07.01.2019

Bieganie zimą — jak się ubrać?

Bieganie zimą nie jest zarezerwowane tylko dla profesjonalistów, którzy szlifują swoją formę przez cały rok. Taki rodzaj aktywności jest również dostępny dla pozostałych miłośników tego sportu. Kluczową kwestią w czasie przygotowywania się do biegania zimą jest odpowiedź na pytanie – jak się ubrać?

                       

Jeśli wiemy jak się ubrać, bieganie zimą może być niezwykle wciągające. Ośnieżony krajobraz ma w sobie dużo uroku, a ścieżki i szlaki, które pokonywaliśmy w okresie letnim i jesiennym, zupełnie zmieniają swój charakter. Niektóre stają się znacznie trudniejsze, poprzez pojawiające się na nich oblodzenie, a z kolei innych w ogóle nie poznamy pod metrową warstwą śniegu. Aby jednak czerpać maksymalną radość z szybkiego przemierzania kolejnych kilometrów, obok doboru zimowego obuwia biegowego (w skrócie stawiaj na sprawdzone rozwiązania doświadczonych producentów takich jak La Sportiva, Dynafit, czy On Running), które przedstawiliśmy w artykule o zimowych butach biegowych, niezwykle istotny jest właściwy strój. Ten zagwarantuje nam bowiem optymalne właściwości termiczne.

Jak się ubrać do biegania zimą – podstawy

Bieganie to dość intensywna forma wysiłku, podczas której organizm wytwarza spore ilości ciepła. W lecie wystarczy tylko zapewnić sobie jak najskuteczniejszą wentylację. W zimie zachowanie odpowiedniej równowagi termicznej jest nieco trudniejsze – musimy bowiem balansować pomiędzy przegrzaniem a wychłodzeniem organizmu. To właśnie dlatego pierwsze wyjścia na zimowy trening zazwyczaj kończą się szybkim powrotem do ciepłego domu lub nadmiernym zgrzaniem się już po parudziesięciu krokach. Dobór odzieży zależy bowiem od wielu czynników, także tych indywidualnych. Nie ma zestawu odzieży, który idealnie pasowałby dla każdego biegacza. Ulubione modele wyłonią się dopiero wraz z doświadczeniem i kolejnymi pokonanymi kilometrami. Warto jednak prawidłowo dobierać kolejne warstwy odzieży już od samego początku, ponieważ pewne zasady pozostają niezmienne.

Bieganie zimą w górach

Jak się ubrać do biegania zimą? Słoneczna pogoda często zwiastuje bardzo niską temperaturę. (fot. Piotr Deska)

Powiedz mi gdzie biegasz, a powiem ci w co się ubrać

Poszukiwania odpowiedzi na pytanie Bieganie zimą – jak się ubrać? najlepiej rozpocząć od zadania sobie innego pytania – Jaki charakter będzie miał kolejny trening? Im krótszy i intensywniejszy będzie wysiłek, tym mniej rzeczy na siebie założymy. Na szybką rundę po parku nie będziemy potrzebowali zbyt wiele ciepłej odzieży. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jednak, jeśli zamierzamy pokonać dłuższy dystans lub wybieramy się na górskie szlaki. W takim przypadku powinniśmy być przygotowani również na zmianę warunków atmosferycznych. Optymalnym rozwiązaniem jest więc również zabezpieczenie dodatkowej odzieży docieplającej, aby móc przetrwać obniżenie temperatury czy mocny wiatr. W wielu sytuacjach sprawdzi się po prostu lekka kurtka przeciwwiatrowa schowana w kieszeni i cieplejsza czapka. W przypadku dłuższych eskapad często niezbędny okaże się niewielki plecak biegowy, w którym zmieścimy dodatkowe warstwy odzieży termicznej.

Bieganie zimą w śniegu.

Okres zimowy to czas, w którym trzeba być przygotowanym na każde warunki, również te śnieżne. (fot. Salomon)

Na strój każdego biegacza składa się kilka elementów, które tworzą warstwowy system odzieży. To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie wśród osób uprawiających aktywność fizyczną w górach.

