27.06.2019

Jakie spodnie w góry latem?

O tej porze roku urlopowicze zwykle szukają ochłody, wybierając orzeźwiające fale Bałtyku czy Morza Czarnego. Jeśli jednak od morskich plaż wyżej cenisz góry, to niewykluczone, że – wbrew przytoczonym tu trendom – właśnie szykujesz się do wyjścia na szlak. Może też zastanawiasz się, co na siebie włożyć.

                       

No i szukasz najlepszego kompromisu. Z jednej strony wiesz, że gór nie powinno się lekceważyć, więc masz opory przed założeniem czegoś lekkiego. Z drugiej strony, gdy spojrzysz na termometr, na myśl o wędrówce w pełnym górskim “rynsztunku” przeszywają cię dreszcze. W tym artykule spróbujemy ci pomóc w jednej kwestii – poszukamy odpowiedzi na pytanie: “jakie spodnie w góry latem?”

Jakie spodnie latem w góry

Jakie spodnie w góry latem? Opcji jest kilka! (fot. Garmont)

Spodnie, które nie sprawdzą się przy letniej pogodzie

Zanim będzie o tym, z czego mogą być uszyte spodnie trekkingowe na lato, odwrócimy nieco sytuację, by sprawdzić co o tej porze roku za bardzo się nie sprawdzi. Skoro jest ciepło, nie warto się jeszcze “dogrzewać”. Dlatego odrzuć wszystkie modele uzbrojone w ocieplinę oraz te uszyte ze zbyt grubych materiałów softshellowych.

[O spodniach softshellowych przeczytasz w innym z naszych poradników]

Latem mało przydatne są też spodnie membranowe (hardshellowe). Zastosowany w nich, przeciwdeszczowy laminat, chociaż umożliwia skórze oddychanie, to jednak zawsze stanowi jakąś barierę ograniczającą cyrkulację powietrza. Gdy maszerujesz w typowo letnich warunkach, w takich spodniach bardzo szybko się spocisz.

Spodnie hardshellowe to propozycja warta rozważenia jedynie w szczególnych przypadkach. Możesz je założyć, gdyby aura zafundowała ci ciągłe opady przy wyjątkowo niskiej, jak na lato, temperaturze. W takich warunkach przemoczenie grozi szybkim wychłodzeniem organizmu, więc “chowanie się” za membraną jest jak najbardziej uzasadnione. Hardshelle to także wybór niektórych wędrowców przemierzających dłuższe dystanse. Ci, którym nie zależy na mocnym odchudzeniu ekwipunku, pakują je do swoich wyprawowych plecaków także latem, by nie dać się zaskoczyć największym kaprysom aury (szczególnie, gdy podróżują gdzieś z dala od cywilizacji).

letnie spodnie górskie

Latem często szukamy ochłody, stąd też pokusa, żeby w góry ubrać krótkie spodenki. (fot. Salewa)

Materiały na cieplejszą porę roku

W czerwcu, lipcu bądź sierpniu bardziej prawdopodobne jest jednak to, że zmokniesz podczas letniej burzy, a po przelotnych opadach słońce odzyska swój wcześniejszy wigor. Nawet jeśli zwykle dmuchasz na zimne, to spodnie z membraną nie będą tu raczej konieczne. Spokojnie możesz obrać nieco inną strategię: zrezygnować ze szczelnej ochrony, jaką zapewniają modele z laminatem, ale postawić na materiały, które nie mają w zwyczaju zatrzymywać na dłużej wody (w tym także potu) i pod wpływem promieni słońca momentalnie wysychają.

Spora część spodni trekkingowych na lato wykonana jest właśnie z tkanin określanych mianem “szybkoschnących”. To modele, które doskonale spiszą się przy wyższych temperaturach, gdyż poza tym są lekkie i pozwalają skórze oddychać.

Zastanawiasz się, co może się kryć pod nazwą “materiały szybkoschnące”? W tej kategorii znajdują się wytrzymałe włókna syntetyczne: nylony i poliestry. Dodatkiem do nich mogą być włókna elastyczne (np. elastan), dzięki którym spodnie zapewniają jeszcze większą swobodę ruchu. Niektóre marki korzystają z materiałów stworzonych przez własne sztaby specjalistów. Takie tkaniny mają często swoje oryginalne nazwy – na przykład gdy zdecydujesz się na letnie spodnie trekkingowe Salewa, bardzo prawdopodobne, że uszyte będą one z materiału Durastretch®.

