16.11.2022

Patagonia Down Sweater Hoody – test kurtki

Klasyczny wygląd, etyczna produkcja, funkcjonalność i wysoka jakość wykonania - słowem: Patagonia.

                       

Wyobraź sobie świat, w którym produkcja odzieży odbywa się w zgodzie z naturą. Markę, która wszelkie produkty tworzy z pasji do sportu, dostrzegając jednocześnie potrzeby naszej planety. A teraz pomyśl o Patagonii i jej proekologicznej i jakościowej odzieży outdoorowej. Patagonia od początku swojego istnienia tworzy produkty zgodnie z wartościami jakie przyświecały jej założycielowi. Pasjonacie wspinaczki, który umiłował naturę równie mocno co sporty outdoorowe. Patagonia mimo obecności na rynku od 1973 roku, cieszy się rosnącą popularnością, zajmując topowe miejsce wśród wartościowych marek. Na jej popularność składa się etyczne podejście do produkcji, świetny design oraz doskonała jakość. Z tego też powodu na wiadomość o testowaniu najnowszej kurtki puchowej Patagonia Down Sweater Hoody zareagowałem entuzjastycznie, spakowałem plecak i ruszyłem w góry.

Patagonia – etyka zawsze ponad wszystko (fot. Michał Maciąg)

Patagonia Down Sweater Hoody – moje pierwsze wrażenia

Kurtka Patagonia Down Sweater Hoody to nowa kurtka puchowa na nadchodzący sezon zimowy. Ciepła, lekka, wykonana z pochodzących z recyklingu sieci rybackich włókien NetPlus® oraz puchu z certyfikatem RDS (Responsible Down Standard). W dodatku dostępna w aż siedmiu, atrakcyjnych opcjach kolorystycznych. Wszystko to brzmi jak kurtka idealna. Ale czy taka rzeczywiście jest?

Tytułem wstępu – znienawidzony plastik

Czy tego chcemy czy nie, plastik choć kojarzony negatywnie, w przypadku odzieży outdoorowej pełni istotną rolę. Ubrania z tkanin syntetycznych wybieramy z różnych powodów, m.in.: mniej się gniotą, szybko schną, dobrze odprowadzają wodę, nie gromadzi się na nich pleśń, a także są odporne na działanie promieni słonecznych. Choć ta wizja nie brzmi optymistycznie, to nie uwolnimy się od plastiku. To pewne jak śmierć i podatki. Dobrze jednak wiedzieć, w jaki sposób możemy zrobić z plastiku ponowny użytek. Patagonia odkryła ten sekret.

NetPlus® – materiał, który zmienia świat.

Każdego roku, ponad 8 milionów ton plastikowych śmieci trafia do morza. Aż 10% plastiku stanowią stare, porwane sieci rybackie. W 2012 roku, Kevin Ahearn, Ben Kneppers i David Stover, postanowili przyjrzeć się problemowi i go rozwiązać. Tak brzmi w uproszczonym skrócie historia firmy Bureo®. Założyciele za cel postawili sobie przerabianie starych sieci na surowiec do produkcji deskorolek. W ostateczności, na skutek współpracy z firmami trudniącymi się recyklingiem, sieci przetwarzane są na drobne granulki, które stanowią bazę do dalszej produkcji. Przed Państwem materiał NetPlus® wykorzystany do produkcji kurtki Patagonia Down Sweater Hoody.

Kurtka wykonana jest z materiału NetPlus (fot. Michał Maciąg)

Kurtka Patagonia Down Sweater Hoody – odczucia w użytkowaniu

Materiał kurtki Patagonia Down Sweater Hoody prezentuje się niezwykle estetycznie. Jest też przyjemny w dotyku dla użytkownika. Nie szeleści, jest matowy, elastyczny, odporny na zniszczenia. Porównując z innymi posiadanymi przeze mnie kurtkami puchowymi pod kątem zewnętrznego materiału – ta wydaje się naprawdę solidna. Kurtka wykonana jest – jak na Patagonie przystało – z dbałością o najmniejszy szczegół. Atletyczny krój kurtki sprawia, że prezentuje się ona dość dobrze i nie krępuje ruchów. Docenić należy ściągacz w pasie, który zapobiega przesuwaniu się odzieży.

