Jaki bidon dla dziecka? Szukamy butelki na wodę dla dzieci. | 8academy
28.05.2020

Jaki bidon dla dziecka? Przedstawiamy butelki na wodę dla dzieci.

Chociaż tegoroczny maj raczej nas nie rozpieszczał, wierzymy w to, że wraz ze zmianą kartki w kalendarzu nadejdą cieplejsze dni. Za latem tęsknimy wszyscy, ale chyba najbardziej nie mogą się go doczekać najmłodsi.

                       

Podczas wakacyjnych wojaży, które – co bardzo prawdopodobne – będą odbywać się przy pięknej pogodzie i w intensywnym słońcu, należy szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W niniejszym artykule postaramy się podpowiedzieć rodzicom, w co wyposażyć swoje pociechy, by mogły one w odpowiedni sposób gasić pragnienie. Sprawdzimy co oferują butelki na wodę dla dzieci oraz zastanowimy się na jaki bidon dla dziecka się zdecydować.

Jaki bidon dla dziecka
Lato to czas, gdy jeszcze bardziej powinniśmy dbać o odpowiednie nawodnienie. (fot. Nalgene)

Warto wpajać dziecku zdrowe nawyki!

O tym, że ludzki organizm wymaga systematycznego uzupełniania płynów, wie każdy. Po butelkę z wodą powinniśmy sięgać często, a braki nadrabiać małymi łyczkami. Wypicie na raz trzech pełnych szklanek napoju nie będzie najlepszym pomysłem, bo i tak organizm nie jest w stanie, wszystkiego w tak krótkim czasie przyswoić. Ta nieskomplikowana teoria nie zawsze przekłada się jednak na codzienną praktykę. Powód bywa banalny. Nie każdy z nas ma wyrobione odpowiednie nawyki.

W myśl zasady “czym skorupka za młodu”, takie przyzwyczajenia najlepiej jest nabywać w dzieciństwie, by później były czymś zupełnie naturalnym. I tutaj dochodzimy do sedna. Rolą rodziców powinno być tłumaczenie podobnych prawidłowości oraz namawianie pociech, do systematycznego uzupełniania płynów. Rolę dodatkowej zachęty spełni ładna butelka, ściśle dostosowana do dziecięcych wymagań. Bidon, który zawsze można mieć przy sobie i po który sięga się z prawdziwą przyjemnością.

Przykład dobry dla środowiska

Dlaczego właśnie bidon? Nie da się ukryć, że w czasach, gdy nieco więcej uwagi poświęcamy ekologii, butelki wielorazowego użytku stały się modne. Jeśli uświadomimy sobie, jakim problemem są góry śmieci, do piętrzenia się których w znacznym stopniu przyczyniają się butelki typu PET, nie możemy mieć wątpliwości, że jest to trend pożyteczny.

Jeśli zależy nam na tym, by nasze pociechy były wrażliwe na problemy Ziemi, pielęgnujmy także te drobne gesty. Wybór bidonu, z którego korzystać można przez wiele miesięcy, zamiast jednorazowej butelki, rozkładającej się przez kilkaset lat, to świetna lekcja odpowiedzialności, którą możemy zafundować dziecku. Nauka będzie tym cenniejsza, że za teorią idzie w tym przypadku dobry przykład.

butelki na wodę dla dzieci
Do butelek wielorazowych warto przyzwyczajać się od najmłodszych lat. (fot. Nalgene)

Zbliża się Dzień Dziecka, więc jeśli szukamy pomysłu na fajny i praktyczny prezent dla swojej pociechy, bidony i butelki na wodę będą doskonałym rozwiązaniem. W dalszej części artykułu przedstawimy wybrane modele, które mają wszelkie atuty, by spodobać się najmłodszym.

Jaki bidon dla dziecka w wieku przedszkolnym? Czym powinny się wyróżniać butelki na wodę dla dzieci?

Jeśli mamy zamiar wyposażyć pociechę we wspomnianą buteleczkę, warto mieć na uwadze kilka kwestii, które wyznaczą kierunek naszych poszukiwań. Oto najważniejsze z cech, definiujących bidony dla tych najmłodszych dzieci.

– Odpowiedni wygląd

W jaki sposób zachęcić pociechę do korzystania z wielorazowej butelki? Przede wszystkim taki bidon musi się dziecku podobać. Nic więc dziwnego, że modele dedykowane najmłodszym, wizualnie różnią się od tych standardowych. Radosne kolory i fantazyjne wzory są tym, co przyciąga uwagę malucha, nie mniej niż ulubiona zabawka. Projektanci odpowiedzialni za design takich naczyń dobrze o tym wiedzą, co przekłada się na bogate wzornictwo. Każdy chłopczyk i każda dziewczynka są w stanie znaleźć coś idealnie trafiającego w gust.

