18.02.2020

Kubki termiczne – ranking

Jest bardzo poręczny. Do jego największych atutów należą: kompaktowe wymiary i ergonomiczny kształt. To właśnie dlatego kubek termiczny towarzyszy nam w tak wielu sytuacjach.

                       

Aromatyczna kawa pobudza nas do działania. Ciepła herbata rozgrzewa w chłodniejsze dni, niezależnie od tego, czy musimy pokonać drogę do pracy czy mierzymy się z górskim szlakiem. Za to latem, gdy męczy nas upał, łyk schłodzonej wody niejednego postawi na nogi. Dobrze, gdy takie wsparcie jest na wyciągnięcie ręki. W jaki sposób zapewnić sobie łatwy dostęp do ulubionego napoju o idealnej temperaturze? Tematem niniejszego artykułu są kubki termiczne – ranking takich naczyń, może być cenną wskazówką przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

W czym nosić wodę
Kubek termiczny to propozycja skierowana nie tylko do miłośników gorących napojów. Latem takie naczynie sprawdzi się przy transporcie orzeźwiająco zimnej wody. (fot. 8academy)

Co to jest kubek termiczny?

Można powiedzieć, że kubek termiczny (taki z prawdziwego zdarzenia) jest młodszym bratem termosu, bo jego działanie opiera się na tej samej zasadzie. W obu przypadkach chodzi o to, by zawartość została dobrze odizolowana od otoczenia. Gdybyśmy przecięli na pół takie dwa naczynia, zobaczymy wspólną prawidłowość. Zarówno termos, jak i kubek termiczny posiadają podwójne ścianki. Pustą przestrzeń pomiędzy zajmuje tzw. próżnia techniczna. Dzięki temu, że panuje tam niższe ciśnienie, ograniczone zostaje zjawisko wymiany ciepła z otoczeniem. W efekcie napój dłużej zachowa temperaturę, zbliżoną do tej, jaką miał zaraz po przelaniu go do środka.

Pomimo widocznych podobieństw, termosy oraz kubki termiczne nie są przedmiotami tożsamymi. Projektantom tych naczyń przyświecały nieco inne cele. W pierwszym przypadku chodziło przede wszystkim o to, by możliwie najbardziej ograniczyć straty ciepła. Napój przenoszony w termosie ma jak najdłużej pozostawać gorący (lub zimny). Temu zadaniu podporządkowane są wszelkie detale konstrukcyjne.

Kubek termiczny nie jest w stanie stawić czoła termosom w ich koronnej konkurencji. Zresztą nie po to został wymyślony. On ma być lekki i poręczny (stąd też mniejsza pojemność takiego naczynia). Dzięki wymienionym właściwościom może być zawsze w pobliżu – gotowy do użycia, gdy tylko dopadnie nas pragnienie lub ochota na ulubiony napój. Pić z niego możemy nawet wtedy, gdy nie mamy czasu na przerwę.

Jaki kubek termiczny kupić
Mało jest naczyń tak uniwersalnych, jak kubki termiczne – ranking, który przygotowaliśmy, wynika z decyzji zakupowych zarówno “mieszczuchów”, jak i ludzi gór. (fot. Esbit)

Komu przyda się kubek termiczny?

Powyższa charakterystyka wskazywałaby na to, iż kubek termiczny to naczynie stworzone do miasta. Rzeczywiście, często jest on nieodzownym atrybutem ludzi, których pochłonął wir życia w aglomeracji. Wybierają go osoby zabiegane, które wiecznie spieszą się do pracy czy na kolejne spotkanie. Idealnie sprawdza się w metrze, autobusie czy w samochodzie. Widywany jest w biurach, w urzędach i na uczelniach. Można uznać, że to jest jego środowisko naturalne, chociaż z pewnością nie jedyne, gdzie występuje.

