26.11.2018

Jaki kubek termiczny?

Podczas wietrznego i zimnego dnia w górach lub w drodze do pracy, nic nie sprawia większej przyjemności, niż kubek rozgrzewającej kawy. Żeby mieć pewność, że temperatura napoju niczym Cię nie zaskoczy, zadbaj wcześniej o wybór właściwego kubka termicznego.

                       

Szykując się na wycieczkę w góry, niezależnie od pory roku warto mieć ze sobą naczynie, które pozwoli na przenoszenie napojów, utrzymując ich temperaturę. Dotyczy to zarówno gorącej kawy lub herbaty jak i orzeźwiającej zimnej wody, zależnie od pory roku. Kubek termiczny to praktyczne rozwiązanie na szlak jak i do miasta.

Jaki kubek termiczny? Czym się kierować przy wyborze?

Kubek termiczny posiada podwójne ścianki, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń o bardzo niskim ciśnieniu (tak zwana próżnia techniczna). Służy głównie do przechowywania substancji o dużej różnicy temperatury względem otoczenia.

Najczęściej kubek jest wykonany ze stali nierdzewnej charakteryzującej się niezbędną wytrzymałością przy zachowaniu niskiej wagi. Co ważne, dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji możemy cieszyć się zarówno ciepłymi jak i zimnymi napojami.

Takie naczynie sprawdzi się na każdej górskiej wycieczce, wypadzie za miasto czy przy pokonywaniu drogi do pracy lub na uczelnię. Próbując odpowiedzieć na pytanie: “jaki kubek termiczny?”, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii.

Jaki kubek termiczny
Jaki kubek termiczny? Szukając takiego naczynia, można przebierać w różnych pojemnościach, kształtach i rozwiązaniach. (fot. 8a.pl)

Pojemność

Kubki termiczne występują w wersjach o różnych pojemnościach. Wybierając, miej na uwadze, że większy litraż to także bardziej okazałe gabaryty i wyższa waga. Pamiętaj także o zasadzie, która ma również zastosowanie w przypadku termosów: im mniejsza pojemność, tym krócej naczynie trzyma pożądaną temperaturę. Jak duże są kubki termiczne? Dla zilustrowania tej części artykułu posłużymy się kilkoma przykładami.

Mały kubek termiczny Primus Commuter Mug o pojemności 300 ml to propozycja dla osób, które celują w rozwiązania kompaktowe. Szwedzki producent ma też w ofercie wersję większą, w której zmieści się 400 ml napoju. Pomiędzy tymi modelami plasuje się MSR Insulated Mug – kubek termiczny o charakterystycznym nieregularnym kształcie.

Modele o pojemności 450 – 550 ml (takie, jak Esbit Majoris Stainless Steel Thermo Mug, czy Esbit Sculptor Tumbler Thermo Mug) w gronie kubków termicznych uchodzą za całkiem spore.

Przy rozważaniach dotyczących pojemności, warto wziąć pod uwagę to, gdzie będziesz używać kubka. Czy będą to raczej wypady w góry czy może życie codzienne w mieście?

Rodzaj korka

Zastanawiasz się: jaki kubek termiczny wybrać? Zwróć też uwagę na różnice w budowie korka. Część kubków (w tym m.in. modele marki Primus) wyposażono w przycisk. Dzięki niemu łatwo i szybko wyregulujesz przesłonę na ustniku: w pozycji otwartej możesz się napić, w zamkniętej możliwe jest bezpieczne przenoszenie lub przewożenie kubka.

Równie praktycznym rozwiązaniem jest zamknięcie zaproponowane przez projektantów marki Esbit w serii Majoris Thermo Mug Flip Top. Jeden ruch umożliwia otwarcie blokady, a co za tym idzie skorzystanie z ciepłego płynu wewnątrz. Natomiast – dla porównania – w klasycznej wersji kubka Majoris zastosowano zakrętkę, dzięki której możliwe jest łatwe napełnianie lub opróżnianie zawartości oraz czyszczenie wnętrza.

kubek termiczny jaki wybrać
Jaki kubek termiczny? Poszczególne wersje mogą dosyć wyraźnie różnić się korkami. (fot. 8a.pl)

Powłoka antypoślizgowa

Nie ma nic gorszego od rozlania gorącego napoju na cenne dokumenty, mapę czy komputer. By kubek termiczny lepiej trzymał się podłoża, producenci marki Esbit zdecydowali się na wyposażenie niektórych modeli w dodatkową powłokę antypoślizgową. Umieszczono ją od spodu, w taki sposób, aby uniemożliwić niekontrolowane przesuwanie się naczynia po śliskiej powierzchni blatu czy biurka.