Jakie spodnie w góry latem? Długie czy krótkie?

To podstawowy dylemat osób szykujących się latem do wyjścia na szlak. W mieście raczej nie mielibyśmy takich rozterek: jest ciepło, więc należy zafundować nogom trochę ochłody. W górach sytuacja wygląda nieco inaczej.

Jakie spodnie w góry latem

Jakie spodnie w góry latem? Swoich zwolenników mają zarówno opcje krótsze, jak i dłuższe. (fot. Salewa)

To, że w miejscu, gdzie zaczyna się szlak, temperatura dobija do trzydziestki, wcale nie oznacza, że tak samo będzie na grani. Musisz więc być przygotowany (-a) zarówno na to, że im jest wyżej, tym będzie zimniej (zwykle temperatura spada o 0,6 – 1 C co 100 metrów przewyższenia, chociaż od tej zasady są też wyjątki), jak i na mocniejsze podmuchy wiatru, które potęgują odczucie chłodu. No i do tego dochodzi kapryśna natura gór. Może być tak, że pogoda nagle się nie załamie, a ty zamiast spodziewanego lata, otrzymasz namiastkę późnej jesieni.

Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć też pod uwagę charakterystykę trasy. Spodnie z długimi nogawkami (męskie bądź damskie) z pewnością bardziej będą przydatne na szlakach, gdzie sporo jest odcinków wymagających przeciskania się przez skały. Mocny materiał zawsze w jakimś stopniu zabezpieczy cię przed obtarciami.

A więc jakie spodnie w góry latem? Krótkie czy długie? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Osoby, które nie lubią się przegrzewać, z pewnością forsować będą ten pierwszy pomysł. Krótkie spodenki (męskie lub damskie) to dobra opcja, pod warunkiem, że ma się coś jeszcze w plecaku, na wypadek zmian w pogodzie. Zabranie ze sobą dodatkowych spodni z pełnymi nogawkami, jeśli uszyte zostały z lekkiego materiału, nie powinno stanowić większego problemu.

Jakie spodnie w góry latem? Czy warto wybrać model 2 w 1?

Jeśli nie wiesz, czy postawić na spodnie długie, czy krótkie, możesz zdecydować się na jeszcze inne rozwiązanie. Chodzi o spodnie z odpinanymi nogawkami, znane także jako “2 w 1”. To patent bardzo sprytny, bo wystarczy jeden ruch suwakiem, by dać ulgę pocącym się nogom lub osłonić łydki przed podmuchami chłodnego wiatru. Genialnie proste, nieprawdaż?

Spodnie turystyczne 2 w 1

Jakie spodnie w góry latem? Może model 2 w 1, który pozwala na przemianę spodni długich w krótkie? (fot. 8a.pl)

Może zastanawiasz się teraz, dlaczego odpinanych nogawek nie mają wszystkie letnie modele? Ten typ, chociaż bardzo wygodny, nie jest jednak wolny od wad. Za newralgiczny punkt uchodzi zamek, który najbardziej narażony jest na awarie. Kiedy się zepsuje, spodnie 2 w 1, utracą zdolność do przemiany i staną się klasycznymi krótkimi spodenkami. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, szerokim łukiem omijaj modele tanie, które kuszą ceną, ale każą wątpić w jakość użytych materiałów. Najlepiej, gdy na suwaku widnieją litery YKK. To znak japońskiego potentata, którego wyroby słyną z trudnej do podrobienia niezawodności. Topowe marki outdoorowe mają w zwyczaju korzystać z zamków tego właśnie producenta.

Wersje z odpinanymi nogawkami muszą też być dobrze skrojone – w przeciwnym razie nie jest wykluczone, że zamek zacznie cię uwierać (mierząc takie spodnie zwróć na to szczególną uwagę!). Na koniec zarzut, który paść może z ust osoby szukającej rozwiązań minimalistycznych, ale nie zrobi wrażenia na większości miłośników gór. Dwa dodatkowe zamki przy nogawkach oznaczają też nieco wyższą wagę w porównaniu z jednoczęściową konkurencją.