Kubki termiczne to także świetna propozycja dla fanów outdooru, preferujących krótkie wycieczki z niewielkim bagażem. Takie naczynie stanowi doskonały kompromis dla kawoszy czy herbaciarzy, którzy termos uważają za przedmiot zbyt ciężki, by spakować go do plecaka. W końcu jeśli planuje się trasę na pół dnia, wcale nie trzeba dźwigać ze sobą całego dobytku.

A może kubek termiczny na prezent?

Prawie każdy z nas lubi zacząć dzień od łyczka gorącego napoju lub ma w zwyczaju raczyć się takowym podczas przerw w pracy lub na uczelni. Kubek termiczny urasta więc do rangi naczynia uniwersalnego, bo jego zalety trafiają w potrzeby szerokiej grupy odbiorców. Wniosek? Jeśli szukamy drobiazgu idealnego na upominek, a chcemy wręczyć rzecz przydatną, fajny kubek termiczny na prezent to znakomity pomysł! Ładne a do tego bardzo praktyczne naczynie z pewnością przyjęte zostanie ciepło. I – co równie ważne – nie trafi zaraz w kąt, ale zacznie umilać dzień, osobie obdarowanej.

ranking kubków termicznych
Kubek termiczny na prezent? To doskonały pomysł! Z takiej niespodzianki ucieszą się także osoby, które rzadko wybierają się poza miasto. (fot. Esbit)

Jaki kubek termiczny? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Chociaż kubki termiczne nie należą do akcesoriów bardzo skomplikowanych, potrafią się między sobą różnić dosyć istotnymi detalami. Osobom, które stoją przed wyborem tego typu naczynia, podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę.

– Pojemność

Kubki termiczne – o czym wspominaliśmy – są przedstawicielami “wagi lekkiej” i z reguły dosyć wyraźnie różnią się pojemnością od klasycznych termosów. Zwykle mieszczą 300 – 400 ml napoju. Wersje półlitrowe i większe (np. Esbit Sculptor Tumbler Thermo Mug) w tym gronie uchodzić już będą za spore.

Na jaki litraż się zdecydować? Te najmniejsze modele spełnią oczekiwania miłośników lekkości, ale gorzej trzymać będą ciepło. Większe pozwolą przenieść więcej herbaty lub kawy, a napój nieco dłużej zachowa odpowiednią temperaturę. Taki kubek będzie jednak nieznacznie cięższy. Jak zwykle w takich sytuacjach, nie można mieć wszystkiego na raz.

Kubki termiczne – ranking
Kubki termiczne Esbit Sculptor Tumbler Thermo Mug o pojemności 550 ml uchodzą za jedne z większych. (fot. Esbit)

– Materiał

Najlepiej gdy takie naczynia są wykonane ze stali nierdzewnej, która zapewnia odpowiednią wytrzymałość przy niewygórowanej wadze. Niestety, popularność jaką cieszą się kubki termiczne powoduje, iż bazary i dyskonty zalewają tanie modele od szerzej nieznanych producentów. Chociaż mogą one wyglądać estetycznie, zwykle znacznie odbiegają jakością od przyjętych standardów.

Nie ma cudów i jeśli coś jest podejrzanie tanie, to sygnał, iż producent wprowadził jakieś oszczędności. Zwykle ofiarą cięć budżetowych pada właśnie materiał. Ci którzy skuszą się na podobną okazję, mogą np. trafić na model z środkiem wykonanym z niebudzącego zaufania plastiku. W przypadku lichych materiałów, nie powinniśmy liczyć na dobrą izolację. O dłuższym utrzymaniu temperatury też – rzecz jasna – nie może być wówczas mowy. Co gorsza, takie naczynia często powstają z tworzyw szkodzących naszemu zdrowiu. Gra zdecydowanie nie jest warta świeczki!

Jeśli więc planujemy zakup kubka termicznego, warto poruszać się wyłącznie w ofercie renomowanych producentów, którzy zapewniają, iż ich wyroby są wolne od szkodliwych substancji, takich jak BPA czy ftalany.