Warstwowy ubiór to podstawa

Bieganie zimą – jak się ubrać?
Warstwa odzieży Typ odzieży Funkcje
Pierwsza warstwa (bielizna) Koszulka z długim rękawem Zapewnia odprowadzanie wilgoci, przyjemna w kontakcie ze skórą
Druga warstwa (izolacyjna) Lekka bluza Zapewnienie dodatkowego ocieplenia, przewodzenie wilgoci na zewnątrz
Druga lub trzecia warstwa Hybrydowa kurtka biegowa

Softshell

Zapewnia doskonałą termoregulację w zimne dni bez opadów.

Chroni przed wiatrem przy utrzymaniu bardzo wysokiej oddychalności.

Trzecia warstwa (zewnętrzna) Kurtka membranowa Zabezpiecza przed wiatrem i opadami przy załamaniu pogody.
Bieganie zimą - jak się ubrać?

Warstwowa odzież do biegania zimą to najlepsze rozwiązanie. Przy odpowiednim doborze modeli będzie nam ciepło nawet w czasie mrozów. (fot. Piotr Deska)

Bieganie zimą – jak się ubrać? Nie za ciepło i nie za chłodno. Dobierając kolejne warstwy odzieży pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ich grubością lub ilością. Jeśli zaraz po wyjściu na mróz jest nam ciepło, pomimo tego, że jeszcze nie zaczęliśmy biegu, to z pewnością po parudziesięciu metrach będziemy zlani potem. Taka sytuacja to główna przyczyna szybkiego wyziębienia i prosta droga do choroby. Optymalny ubiór dla biegacza zapewnia bowiem komfort termiczny w czasie biegu, kiedy organizm pracuje na podwyższonych obrotach, a nie podczas spoczynku czy stania w miejscu.

Kurtki do biegania zimą

Modele sprawdzające się w czasie biegania zimą można podzielić na kilka głównych kategorii, które są wybierane w zależności od potrzeb. Po pierwsze możemy zdecydować się na kurtkę membranową, która stanowi skuteczną barierę nie tylko dla wiatru, ale również wszelkich opadów, niezależnie od tego czy będzie to śnieg czy deszcz. Przeciwdeszczowe kurtki do biegania zimą są użytkowane tylko i wyłącznie jako warstwa zewnętrzna. Często są wykorzystywane jako kurtki awaryjne, zakładane na pozostałą odzież w razie nagłego pogorszenia się warunków pogodowych.

Po drugie możliwe jest wybranie lekkiej wiatrówki. Chociaż najczęściej są one wykorzystywane w czasie jesiennej pogody, równie dobrze zabezpieczają przed wiatrem również w najzimniejszej porze roku. Ich największą zaletą są minimalne wymiary po spakowaniu, przez co mieszczą się nawet w małej kieszeni bluzy czy spodni, świetnie sprawdzając się w sytuacjach awaryjnych.

Biegowa kurtka z memrbraną

Lekka kurtka membranowa do biegania przyda się w czasie zbiegania, kiedy pęd powietrza jest szczególnie dokuczliwy. (fot. Piotr Deska)

Po trzecie do biegania można założyć lekką kurtkę softshellową, która świetnie zabezpieczy przed wiatrem, oferując jednocześnie podstawową termikę. To dobry wybór, kiedy nie chcemy się zbytnio zgrzać. Softshelle biegowe pozwalają również zmniejszyć liczbę warstw odzieży, świetnie łącząc izolację oraz zabezpieczenie przed wiatrem.

Wszystkie kurtki do biegania zimą w mniejszym lub większym stopniu zabezpieczają przed wiatrem. Wynika to stąd, iż wiatr jest szczególnie dokuczliwy w niskich temperaturach, bardzo mocno obniżając odczuwalną temperaturę. Pobyt na otwartej przestrzeni, tam gdzie z pozoru wieje tylko lekki wietrzyk, może szybko skończyć się niebezpiecznym wychłodzeniem organizmu. Dlatego tak ważna jest dbałość o skuteczne zabezpieczenie się przed tym czarnym scenariuszem.

