01.07.2020

Jaki śpiwór trekkingowy?

Wędrowanie to Twoja pasja? Na początku były to krótsze, jednodniowe wycieczki, które przerodziły się w weekendowe wypady? Czy może od razu pojawił się pomysł na dłuższy trekking z plecakiem?

                       

Niezależnie od tego, jak zaczęła się Twoja przygoda z górami w końcu przychodzi ten moment, by uzupełnić ekwipunek o śpiwór. Pozwoli on nie tylko na osiągnięcie niezależności, ale i na wygodne spanie w schronisku lub pod namiotem. Wtedy pojawia się pytanie: jaki śpiwór trekkingowy wybrać?

Jakim turystą jesteś?

Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie jakim typem turysty jesteś? I nie chodzi tu o to, by po męczącym quizie uzyskać konkretny wynik. Celem jest dopasowanie śpiwora do planów i celów. Innego rodzaju ekwipunek będzie potrzebny do weekendowych wypadów z założeniem nocowania w schronisku, a inny do dłuższych wypraw.

Jest jeszcze jedna możliwość, jeśli nie wyobrażasz sobie wędrowania z wypakowanym po brzegi plecakiem, a inwestowanie w komplet pościeli w schronisku to dla Ciebie nie problem. Wtedy można zrezygnować ze śpiwora na rzecz wkładki. To lekkie i jednocześnie higieniczne rozwiązanie dla osób, które mają pewne obawy, by spać w pościeli, w której nocowało już sporo górołazów.

jaki śpiwór trekkingowy
Dobierz śpiwór do aktywności. Inny model sprawdzi się w trekkingu z plecakiem i nocowania pod namiotem, a inny podczas spania w schronisku (fot. Black Diamond).

Ważna jest także pora roku. Turyści spędzający czas w górach latem, mają zupełnie inne wymagania od tych, wędrujących także zimą. Co więcej, podejście do tematu zmienia również całkowicie założenie nocowania pod namiotem. Zastanawiając się jaki śpiwór trekkingowy, zacznij od określenia tego, jak wędrujesz po górach.

Na co zwrócić uwagę?

Zastanów się nad kilkoma podstawowymi kwestiami związanymi ze śpiworami. Przemyśl dokładnie, czego oczekujesz i co jest dla Ciebie najważniejsze. Zazwyczaj będzie to wybór między trzema pojęciami: ciepły, kompaktowy i tani. Nie ma co liczyć, że uda się połączyć trzy cechy w jednym modelu. Natomiast dwie z nich są już bardziej możliwe do osiągnięcia.

Jaki śpiwór trekkingowy – temperatura

Jednym z podstawowych parametrów podawanych przy śpiworach jest zakres temperatur. Jaki śpiwór trekkingowy? Należy zastanowić się gdzie i kiedy będziesz korzystać ze śpiwora. Czy będzie to raczej namiot czy też nocleg w schronisku. Jeśli namiot to czy w grę wchodzi też biwakowanie zimą lub na wiosnę czy pod koniec lata, kiedy temperatury na zewnątrz spadają?

Najczęściej podawane są zakresy zgodne z normą EN 23537-1. Jest ona efektem testów z użyciem manekinów, które mają jak najlepiej odzwierciedlać odczucia przeciętnego mężczyzny i kobiety. I tak, można wyróżnić temperaturę:

  • Komfortu (T comfort) – temperatura, w której kobieta powinna znajdować się w termicznej równowadze i nie odczuwać chłodu.
  • Graniczną (T limit) – minimalna temperatura, w której mężczyzna powinien komfortowo wypoczywać.
  • Ekstremalną (T extreme) – minimalna temperatura, po której przekroczeniu może grozić kobiecie hipotermia. Pozwala na przetrwanie w śpiworze do 6 godzin.

jaki śpiwór trekkingowy
Najpierw przemyśl, jak ciepły powinien być śpiwór, bo kobiety i mężczyźni inaczej odczuwają temperaturę (fot. Robens).

Przykłady śpiworów wg zakresu temperatur

Te parametry to podstawa przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Latem warto zastanowić się nad nieco cieńszym modelem o temperaturze komfortu powyżej 10°C. Natomiast poszukując śpiwora całorocznego, możesz przejrzeć modele w zakresie 0-10°C, a w przypadku zimy poniżej 0°C.

Zatem latem można wybierać spośród modeli takich jak Deuter Dreamlite z wypełnieniem syntetycznym i wagą nieco ponad 0,5 kg. Inną propozycją może być Robens Moraine, który spełni swoje zadanie w cieplejsze noce oraz w schronisku.

Jaki śpiwór trekkingowy na 3 pory roku? Dobrym wyborem będzie m.in. Marmot Trestles z ociepliną SpiraFil LT oraz konstrukcją zapewniającą komfort termiczny w okolicach głowy i stóp. Od wiosny do jesieni sprawdzi się także Deuter Exosphere wykonany z materiału o odpowiedniej elastyczności, dzięki czemu jeszcze lepiej dopasowuje się do ciała w trakcie snu.

