03.09.2020

Jaka termoaktywna bielizna pod namiot?

Wracasz z wyjazdu i już planujesz następny? A do tego ciężko Ci usiedzieć w miejscu i nie lubisz ograniczeń? Jeśli na te dwa pytania odpowiadasz twierdząco, prawdopodobnie lubisz wyprawy pod namiot. Nic (poza zakazem biwakowania) Cię nie ogranicza. To Ty decydujesz, gdzie, jak i kiedy odpoczniesz. Po wyborze odpowiedniego miejsca, pozostaje już tylko rozstawić namiot.

                       

O dobrze przespanej nocy decyduje jednak wiele czynników. Poza lokalizacją i pogodą jest jeszcze kwestia sprzętu biwakowego oraz właściwej termiki. Gdy za sobą masz już zakup namiotu, maty oraz śpiwora, pora uzyskać odpowiedź na pytanie, jaka termoaktywna bielizna pod namiot?

W czym spać pod namiotem?

Noce pod gołym niebem bywają piękne, szczególnie wtedy, gdy nic ich nie zakłóca. Kluczowy może być nie tylko wybór śpiwora do namiotu, ale również to, w czym śpisz. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ dobrze dobrana odzież do spania może zapewnić niezbędny komfort.

Chodzi przede wszystkim o kwestię termiki i z tego powodu lepiej od razu odrzucić klasyczną piżamę i to, w czym śpisz w domowym zaciszu. Tego typu produkty są często wykonane z bawełny o przyjemnej dla skóry fakturze. Są na pewno wygodne, jednak pod namiotem nie zdadzą egzaminu.

Wnętrze śpiwora ogrzewa się ciepłem Twojego ciała, dlatego najlepszym wyborem będzie termoaktywna bielizna. Aktywnie reaguje ona na temperaturę skóry oraz odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz materiału. Stanowi dobry wybór nie tylko na wymagający trekking, ale również wtedy, kiedy trzeba będzie po nim odpocząć.

termoaktywna bielizna do spania pod namiotem
Planując spanie pod namiotem należy rozważyć termikę, na którą wpływa śpiwór, mata czy materac oraz odpowiednio dobrana bielizna termoaktywna (fot. Marmot).

Jaka termoaktywna bielizna pod namiot?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wiele zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Ważne jest również odczuwanie temperatury, które u przedstawicieli obojga płci jest różne. Nie bez powodu zakresy podawane w śpiworach dotyczą kobiet (temperatura ekstremalna) oraz mężczyzn (temperatura komfortu).

Podstawowa decyzja będzie dotyczyła materiału, a konkretnie czy wybrać tkaninę syntetyczną czy wełnę merino. Każdy ma swoje zalety, na przykład pierwszy z nich szczególnie ucieszy osoby, które cenią niską wagę odzieży i sprzętu oraz możliwość spakowania go do niewielkich rozmiarów. Co więcej, zastanawiając się jaka termoaktywna bielizna pod namiot, parametry zabieranego ze sobą ekwipunku nabierają znaczenia.

Za merino przemawiają właściwości antybakteryjne oraz redukcja powstawania nieprzyjemnych zapachów. Sprawdzi się przede wszystkim na dłuższych wyprawach, kiedy ciężko zachować uczucie świeżości. Nie sposób pominąć również właściwości termoregulacyjne, dzięki którym wilgoć odprowadzana jest z dala od skóry.

Przykładowe modele legginsów

Jeśli zastanawiasz się jaka termoaktywna bielizna pod namiot warto przyjrzeć się dokładnie ofercie. Dobrze jest również przemyśleć w czym zazwyczaj śpisz. Najczęściej będzie to prawdopodobnie zestaw legginsy termoaktywne (męskie lub damskie) oraz koszulka z długim lub krótkim rękawem.

Brubeck Dry Pants

Przykładem getrów zapewniających aktywną regulację temperatury, wykonanych z syntetycznych tkanin są Brubeck Dry Pants. Składają się głównie z poliamidu, są również wyposażone w bezszwową technologię. Dzięki niej nie trzeba obawiać się przykrych otarć. Termoaktywna bielizna Brubeck sprawia niemal wrażenie drugiej skóry.