Patagonia Down Sweater Hoody – ciepło na najwyższym poziomie

Kurtka Patagonia Down Sweater Hoody wypełniona została gęsim puchem, którego wartość sprężystości wynosi 800 cuin. Powyższe sprawia, że kurtka zapewnia komfort i ciepło w niższych temperaturach. Mimo, iż moja wędrówka odbywała się w temperaturach plusowych – o łaskawy listopadzie – mogę śmiało powiedzieć, że mróz nie będzie jej straszny. Jeśli planujesz czas na zewnątrz, gdy temperatura spadnie poniżej zera kurtka Patagonia Down Sweater Hoody sprawdzi się doskonale nawet jako warstwa wierzchnia.

Patagonia Down Sweater Hoody posiada wypełnienie z puchu gęsiego o sprężystości 800 cuin (fot. Michał Maciąg)

W trosce o zwierzęta – certyfikat Responsible Down Standard

Omawiana kurtka Patagonia Down Sweater Hoody, jak każdy produkt tej firmy z wypełnieniem puchowym posiada certyfikat Responsible Down Standard. W moim przypadku ma to niezwykle istotne znaczenie. Zawsze wybieram produkty, których produkcja nie kłóci się z moimi standardami etycznymi. Cierpienie zwierząt to ważny czynnik. Patagonia skrupulatnie kontroluje i śledzi drogę produkcji samego puchu. Kontrola ta rozpoczyna się już na etapie hodowli zwierząt. Zwierzęta te przede wszystkim hodowane są w warunkach, które nie są dla nich uciążliwe i sprzeczne z zasadami moralnymi. Pozyskiwanie puchu odbywa się przy jak najmniejszym cierpieniu ptaków. Przejawia się to w zakazie skubania pierza żywcem, czy też karmieniu zwierząt siłą i przymusem. Monitorowanie drogi jaką pokonuje puch, kończy się dopiero na etapie, gdy znajdzie się już we wnętrzu odzieży.

Kaptur, kołnierz, wiatroszczelność

Kaptur kurtki posiada pojedynczy zacisk, umieszczony z tyłu głowy. Wystarczy jedno pociągnięcie, aby odpowiednio go wyregulować. W zestawieniu z wysokim kołnierzem stanowią dobre zabezpieczenie przed wiatrem i ucieczką ciepłego powierza. Mogę stwierdzić, że mimo wietrznych warunków na szczycie, odziany w kurtkę Patagonia Down Sweater Hoody nie odczuwałem dyskomfortu. Samą regulację kaptura mogę ocenić jako wygodną dla użytkownika – żadne sznurki nie plączą się przy twarzy, nie ocierają i po prostu – nie przeszkadzają. Wiatroszczelny materiał, wysoki kołnierz i porządny kaptur robią świetną barierę ochronną!

Kurtka ma świetnie wyprofilowany kaptur (fot. Michał Maciąg)

Ciepło, ciepło i jeszcze raz … ciepło.

Dodatkowo, o czym warto wspomnieć, kurtka posiada kilka funkcji, których zadaniem jest zatrzymanie ciepła. Należą do nich elastyczne mankiety na nadgarstkach i ściągacz w pasie. Dzięki ściągaczowi w pasie, w trakcie aktywności na dworze kurtka nie przesuwa się, a ciepło nie ucieka na zewnątrz. Ah, jak ta Patagonia o nas dba!

Patagonia Down Sweater Hoody
Patagonia Down Sweater Hoody jest bardzo ciepła mimo niewielkiej wagi (fot. Michał Maciąg)

Patagonia Down Sweater Hoody – a co z deszczem?

Patagonia potraktowała wybrany model kurtki wykończeniem DWR bez PFC. Mówiąc precyzyjniej – zastosowano trwałą powłokę hydrofobową, która nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Zastosowana technologia chroni odzież przez wilgocią i przedłuża jej żywotność. Ekologia i pragmatyzm ponownie. To się ceni. Niemniej jednak należy przyjąć, że kurtka puchowa nigdy nie zastąpi klasycznej kurtki typu hardshell i nie można spodziewać się tu cudów. Powłoka chroni przed wilgocią i lekkimi opadami, trzymając przy tym ciepło. Mgła, lekki deszcz, czy też pierwszy śnieg jej nie straszny.

