Jakie buty podejściowe wybrać? Analizujemy podejściówki | 8academy
06.05.2019

Jakie buty podejściowe wybrać?

Taka nazwa mogłaby sugerować bardzo wąskie zastosowanie, tymczasem korzystają z nich fani różnych aktywności: od wspinaczy, po amatorów górskich wycieczek. W jaki sposób wybrać odpowiednie buty podejściowe? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

                       

To idealne rozwiązanie między tradycyjnymi butami trekkingowymi za kostkę a butami wspinaczkowymi. Stworzone, by bezpiecznie dostać się pod ścianę wspinaczkową, jednak równie dobrze sprawdzą się w roli butów w góry na lato. Jakie buty podejściowe wybrać? Przedstawiamy ich podstawowe cechy oraz odpowiadające im propozycje wybranych modeli.

Jakie buty podejściowe wybrać

Jakie buty podejściowe wybrać? (fot. 8academy.pl)

Buty podejściowe – co to jest?

Czasy kiedy turyści zmagali się nie tylko ze zmiennymi warunkami pogodowymi na górskich szlakach, ale i z ciężkim sprzętem odeszły w niepamięć. Wiele osób nadal decyduje się na oferujące maksymalną stabilizację kostki wysokie buty trekkingowe. Mocna podeszwa Vibram, klasyczna skóra licowa lub nubuk oraz wysoka cholewka to często synonim pewnego kroku w górach przez cały rok. Jakie buty podejściowe? Na pewno lekkie, a jednocześnie wyjątkowo przyczepne do podłoża, przygotowane na podejście pod drogę wspinaczkową. Powinny cechować się niską wagą, by w razie potrzeby można było przypiąć je karabinkiem do szpejarki.

lekkie buty podejściowe można przypiąć do szpejarki

Buty podejściowe powinny być lekkie, by można je było przypiąć do szpejarki. (fot. La Sportiva)

Skąd pomysł?

Zastanawiając się jakie buty podejściowe wybrać warto sięgnąć do historii tego typu obuwia. Pojawienie się na rynku podejściówek to przede wszystkim ukłon w stronę wspinaczy. W skałach odpowiednie buty nie będą stanowiły problemu, najczęściej podejście pod ścianę nie jest zbyt uciążliwe. Jednak jeśli zdecydujemy się na tradowe wspinanie w Sokolikach lub wielowyciągowe w Tatrach, dobrze dobrane buty będą już miały znaczenie. To specyficzna aktywność wymagająca noszenia znacznej ilości kilogramów, sprzęt wspinaczkowy w tym ekspresy, karabinki, lina oraz kości i friendy nie należą do lekkich.

Buty podejściowe, czyli jakie?

Stwierdzenie, że podejściówki są lżejszą i krótszą wersją butów trekkingowych, uznać należy za zbyt dalekie uproszczenie. Po czym poznać, że mamy do czynienia z takim właśnie rodzajem obuwia? Oto kilka cech definiujących buty podejściowe.

Buty podejściowe w góry

Buty podejściowe cechują się specyficzną konstrukcją. (fot. Dynafit)

Konstrukcja podeszwy

Podeszwa w butach podejściowych jest wyrazem kompromisu pomiędzy dobrą amortyzacją i sztywnością, która ma znaczenie w wymagającym terenie, a wysoką precyzją i czuciem skały. Może ono przydać się w trakcie pokonywania odcinków o wspinaczkowym charakterze. Wielu topowych producentów korzysta z systemów sygnowanych żółtym znaczkiem Vibram®. Jednym z popularnych modeli jest Scarpa Zen Pro z podeszwą Spyder II wykonaną na bazie gumy Vibram® Mont oraz TC4+. Innym często spotykanym w skałach butem jest Scarpa Mojito. To klasyk o konstrukcji, która spełni zadanie tak w terenie jak i w mieście.