Istotne są też właściwości antyalergiczne oraz bakteriostatyczne. Dzięki nim do minumum zredukowano ryzyko powstawania nieprzyjemnego zapachu. W strefach o wzmożonej potliwości projektanci umieścili tkaninę o strukturze siateczki oraz kanały wentylacyjne. Te wszystkie elementy sprawdzą się nie tylko podczas intensywnej aktywności, ale także w czasie snu.

termoaktywna bielizna
Do spania w namiocie sprawdzą się również termoaktywne getry Brubeck (fot. 8academy).

Smartwool Baselayer

Jeśli zastanawiasz się jaka termoaktywna bielizna pod namiot z wełny merino, możesz rozważyć serię Smartwool Baselayer bazującą na tym wyjątkowym włóknie. Pochodzi ono od merynosów, czyli owiec zamieszkujących tereny o wymagającym klimacie. Z tego powodu możesz mieć pewność, że materiał będzie nie tylko skutecznie izolował, ale i spełniał swoje zadanie nawet, gdy nabierze od ciała wilgoci.

Legginsy Smartwool Merino 250 Baselayer mają za zadanie transportować kropelki wody na zewnątrz, tak by znajdowały się daleko od skóry. Zapobiega to również wyziębieniu od kontaktu z chłodną tkaniną. Krój jest jednocześnie dopasowany i niekrępujący ruchów.

Dynafit Dryarn Tights

Innym rozwiązaniem mogą być Dynafit Dryarn Tights, zaprojektowane do aktywności o dużej intensywności. Jednak świetnie spełnią swoją funkcję również podczas chłodnej nocy pod namiotem. Dryarn to włókno, które cechuje się nie tylko niską wagą, ale i świetnymi właściwościami izolacyjnymi.

Co więcej, są również wyjątkowo wytrzymałe oraz sprawnie transportują krople potu na zewnątrz materiału. Jest on rozciągliwy w czterech kierunkach, dzięki czemu z powodzeniem dopasuje się do Twojej sylwetki. To ważne nie tylko podczas wymagającego górskiego podejścia, ale i podczas snu. W końcu nawet w śpiworze kilkakrotnie obracasz się z boku na bok, poprawiając ułożenie.

bielizna pod namiot
Przy wyborze bielizny termoaktywnej do spania trzeba wziąć pod uwagę różnice w odczuwaniu temperatury przez kobietę i mężczyznę (fot. Marmot).

Termoaktywna bielizna pod namiot – koszulki

Dobierając bieliznę do spania w namiocie trzeba przemyśleć własną termikę. Najczęściej mężczyźni (poza jesiennym i zimowym biwakiem) postawią na krótki rękaw, a kobiety wybiorą raczej bluzę z długim rękawem. Wszystko zależy od warunków, w których przyjdzie Ci biwakować. Temperatura na zewnątrz, dobrze dobrany śpiwór oraz mata czy materac trekkingowy, na którym śpisz przekładają się na komfort odpoczynku.

Brubeck Outdoor Wool Pro T-shirt

Dobrym pomysłem może być koszulka z krótkim rękawem wykonana z mieszanki poliamidu i wełny merino z kolekcji Brubeck Active Wool. Takie połączenie może okazać się wyjątkowo efektywne podczas snu w śpiworze. Krój jest dopasowany, ale jednocześnie nie krępuje ruchów. Natomiast strefy AirBalance umieszczone w najbardziej narażonych na przegrzanie miejscach, oferują niezbędną wentylację.

Zastosowany poliamid odpowiada za wysoką wytrzymałość całości, a wełna merino za właściwości antybakteryjne. Zestawienie obydwu materiałów jest gwarancją, że koszulka Brubeck Outdoor Wool Pro będzie aktywnie reagowała na temperaturę ciała. Wilgoć będzie skutecznie transportowana na zewnątrz.

