. Oczyszczenie go do poziomu 90/10 jest procesem istotnie rzutującym na cenę. Nie można za puchowy uznać produktu, gdzie pierza jest więcej, a i spotykany stosunek 50/50 uznać należy za niski.

Puch gęsi czy kaczy?

Puch naturalny z polskich ptaków hodowlanych, zarówno gęsi jak i kaczek, uważany jest za jeden z najlepszych na świecie. Lepszy jakościowo jest puch gęsi, który jest bardziej sprężysty i lepiej izoluje. Niektórzy producenci stosują więc czasem mieszankę puchu kaczego i gęsiego. Ma to na celu  podniesienie właściwości termicznych przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów użytego surowca. Gęsi bezdyskusyjnie góruje nad kaczym, ale dla wielu mniej ekstremalnych zastosowań puch kaczy okaże się wystarczający, a jego niewielka domieszka będzie niezauważalna. 

Jaka kurtka puchowa?

Wybierając kurtkę puchową warto zwrócić uwagę na rodzaj puchu. (fot. Columbia)

Odpowiedzialni producenci zwracają uwagę na pochodzenie puchu, czego dowodem jest marka Patagonia. Korzysta ona z tego naturalnego surowca spełniającego certyfikat Traceable Down Standard, o którym przeczytasz w naszym artykule. Jednym z modeli, w których zastosowano ten puch jest Patagonia Down Sweater Hoody

Jaka kurtka puchowa? Rodzaje

Podział ten jest umowny i odnosi się zarówno do ewentualnej funkcji spełnianej przez kurtkę, jak i do jej grubości (poniekąd jedno wynika z drugiego). Mamy jednak nadzieję, że pomoże on w odpowiednim wyborze konkretnego modelu.

Kurtka „wyprawowa”

Mogą to być kurtki (a także spodnie czy kombinezony) typowo ekspedycyjne, bez których wyjazd w zimne rejony Tien-Szanu, Pamiru czy Himalajów jest praktycznie niemożliwy. Cechuje je bardzo duża ilość wypełnienia o dobrej sprężystości. Zapewni ono komfort termiczny w bardzo niskich temperaturach. Kurtki takie muszą być wyposażone w kaptur, który także wypełniony jest puchem. Zatem jaka kurtka puchowa na wyprawę? Warto rozważyć The North Face Summit L6 Down Belay Parka z puchem o sprężystości 800 cuin lub The North Face Nuptse III. Natomiast przykładem modelu wyposażonego w Pertex® Quantum o właściwej wytrzymałości może być Rab Expedition 7000

Jaka kurtka puchowa w góry?

Kurtka puchowa powinna poradzić sobie w bardziej wymagających warunkach. (fot. Berghaus)

Druga podgrupa, z racji objętości zaliczona do tej kategorii, to nieco cieńsze kurtki, które sprawdzą się nie tylko podczas akcji górskiej w niskich temperaturach. Będą odpowiednie w bazie czy podczas asekurowania na stanowisku. Kurtki tego typu są nieco bardziej obszerne, by móc ubrać pod nie jeszcze kilka warstw. Niektóre mają także przedłużony krój. Propozycją o wysokiej sprężystości może być Arcteryx Cerium LT Hoody. Poszukując modelu z impregnowanym wypełnieniem warto zwrócić uwagę na Rab Positron Pro. Decydując się na konkretny model warto też poszukać informacji o tym, jak sprawdził się on w praktyce. Przykładem może być tutaj test kurtki puchowej Rab Positron.

Kurtka wspinaczkowa

Jaka kurtka puchowa na wspinaczkę? Do tej grupy także zaliczyć możemy wspomniane już kurtki stanowiskowe. Będą miały mniejszą gramaturę oraz techniczny krój pod określoną górską działalność. Dobrym przykładem będzie Rab Continuum. Puchowe okrycie jest łatwe w kompresji, dzięki czemu będzie stanowić dobre zabezpieczenie przed chłodem, kiedy pokonamy trudny wyciąg. Wtedy przychodzi czas na asekurowanie idącego na drugiego partnera. Oczywiście puchowa kurtka stanowiskowa tego typu sprawdzi się lepiej w suchych warunkach. Jeśli grozi nam zmiana warunków, warto pomyśleć o takiej ze sztuczną ociepliną. Do aktywności o wysokiej intensywności dobrym rozwiązaniem może okazać się także hybryda syntetycznego i naturalnego wypełnienia jak The North Face Verto Prima Hoodie, która będzie oferowała pożądany zakres ruchów. Interesujący może okazać się też model Salewa Ortles Medium 2 z technologią precyzyjnego dopasowania ociepliny w miejscach najbardziej narażonych na wychłodzenie.