Warstwa docieplająca – bluza czy kurtka hybrydowa

Bardzo częstym wyborem jako drugiej warstwy jest lekka bluza docieplająca. Produkty przygotowywane z myślą o biegaczach są najczęściej niewielkiej grubości, oferując połączenie właściwości izolacyjnych oraz wysokiej oddychalności oraz odprowadzania wilgoci. W słoneczne dni o umiarkowanej temperaturze mogą sprawdzić się nawet samodzielnie, jednak w większości przypadków są po prostu lekką warstwą docieplającą. Idealne dopasowanie do ciała oraz elastyczność gwarantują maksymalną swobodę ruchów.

Drugim popularnym wyborem są lekkie kurtki hybrydowe, które w kluczowych miejscach zostały docieplone. Panele softshellowe na rękawach, po bokach oraz często z tyłu kurtki odpowiadają w nich za zapewnienie maksymalnej oddychalności. Ocieplina znajduje się natomiast na klatce piersiowej oraz ramionach – w miejscach, które są wrażliwe na szybkie wychłodzenie w czasie biegania w mrozie. W kurtkach biegowych najczęściej wykorzystywana jest syntetyczna ocieplina, która jest mniej wrażliwa na wilgoć, przeze co kurtki sprawdzają się nawet w czasie najbardziej intensywnych treningów. Kurtki takie często stają się również zewnętrzną warstwą, oferując wystarczającą termikę w zimny dzień.

Ocieplana kurtka do biegania Dynafit

Bieganie zimą – jak się ubrać? W wielu przypadkach jako warstwa wierzchnia sprawdzi się lekko ocieplona kurtka, taka jak Dynafit Mezzalama 2 PTC Alpha Jakcket. (fot. Piotr Deska)

Które spodnie do biegania zimą będą najlepsze?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury nóg w okresie zimowym wydaje się najłatwiejszym zadaniem. To one przecież wykonują większość pracy podczas szybkiego pokonywania zimowych ścieżek i dróg, przez co produkują sporą ilość ciepła. Pomimo tego w niskich temperaturach będzie je trzeba jednak ochronić przed niską temperaturą. W okresie zimowym odpadają krótkie spodenki biegowe, tak popularne latem. Konieczne będzie wyposażenie się w odpowiednie spodnie do biegania zimą.

Niemal każda marka projektująca odzież biegową posiada w swojej ofercie dedykowane do tego celu modele. Są wśród nich tacy producenci jak Salomon, Dynafit, La Sportiva, The North Face czy Columbia. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się legginsy na zimę. Idealnie przylegają do ciała, dzięki czemu nie przeszkadzają w trakcie biegu. Nie zahaczysz nimi o wystające gałęzie drzew czy kosodrzewinę, nie będą także szeleściły, ani nie będą generowały dodatkowych oporów w trakcie biegania w wietrzne dni. Idealne legginsy na zimę są wykonane z nieco grubszego materiału, niż ich odpowiedniki na cieplejszą część roku. Od środka są często wykończone przyjemnym w dotyku fleecem, przez co zapewniają optymalne właściwości termiczne.

Getry do biegania zimą

Spodnie do biegania zimą Salomon to gwarancja świetnego dopasowania i optymalnych właściwości termicznych. (fot. Salomon)

W większości zimowych temperatur jedna warstwa odpowiednio dobranych legginsów powinna być w zupełności wystarczająca. Kiedy zrobi się naprawdę zimno, przydatna może być dodatkowa warstwa bielizny termicznej założona pod spodem. Lekkie legginsy termoaktywne świetnie sprawdzają się jako dodatkowa izolacja. Niektórzy miłośnicy biegów stosują również sprytne rozwiązanie na najzimniejsze dni – na długie legginsy do biegania zakładają na zewnątrz dodatkowo krótkie spodenki. Dzięki temu okolice najbardziej wrażliwe na zimno mają zapewnione dodatkową ochronę przed chłodem.

Jakie skarpety do biegania zimą wybrać?