Dodatkową warstwą antypoślizgową pokryte są czasami zewnętrzne ścianki kubka. Umożliwia to pewniejszy chwyt, nawet w rękawiczkach, można więc uniknąć przypadkowego upuszczenie naczynia.

Materiały

Przy wyborze kubka termicznego warto również zwrócić uwagę na materiały, z jakich został on wykonany. Marka Esbit zadbała o to, by żaden z surowców wykorzystywanych w kubkach termicznych, nie zawierał BPA oraz ftalanów. To chemiczne substancje, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowań na szereg przykrych w skutkach chorób. Informacja otrzymana od producenta, że wyroby są wolne od tak podejrzanych materiałów, pozwala świadomie podejmować decyzje zakupowe.

kubek termiczny jaki wybrać
Przy wyborze kubka termicznego warto zwrócić uwagę na materiały z jakich został on wykonany. (fot. Esbit)

To jaki kubek termiczny wybrać? Przykładowe modele.

Na rynku znajduje się wiele produktów, można wręcz przebierać w rozmiarach, kształtach, kolorach i zastosowanych w nich rozwiązaniach. Jak zatem wybrać najlepszy kubek termiczny dla siebie? Dla osób, które wciąż nie mogą podjąć decyzji, przygotowaliśmy informacje o popularnych modelach.

Esbit Thermo Mug

Oferuje on średnią pojemność około 375 ml. Wyróżnia się wyprofilowaną, zwężającą się do dołu konstrukcją, dzięki której leży pewnie w dłoni. Pomaga w tym także powłoka antypoślizgowa, umożliwiająca pewny chwyt i pozwalająca na uniknięcie przypadkowego upuszczenia kubka. Na śliskich powierzchniach sprawdzi się specjalna podkładka, umieszczona na spodzie.

Co istotne, Esbit Thermo Mug został wyposażony w wygodny ustnik, ograniczający do minimum ryzyko rozlania zawartości. Ponadto korek posiada przycisk, pozwalający na szybkie odblokowanie lub zamknięcie ustnika. Całość została wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej. To jeden z bardziej uniwersalnych modeli, który doskonale sprawdzi się na co dzień. Świetny kubek termiczny do samochodu czy do szkoły. Posłuży także w trakcie wycieczek w góry.

Kubki termiczne dla turystów
Kubek termiczny sprawdzi się zarówno w mieście, jak i w górach. (fot. 8academy.pl)

Esbit Majoris Thermo Mug

To konstrukcja o podwójnych ściankach, dzięki czemu oferuje świetne właściwości w zakresie utrzymywania temperatury napojów. Pozostaną one gorące w mroźne dni, jak i orzeźwiająco zimne na wypadek upałów.

Kubek termiczny Esbit Majoris Thermo Mug Flip Top posiada funkcjonalne zamknięcie, które można odblokować nawet jedną ręką. Zaprojektowano je w taki sposób, by wyeliminować ryzyko uszkodzenia. Jest również bardzo intuicyjne w obsłudze.

Co więcej, od spodu znajduje się antypoślizgowy panel, niezwykle przydatny na śliskiej powierzchni. Dzięki niemu nie musisz obawiać się, że kubek przewróci się na blacie czy biurku. Za sprawą powłoki antypoślizgowej, którą pokryto zewnętrzne ścianki, kubek nie wypadnie Ci z rąk nawet gdy korzystasz z niego w rękawiczkach.

Dla fanów klasycznych rozwiązań dostępna jest także wersja Thermo Mug z wykonaną z tworzywa nakładką. Posiada ona otwór pozwalający na wygodne picie oraz zabezpiecza zawartość przed wylaniem.

Primus Commuter Mug

To poręczny kubek termiczny o ergonomicznym kształcie, oferujący pojemności 300 i 400 ml. Ustnik można otworzyć za pomocą przycisku umieszczonego na korku. Co ważne, kubek można myć w zmywarce. Korek da się na ten czas rozkręcić, co jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem, ułatwiającym jego konserwację.