Kurtki tego typu doskonale sprawdzą się także jako ocieplacze podczas wycieczek – pieszych i skiturowych. Wyciągnięte z plecaka na czas postoju zapewnią komfort i uchronią przed nagłą utratą ciepła.

Kurtka puchowa wspinaczkowa to izolacja i szeroki zakres ruchów. (fot. Rab)

Kurtka puchowa skitourowa

Jeśli jesteś fanem poruszania się zimą na skiturach kurtka puchowa również może okazać się dobrym pomysłem. Podczas pochodzenia najczęściej może okazać się nieodpowiednia, z uwagi na intensywny charakter tej aktywności. Natomiast będzie idealna podczas odpoczynku lub po ukończeniu drogi w górę. Świetnie sprawdzi się także do zjazdu, kiedy większego znaczenia nabiera izolacja i zabezpieczenie przed wiatrem. Wśród modeli przeznaczonych dla miłośników skitouringu warto wymienić propozycje marki Dynafit, będzie to m.in. Radical Down Hood wyposażona w elastyczne panele pod pachami, o kroju dobrze przylegającym do sylwetki. Ciekawa będzie także Dynafit FT Down podobnie jak poprzedni model, wypełniona impregnowanym puchem Downtec™. W kurtach przeznaczonych do działalności na nartach skiturowych ważna jest izolacja, dobre dopasowanie kurtki oraz możliwość jej kompresji.

Puchowa kurtka miejska

Tak naprawdę każda kurtka puchowa może być używana w mieście. Dobrym przykładem będzie Columbia Quantum Voyage II Hooded, na miejskie warunki idealna będzie także Marmot Shadow czy TNF Down Sierra 2.0. To od nas zależy, czy wybierzemy model na wyjątkowo niskie temperatury czy też cieńszą wersję. Dobrym pomysłem może być także płaszcz puchowy typu TNF Kings Canyon Parka lub płaszcz o typowo miejskim kroju z wypełnieniem puchowym Columbia Alpine Escape. Miejskie modele mają przede wszystkim za zadanie zapewniać izolację na długie spacery w otoczeniu białego puchu. Dobrze, by chroniły także przed wiatrem, dzięki stójce czy odpowiednim kroju kaptura. Warto mieć świadomość, że to właśnie odzież noszona na co dzień często narażona jest na gorsze warunki niż ta stosowana w terenie. I nie chodzi tu o jednorazowy, nieprzewidywalny i nieplanowany kontakt z ostrą skałą. Torba noszona zawsze na tym samym ramieniu czy wielogodzinne tarcie lub przeciskanie się w autobusie mogą wpłynąć na wytrzymałość kurtki. Proza życia to poważne wyzwanie dla ultra cienkich włókien górskich modeli. 

Jaka kurtka puchowa?

Kurtka puchowa w góry czy do miasta? (fot. The North Face)

Puchowa kamizelka

Oczywiście kamizelka to nie kurtka, ale trudno nie wspomnieć i o tej możliwości przy okazji omawiania kurtek puchowych. Kamizelki mają grono swoich zagorzałych zwolenników. Warto zwrócić uwagę na popularne modele takie jak Rab Microlight Vest czy Marmot Branco Hooded. Trzeba przyznać, że jako docieplenie stanowią ciekawą  alternatywę dla cienkich kurtek czy swetrów puchowych. Ich podstawowa wada czyli brak rękawów jest  jednocześnie ich głównym atutem. Ponadto pozwalają na ubranie się warstwowo i docieplenie wybranej części ciała. Są także niewielkie po spakowaniu, dlatego można mieć je zawsze ze sobą w plecaku.

Jaka kamizelka puchowa?

Kamizelka puchowa może okazać się dobrym rozwiązaniem także w górach czy skałach. (fot. Marmot)

Doskonałe właściwości termiczne, niska waga, kompresyjność i pakowność. Do tego szeroki wybór modeli sprawiają, że kurtka puchowa może być idealnym wyborem na każdą okazję. Kiedy wiemy już jaka kurtka puchowa będzie dla nas najbardziej odpowiednia, warto pamiętać o jej właściwej konserwacji. Jeśli zastanawiasz się jak prać kurtkę puchową należy przeczytać informacje na metce oraz przeczytać nasz artykuł o tej tematyce.

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.