W temperaturach poniżej 0°C przyda się nieco grubszy śpiwór taki jak Robens Spire z syntetyczną ociepliną OneThermo. Natomiast każdy, kto ceni sobie biwakowanie na lekkim mrozie ucieszy się z modelu Małachowski Ultralight II. Gwarancją komfortu jest zastosowanie puchu i aż 78 komór, zapewniających jego właściwą dystrybucję.

śpiwór trekkingowy
Warto przemyśleć rodzaj zastosowanego wypełnienia (fot. Robens).

Co wziąć jeszcze pod uwagę?

Na pewno w temacie doboru właściwego zakresu temperatur oraz rozważań o tym, jak ciepły powinien być śpiwór, musisz zwrócić także uwagę na to, na czym będziesz spać. A konkretnie jak jesteś izolowany od chłodnego podłoża. Podczas trekkingu z namiotem jest to obok śpiwora jedna z ważniejszych kwestii.

Musisz mieć świadomość, że zwykła karimata to podstawowe rozwiązanie, które może spełnić swoją funkcję w bardzo ciepłe noce u osób, którym niestraszne biwakowe niewygody. Natomiast chcąc podwyższyć swój komfort snu (także termiczny) dobrze zwrócić się raczej w stronę lekkiego dmuchanego materaca lub maty samopompującej.

Tutaj przydatny może okazać się współczynnik określany jako R-Value czyli stopień izolacji cieplnej od podłoża. Im wyższy, tym mniej musisz obawiać się chłodu ciągnącego od ziemi. Dobrym pomysłem może być wybór materaca, w którym zastosowano syntetyczną ocieplinę (przykład Robens PrimaCore), która dodatkowo odetnie Cię od zimnego podłoża.

Jaki śpiwór trekkingowy – wypełnienie

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na ciepłym śpiworze, trzeba wziąć pod uwagę, że zazwyczaj masz do wyboru ocieplinę puchową lub syntetyczną. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Co więcej, każdy rodzaj jest przeznaczony do nieco innej aktywności.

Śpiwór puchowy

Decydując się na śpiwór puchowy otrzymasz najlepszy stosunek wypełnienia do wagi. Naturalny puch od lat towarzyszy miłośnikom gór. Kiedy na pierwszym miejscu stawiasz izolację, śpiwór puchowy będzie najlepszym wyborem. Sprawdza się nawet na wyprawach w góry wysokie z uwagi na świetne właściwości termiczne.

Do jego zalet należy także możliwość kompresji do niewielkich rozmiarów. Przestrzenie między puchem są wypełnione powietrzem, dlatego przy pakowaniu śpiwora do worka kompresyjnego od razu zauważysz, że zajmuje mniej miejsca. Nie bez powodu zaleca się, by dużo wcześniej przed snem wyjąć śpiwór, by miał czas się rozprężyć.

Śpiwór syntetyczny

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że do sprzymierzeńców puchu nie należy wilgoć. Trzeba możliwie chronić go przed zamoknięciem. Zatem podstawową zaletą śpiwora syntetycznego jest jego reakcja na wilgoć. Planując wyprawy, podczas których możesz być narażony na permanentny kontakt z wodą, warto przemyśleć tego rodzaju wypełnienie. Przede wszystkim będzie izolowało także po namoknięciu.

Kolejną korzyścią jest szybkie schnięcie oraz łatwość jego konserwacji. Syntetyczną ocieplinę wypierzesz z nieco mniejszą ostrożnością, nie jest tu konieczne aż takie zwracanie uwagi na roztrzepywanie wypełnienia, jak w przypadku puchu. Stanowi ono także alternatywę dla osób mających problem z alergią. Wtedy syntetyk zdaje się jedynym słusznym rozwiązaniem, nie podrażniającym dróg oddechowych.

jaki śpiwór trekkingowy
Pamiętaj, by pod uwagę wziąć także rozmiar śpiwora (fot. Marmot).

Jaki śpiwór trekkingowy – rozmiar

Kiedy masz już za sobą decyzję o odpowiednim rodzaju wypełnienia oraz wymaganym zakresie temperatur, czas by dobrać rozmiar. Warto dopasować długość śpiwora do wzrostu, ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na komfort snu.

Nie ma nic gorszego niż za krótki śpiwór, w którym nie możesz zapiąć się do końca i założyć kaptura. Za długi będzie powodował zbyt duży luz, przez co może okazać się, że trudno Ci się w nim zagrzać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozmiarach śpiworów i tym, z jakim zapasem powinno się go kupować przeczytaj artykuł Jak wybrać śpiwór?