Jakie spodnie w góry latem? A może spodnie ¾?

Alternatywą mogą być spodnie ¾, które również mają swoich zwolenników (a przede wszystkim zwolenniczki) wśród fanów wędrówek górskich, chociaż chyba częściej znaleźć je można w ofercie producentów odzieży do wspinaczki.

Trzeba jednak przyznać, że spodnie o takiej długości nie rozwiązują w pełni żadnego z omawianych wyżej problemów. Co prawda zapewniają lepszą wentylację niż modele długie, ale w przypadku załamania pogody nie osłonią całej nogi.

Jakie spodnie w góry latem?

Podczas górskich wycieczek odbywanych latem, powinniśmy zadbać o ochronę przed promieniami UV. (fot. Salewa)

Jakie spodnie w góry latem? Na co jeszcze zwracać uwagę?

Materiał oraz krój, to najważniejsze wyróżniki spodni, którym poświęciliśmy niniejszy tekst. Ale są też inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli zależy ci na dobrym dopasowaniu modelu do własnych potrzeb i oczekiwań.

– Możliwość podwinięcia nogawek

Niektóre modele trekkingowe wyposażone są w dodatkowe mocowanie, które zabezpiecza podwinięte nogawki. Wystarczy jeden prosty zabieg, aby ze spodni długich uczynić wersję 3/4, która gwarantuje nieco więcej ochłody. Co ważne – nogawki nie powinny się zsuwać podczas wędrowania (co rzadko się zdarza, jeśli podwiniemy je w spodniach nieposiadających takiego patentu).

– Ochrona przed promieniami UV

Latem większość osób pamięta o konieczności smarowania kremem z filtrem UV odkrytych części ciała. A co ze skórą schowaną pod materiałem ubrań? Okazuje się, że tkaniny które na siebie zakładamy, w rożnym stopniu zabezpieczają nas przed szkodliwymi promieniami. Jeśli zależy ci na tym, by mieć tę kwestię “pod kontrolą”, zwróć też uwagę czy producent spodni wspomina coś o UV. Wyroby renomowanych marek powstają często z materiałów oferujących zwiększoną ochronę przed, okrytymi złą sławą, promieniami emitowanymi przez słońce.

Jakie spodnie w góry latem

Jakie spodnie w góry latem? Przewiewna siateczka użyta jako materiał kieszeni, zapewni lepszą wentylację. (fot. 8a.pl)

– Kieszenie

Jest sporo drobiazgów, które zawsze chcemy mieć gdzieś w zasięgu ręki. Spodnie lub spodenki ze zwiększoną ilością kieszeni będą więc bardziej funkcjonalne, chociaż – na co zwrócą uwagę minimaliści – także troszkę cięższe. W standardowych kieszeniach nie zmieścimy przedmiotów o nieco większych wymiarach (np. mapy), dlatego praktycznym dodatkiem będą duże kieszenie na nogawkach. Znaczenie ma też typ zamknięcia. Cenniejsze rzeczy najbezpieczniej jest trzymać za zamkiem. W letnich warunkach dobrze spiszą się spodnie trekkingowe z kieszeniami wyścielonymi wewnątrz przewiewną siateczką (chociaż mogą nie nadawać się do przenoszenia cięższych rzeczy). Co ciekawe, takie rozwiązanie może spełniać też inną funkcję. Siateczkowa kieszeń, jeśli jest pusta, może stać się wywietrznikiem, poprawiającym wentylację.

– Techniczny krój

Wędrówki w terenie górskim mają nieco inny charakter niż spacer w pobliskim parku. Jeśli więc szukasz spodni, które mają się sprawdzić przy pokonywaniu wzniesień czy wspinaniu się na skalne formy, oglądaj modele posiadające tzw. techniczny krój. Chodzi tu o zespół cech konstrukcyjnych, które zapewnią ci większą swobodę ruchu oraz sprawią, że wybrany przez ciebie model będzie bardziej wytrzymały. Oto kilka “detali”, na które warto zwrócić uwagę:

  • klin w kroku;
  • profilowane kolana;
  • wzmocnienia w newralgicznych miejscach, narażonych na szybsze zużycie (na wysokości pośladków oraz kolan);
  • kieszenie umieszczone tak, by dobrze współpracowały z uprzężą.