Skarpety do biegania zimą powinny być nieco grubsze od tych, z których korzystamy latem. Na pewno nie przydadzą się najcieńsze modele, w których większa część powierzchni to panele wentylacyjne wykonane z bardzo cienkiego i rzadkiego splotu. W tym okresie roku powinny powrócić do łask tradycyjne, nieco grubsze skarpety biegowe, które zapewnią stopom optymalną temperaturą nawet w czasie mrozów.

Dodatki – jakie rękawiczki do biegania zimą wybrać?

Na pewno w czasie biegania nie sprawdzą się grube rękawice narciarskie. Ilość ciepła wytwarzanego przez ciało w czasie biegu jest na tyle duża, że będzie w nich po prostu zbyt gorąco. Nawet w warunkach zimowych najlepiej spisują się dość cienkie rękawiczki biegowe. Większość firm oferuje lekkie modele zaprojektowane specjalnie z myślą o wszystkich miłośnikach biegania. Dla osób mających problemy z szybko marznącymi dłońmi optymalnym rozwiązaniem mogą być lżejsze rękawiczki softshellowe, które doskonale zabezpieczą przed przewiewaniem, ale jednocześnie nie są tak mocno ocieplone, jak modele narciarskie.

Opaska lub czapka to skuteczna ochrona głowy

Bieganie zimą z gołą głową to zły pomysł, nawet dla najbardziej zahartowanych osób. To przez nią ucieka mnóstwo, cennego w czasie mrozów, ciepła. Dodatkowo przewianie zatok czy uszu może łatwo prowadzić do choroby i dłuższej przerwy w aktywnościach. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę głowy przed zimnem. Na cieplejsze zimowe dni w większości przypadków sprawdzi się cienka, dobrze doprowadzająca wilgoć opaska. Skutecznie zabezpieczy przed szybkim wychłodzeniem. W czasie zimniejszych dni niezbędna może okazać się czapka, taka jak na przykład Salomon RS Beanie czy La Sportiva Record Beanie.

[W kolejnym artykule przeglądamy najlepsze czapki do biegania zimą!]

Jaka czapka i rękawiczki do biegania w zimie

Lekka czapka do biegania i rękawiczki to konieczność w czasie zimowych mrozów. (fot. Piotr Deska)

Nie można również zapominać o odpowiedniej ochronie szyi. Znaczna część bluz biegowych oferuje dość wysokie stójki, jednak takie zabezpieczenie przed zimnem nie zawsze jest wystarczające. Z pomocą przychodzą wtedy chusty wielofunkcyjne, które doskonale sprawdzą się w zimne dni. Nie tylko zabezpieczają przed mrozem szyję, ale można je także nasunąć na usta czy nos, chroniąc przed zimnem również twarz. W czasie biegania najlepiej sprawdzą się cieńsze modele, oferujące również sprawne odprowadzanie wilgoci, takie jak Buff Original czy Salewa Icono.

Ciepło to podstawa w trakcie zimowych treningów

Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawienia odzieży biegowej na zimę. To inspiracja, która pozwoli ci stworzyć idealny strój do biegania. Większość elementów można podmieniać i zestawiać ze sobą na różne sposoby, dzięki czemu po kilku treningach można uzyskać optymalny strój na mroźne warunki pogodowe.

Przykładowa damska odzież biegowa na zimę

Damskie ubranie do biegania zimą

Bieganie zimą – jak się ubrać? Najlepiej warstwowo. Pamiętajmy również o odpowiednim obuwiu i dodatkach. (fot. 8a.pl)

Odzież do biegania w zimie dla pań.

Bieganie w zimie nie wymaga dużej ilości odzieży. Wybór modeli przygotowanych dla miłośniczek biegania pozwala szybko skompletować idealny zestaw. (fot. 8a.pl)

Męska odzież do biegania zimą

Bieganie zimą jak się ubrać?

Przygotowanie do zimowego treningu nie zajmuje dużo czasu. Odpowiednio dobrana odzież biegowa to podstawa aktywności w czasie mrozów. (fot. 8a.pl)

Idealny zestaw odzieży do biegania zimą.

Kilka warstw odzieży biegowej, chusta, czapka i rękawiczki – odpowiedź na pytanie jak się ubrać do biegania zimą nie jest taka trudna? (fot.8a.pl)

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.