24.09.2018

Jaką latarkę kupić – czołówka, latarka ledowa, a może lampa turystyczna?

Zapada zmrok, a cały czas jesteś jeszcze na szlaku poszukując najlepszego miejsca na nocleg? Chcesz przygotować późną kolację w czasie wyjazdu pod namioty, ale ciemność skutecznie to utrudnia? Szykujesz się do wieczornego wyjścia na krótki trening biegowy w pobliskim lesie, gdzie brak latarni? Każda z tych sytuacji wymaga odpowiedniego rodzaju oświetlenia, które nie tylko rozjaśni ciemności, ale będzie również wygodne w użytkowaniu.

                       

Każdy kto choć raz wybrał się na dłuższy wyjazd turystyczny doskonale wie, jak potrzebna jest podręczna latarka, która nie tylko rozjaśni ciemności o późnej porze, ale będzie również niezastąpiona w sytuacji awaryjnej. W zależności od planowanych aktywności musimy dobrze rozważyć, jaką latarkę kupić – lepiej spisze się czołówka, latarka ledowa czy może lampa turystyczna? Jeśli nie masz pojęcia od czego zacząć, zapraszamy do lektury poniższego tekstu, w którym pokrótce przedstawiamy wady i zalety poszczególnych typów oświetlenia.

Czołówka turystyczna, na rower i do biegania – którą wybierzesz?

Latarki czołowe, zwane również często czołówkami, to charakterystyczny typ latarek, który dzięki zastosowaniu opaski można wygodnie założyć na głowę lub kask. Z tym rodzajem wyposażenia z pewnością spotkał się każdy miłośnik górskich aktywności, sportu i turystyki. Latarki czołowe są najlepszą odpowiedzią na pytanie: “jaką latarkę wybrać”, dla wszystkich osób aktywnych, które poszukują niezawodnego sprzętu do użytkowania w terenie. Do głównych zalet tego typu oświetlenia z pewnością należy komfort użytkowania. Dzięki zamocowaniu latarki na głowie, ręce pozostają wolne. Umożliwia to kontynuowanie każdej aktywności również po zmroku. Niezależnie od tego czy wędrujesz szlakiem, jedziesz na rowerze, czy wspinasz się w górach, odpowiednio dobrana czołówka rozjaśni mrok. Czołówka, wraz z kompletem zapasowych baterii, to podstawowe wyposażenie podczas każdego wyjścia w góry, które pomoże wyratować się z opresji, jeśli wycieczka nieplanowanie przedłuży się i jej koniec wypadnie już po zmroku.

Wspinaczka z czołówką
Czołówki najlepiej sprawdzają się wtedy, kiedy potrzebujesz wolnych rąk, między innymi we wspinaczce. (fot. Black Diamond)

Wśród czołówek wyróżnić można kilka kategorii w zależności od zastosowania – podstawowe czołówki trekkingowe dla turystów, specjalistyczne modele biegowe, wszechstronne czołówki w góry, mocne latarki czołowe dla rowerzystów i narciarzy. Jeśli poszukujesz oświetlenia, które nie zajmuje rąk i będzie podążało za każdym ruchem głowy, zapraszamy do artykułu – Jaka latarka czołowa? – omawiającego ich budowę oraz przeznaczenie poszczególnych modeli. Osobne zastawienia przygotowaliśmy dla osób poszukujących czołówki w góry, a także latarki czołowej do biegania.