Warto również dodać, że na swobodę ruchu wpływ ma nie tylko konstrukcja spodni, ale też obecność w składzie materiału elastycznych włókien.

Co ubrać w góry latem

Jakie spodnie w góry latem? Niezależnie od pory roku, do tego typu aktywności najbardziej nadają się modele o technicznym kroju. (fot. Gregory)

– Ochrona przed insektami

Nie jest tajemnicą, że latem mocno we znaki dają się nam insekty. Co prawda próbujemy się przed nimi chronić, stosując przeróżne środki chemiczne, ale nie zawsze takie działania odnoszą zakładany skutek.

Jeśli należysz do osób, które mają dosyć nieznośnych komarów lub innych nieprzyjemnych owadów, pomyśl o zakupie spodni z systemem zabezpieczającym użytkownika przed podobnymi intruzami. Taki dodatek znajdziesz, na przykład, w ofercie marki Craghoppers. Mowa o technologii NosiLife, stosowanej w niektórych spodniach trekkingowych na lato. Tkaniny, z których są szyte, uprzednio poddawane zostają specjalnej impregnacji. To zaskakująco skuteczna metoda na odstraszenie dręczących cię owadów. Według zapewnień producenta, ilość ugryzień powodowanych przez insekty, może dzięki niej spaść nawet o 90%!

– Impregnacja DWR

Jak już wspominaliśmy, spodnie membranowe nie sprawdzą się w letnich warunkach. Czy zatem fani gór, rezygnujący z laminatów, całkiem pozbawieni są ochrony przed deszczem? Niektórzy producenci próbują chociaż częściowo temu zaradzić, stosując impregnację DWR. Co daje ten zabieg? Z pewnością nie sprawi on, że spodnie trekkingowe staną się wodoodporne. Zaimpregnowany materiał nieco wolniej będzie namakać, co powinno być receptą na te nieco mniej intensywne opady.

spodnie tursytyczne na lato

Ciepły, letni deszcz nie powinien być groźny. Spodnie z membraną latem raczej się nie przydadzą. (fot. TNF)

Jakie spodnie w góry latem? Przykładowe modele.

A więc jakie spodnie w góry latem? By ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy listę ciekawych, naszym zdaniem, modeli. Znajdziesz tu wersje o odmiennych krojach, posiadające różnego rodzaju dodatki (niektóre bardziej, inne mniej przydatne). Wspólnym mianownikiem jest to, że wszystkie prezentowane tu spodnie doskonale nadają się na letnie wędrówki.

