Ładna pogoda i wysokie temperatury zachęcają do tego, by choć na kilka dni M-3 w bloku lub poddasze w kamienicy zamienić na namiot bądź domek na polu kempingowym.
Urlop na łonie natury ma swój niepowtarzalny urok. Przed wyjazdem należy jednak dobrze się zastanowić, co ze sobą zabrać, żeby wakacje w tych pięknych „okolicznościach przyrody”, nie musiały się wiązać z olbrzymimi wyrzeczeniami. Rozważmy na przykład sytuację, gdy administrator pola namiotowego, które przez następne dni ma być Twoim domem, nie zapewnia w pełni wyposażonej kuchni. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego, jak zadbać o to we własnym zakresie. Co zrobić? Najlepiej sięgnąć po naczynia kempingowe.
Jakie naczynia kempingowe wybrać? Bogata oferta przygotowana przez producentów sprawia, że wybór może być trudny. (fot. 8academy.pl)
Pomysł z zabraniem na kemping domowej zastawy nie jest najlepszy. Porcelanowe talerze i szklane kubki mogą nie przeżyć użytkowania w warunkach outdooru. Garnki używane na co dzień w kuchni? To też nie jest zbyt dobre rozwiązanie! Poza tym, że na polu namiotowym potraktowane zostaną z mniejszą dozą delikatności, będą raczej mało poręczne.
Zdecydowanie lepiej spiszą się tzw. naczynia turystyczne, a w szczególności pewna podkategoria tej grupy, a mianowicie naczynia kempingowe. Po co wprowadzamy takie rozróżnienie? Chodzi o to, że sprzęt kuchenny przygotowany z myślą o turystach, dedykowany jest dwóm grupom: wędrowcom i bywalcom pól namiotowych. Inne naczynia będą Cię interesowały, gdy planujesz samotne przejście szlaku długodystansowego lub zdobycie wymagającego szczytu, a inne gdy wyjeżdżasz na wczasy z rodziną. Na co innego możesz sobie pozwolić, gdy twój cały ekwipunek musi zmieścić się w plecaku, a na co innego, gdy do miejsca biwakowania zawiezie cię samochód z pojemnym bagażnikiem.
W tym artykule rozważymy sytuację, gdy można trochę bardziej „zaszaleć”, a głównymi kryteriami doboru nie są gabaryty i waga naczyń, ale komfort, jaki oferują miłośnikom wypoczynku na polach namiotowych.
Marki outdoorowe dbają, by kucharze gotujący „po chmurką” mogli w pełni pokazać swój kunszt Na zdjęciu garnek Primus Campfire Pot. (fot. Primus)
Czy obowiązuje tu zupełna dowolność? Nie do końca. Ograniczeniem, jakie trzeba wziąć pod uwagę wybierając naczynia na kemping, jest pojemność samochodowego bagażnika, w którym zwykle zmieścić się musi cały sprzęt kempingowy oraz odzież. Naczynia, zwane turystycznymi, z definicji są lżejsze i poręczniejsze od domowych, a do tego lepiej przystosowane do realiów outdooru. Dlatego będziemy się obracać właśnie w tej kategorii.
Jeśli na hasła „naczynia turystyczne” i „naczynia kempingowe” oczami wyobraźni widzisz dawne menażki harcerskie lub wojskowe, to możesz przeżyć mały szok. Producenci co rusz starają się nas czymś zaskoczyć, prześcigając się w proponowaniu nowych, interesujących rozwiązań. Wszystko po to, żeby outdoorowi kucharze nie musieli ograniczać swych fantazji. Bo wakacje na łonie natury wcale nie muszą się wiązać z wyrzeczeniami kulinarnymi.
Turystom, którzy przemierzają górskie szlaki, nosząc na plecach cały swój wyprawowy dobytek, zależeć będzie na uniwersalności. Dlatego to samo naczynie wciela się często w różne role: raz jest czajnikiem, innym razem rondelkiem, w którym gotuje się obiad, by za chwilę stać się kubkiem na herbatę. Nie może tu dziwić popularność rozwiązań kompaktowych, jakimi są zintegrowane systemy do gotowania.