Dodatkowo kubek pasuje do większości uchwytów samochodowych, dlatego bez problemu zabierzesz go ze sobą w drogę do pracy czy na uczelnię. To budżetowa propozycja wykonana z PC oraz tworzywa. Ponadto dostępna jest także wersja ze stali nierdzewnej o nazwie Primus Vacuum Commuter Mug.

Jaki kubek termiczny
Esbit Majoris Stainless Steel sprawdzi się na szlaku. (fot. 8academy.pl)

Esbit Majoris Stainless Steel Thermo Mug

Jak sugeruje nazwa, wykonano go ze stali nierdzewnej, dzięki czemu charakteryzuje się wyższą wytrzymałością. Jego największą zaletą jest obszerny otwór, dzięki któremu można go łatwo napełnić oraz wyczyścić po użyciu.

Świetnie trzyma temperaturę płynów: po 12 godzinach spada ona jedynie o połowę. Zakrętka została wyposażona w praktyczny uchwyt, dzięki czemu kubek można łatwo przytroczyć do plecaka.

Majoris Stainless Steel to funkcjonalny model, pozwalający na szybkie i łatwe uzupełnienie zawartości. Przyda się szczególnie na szlaku. Jego przemyślaną konstrukcję docenisz zwłaszcza w trakcie pobierania wody ze źródła lub strumienia.

MSR Insulated Mug

Bez wątpienia wyróżnia go wyjątkowo oryginalny kształt, dzięki któremu pewnie leży w dłoni. Można spakować go na trekking do plecaka, a dzięki kompaktowym rozmiarom i niskiej wadze niemal nie poczujesz go w środku.

Został wykonany ze stali nierdzewnej, dlatego znika obawa o jego wytrzymałość w trakcie użytkowania. Posiada on specjalną pokrywkę, zabezpieczającą zawartość, w której umieszczono ustnik do picia. To dobra propozycja, szczególnie dla tych, co często poruszają się po szlaku.

Robens Wilderness Vacuum Mug

Kubek termiczny Robens Wilderness Vacuum Mug spełni swoje zadanie zarówno w trakcie górskiej wycieczki, jak i w mieście. Zastosowano tutaj klasyczne rozwiązanie w postaci korka z przyciskiem. Po jego odkręceniu uzyskasz szeroki dostęp do zawartości. Umożliwia on też łatwe czyszczenie.

Obszerny logotyp marki Robens, odróżni go od kubków Twoich przyjaciół. Naczynie wykonano ze stali nierdzewnej, a za sprawą odpowiedniej konstrukcji dopasujesz je do większości uchwytów samochodowych.

kubek termiczny na kawę
Do kubka termicznego można nabrać także trochę zimnej wody. (fot. 8academy.pl)

Jaki kubek termiczny? A może jednak wybrać termos?

Ale kubek termiczny nie jest jedynym naczyniem, oferującym podobne funkcjonalności. Czym różni się on od swojego outdoorowego rodzeństwa i kiedy to właśnie na niego postawić?

  • Kubek termiczny przydaje się wszędzie tam, gdzie zależy nam na przenoszeniu mniejszej ilości płynu i wygodnym piciu bezpośrednio z naczynia – przez ustnik.
  • Termos jest przeznaczony do transportowania większej ilości ciepłych płynów, można przelać do niego dzbanek herbaty, który powinien wystarczyć na całą wycieczkę.
    [O takich naczyniach więcej przeczytasz w artykule Jaki termos w góry?]
  • Osoby, które w terenie jak i w pracy lubią zjeść na ciepło, mogą sięgnąć po termos obiadowy, czyli naczynie umożliwiające transport gorącego posiłku.
    [Termosom obiadowym poświęciliśmy jeden z tekstów na 8academy].

Warto wiedzieć, że…

  • Czym mniejszy kubek termiczny, tym gorzej trzyma temperaturę.
  • Około 3-4 minuty przed wlaniem właściwego gorącego płynu, warto napełnić kubek wrzątkiem. Taka operacja sprawi, że napój dłużej zachowa wysoką temperaturę.
  • Opisaną wyżej procedurę warto stosować także przy płynach zimnych. Różnica polega na tym, że do hartowania naczynia należy wówczas użyć zimnej wody z lodem. 

[Tutaj znajdziesz zestawienie najlepszych kubków termicznych w naszej ofercie!]

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.