– Umiarkowana pojemność

Jaki bidon dla małego dziecka? Ważne, by nie był to model o zbyt dużej pojemności. Dzieci mają nieco skromniejsze potrzeby niż osoby dorosłe oraz mniej siły, by dźwigać dodatkowe gramy. Do tego należy pamiętać, że operowanie ciężką butelką może być dla malucha niewygodne.

Jaki bidon dla dziecka - butelki na wodę dla dzieci
Jaki bidon dla małego dziecka? Najlepiej postawić na model o skromniejszej pojemności. (fot. Nalgene)

– Prosta “obsługa”

Pociechy, a w szczególności te najmłodsze, mogą nie do końca radzić sobie ze skomplikowanymi systemami. Dlatego “obsługa” takiego bidonu musi być dziecinnie prosta, a otwieranie nie powinno wymagać zbyt dużej siły.

– Szczelność

Od producentów bidonów dla dzieci należy wymagać dużej staranności. Istnieje, bowiem, spore prawdopodobieństwo, że taka buteleczka często będzie się przechylać czy turlać po podłodze. W przypadku jakiś nieszczelności, takie incydenty mogą się skończyć małą “powodzią”.

– Trwałość

Młodsze dzieci, które wielu rzeczy dopiero się uczą, mogą nie traktować nowego bidonu z należytą delikatnością. Jeśli faktycznie ma to być butelka wielorazowego użytku, warto wybierać modele wykonane z dobrej jakości materiału, który będzie bardziej odporny na wszelkiego rodzaju wstrząsy i upadki.

– Brak szkodliwych substancji

Przed podjęciem decyzji zakupowej, warto zajrzeć też do specyfikacji technicznej bidonu lub dowiedzieć się od sprzedawcy, czy materiał, z jakiego powstał, jest wolny od substancji szkodliwych dla zdrowia. Renomowane marki zwykle dbają o to, żeby w ich wyrobach nie było “intruzów” kryjących się pod skrótami BPA oraz BPS. U tanich producentów może być z tym różnie.

– Niezmieniony smak napojów

Raczej nie zachęcimy naszej pociechy do korzystania z butelek wielorazowych, jeśli pita z nich woda będzie mieć posmak plastiku. Taka przypadłość często dotyczy wyrobów z niższej półki. Radzimy ich unikać.

Jaki bidon dla dziecka
Jaki bidon dla dziecka? Warto zainwestować w model wyprodukowany z tworzywa o wysokiej jakości, niezawierającego szkodliwych substancji. (fot. Nalgene)

Jaki bidon dla dziecka w wieku przedszkolnym? Ciekawsze butelki na wodę dla dzieci.

Dorastanie do tego typu “sprzętu” to kwestia indywidualna. Bywa, że po napój w bidonie sięgają już pociechy, które ledwo co wyrosły z butelki ze smoczkiem. Innym razem będzie to atrybut przedszkolaka. W tej części skupimy się na modelach, których design i konstrukcja powinny przypaść do gustu cztero-, pięcio- i sześciolatkom.

– Nalgene Grip-n-Gulp

Te butelki o pojemności 330 ml nie tylko kuszą paletą radosnych barw i ciekawymi, dziecięcymi wzorami, które spodobają się przedszkolakom (ale też pociechom trochę młodszym), Znając zachowanie maluchów, producent postanowił sięgnąć po wyjątkowo wytrzymały Tritan™ copoliestr. Materiał ten, ma zresztą także inne zalety: jest wolny od szkodliwych substancji BPA, a butelka może być myta w zmywarce.

O tym, że mamy do czynienia z konstrukcją dedykowaną dzieciom, świadczy też kształt bidonu. Za sprawą specjalnie zaprojektowanych wgłębień, buteleczka idealnie leży w mniejszych dłoniach. Nalgene Grip-n-Gulp posiada też duże ucho, które umożliwia przymocowanie naczynia np. do wózka (w przypadku, gdy korzystają z niego najmłodsze dzieci). Warto wspomnieć jeszcze o nakrętce, która dla większego komfortu “obsługi” pokryta została gumą oraz o ustniku, gwarantującym wygodny dostęp do zawartości i zaprojektowanym tak, by napój nie rozpryskiwał się bez kontroli.