– Kształt

Naczynie, które zabieramy do środków komunikacji miejskiej czy w góry, powinno dobrze leżeć w dłoni. Projektanci kubków mają to na uwadze i zwykle kierują się zasadami ergonomii. Jeśli dodatkowo zależy nam na tym, by ciepłymi napojami wygodnie raczyć się w samochodzie, powinniśmy dowiedzieć się, czy kształt naczynia jest kompatybilny z odpowiednim uchwytem.

kubki termiczne - ranking
Kubki termiczne – ranking: model Esbit Majoris Thermo Mug Flip Top jest kompatybilny z większością uchwytów na kubki, jakie spotkamy w samochodach. (fot. Esbit)

– Elementy antypoślizgowe

Gdy używa się kubka w biegu, nietrudno wypuścić go z dłoni. Spocona skóra lub mniejsza precyzja ruchów, spowodowana korzystaniem z rękawic – to czynniki zwiększające ryzyko takich zdarzeń. Producenci dobrze zdają sobie z tego sprawę. By mieć większą kontrolę nad naczyniem, w którym przenosimy gorący napój, zewnętrzne ścianki często pokrywa się chropowatą farbą.

Jeśli spód kubka posiada również specjalną powłokę antypoślizgową, mamy pewność, że naczynie postawione na nierównej powierzchni nie zjedzie samoczynnie w dół.

– Pokrywka

Gdy chcemy uniknąć nieprzyjemnych incydentów z kubkiem termicznym w roli głównej, warto wybrać model w którym pokrywka szczelnie przylega do naczynia, zabezpieczając zawartość przed przypadkowym rozlaniem.

– Ustnik

To jeden z elementów definiujących kubki termiczne i odróżniających je od termosów. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli wybierzemy takie rozwiązanie, nie musimy tracić czasu na przelewanie zawartości do osobnego naczynia. Pije się przykładając usta do specjalnego otworu w pokrywce. Producenci proponują różne kształty ustników. Warto wybrać taki, z którego będzie nam się dobrze spożywało napoje.

Różnice mogą też dotyczyć mechanizmu odpowiedzialnego za otwieranie i zamykanie ustnika. Może to być zwykła zasuwka lub bardziej skomplikowany system, uruchamiany za pomocą przycisku.

Kubki termiczne ranking

W tej części przedstawimy najpopularniejsze kubki termiczne – ranking TOP3 stworzony został na podstawie wyników sprzedaży sklepu turystycznego 8a.pl, odnotowanych w roku 2019.

  1. Kubek Esbit Thermo Mug
  2. Kubek Esbit Majoris Thermo Mug Flip Top
  3. Kubek Primus Vacuum Commuter Mug

O tym co dokładnie oferują kubki termiczne, najlepiej jest opowiedzieć na konkretnych przykładach. A jeśli już coś wziąć za wzór, niech to będzie produkt cieszący się szczególnym uznaniem klientów. Zaczynamy od miejsca trzeciego:

Kubki termiczne – ranking
Kubki termiczne – ranking: Primus Vacuum Commuter Mug. (fot. Primus)

Kubki termiczne – ranking #3: Primus Vacuum Commuter Mug

Kubki termiczne Primus Commuter Mug o pojemnościach 300 ml i 400 ml cenione są przez klientów za bardzo dobrą, jak na tego typu naczynia, termikę. Nic w tym dziwnego! Próżnia techniczna jest tu chroniona przez wysokiej jakości stal nierdzewną. Zabezpieczeniem jest też dobrze dopasowana pokrywka, wsparat silikonową uszczelką, która dodatkowo chroni przed wyciekami. Wystarczy nacisnąć wygodny przycisk, by mieć pewność, że zawartość przypadkowo nie wyleje się przez ustnik.