Latarka ledowa – doskonały następca klasycznych latarek.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na rynku dostępne były tylko latarki z klasycznymi żarówkami. Jak na dzisiejsze standardy emitowały dość słabe światło, pochłaniając przy tym sporo energii. Ich zastosowanie było mocno ograniczone, ponieważ czas użytkowania w znacznej mierze zależał od posiadanego zapasu baterii. Czas działania udało się wydłużyć dzięki wprowadzeniu baterii alkalicznych, natomiast moc światła zwiększono poprzez wprowadzenie żarówek halogenowych. Te z kolei pobierały jeszcze więcej energii. Przełomem rozwiązującym oba te problemy okazało się pojawienie się na rynku diod LED o wysokiej wydajności. To doskonałe rozwiązanie, które obecnie niemal wyparło już tradycyjne żarówki. Latarka ledowa emituje bowiem mocne światło i jednocześnie ma bardzo umiarkowanie zapotrzebowanie na energię. Szybki postęp w technologii produkcji i wykonania diod LED sprawia, że cechują się one coraz większą jasnością przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów.

Latarki Coleman o rożnej wielkości.
Pełen wybór wielkości i jasności świecenia – wszechstronne latarki Coleman. (fot. 8a.pl)

Nowoczesna latarka ledowa – jaką latarkę kupić?

Choć niektórzy użytkownicy latarek czołowych mogą się temu dziwić, tradycyjne w kształcie latarki cały czas cieszą się bardzo dużą popularnością. Po pierwsze są niezwykle poręczne. Można je szybko przełożyć z ręki do ręki czy doświetlić ukryte w mroku miejsce bez potrzeby nieustannego kręcenia głową. Dużą zaletą jest także możliwość szybkiego przekazania drugiej osobie, bez potrzeby ciągłego zdejmowania i zakładania opaski na głowę. Latarki nie podlegają również takim ograniczeniom wagowym jak lampki noszone na głowie. Dzięki temu obok kompaktowych modeli dostępne są również bardzo mocne latarki ledowe, oferujące bardzo dużą jasność.

Kompaktowa latarka ledowa na sytuację awaryjną

Najmniejsze latarki ledowe dostępne na rynku bez problemu zmieszczą się w każdej kieszeni. Zastanawiając się jaką latarkę kupić warto wziąć ją pod uwagę jako oświetlenie awaryjne. Minimalistyczna latarka w formie breloczka, taka jak Ledlenser K1, może nam towarzyszyć podczas codziennych zajęć. Doskonale sprawdzi się kiedy zabraknie prądu lub musimy szybko poszukać czegoś w pomieszczeniu bez światła. Niezwykle praktyczne są latarki długopisowe, które dzięki klipsowi możemy przypiąć do paska lub spodni. Funkcję taka posiada model Ledlenser P4. Nieco większa latarka ledowa to świetny dodatek do wyposażenia w samochodzie. Przyda się do przeszukania zawieruszonych w bagażniku drobiazgów, kiedy wyruszamy na szlak już po zmroku. Duży wybór modeli gwarantuje, że każda osoba znajdzie model optymalnie dopasowany do potrzeb.

Wczytuję galerię

Mocne latarki ledowe – idealne na kemping

Większa latarka ledowa taka, jak Coleman Lock Divide+350 to niezbędny dodatek podczas rodzinnych wyjazdów pod namioty. Pozwoli swobodnie poruszać się po kempingu po zapadnięciu zmroku, a także sprawdzi się podczas krótkich wycieczek po lesie czy nad jezioro. Dzięki zastosowaniu technologii LED, dostępne dziś modele oferuję bardzo dużą ilość światła, zachowując jednocześnie umiarkowane wymiary. Mocna obudowa oraz ergonomiczny kształt sprawiają, że latarki wyśmienicie sprawdzają się w warunkach terenowych, gwarantując pewne oświetlenie w czasie wyjazdów.

Lampa turystyczna – optymalne rozwiązanie, kiedy latarka ledowa i czołówka się nie sprawdzają.

Wydawać by się mogło, że wraz z dynamicznym rozwojem latarek czołowych, lampy turystyczne odejdą w zapomnienie. Nic z tych rzeczy – podobnie jak w tradycyjnych latarkach, zastosowano w nich diody LED, zapewniając im drugie życie. Choć to chyba najrzadziej spotykany typ oświetlenia, posiada jednak nieocenione zalety. Postawione na stoliku kempingowym lub zawieszone na gałęzi doskonale oświetlają większy obszar.