Climbing Zone - podeszwa vibram w butach podejściowych

Warto zwrócić uwagę na przednią część podeszwy z płaską strefą wspinaczkową. (fot. 8a.pl)

Zastanawiając się jakie buty podejściowe, warto rozważyć podeszwę z tzw. Climbing Zone czyli płaską strefą w przedniej części podeszwy. To rozwiązanie można znaleźć m.in. w propozycji marki Arcteryx Acrux SL Leather oraz klasycznym Acrux SL. Płaski element podeszwy został wykonany z materiału o podwyższonym tarciu, dlatego w takich butach możliwe jest pokonywanie łatwiejszych wspinaczkowych odcinków. Do technicznych podejść może posłużyć także model Salewa Wildfire GTX wyposażony w podeszwę Pomoca Speed MNT. Świetnie sprawdzi się ona na zróżnicowanym podłożu. Dobrym wyborem może okazać się także zaprojektowana pod skalne podłoże podeszwa Vibram® Pepe występująca w butach podejściowych Makra Low GTX od Hanwag.

sztywne buty podejściowe Hanwag

Buty podejściowe powinny być odpowiednio sztywne. (fot. Hanwag)

Konstrukcja cholewki

Buty podejściowe często są nieco węższe od klasycznych trekkingowych modeli. To cecha upodobniająca je do obuwia wspinaczkowego, które musi być ściśle dopasowane do stopy. Ma ono za zadanie zapewnić czucie niezbędne przy pokonywaniu wymagających ścian. Elementem, który może nasuwać na myśl skojarzenie z solidnymi butami trekkingowymi, jest gumowy otok. Najczęściej znajduje się on na wysokości palców oraz pięty. Jego zadaniem jest ochrona stopy przed skutkami kontaktu z twardymi kamieniami. Bardzo charakterystyczny jest często wąski przód, inspirowany obuwiem wspinaczkowym, który ułatwia precyzyjne wstawienie stopy w skalny stopień.

Jak skonstruowany jest but podejściowy

Buty podejściowe to wąska konstrukcja z wiązaniem do samego przodu. (fot. 8a.pl)

Wśród materiałów cholewki warto wymienić skórę nubukową, która jest bazą dla cieszącego się popularnością modelu Salewa Mountain Trainer. Warto zwrócić także uwagę na skórę Perwanger® oraz panele z Cordury®, które tworzą konstrukcję butów Dachstein Super Ferrata LC GTX. Innego typu rozwiązaniem może być zastosowanie materiałów syntetycznych o wysokiej oddychalności. W ten sposób zyskujemy niezbędną wentylację w wyższych temperaturach. Przykładem może być seria Dynafit Speed MTN stworzona dla osób poruszających się w górach szybko i na lekko.

Buty podejściowe Dynafit Speed MTN

Wybierając podejściówki warto zwrócić uwagę na materiał cholewki. (fot. Dynafit)

System wiązania

Przy podejmowaniu decyzji, jakie buty podejściowe wybrać, należy wziąć pod uwagę system wiązania. Najczęściej tego typu modele są wiązane wyjątkowo gęsto aż po sam przód buta. Można zauważyć je w m.in. butach podejściowych Salewa Wildfire czy Garmont Dragontail LT GTX. Ciekawym rozwiązaniem jest Dual Zone XT Lacing, czyli dwustrefowy system sznurowania, oferujący maksymalną precyzję. Składa się na niego ściągacz ze stoperem umieszczony w środkowej części cholewki. Jest on częścią modelu Montura Yaru GTX , przeznaczonego do pokonywania kolejnych metrów w górę. Innowacyjną technologią pozwalającą na właściwe dopasowanie butów jest Switchfit Adjustment w Salewa Wildfire Edge. Umożliwia ono przejście na tryb Climbing, dzięki któremu but jeszcze bardziej precyzyjnie przylega do stopy.

Zmieniaj tryb podejścia na tryb wspinaczkowy - Salewa Wildfire Edge

System Switchfit to jeszcze lepsze dopasowanie. (fot. Salewa)

Jakie buty podejściowe – częste pytania

Producenci takiego obuwia oferują szereg ciekawych rozwiązań, co nie ułatwia podejmowania decyzji: jakie buty podejściowe wybrać? Poniżej przedstawiamy dwa pytania, które często usłyszeć można od sprzedawców.

Z membraną, czy bez?

