24.05.2019

Nakrycia głowy na lato

Czapki  kojarzą nam się przede wszystkim z zimą. I dobrze. Zimą czapka jest po prostu niezbędna, nieważne czy uprawiamy jakąś aktywność fizyczną czy czekamy na przystanku autobusowym. A co zrobić latem? Czy latem możemy zapomnieć o ochronie naszej głowy? Z pewnością  nie! Ale lepiej odłóżmy grubą wełnianą czapkę do szafy i wybierzmy coś bardziej przystosowanego do wysokich temperatur.

                       

Nakrycia głowy na lato? Po co komu czapka w upalny dzień? Ano po to, żeby zabezpieczyć to, co najcenniejsze, czyli zdrowie. Nie zapominajmy, że odpowiednia “osłona” w postaci czapki czy kapelusza:

  • chroni głowę przed promieniami UV i nadmiernym przegrzaniem,
  • zapobiega wysuszaniu skóry oraz włosów (co w konsekwencji hamuje ich wypadanie),
  • osłania oczy przed oślepiającym słońcem.

Brak odpowiedniego nakrycia głowy na lato może mieć dla nas fatalne skutki, a w skrajnych przypadkach – przy wysokiej i długotrwałej ekspozycji na słońce – zakończyć się nawet udarem słonecznym. Nie bagatelizujmy zagrożenia!

Nakrycia głowy na lato - czapki z daszkiem Buff

Latem nakrycie głowy to konieczność. (fot. Buff)

Nakrycia głowy na lato – czym się kierować przy wyborze?

Jakie nakrycie głowy jest dobre na słoneczne i upalne dni? Odpowiedź brzmi: każde! Jednak gdy mamy duży wybór, możemy ściśle dopasować jego typ do charakteru ulubionej aktywności oraz do własnych preferencji. Czym się kierować podczas zakupów? Przede wszystkim dobrze jest pamiętać o trzech zasadach:

  • Dobra czapka, to czapka w odpowiednim rozmiarze oraz wygodna.
  • Im cieńszy materiał, z jakiego wykonana jest czapka, tym szybszy czas schnięcia i zwiększony komfort użytkowania.
  • Może w niektórych kapeluszach lub czapkach nie będziemy wyglądali jak Harrison Ford odtwarzający kultową rolę Indiany Jones’a, ale podczas upału liczy się funkcjonalność, a wygląd schodzi na dalszy plan.
Nakrycia głowy na lato - czapki z daszkiem i kapelusze turystyczne

Nakrycia głowy na lato? Jeśli chodzi o czapki i kapelusze, opcji jest sporo! (fot. 8academy.pl)

Nakrycia głowy na lato – popularne opcje

Co mamy do wyboru, gdy szukamy nakrycia głowy na lato? Wbrew pozorom opcji jest dosyć dużo i z pewnością można wybrać coś, co przypadnie nam do gustu. W dalszej części artykułu postaramy się przybliżyć te najpopularniejsze sposoby, które pozwalają chronić głowę przed słońcem.

Bejsbolówka “klasyczna”

Stara, poczciwa bejsbolówka, którą możemy dostać, w prawie każdym sklepie z odzieżą jest – nazwijmy rzecz po imieniu – opcją podstawową. Czapki z daszkiem już dawno temu zdominowały miejskie alejki i górskie szlaki. Ale czy z każdej będziemy zadowoleni w takim samym stopniu? Niekoniecznie! Okazuje się, że warto zwracać uwagę na detale.

Chociaż na pierwszy rzut oka wszystkie bejsbolówki skonstruowane są w identyczny sposób, różnią się szczegółami, które mogą mieć wpływ na komfort użytkowania. Dlatego, poza designem, ciekawymi kolorami i oryginalnymi motywami graficznymi, powinniśmy też zwrócić uwagę na to, czy projektanci zadbali również o odpowiednie właściwości termiczne. Nakrycia głowy na lato powinny być uszyte z lżejszych materiałów. Ponadto dobrym rozwiązaniem, jest dodanie paneli z siateczki, która zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza.

Jakie nakrycia głowy na lato - damska czapka z daszkiem Buff

Jakie nakrycia głowy na lato? Czapka z daszkiem to zawsze dobra opcja na upalne dni. (fot. Buff)

Bejsbolówka biegowa

W porównaniu z  wersjami klasycznymi, czapki zaprojektowane z myślą o biegaczach wyróżniają się zdecydowanie lżejszą formą. Chętnie są wybierane, kiedy potrzebujemy podstawowej ochrony przed gorącem oraz oślepiającymi promieniami słońca. Ponadto taka czapka dla biegaczy jest uszyta z materiałów szybkoschnących, dzięki czemu wilgoć, jaka zbiera się na naszej głowie, zostaje odprowadzana na zewnątrz (tak, jak to się dzieje w przypadku koszulek termoaktywnych).