Butelki na wodę Nalgene
Jaka butelka na wodę dla małego dziecka? Dobrym pomysłem będzie zakup modelu Nalgene Grip-n-Gulp. (fot. Nalgene)

– Nalgene On The Fly Kids

Amerykańska marka specjalizująca się w produkcji butelek przygotowała tę serię bidonów z myślą o najmłodszych. Dzieciom z pewnością spodobają się ciekawe kolory oraz atrakcyjne motywy graficzne zdobiące ścianki buteleczek Nalgene On The Fly Kids. Rodzicom przypadnie za to do gustu wytrzymałość tych naczyń. Dzięki użyciu mocnego tworzywa bidon jest w stanie przetrwać bez większego uszczerbku nawet dosyć “szorstkie” traktowanie. Firma Nalgene zadbała też o wysoką szczelność swoich produktów, co minimalizuje ryzyko nieprzyjemnych incydentów, które mogłyby skończyć się np. płaczem dziecka lub zalaniem urządzeń elektronicznych.

Za sprawą umiarkowanej pojemności (300 ml), niskiej wagi (115 g) oraz kształtu, w którym ważną rolę odgrywają wyprofilowane boki, buteleczka dobrze leży w drobnych, dziecięcych dłoniach, a “operowanie” nią nie stanowi trudności. Producent zadbał też o to, by bidon był wolny od wszelkich szkodliwych substancji, a przenoszone w nim napoje nie nabywały plastikowego posmaku i nie chłonęły nieprzyjemnego zapachu.

Warto również wspomnieć o pomysłowej konstrukcji ustnika, który gdy nie jest używany, może zostać złożony i zamienić się w wygodny uchwyt transportowy.

Jaki bidon dla przedszkolaka
Jaki bidon dla dziecka w wieku przedszkolnym? Opcją wartą rozważenia jest model Nalgene On The Fly Kids. (fot. Nalgene)

– Salewa Kids Runner

Salewa Kids Runner o pojemności 0,35 l to dziecięca wersja popularnego modelu, oferowanego przez markę Salewa. Co ciekawe producent dołączył do butelki dwa rodzaje zamknięcia. Standardową zakrętkę z szerokim otworem zamienić można na taką z węższym ustnikiem, co ma ułatwić maluchom picie bezpośrednio z bidonu.

Pomimo umiarkowanej wagi (90 g ze standardową nakrętką, 107 g z ustnikiem), jest to model nadspodziewanie wytrzymały, a to dzięki zastosowaniu mocnego Tritanu. Butelki na wodę dla dzieci oferowane przez Salewę posiadają specjalny uchwyt, umożliwiający przytroczenie ich do wózka czy do plecaka (co docenimy, gdy będziemy chcieli zabrać malucha w góry).

Jaka butelka dla dziecka
Butelki na wodę dla dzieci znajdziemy również w ofercie marki Salewa. Na zdjęciu bidon Salewa Kids Runner. (fot. Salewa)

Jaki bidon dla dziecka do szkoły?

A może zadajemy sobie pytanie, jaki bidon dla dziecka w wieku szkolnym? W tym przypadku można pomyśleć też o butelkach na wodę projektowanych z myślą o dorosłych. Nieco starsze pociechy nie powinny już mieć problemu z “obsługą” tego typu bidonów, nawet jeśli nie zostały one wyposażone w wygodny ustnik, czy system zapobiegający rozlaniu napoju. Jeśli butelka ma być zabierana do szkoły lub na wyczerpujący trening, zwiększony litraż będzie wręcz atutem.

Na jaki bidon wówczas się zdecydować? Im starsza jest pociecha, tym więcej pojawia się możliwości, więc wybór nie będzie łatwy. Można postawić na, cieszące się dużą popularnością, butelki marki Nalgene (np. Nalgene Everyday Wide 0,5 l czy Nalgene Everyday Classic Narrow 1 l). Ciekawe propozycje znajdziemy także w ofertach takich firm, jak: Primus (np. bidon Primus Trailbottle Tritan 1 l czy wykonaną z wytrzymałej stali nierdzewnej butelkę Primus TrailBottle Stainless Steel 0,6 l); Esbit (np. stalowe butelki Esbit Majoris Drinking Bottle o pojemności 0,68 l i 1 l) czy Robens (np. Robens Tongass Steel Bottle o pojemności 0,6 l i 1 l).

Opcji jest sporo, więc z łatwością dopasujemy zarówno litraż, jak i funkcjonalności do potrzeb dziecka. A prezent w postaci fajnego bidonu zawsze będzie miłą niespodzianką.

jaka butelka dla ucznia
Jaki bidon dla dziecka do szkoły? W przypadku nieco starszych pociech można rozważyć zakup butelki na wodę w wersji standardowej. (fot. Nalgene)
                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.