Patagonia Down Sweater Hoody – ciepła i pakowna

Osobiście jestem fanem minimalizmu i staram się tę regułę stosować także w przypadku mojego plecaka. Duży, wypakowany plecak to nie moja bajka. Biorę tylko niezbędne rzeczy, w dodatku takie, które posiadają same w sobie rozwiązania zapewniające przestrzeń. Kurtka Patagonia Down Sweater Hoody mieści się w wewnętrznej kieszeni zlokalizowanej w okolicy klatki piersiowej. Dwustronny zamek umożliwia spakowanie kurtki i odpowiednie jej zabezpieczenie. Przy zamku producent umieścił materiałowe mocowanie, co pozwala na przymocowanie kurtki np. do plecaka lub uprzęży. Dodatkowa przestrzeń w plecaku – gwarantowana. Kurtka sama w sobie może wydawać się obszerna, jednak jakość puchu pomaga w kompresji – duży plus.  

Patagonia Down Sweater Hoody
Spakowana kurtka Patagonia Down Sweater Hoody zajmuje bardzo niewiele miejsca (fot. Michał Maciąg)

Drobne rzeczy zawsze pod ręką

Jak już mowa o przestrzeni, to warto wspomnieć, jaką oferuje sama kurtka. Zacznijmy od podstaw. Kurtka posiada dwie kieszenie na zamek, w których można ogrzać dłonie i schować niezbędne przedmioty. Dodatkowo wewnątrz kurtki znajdziemy obszerną kieszeń na klatce piersiowej. Jak już wspominałem wyżej – w razie konieczności, można zamienić ją na worek dla kurtki. Nie można zapomnieć także o wewnętrznych, obniżonych kieszeniach, które zapewniają całkiem sporą przestrzeń np. na czołówkę. Wiadomo – kieszeń nie udźwignie wszystkich rzeczy z plecaka, ale sprawi, że drobiazgi będą zawsze pod ręką.

Patagonia Down Sweater Hoody
Kurtka oferuje kilka bardzo praktycznych kieszeni (fot. Michał Maciąg)

Noś, naprawiaj i … nie kupuj

Patagonia nieustannie przypomina nam o swojej proekologicznej idei. Firma promuje nie tylko ekologiczną produkcję, recykling, czy etyczne podejście do zwierząt. Patagonia stawia wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o to by ubrania służyły jak najdłużej. Widoczny na wewnętrznej kieszeni napis „Wear it, repair it, hand it along” jest tego najlepszym wyrazem. Firma od lat promuje program Worn Wear, który zachęca konsumentów do … niekupowania nowej odzieży. Brzmi paradoksalnie, prawda? Ale tak już właśnie jest.

Misją Patagonii jest naprawianie wszystkiego, jeśli tylko się da. Z tego powodu firma, we współpracy z iFixit, stworzyła ponad 100 przewodników naprawczych, z których można dowiedzieć się jak m.in. naprawić puchową kurtkę. Do kurtki Patagonia Down Sweater Hoody dołączony jest minimalistyczny zestaw naprawczy, składający się z trzech samoprzylepnych łatek. Z kolei, jeśli igła jest dla Ciebie większym wyzwaniem niż Mount Everest, wystarczy, że odeślesz kurtkę do jednego z punktów Worn Wear Repair Hub Patagonii. Tam specjaliści przywrócą ulubionej kurtce dawny blask.

Patagonia Down Sweater Hoody
Patagonia – noś, naprawiaj, nie kupuj nowego (fot. Michał Maciąg)

Słowem podsumowania – kurtka Patagonia Down Sweater Hoody.

Choć w mojej szafie znajduje się kilka puchowych opcji, mogę powiedzieć, że najnowsza Patagonia Down Sweater Hoody wyparła je wraz z pierwszym założeniem. Zaznaczę, że nie jestem fanem odcieni żółtego, a ten wyjątkowo wpadł w mój gust. Co by nie przeciągać, Patagonia Down Sweater Hoody to doskonały wybór dla każdego, kto stawia na jakość, klasyczny wygląd i etyczną produkcję. Puch wysokiej jakości, wygodne dopasowanie, dbałość o szczegóły sprawiają, że kurtka sprawdzi się podczas zimowych ekspedycji w góry  czy też podczas miejskiego spaceru z psem.

Test wykonał dla Was Michał Maciąg.

Patagonia Down Sweater Hoody
Kurtka Patagonia zajęła pierwsze miejsce w mojej szafie (fot. Michał Maciąg)

Przeczytaj również test Patagonia R1 Crossstrata Hoody i Nano-Air Light Hybrid Hoody.

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.