Jaką latarkę kupić? Może lepiej spisze się lampa turystyczna.
Lampa już się przydaje, a to dopiero początek wieczoru. Lampa turystyczna to idealny wybór do turystycznej kuchni. (fot. Goal Zero)

To idealne rozwiązanie podczas późnych spotkań przed namiotem oraz przygotowywania kolacji już po zmroku. Dodatkowym plusem jest to, że nie oślepiamy przy tym współtowarzyszy, jak ma to często miejsce w przypadku, kiedy każdy korzysta ze swojej czołówki. Podobnie jak latarki ledowe oraz czołowe, także lampy turystyczne produkowane są w wielu wersjach, które sprawdzą się w różnych zastosowaniach, dlatego przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się ze zróżnicowaną ofertą czołowych producentów. Jeśli wyjeżdżasz na dłuższy biwak z rodziną lub znajomymi, duża lampa turystyczna będzie doskonałą odpowiedzią na pytanie: “jaką latarkę kupić?”

Kompaktowa lampa turystyczna do namiotu.

Jeśli w trakcie pakowania wyposażenia na wyprawę musisz liczyć się z ograniczeniami wagowymi, najprawdopodobniej najlepszym wyborem będzie jak najmniejsza lampa turystyczna. Takie, niemal kieszonkowe, modele posiadają w swojej ofercie niemal wszyscy czołowi producenci oświetlenia turystycznego. Świetnym przekładem jest nieduży Robens Dunkery Beacon, który dzięki rozkładanemu haczykowi można z łatwością zamocować wewnątrz namiotu. Częstym gościem w obozach wspinaczy jest też kompaktowy model kultowej amerykańskiej marki – Black Diamond Moji. Modele te są nierzadko pakowane do plecaka trekkingowego oprócz czołówki, aby zapewnić wygodniejsze oświetlenie w czasie biwakowania.

Lampki w namiocie to wygoda.
Niewielkie lampki zawieszane w namiocie mogą zmienić jego wnętrze nie do poznania. (fot. Goal Zero)

Duże lampy turystyczne na kemping

Kiedy liczy się komfort oraz ilość światła, nieocenione okażą się większe lampy. Być może nie spakujemy ich do plecaka turystycznego, jednak doskonale sprawdzą się w czasie dłuższych pobytów pod namiotem, na który i tak docieramy samochodem. To doskonały wybór na rodzinne wakacje na biwaku oraz wypady na kemping ze znajomymi. Dużą zaletą lamp jest zapewnianie oświetlenia kilku osobom jednocześnie. Wystarczy jedna lampa, taka jak np. Robens Lighthouse, aby wygodnie spożyć posiłek nawet przy większym stole kempingowym. Większość lamp turystycznych wyposażona jest w wygodny uchwyt do przenoszenia w ręce, dzięki czemu w razie potrzeby oświetlimy sobie drogę do namiotu czy łatwiej znajdziemy w trawie upuszczone przedmioty. Szeroka podstawa lub zastosowane nóżki zapewniają bardzo dobrą stabilność, kiedy położymy lampę na stoliku turystycznym.

Jaką latarkę kupić? Może wszechstronną lampę Robens Lighthouse?
Pełna wszechstronność lampy Robens Lighthouse – możesz ją zawiesić, przenosić w ręce lub postawić na stoliku (fot. Robens)

Specjalnie ukształtowane zwierciadła, dobrze widoczne w Primus Camping Lantern, optymalnie rozpraszają światło dookoła lampy, oferując dobre oświetlenie okolicy. Możliwość zastosowanie nieco większych baterii, niż w przypadku kompaktowych modeli sprawia, że lampka może świecić przez dłuższy czas.