Daszek w czapce nie tylko osłania nas przed oślepiającym słońcem, ale także chroni twarz przed nadmierną ekspozycją na promienie UV. Czapki do biegania często wykonane są w części z materiału siateczkowego, który poprawia wentylację głowy i przyspiesza transpirację wilgoci (przykłady: Dynafit React Visor Cap i The North Face Flight Ball Hat). Bywa, iż dzięki zastosowaniu takich tkanin oraz giętkiego daszka, nieużywaną czapkę można schować w plecaku, a nawet w kieszeni!

Wczytuję galerię

Daszek

Osoby, które nie czują się dobrze w typowych bejsbolówkach lub potrzebują znacznie skuteczniejszej wentylacji, mogą zdecydować się na wybór samego daszka (takie rozwiązanie znane jest przede wszystkim z kortów tenisowych). Opisana tu opcja warta jest rozważenia, jednak tylko wtedy, gdy nie jesteśmy wystawieni na zbyt długie działanie promieni słonecznych.

Czapka legionisty

Następną ciekawą grupą są czapki, które osłaniają nie tylko naszą głowę, ale również kark. Niektórzy mogą się zdziwić: skoro szukamy jedynie czapki, po co nam taka rozszerzona ochrona? To zdziwienie szybko jednak minie, jeśli wybierzemy się na wędrówkę przy 30-stopniowym upale, a nasz kark przez kilka godzin będzie narażony na działanie ostrego słońca. Poparzenie skóry i wyrazista opalenizna koloru bordo są wówczas niemal pewne!

Zapobiec temu może tzw. “czapka legionisty”. Nazwa, rzecz jasna, stanowi nawiązanie do żołnierzy z Legii Cudzoziemskiej stacjonujących w Afryce. Wojacy, zmuszeni byli chronić się przed niezwykle mocnymi promieniami słońca. Ich nakrycia głowy na lato przybierały formę prostych czapek z daszkiem, które miały jeden dodatkowy element: kurtynę (zwaną nakarczkiem) – zasłaniającą kark, a w niektórych przypadkach również część ramion. Czapki tego typu mają dziś często dodatkowy filtr UV, co jeszcze zwiększa poziom ochrony.

“Czapkami legionisty” są m.in.: Columbia Schooner Bank Cachalot oraz Craghoppers NosiLife Desert Hat. Ciekawostką może być fakt, iż ten drugi model nadaje się idealnie do eksploracji miejsc o większej wilgotności. To wszystko za sprawą impregnacji NosiLife, która ma za zadanie… odstraszać natarczywe komary.

kapelusz trekkingowy

Nakrycia głowy na lato to nie tylko klasyczne bejsbolówki. Ciekawą alternatywą jest trekkingowy kapelusz. (fot. Buff)

Kapelusz

Jeśli chcemy się bardziej upodobnić do wspomnianego na wstępie Indiany Jones’a, powinniśmy postawić na kapelusz turystyczny. Wybierając takie nakrycie głowy, musimy pamiętać o tych samych zasadach, jakimi kierujemy się przy wyborze czapki. Powinien on być zrobiony z materiałów oddychających, być lekki i dać się złożyć, przyjmując niewielkie, praktyczne podczas podróży, rozmiary. Dobrze, jeśli nasz kapelusz posiada sznureczki ze stoperem, dzięki czemu nie tylko będzie lepiej trzymał się głowy. W przypadku gdy przez chwilę nie będziemy go potrzebowali, a nie mamy możliwości, aby go schować, będzie go można po prostu zarzucić na plecy. Rondo kapelusz, podobnie jak daszek czapki, ochroni naszą twarz przed słońcem. Ale zrobi to dokładniej, bo ułożone jest dookoła naszej głowy.

Kapelusz z moskitierą

Wróćmy jeszcze do problemu, o którym była już wcześniej mowa. Podróżnicy przemierzający tropiki muszą mierzyć się nie tylko z niebezpiecznymi promieniami słońca, ale także z nieprzyjemnymi insektami. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się nakrycia głowy na lato zapewniające pełną ochronę, osłaniające nas przed żarem lejącym się z nieba oraz przykrymi ukąszeniami. Takie kryteria spełni dobry kapelusz z moskitierą, na przykład: Craghoppers NosiLife Ultimate Hat.