Zestawy naczyń, które z rzadka lądują w plecakach, zwykle są dosyć skromne. Co prawda marki outdoorowe wcielają w życie nowe patenty (takie, jak naczynia składane w harmonijkę), dzięki którym można dzisiaj pozwolić sobie na więcej, ale tzw. „turysta wędrujący” zawsze podświadomie będzie dążył do minimalizmu.
Naczynia składane w harmonijkę, to ciekawa opcja, z której korzystają też fani wędrowania z plecakiem. (fot. 8academy.pl)
Ale na biwaku nie musisz szukać rozwiązań lekkich i uniwersalnych, dlatego katalog oferowanych produktów będzie dużo szerszy. Menażki, patelnie, talerze, czajniki, kubki, kieliszki, tarki, a nawet ekspresy do kawy… – to tylko część z długiej listy dostępnych opcji. Nie podejmujemy się tego, by wymienić wszystkie propozycje firm outdoorowych. Dynamika rynku sprawia, że bardzo łatwo można coś pominąć. Chcemy jedynie pokazać pewną rynkową tendencję, z której zadowoleni będą ci bardziej ambitni, outdoorowi kucharze.
Fani wypoczynku na łonie natury, którzy jednocześnie są miłośnikami gotowania, dołożą starań, aby zgromadzić wszystko, co może być przydatne przy kulinarnych popisach. Jak to osiągnąć? Drogi są dwie. Jedni – garnuszek po garnuszku – będą kompletować wyposażenie polowej kuchni, inni – tam, gdzie to możliwe – ułatwią sobie życie, decydując się na zakup gotowych zestawów.
Metoda “małych kroków” jest dobra, gdy dysponuje się ograniczonym budżetem i nieco większymi pokładami… cierpliwości. Kompletowanie naczyń turystycznych warto rozpocząć od garnków, które są “strategicznie” ważne.
Jeśli szukasz ciekawych modeli, powinny zainteresować Cię zamieszczone poniżej propozycje.
W outdoorowej kuchni nie może zabraknąć kubków lub mniejszych garnuszków. (fot. 8academy. pl)
Kubek turystyczny przydaje się podczas niemal każdej aktywności outdoorowej. W tej kategorii znajdziesz więc, zarówno modele zaskakujące minimalizmem (np. kubki składane), które wybiorą raczej turyści pokonujący z plecakami dłuższe dystanse, jak i naczynia do złudzenia przypominające domową zastawę. Są też kubki termiczne, w których jeszcze dłużej będziesz delektować się smakiem zimnych, bądź ciepłych napojów. Oto kilka przykładów naczyń, które sprawdzą się podczas wakacyjnych wyjazdów na kemping.
Czy dobrym pomysłem będzie zabranie na biwak szklanek? Tak, ale pod jednym warunkiem. Muszą to być naczynia wykonane z materiału o podwyższonej wytrzymałości. Takie kryterium spełniają szklanki turystyczne Outwell Orchid Tumbler, wykonane z lekkiego i trwałego poliwęglanu. Są one doskonałą propozycja dla miłośników pól namiotowych, którzy nie uznają kompromisów i cenią sobie styl, także w realiach outdooru.
Jakiś praktyczny czajnik? Nie ma problemu! Miłośnicy herbaty mają w czym wybierać. Na zdjęciu po lewej czajnik Esbit Kettle 0,6 l, po prawej czajnik składany Outwell Collaps Kettle 1,5 l. (fot. 8academy.pl)
Gdy jesteś koneserem (koneserką) dobrej herbaty lub potraw liofilizowanych możemy polecić Ci praktyczny czajnik. W tej kategorii wybór jest dosyć spory. Znajdziesz tutaj modele mniejsze (które zmieszczą się również do plecaka), jak i wersje typowo kempingowe, pozwalające zagotować nieco większą ilość wody.