Lampa turystyczna z akumulatorem

Dla osób podążających za najnowszymi trendami, które muszą być online w każdym momencie, producenci przygotowali specjalnie opracowane modele lamp turystycznych łączące w sobie funkcję oświetleniową z powerbankiem. Model Goal Zero Lighthouse Core posiada wbudowany akumulator o całkiem sporej pojemności, który można wykorzystać na oświetlenie, jak i doładowanie smartfona. Lampa może być ładowana poprzez kabel USB, dzięki czemu znacząco zmniejszamy zużycie baterii. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie sprawi, że energii nie zabraknie nawet podczas wyjazdów pod namioty.

Wszechstronna lampa turystyczna z USB.
Lampa turystyczna Goal Zero z akumulatorem daje możliwość podładowania smartfona. (fot. Goal Zero)

Nie możesz się zdecydować jaką latarkę kupić? Lampa i latarka led w jednym.

Dla osób, które poszukują maksymalnej wszechstronności producenci przygotowali specjalne modele, które mogą być wykorzystywane w dwóch trybach. Zazwyczaj wystarczy jeden ruch, aby niedużą lampkę turystyczną przekształcić w poręczną latarkę, jak ma to miejsca w przypadku modelu Black Diamond Orbit Voyager. Przesuwana obudowa pozwala szybko zmienić stopień rozproszenia światła. To doskonałe rozwiązanie kiedy dysponujemy bardzo ograniczoną przestrzenią bagażową, a nie chcemy rezygnować z wygodnego oświetlenia, które rozjaśni długie wieczory.

Składana lataraka Black Diamond
Jaką latarkę kupić? – może taką, która może być jednocześnie lampą turystyczną? (fot. Black Diamond)

Podstawowe cechy lamp i latarek ledowych

Jeśli zdecydowałeś już jaką latarkę kupić, z pewnością przyda się porównanie modeli kilku konkurencyjnych producentów. Często przedstawiają oni liczne parametry oświetlenia, które umożliwiają stosunkowo łatwe porównywanie konkurencyjnych rozwiązań. Dobre zrozumienie poszczególnych wielkości sprawi, że wybór konkretnego modelu będzie celniejszy, a latarka ledowa czy lampa turystyczna doskonale sprawdzą się podczas wyjazdów.

Lumeny – co to takiego?

Bez wątpienia najczęściej poszukiwaną na każdym opakowaniu wartością jest ilość lumenów (lm). Lumen to jednostka miary strumienia świetlnego – im więcej lumenów, tym więcej światła potrafi wytworzyć dana latarka ledowa lub lampa turystyczna. Skąd więc różnice zasięgu modeli, które posiadają taką samą ilości lumenów? Ilość światła to nie wszystko – może ono być bowiem różnie ukierunkowane, w zależności od zastosowanego zwierciadła. Światło wytwarzane przez lampę turystyczną będzie równomiernie rozprowadzane dookoła, z kolei w latarce będzie bardziej skupione, co pozwoli mu dotrzeć znacznie dalej, rozświetlając ciemną drogę przed nami.

Zasięg świecenia latarki ledowej

Oprócz ilość lumenów warto sprawdzić maksymalny zasięg podawany przez producenta. Jeśli poszukujemy modelu do szybszego przemieszczania się, potrzebne będzie oświetlenie o dużym zasięgu i większej ilości lumenów. Podczas wykonywania prac przy namiocie z pewnością pomocniejsze okaże się rozproszone źródło światła, które rozjaśni większy obszar. W wielu modelach dostępnych jest kilka trybów świecenia, pozwalających odpowiednio dobrać „moc” światła. W przypadku modeli z kilkoma diodami lub specjalnymi przesłonami można nawet zmienić stopień rozproszenia światła.