Salomon Agile SS Tee

Dla osób, które skłaniają się raczej w kierunku syntetycznych materiałów odpowiedni może okazać się model Salomon Agile SS Tee. Jest on przeznaczony dla biegaczy, dzięki czemu można być pewnym, co do jego właściwości. Materiał jest lekki oraz kompaktowy, dlatego nie trzeba obawiać się o miejsce w plecaku na dłuższym trekkingu.

Inną istotną cechą podczas noclegu pod namiotem jest oddychalność. Nawet w śpiworze ma ona znaczenie, ponieważ ogrzewasz go ciepłem własnego ciała. Termoaktywna bielizna ma sporą przewagę nad typową bawełną, właśnie z tego powodu. Organizm jest wychładzany po przegrzaniu, a gdy temperatura spada odpowiednio dogrzewany.

jaka termoaktywna bielizna pod namiot
Dobrym rozwiązaniem może być termoaktywna bielizna Smartwool z długim rękawem (fot. 8academy).

Smartwool Merino 250

Kobiety są najcześciej bardziej wrażliwe na chłód i zmienne warunki pogodowe, dlatego pod namiot konieczna może być termoaktywna bielizna z długim rękawem. Warto rozważyć bluzę typu Smartwool Merino 250, która przyjemnie otuli ciało także w chłodniejsze noce. Jest wyjątkowo wygodna, a przy tym funkcjonalna. 

Merino przekonuje niemal każdego jego użytkownika, dzięki swoim termoregulacyjnym właściwościom. Zapewnia komfort klimatu wokół skóry, a do tego redukuje powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Docenisz to szczególnie podczas dłuższych wypadów, kiedy tak ważne jest uczucie świeżości.

Icebreaker Sphere L/S Crewe

Termoaktywna bielizna Icebreaker Sphere L/S Crewe również może stanowić dobry wybór pod namiot. W składzie znajduje się wełna merynosów oraz Tencel. Jest on w 100% naturalnym włóknem, powstającym w procesie obróbki celulozy drzewnej. Charakteryzuje się właściwościami termoregulacyjnymi, efektywnie zarządza nagromadzoną wilgocią.

Natomiast obecność merino o odpowiedniej oddychalności połączona z włóknami nylonowymi w technologii Corespun, podnosi wytrzymałość całości. Nieprzyjemne zapachy będą skutecznie absorbowane, przez nawet podczas snu będziesz doświadczać uczucia świeżości.

w czym spać w namiocie
Zastanawiasz się nad bielizną syntetyczną lub wełną merino? Dobierz materiał tak, by zapewnił maksymalny komfort (fot. Marmot).

Najczęstsze pytania

Kiedy zastanawiasz się jaka termoaktywna bielizna będzie właściwym wyborem pod namiot, pojawiają się rozmaite pytania. Zebraliśmy w tym miejscu kilka tych najpopularniejszych i najczęściej zadawanych. Odpowiedzi pomogą rozwiać wątpliwości.

Z czego powstaje bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna powstaje najczęściej z włókien syntetycznych lub merino. Niekiedy jest to również skład mieszany, gdzie wełna jest dodatkowo oplatana syntetycznymi materiałami takimi jak nylon. Ma to na celu wzmocnienie całej konstrukcji. Najważniejsze są właściwości oddychające i wydajne odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Obydwie tkaniny je posiadają.

Jaki rodzaj bielizny pod namiot? 

Pod namiotem spełni swoje zadanie bielizna termoaktywna, dzięki której możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Z jednej strony izoluje od chłodnego powietrza, a z drugiej transportuje kropelki potu, gdy w śpiworze okazuje się za gorąco. To optymalne rozwiązanie na noce pod namiotem.

Wełna czy syntetyk pod namiot? 

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. To kwestia wygody lub ulubionego materiału. Każdy z nich ma swoje zalety, syntetyk jest lżejszy oraz bardziej wytrzymały. Natomiast wełna cechuje się właściwościami antybakteryjnymi. Obydwa rozwiązania będą oferowały aktywną termoregulację.

[Szukasz konkretnej bielizny, sprawdź nasz test termoaktywnej bielizny Brubeck]

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.