W ofercie butów podejściowych bez problemu można znaleźć też takie, ze skrótem GTX w nazwie. Czy obecność GORE-TEX® jest konieczna? Jest to kwestia indywidualnych preferencji, ale warto ją rozważyć. Buty z membraną GORE-TEX® są bardziej wszechstronne, lepiej spełnią swoje zadanie w kontakcie z mokrą trawą i błotem na szlaku. Przykładem butów podejściowych z membraną mogą być Dachstein Super Ferrata LC GTX. To zabezpieczenie przed wilgocią, jednak ciężko o ochronę przed wodą dostającą się do butów od góry. Więc jakie buty podejściowe wybrać? Gdy znaczenie ma przede wszystkim niska waga i maksymalna oddychalność, być może dobrym pomysłem może być rezygnacja z membrany. Natomiast jeśli stawiamy na buty, które mają zagwarantować komfort wewnątrz oraz dłuższe uczucie suchości, warto rozważyć membranę.

Jakie buty podejściowe - Model Arcteryx Konseal

Model Arcteryx Konseal jest dostępny w wersji z membraną i bez. (fot. Arcteryx)

Często producenci decydują się na umieszczenie w swojej ofercie tego samego modelu w dwóch wersjach jak np. Arcteryx Konseal FL oraz Konseal FL GTX. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż ten sam but w wersji z membraną i bez może nieznacznie różnić się w konstrukcji w obrębie tego samego modelu.

Jaka twardość podeszwy?

Szukając odpowiedzi na pytanie: jakie buty podejściowe wybrać, nie można pominąć kwestii twardości podeszwy. Podejmując decyzję, warto sprawdzić kilka modeli o różnych podeszwach. To indywidualne preferencje, cześć użytkowników będzie poszukiwała wyjątkowo twardej podeszwy, podobnej do tej znanej z wysokich butów trekkingowych. Natomiast osoby stawiające na lekkość sprzętu, w górach poruszających się szybko wybiorą cieńszą podeszwę o niższej wadze. Zapewni ona także lepsze czucie skały, co może być jej zaletą, ale także i wadą w przypadku poruszania się po kamienistym zboczu. Niekiedy producenci wychodzą nam naprzeciw, tworząc jeden model o dwóch rodzajach podeszwy. Ilustracją mogą być tutaj buty Garmont Dragontail MNT wyposażone w sztywną podeszwę oraz wersja Dragontail LT o mniejszej sztywności. W przypadku marki Scarpa bardziej elastyczna podeszwa występuje w propozycji o nazwie Highball, dzięki czemu model ten  charakteryzuje się wyjątkową lekkością. Zaś buty podejściowe Scarpa Zodiac z pewnością ucieszą osoby szukające twardszej podeszwy.

Niskie buty w góry - Scarpa

Dobra amortyzacja, czy lepsze czucie? Jakie buty podejściowe wybrać? (fot. Scarpa)

Rozwiązaniem pośrednim może być na przykład Scarpa Mescalito, czyli połączenie lekkości i odpowiedniej przyczepności w zróżnicowanym terenie.

A więc jakie buty podejściowe wybrać?

Buty podejściowe to kategoria zróżnicowana wewnętrznie. Podejmując decyzję warto zastanowić się przede wszystkim, do jakich celów będą użytkowane. Czy potrzebna będzie membrana, z jakich materiałów powinny zostać wykonane, jaka podeszwa będzie odpowiednia? Innego rodzaju podejściówki należy wybrać, gdy naszym celem będą głównie skały, zarówno w Polsce jak i za granicą. Natomiast inne sprawdzą  się w przypadku górskiej wspinaczki wielowyciągowej, gdzie konieczne może okazać się przypięcie butów do uprzęży za pomocą karabinka lub spakowanie ich do plecaka. Buty podejściowe sprawdzą się także wśród turystów, dla których jednymi z podstawowych kryteriów wyboru mogą okazać się membrana i podeszwa.

Sprawdźcie również nasz wideo poradnik, w którym Adam z teamu 8a.pl odpowiada na pytanie: jakie buty podejściowe wybrać?

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.