Jaki śpiwór trekkingowy – kształt

Wśród kształtów można wyróżnić dwa to jest: kopertę oraz mumię. Każdy z nich powstał w nieco innym celu. Mają one swoje zalety i wady, a wszystko zależy od tego, gdzie chcesz z nich korzystać. Innego rodzaju śpiwór zabierzesz na trekking z plecakiem, a inny na pole biwakowe, na które dotrzesz samochodem.

Śpiwory kopertowe

Koperta (przykład: Easy Camp Chakra) to tradycyjny prostokątny śpiwór, który swoim wyglądem przypomina nieco kołdrę. Do jego podstawowych zalet należy spora ilość miejsca w środku, co ucieszy osoby, które w nocy często zmieniają pozycję leżenia.

Co więcej, to rozwiązanie spełni Twoje wymagania, jeśli lubisz śpiworem przykryć się jak kołdrą. Najczęściej tego typu sprzęt sprawdza się na kempingu, także z uwagi na większy rozmiar po spakowaniu. Popularne jest zastosowanie również zintegrowanej poduszki, która znacznie podwyższa komfort snu. Należy jednak pamiętać, że nie są to śpiwory do wędrowania z plecakiem, a raczej do spędzania czasu na polu kempingowym. Można rozważyć modele typu Outwell Contour Lux, które zabierzesz na podróż samochodem i nocleg na świeżym powietrzu.

jaki śpiwór trekkingowy
Wśród kształtów śpiworów można wymienić kopertę oraz mumię (fot. Robens).

Śpiwory mumia

A zatem jaki śpiwór trekkingowy wybrać? Jeśli w planach masz raczej wielodniowe wyprawy z plecakiem, warto postawić na kształt typu mumia. Jest on przede wszystkim dobrze przylegający do sylwetki oraz bardziej kompaktowy po spakowaniu. 

Kształt mumii jest wąski w okolicach stóp, nieco szerszy w okolicach tułowia i dopasowany do głowy. Ma to swoje uzasadnienie. Mniej miejsca w okolicach stóp przekłada się na łatwiejszą możliwość ich zagrzania. Nocując pod namiotem często pojawiają się takie problemy (szczególnie u kobiet), ma w tym pomóc konstrukcja śpiwora, a czasem nawet dodanie w tej części większej ilości wypełnienia.

Jaki śpiwór trekkingowy – rozmiar po spakowaniu

Przy wyborze śpiwora, który z założenia będziesz mieć ze sobą w plecaku, warto przemyśleć ile powinien ważyć i ile miejsca zajmować. To parametr, którego nie rozważają osoby wyjeżdżające na pola biwakowe. Nabiera on znaczenia, kiedy liczy się każdy gram i każdy litr pojemności.

Trzeba jednak pamiętać, że ciepły, a jednocześnie lekki i kompaktowy po spakowaniu śpiwór zazwyczaj nie należy do tanich. Przed zakupem warto porównać wymiary po spakowaniu i wziąć je pod uwagę na równi z rodzajem wypełnienia i odpowiednią temperaturą.

Jaki śpiwór trekkingowy – częste pytania

Zastanawiasz się jaki śpiwór trekkingowy wybrać? Przedstawiamy odpowiedzi na często pojawiające się pytania. Przeczytaj i nie miej już żadnych wątpliwości.

Kiedy przydaje się wkładka do śpiwora?

Wkładka do śpiwora może posłużyć w dwóch przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja, w której decydujesz się na wypożyczenie pościeli w schronisku. Możesz wtedy zastosować wkładkę, dzięki czemu nie będziesz mieć bezpośredniej styczności z kołdrą i poduszką. Drugim przykładem jest chęć docieplenia śpiwora, czyli wkładka wypełniona sztuczną ociepliną.

Jak dobrać temperaturę śpiwora?

Należy dobrać ją przede wszystkim do warunków, w których masz zamiar nocować. Drugą kwestią jest spojrzenie na zakres temperatur. Inny dla kobiet i mężczyzn. I tak dla kobiet będzie to wskaźnik temperatury komfortu, natomiast u mężczyzn temperatura graniczna.

Śpiwór mumia czy śpiwór koperta?

Wszystko zależy do czego potrzebny będzie śpiwór. Na trekking najlepszym rozwiązaniem będzie śpiwór mumia. Dobrze przylega do ciała, dzięki czemu gwarantuje komfort termiczny. Natomiast śpiwór typu koperta spełni swoje zadanie na polu kempingowym, można korzystać z niego także jako kołdra.

Jaki śpiwór na lato?

Wybierając śpiwór na lato trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy jest on potrzebny do spania pod namiotem czy spania w schronisku. Na tej podstawie należy dobrać właściwy zakres temperatur. Powinien być dopasowany do warunków pogodowych. Z uwagi na różnice w odczuwaniu komfortu termicznego inny śpiwór wybierze kobieta, a inny mężczyzna.

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.