W ofercie marek outdoorowych znaleźć można też… ekspresy do kawy. Po lewej: Outwell Manley Expresso Maker, po prawej Esbit Coffee Maker. (fot. 8academy.pl)
A może nie wyobrażasz sobie poranka bez orzeźwiającej kawy? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Marki outdoorowe przygotowując ofertę dla biwakowiczów, nie pominęły kawoszy. Kompletowanie sprzętu biwakowego możesz więc zacząć od turystycznego ekspresu, takiego jak:
Jeśli masz w zwyczaju rano jeść coś na ciepło, może przydać Ci się turystyczny toster. Urządzenie, które w warunkach outdoorowych umożliwia szybkie przygotowanie chrupiących kromeczek, znajdziesz między innymi w ofercie firmy GSI Outdoors. Model Glacier Stainless Toaster powstał z wytrzymałej stali nierdzewnej i jest kompatybilny z większością kuchenek turystycznych. W przypadku tego typu urządzeń, istotne znaczenie ma bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego producent, wyposażył swój sprzęt w uchwyt umożliwiający łatwe operowanie tosterem.
Garnek tradycyjny, a może składany? To jeden z dylematów, jakie mają współcześni bywalcy pól kempingowych. (fot. 8academy.pl)
Śniadanie to podstawa, ale dla kempingowych kucharzy największym wyzwaniem będzie ugotowanie pysznego obiadu. W urlopowym ekwipunku nie może więc zabraknąć odpowiednich garnków. Ofertę marek outdoorowych można opisać jednym zdaniem: „do koloru, do wyboru”! Coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby gotujące wyłącznie dla siebie, jak i ci, którzy przygotowują posiłki dla licznej rodziny lub szerszego grona przyjaciół.
Ci pierwsi wybierać będą rozwiązania najmniejsze, a przez to działające szybko oraz sprawnie, więc pozwalające, przy okazji, zaoszczędzić nieco paliwa. Czasem są one wyposażone w specjalne żeberka (radiator), które usprawniają proces przejmowania ciepła.
Przedstawiciele tej drugiej grupy szukać będą garnków większych, które „współpracują” z outdoorowymi źródłami ciepła i umożliwią przygotowanie ciepłej strawy dla sporej grupy głodomorów. Oto kilka ciekawych – naszym zdaniem – modeli dedykowanych fanom pól namiotowych i kempingów.
Jakie naczynia kempingowe wybrać? Garnek wyposażony w radiator pozwoli przyspieszyć proces gotowania. Na zdjęciu Esbit Radiator 2,35 l. (fot. 8academy.pl)
Jakie naczynia kempingowe wybrać? Bez patelni turystycznej wyposażenie outdoorowej kuchni nie będzie kompletne. (fot. Primus)
Wyposażenie outdoorowej kuchni nie będzie pełne, jeśli nie zabierzesz ze sobą patelni. W tej kategorii znaleźć można zarówno naczynia wykonane z lekkiego aluminium anodyzowanego (takie, jak Sea To Summit X-Pan), jak też modele z wytrzymałej stali nierdzewnej (np. MSR Alpine Fry Pan). Patelnie turystyczne zwykle posiadają składaną rączkę. Ten patent ma ułatwiać transport.
Fani potraw z grilla nie muszą ładować do bagażnika masywnego sprzętu. Alternatywą są lekkie i funkcjonale grille turystyczne, takie jak Robens Lassen Grill Trivet Combo. Ten składany ruszt wykonany został ze stali nierdzewnej, odpornej na korozję, sprawdzi się zarówno, gdy masz zamiar wykorzystać jako źródło ciepłą ognisko, jak i wówczas, gdy zamierzasz używać palenisk innego rodzaju.