Długi zasięg latarki pozowli rozświetlić największe ciemności.
Niektóre modele charakteryzują się imponującym zasięgiem. (fot. Ledlenser)

Maksymalna długość świecenia

Niezwykle ważna będzie również przybliżona długość świecenia latarki czy lampy. Pozwoli zaplanować ilość niezbędnych kompletów zapasowych baterii. W zależności od tego czy częściej jeździmy na krótkie weekendowe wypady, czy wielodniowe trekkingi, może to być jeden z mniej istotnych lub wręcz decydujący czynnik w podczas wybierania latarki ledowej lub lampy. Z długością świecenie nierozerwalnie łączy się również rodzaj baterii. Choć większość latarek i czołówek wykorzystuje do zasilania najpopularniejsze paluszki typu AA lub AAA, w wielu modelach spotykane są również inne rodzaje. Warto wziąć to pod uwagę wyruszając w dłuższą podróż, ponieważ może się okazać, że ciężko będzie nam uzupełnić zapas baterii po drodze.

Niezwykle praktyczne w czasie częstego użytkowania są modele z wbudowanym akumulatorem, jednak tutaj trzeba pamiętać o możliwości dostępu do sieci elektrycznej w celu podładowania takiego modelu co jakiś czas. Na kempingu nie będzie to przeszkodą w użytkowaniu, jednak podczas tygodniowej wędrówki po górskim szlaku będzie to nie lada problem. W takim wypadku jedyną możliwością doładowania latarki ledowej z akumulatorem będzie panel słoneczny przy plecaku, który w trakcie dnia wyprodukuje odpowiednią ilość prądu, aby wieczorem zapewnić oświetlenie.

Zasilanie latarek - różne typy
Różnorodność baterii w oświetleniu turystycznym. To również ważny element w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jaką latarkę kupić. (fot. 8a.pl)

Jaką latarkę kupić na deszczowe warunki?

Wytrzymałość latarek na wodę i wnikanie kurzu określa parametr IP (International Protection Marking). Na produktach jest on podawany w formie skrótu IP oraz dwóch cyfr. W przypadku modeli turystycznych często oznaczany jest np. jako IPX4. X zamiast pierwszej cyfry oznacza, że nie badano odporności na wnikanie kurzu i pyłów, ponieważ test taki nie jest wymagany przy oświetleniu turystycznym. Druga cyfra (od 0 do 9), ta która interesuje nas najbardziej, to wodoodporność. Znaczna większość produktów posiada stopień wodoodporności na poziomie IPX4, a więc produkt jest odporny na lekkie zachlapania wodą z różnych kierunków. Bardziej zaawansowane czołówki mogą się charakteryzować parametrem IPX6 – są one chronione przed mocnym strumieniem wody. Parametr IPX8 pozwala nawet na zanurzenie czołówki lub latarki w wodzie. Szczególne warunki, takie jak długość zanurzenia i głębokość, są podawane przez producenta.

Wodoodporność może się znacznie różnić w zależności od modelu.
Parametr wodoodporności IP łatwo znaleźć na większości opakowań latarek i lamp. (fot 8a.pl)

Czy wiesz już jaką latarkę kupić? Najlepsza będzie czołówka, latarka ledowa czy lampa turystyczna?

W powyższym tekście przedstawiliśmy najważniejsze zalety poszczególnych rozwiązań, które powinny ułatwić wybór najlepszego dla Ciebie rozwiązania. Jeśli jesteś wszechstronnym turystą, który nie stroni od długich trekkingów, aktywności sportowych oraz dłuższych pobytów pod namiotem z rodziną, z pewnością z czasem w kolekcji sprzętu zagości zarówno poręczna czołówka, klasyczna latarka ledowa, jak i zapewniająca dużo światła lampa turystyczna. Każda posiada bowiem niezaprzeczalne atuty, które sprawiają, że doskonale sprawdzają się w zupełnie innych sytuacjach.

[Zestawienie najlepszych modeli latarek czołowych znajdziecie w innym z naszych tekstów!]

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.