Nakrycia głowy na lato - kapelusz trekkingowy z moskitierą

Nakrycia głowy na lato mogą przybierać bardziej rozbudowaną formę. Kapelusz z moskitierą to rozwiązanie, które ochroni nas przed słońcem oraz insektami. (fot. 8academy.pl)

Wielofunkcyjny Buff

Rzeczą, która sprawdza się genialnie, nie tylko jako nakrycie głowy, jest wielofunkcyjna chusta Buff. Dzięki kilkunastu różnym sposobom jej wiązania może nie tylko zastąpić czapkę, ale także frotkę na rękę, czy szalik. Za niezbyt wygórowaną cenę dostajemy produkt z ogromem możliwości, w licznych opcjach kolorystycznych. Warto też wspomnieć, że Buff ma w swojej ofercie także chusty przygotowane specjalnie dla kolarzy, bądź chroniące nas przed insektami.

Wielofunkcyjna chusta BUFF sprawdzi się w różnych warunkach pogodowych

Wielofunkcyjna chusta sprawdzi się w różnych warunkach pogodowych. (fot. Buff)

Kolor czapki ma znaczenie

Decydując się na wybór konkretnego nakrycia głowy na lato, powinniśmy pamiętać o tym, że im wyższa temperatura, tym lepiej nasza głowa powinna być chroniona. To dlatego kolor czapki, kapelusza, czy chusty nie jest bez znaczenia. Jeżeli wybieramy się w gorące zakątki globu, nasza czapka powinna być jaśniejsza. Ideałem jest kolor biały, który odbija promienie słoneczne i nie nagrzewa się tak, jak ciemniejsze barwy. W praktyce taki wybór może być dosyć kłopotliwy, a to przez tendencję do szybszego brudzenia się. Podczas upałów unikajmy jednak czarnych nakryć głowy. Kolor ten pochłania praktycznie całość promieniowania, jakie trafia na jego powierzchnię i przez to bardziej się nagrzewa.

Nakrycia głowy na lato – coś na bardziej mokre dni

A co gdy pada deszcz? Czy czapki albo kapelusze mogą być wodoodporne? Oczywiście, że tak! W niektórych modelach podobnie jak w przypadku kurtek stosowane są membrany. Właśnie dzięki temu mamy zapewnioną pełną wodoodporność. Trzeba dodać, iż nie jest to rozwiązanie uniwersalne.

Taka czapka nie sprawdzi się podczas upału. Wówczas bardziej możemy się spodziewać „efektu sauny”. Model uzbrojony w membranę nie będzie tak dobrze odprowadzała wilgoci, jak czapki wykonane z materiałów, które są zdecydowanie lżejsze i bardziej odpowiednie na upalną pogodę. Całkowitą porażką kończy się – na przykład – założenie czapki membranowej, podczas wojaży w klimacie bardzo wilgotnym. Zamiast spodziewanego odprowadzania potu na zewnątrz, musimy być wówczas przygotowani na… tłoczenie go do środka.

czapka TNF z membraną

Nakrycia głowy na lato (ale takie bardziej deszczowe) mogą być uzbrojone w… membranę. (fot. 8academy)

Nie ważne, jaką czapkę wybierzemy, ważne, żeby ją mieć na głowie. I to nie tylko podczas wzmożonej aktywności fizycznej, ale zawsze wtedy, kiedy słońce zbyt mocno daje znać o sobie.

Nakrycia głowy na lato. Często zadawane pytania:

Co nosić na głowie latem?

Ochrona głowy podczas letnich dni jest niezwykle istotna. Warto więc nosić nakrycie głowy, które zabezpieczy nas przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Wybierając konkretny model czapki, kapelusza, czy chusty warto postawić na przewiewne produkty w jasnych kolorach, które pozwolą nam na zachowanie odpowiedniej temperatury w okolicy głowy.

Jaka czapka z daszkiem na lato?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od naszych planów. Wygodna bawełniana bejsbolówka niekoniecznie sprawdzi się bowiem podczas wzmożonego wysiłku, daszek, będący idealnym wyborem na bieg, nie będzie chronił nas przed długotrwałą ekspozycją na promienie UV, kiedy dzień spędzamy na plaży. Pamiętajmy więc aby dobierać czapkę zgodnie z jej przeznaczeniem, podczas wysiłku postawmy na szybkoschnące materiały i przewiewną konstrukcję, a gdy wypoczywamy nic nie stoi na przekodzie, aby sięgnąć po delikatne w dotyku naturalne materiały.

Jakie nakrycie głowy na lato w góry?

Wybierając się w góry warto postawić na nakrycie głowy, które skutecznie zabezpieczy nas przed oparzeniami słonecznymi. Wędrówka górskimi szlakami wiąże się również ze sporym wysiłkiem, wybierajmy więc produkty z materiałów pozwalających na sprawne odparowywanie potu powstałego na skórze, przewiewna konstrukcja i jasna barwa czapki pozwolą na zachowanie chłodu w okolicy głowy i zadbanie o newralgiczny podczas wysiłku komfort termiczny.

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.