Wśród naczyń przeznaczonych dla fanów pól namiotowych nie mogło zabraknąć dodatków, które stanowią standardowe wyposażenie domowej kuchni. Możesz więc rozważyć zabranie ze sobą takich akcesoriów, jak:
Jakie naczynia kempingowe? W outdoorowej kuchni może przydać się turystyczny durszlak. Na zdjęciu model Outwell Collaps Colander with Handle. (fot. 8academy.pl)
Miska z tarką Outwell Collaps Bowl & lid w/grater. (fot. 8academy.pl)
Miska z tarką Outwell Collaps Bowl & lid w/grater. (fot. 8academy.pl)
Kieliszki ze stali nierdzewnej Outdoor Equipment Cups Kits Gobelets. (fot. 8academy.pl)
Kieliszki Outdoor Equipment Cups Kits Gobelets po spakowaniu. (fot. 8academy.pl)
Wczytuję galerię
Jeśli już ugotowałeś (-aś) coś dobrego, warto by to w odpowiedni sposób podać. Ważną częścią kempingowego ekwipunku będą talerze. Te domowe mogłyby nie zdać egzaminu, gdy serwujesz potrawy pod chmurką. Talerze turystyczne muszą być wykonane z dużo bardziej wytrzymałych tworzyw. Standardem są tu naczynia plastikowe (jeśli dbasz o zdrowie, staraj się wybierać wersje bez szkodliwych związków, takich jak BPA). Osoby, które chciałyby w outdoorze mieć namiastkę domowej kuchni, często decydują się na zakup naczyń z melaminy, które przypominają te tradycyjne. Tej kategorii nie ominęli również producenci naczyń składanych, w ofercie których znajdziesz poręczne miseczki – idealne, gdy chcesz posilić się zupą.
Swój wymarzony zestaw można gromadzić stopniowo, ale jest też droga na skróty. Znacznie szybszym i często praktyczniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu, w którym garnki, garnuszki czy patelnie dobierane są tak, by znakomicie się uzupełniały i idealnie do siebie pasowały (dzięki czemu po złożeniu zajmują mniej miejsca). Jakie naczynia kempingowe można znaleźć w takich zestawach? Oto kilka przykładów.
Po lewej: zestaw "tradycyjnych" naczyń kempingowych Easy Camp Adventure Cook Set L, po prawej: zestaw naczyń składanych Sea To Summit X-Series X-Set 32. (fot. 8academy.pl)
Easy Camp Adventure Cook Set L, czyli zestaw "tradycyjnych" naczyń kempingowych, w pełnej "gotowości bojowej". (fot. 8academy.pl)
Naczynia składane – trzyczęściowy zestaw Sea To Summit X-Series X-Set 32. (fot. 8academy.pl)
Trzyczęściowy zestaw Sea To Summit X-Series X-Set 32 po spakowaniu. (fot. 8academy.pl)
Wczytuję galerię
O małych sztućcach turystycznych, łatwo jest zapomnieć przy pakowaniu. (fot. 8academy.pl)
W taki sam sposób można też podejść do kompletowania outdoorowej zastawy. W ofertach producentów znajdziemy gotowe komplety, przygotowane z myślą o biwakowiczach, wykonane z rożnych materiałów. Jednym spodobają się, imitujące zastawę domową, naczynia z trwałej i lekkiej melaminy (np. zestaw Outwell Blossom Picnic Set 2 Persons). Inni wybiorą wygodny komplet z plastiku (np. składający się z 24 elementów zestaw Easy Camp Cerf Picnic Box 4 Persons). Są też tacy, którzy podążając za duchem czasu, przyjmą propozycję producentów naczyń składanych i zdecydują się na zestaw taki, jak Outwell Collaps Bowl Set.
Na koniec małe przypomnienie. Jeśli będziesz pakować do plecaka naczynia kempingowe, sprawdź czy masz też sztućce. W ferworze przedwyjazdowych przygotowań łatwo jest o czymś zapomnieć, a przedmioty o najmniejszych gabarytach są zwykle najbardziej narażone na pominięcie. Łyżka i widelec to zestaw, bez którego trudno będzie Ci skonsumować przygotowany właśnie posiłek.
Sztućce dedykowane fanom aktywności outdoorowych mogą być wykonane z różnych tworzyw. Projektanci mocno się starają, by zapewnić maksimum użyteczności przy ograniczonej wadze, dlatego w tej kategorii znajdziesz też przedmioty o dosyć oryginalnych kształtach.
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.