MODEL RODZAJ MATERIAŁ KRÓJ – SZCZEGÓŁY INNE WYRÓŻNIKI
Salewa Puez Dry Shorts Krótkie Dry’ton (100% poliamid) Właściwości szybkoschnące / Zwiększona wytrzymałość / Elastyczny pas biodrowy / Dwie kieszenie typu cargo z zamkami błyskawicznymi / Dwie boczne kieszenie otwarte / Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV (UPF 50)
The North Face Speedlight Short Krótkie Windwall™ (85 % nylon, 15 % elastan) Klin w kroku / Dołączony do spodni tradycyjny pasek / Dwie kieszenie przednie oraz pojedyncza udowa / Wykończenie DWR / Suwaki renomowanego producenta YKK®
Salomon Wayfarer Short Krótkie poliamid 86%, elastan 14% Wysoka oddychalność i sprawne odprowadzanie wilgoci / Techniczny materiał chroniący przed wiatrem / Wysoka rozciągliwość w 4 kierunkach / Możliwość łatwego dostosowania obwodu pasa / Dwie kieszenie z przodu i jedna z tyłu / Dodatkowa kieszeń na nogawce / Materiał zapewnia ochronę przed słońcem na poziomie 50 UPF
Salomon Wayfarer Capri 3/4 poliamid 86%, elastan 14% Niezwykła wygoda dzięki rozciągliwości w czterech kierunkach / Ochrona przeciwwiatrowa technologii AdvancedSkin Shield / Ochrona przeciw UV (UPF 50) / Dwie kieszenie na biodrach zapinane na suwak / Jednak kieszeń na wysokości uda / Jedna tylna kieszeń
Salomon Wayfarer Zip Off Pant 2 w 1 poliamid 86%, elastan 14% STRAIGHT (Proste) Techniczny materiał świetnie chroniący przed wiatrem / Wysoka oddychalność i sprawne odprowadzanie wilgoci / Profilowane kolana / Wysoka rozciągliwość w 4 kierunkach / Dwie kieszenie z przodu i jedna z tyłu / Dwie kieszenie z przodu i jedna z tyłu / Możliwość łatwego dostosowania obwodu pasa / Materiał zapewnia ochronę przed słońcem na poziomie 50 UPF
Salomon Wayfarer Zip Pant 2 w 1 poliamid 86%, elastan 14% Lekkie ale wytrzymałe / Oddychające / Rozciągliwe w czterech kierunkach / Chronią od wiatru (technologia Salomon AdvancedSkin Shield) / Posiadają właściwości szybkoschnące / Impregnacja DWR / Zapewniają ochronę przed UV (UPF 50) / Profilowane kolana / Dobrze dopasowują się do kobiecej sylwetki dzięki wewnętrznej regulacji /  Kieszeń na nogawce oraz w tylnej części + 2 zapinane kieszenie przednie
The North Face Exploration Convertible Pant 2 w 1 95% nylon, 5% elastan (142 g/m2) Lekki, wytrzymały materiał / Wygodny krój / Elastyczne właściwości / Impregnacja DWR / ochrona przed UV (50 UPF) / Dodatkowy klin materiału w kroku / Możliwość podwinięcia i zaczepienia dołu nogawek / 2 tradycyjne kieszenie z zamkami przodu /  Kieszeń z suwakiem z tyłu / 2 kieszenie zabezpieczone zamkami na nogawkach
The North Face Exploration Convertible Pant 2 w 1 95% nylon, 5% elastan (142 g/m2) Lekki i wytrzymały materiał / Elastyczne właściwości  / Impregnacja DWR / Możliwość podwinięcia nogawek / Dwie przednie kieszenie / Kieszeń z suwakiem na nogawce / Dwie tylne kieszenie / Klin w kroku / / ochrona przed UV (50 UPF)
Craghoppers NosiLife Pro II Convertible Trousers 2 w 1 Główny: 92% poliamid, 8% elastan; Kieszenie: 65% poliester, 35% bawełna; Panele: 100% poliester Wygodny krój Active zapewniający maksymalną swobodę ruchów Duża wytrzymałość i wysoka oddychalność / Ochrona przed insektami NosiLife / Odour Control spowolni powstawanie nieprzyjemnych zapachów / Solar Shield – ochrona przed  UV (UPF 50+) / Kawałek materiału do przecierania okularów / 5 funkcjonalnych kieszeni, w tym m.in. kieszeń na kartę płatniczą z ochroną przed elektroniczną kradzieżą / Ściągacz ze stoperem na dolnej krawędzi nogawek
Salewa Pedroc Light DST Pant  Długie Durastretch®  (84% poliamid, 16% elastan) Przylegający krój Slim Fit / Nogawki o kroju Tight Impregnacja DWR / Materiał typu 4-way-stretch o rozciągliwości we wszystkich kierunkach / Elastyczny pas biodrowy / Dwie nisko profilowe kieszenie na udach z zamkami błyskawicznymi / Dwie boczne kieszenie
Salewa Agner Light DST Pant Długie Durastretch® (95% poliamid, 5% elastan) Krój Regular, który nie krępuje ruchów /Nogawki o kroju Straight Wytrzymały materiał / Wysoka oddychalność i dobre odprowadzanie wilgoci / ochrona przed wiatrem / impregnacja DWR PFC Free / Konstrukcja materiału typu 2-way-stretch o rozciągliwości w dwóch kierunkach / Klin w kroku / Profilowane kolana / Elastycznym pas biodrowy / Szersza konstrukcja wokół ud
Salewa Agner Light DST Pant Długie Durastretch® (95% poliamid, 5% elastan) Krój Regular, który nie krępuje ruchów / Nogawki o kroju Tight Dobra oddychalność, wspomagająca zachowanie komfortowego suchego klimatu skóry / Stretchowe wstawki / Profilowane części kolanowe / Ergonomiczna talia ze stretchowymi wstawkami / 2 kieszenie w nogawkach / Odblaskowy print
                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.