Projektanci pracujący dla szwedzkiej marki Primus zadbali o ciekawy design (kubki dostępne są też w innych wersjach kolorystycznych, np. czarnej i czerwonej) oraz o ergonomię. Naczynie wygodnie leży w dłoni, a dzięki proszkowemu malowaniu, nie jest skore do wyślizgiwania się, nawet gdy operujemy nim w rękawicach. Kierowców ucieszy fakt, że średnica kubka pasuje do większości samochodowych uchwytów. Osoby dbające o zdrowie uspokoją zapewnienia producenta, iż są to wyroby całkowicie wolne od szkodliwego Bisfenolu A (BPA).

duży kubek termiczny
Kubki termiczne – ranking: Esbit Majoris Thermo Mug Flip Top. (fot. Esbit)

Kubki termiczne – ranking #2: Esbit Majoris Thermo Mug Flip Top

Kubki termiczne to także mocny punkt w ofercie marki Esbit. Spośród wersji, które cieszą się dziś sporą popularnością, należy wymienić model Majoris Thermo Mug Flip Top o dosyć dużej, jak na ten typ naczyń, pojemności 450 ml.

Esbit przy projektowaniu tego modelu skorzystał z wieloletnich doświadczeń związanych z produkcją termosów turystycznych. W efekcie powstał kubek oferujący nadspodziewanie dobre właściwości termiczne. Zastosowanie doskonałej stali nierdzewnej i drobiazgowo przemyślana konstrukcja – to argumenty, by zaufać technologii rodem z Niemiec.

Inżynierowie pracujący dla marki Esbit postawili na klasyczną elegancję (oprócz modelu w kolorze stalowym, w ofercie znajdziemy też m.in. kubek czarny i niebieski) oraz proste, ale sprawdzone i niezawodne rozwiązania, co widać – chociażby – gdy spojrzymy na system zamykania ustnika. Kształt naczynia umożliwia pewne trzymanie kubka w dłoni oraz zamocowanie w większości uchwytów samochodowych. Panel antypoślizgowy na spodzie, zapewnia stabilność, nawet jeśli miejsce, gdzie położymy kubek, jest dosyć pochyłe. Bardzo ważne jest też to, czego nie zobaczymy gołym okiem. Esbit używa materiałów wolnych od BPA oraz ftalanów.

Kubki termiczne – ranking: Esbit Thermo Mug. (fot. Esbit)

Kubki termiczne – ranking #1: Esbit Thermo Mug

Gdy weźmiemy pod uwagę zainteresowanie, jakim wśród klientów sklepu 8a.pl cieszyły się kubki termiczne – ranking wygrywa Thermo Mug, czyli kolejny model z oferty marki Esbit.

Co tak bardzo przypadło do gustu miłośnikom ciepłych (i/lub dobrze schłodzonych) napojów? Wystarczy jeden rzut oka, by dostrzec, iż mamy tu do czynienia z modelem wyprofilowanym tak, by idealnie leżał w dłoni. Wyróżnikiem kubka jest wysunięty ustnik, zaprojektowany po to, by picie z tego naczynia było jeszcze łatwiejsze. W zwycięskim modelu producent zdecydował się na zastosowanie wygodnego przycisku, który gdy nie korzystamy z naczynia uruchomi blokadę odcinającą drogę gorącemu napojowi.

Pokrycie zewnętrznych ścianek antypoślizgową powłoką, to zabezpieczenie, które docenią wszyscy żyjący w biegu, a specjalna podkładka umieszczona na spodzie przypadnie do gustu tym mniej ostrożnym. Kubek Esbit Thermo Mug powstał z wysokiej klasy stali nierdzewnej, a klienci oprócz doskonałej termiki chwalą ten model za jakość wykonania.

ranking kubków termicznych
Kubki termiczne ranking: tak wyglądałoby podium, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki sprzedaży z roku 2019. (fot. 8academy)

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.