Jak prać kurtkę z membraną? Instrukcja krok po kroku | 8academy
24.11.2018

Jak prać kurtkę z membraną?

To dosyć typowa sytuacja. Załóżmy, że testujesz właśnie możliwości swojej pierwszej kurtki z membraną. Korzystasz z niej intensywnie, przyglądając się z uwagą, jak stawia czoła trudnym warunkom atmosferycznym. I w końcu nadchodzi TEN moment. Przed tobą „szekspirowski” dylemat: „prać albo nie prać?”

                       

Z jednej strony masz świadomość, że bez szkody dla własnego wizerunku nie da się już dłużej przeciągać tematu. Z drugiej pojawiają się obawy o cenną membranę, a skutecznie podsycają je podpowiedzi domorosłych fachowców. Prawda, jak zwykle, leży pośrodku. Kurtki membranowe można (a nawet trzeba) prać. Jeśli tego nie zrobisz, gromadzący się brud zacznie zatykać pory membrany, co może osłabić jej działanie. W katastroficznych wizjach licznych podpowiadaczy znaleźć można jednak także ziarenko prawdy. Membrana jest elementem, na który trzeba zwracać szczególną uwagę – stąd konieczność zastosowania pewnych środków ostrożności. Ale spokojnie, pranie kurtki z membraną nie jest wcale trudne! Wizyta w specjalistycznej pralni też nie będzie konieczna. Z niniejszego artykułu dowiesz się jak prać kurtkę z membraną w warunkach domowych.

Nie tylko GORE-TEX®

Kariera, jaką robią membrany, powoduje, że mogą się one dziś kryć pod różnymi nazwami. Oprócz tej najpopularniejszej – sygnowanej znaczkiem GORE-TEX® – spotkamy też modele membran, z których nazwami nie jesteśmy już tak osłuchani. Dziś wiele topowych firm ma ambicje, by wypuszczać na rynek odzież z rozwiązaniami autorskimi. Na przykład Marmot rozwija technologie MemBrain i NanoPro, The North Face – HyVent i DryVent, Dynafit – Dynashell 3 Layer, Columbia – Omni-Tech®, OutDry™, a Salewa Power-Tex®. Skoro membrany są różne, warto przed przystąpieniem do prania zapoznać się z uwagami producentów. Jeśli istnieją jakieś przeciwwskazania, dotyczące prania i konserwacji odzieży, na pewno na metce znajdzie się stosowana wzmianka informująca o tym, jak prać kurtkę z membraną, by jej nie uszkodzić.

Jak prać kurtkę z membraną

Jak prać kurtkę z membraną i w czym prać kurtkę z membraną, aby ta odzyskała wcześniejszą sprawność? (fot. GORE-TEX®)

Membrana i DWR – zgrany duet

Wodoodporne i oddychające właściwości takiego rodzaju kurtek, to zasługa współpracy membrany z wierzchnią warstwą DWR (Durable Water Repellent). Zadaniem tej drugiej jest przeciwdziałanie wsiąkaniu wody w tkaninę (co zakłóciłoby właściwą cyrkulację powietrza). Taki duet często wymaga pielęgnacji składającej się z dwóch etapów: prania oraz impregnacji.

W czym prać kurtkę z membraną?

Pytanie „w czym prać kurtkę z membraną” ma kluczowe znaczenie w kontekście przebiegu całej operacji. Jak już wspominaliśmy, ubrania z membranami z reguły wymagają delikatniejszego traktowania, niż pozostała część twojej garderoby. Popularne proszki do prania na bazie detergentów na pewno nie będą dobrym rozwiązaniem, bo zwykle ich obecność źle działa na wrażliwą strukturę membrany. Uspokajamy. Wnikliwe analizowanie składów chemicznych nie jest tu konieczne. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych właśnie odzieży membranowej, w których można przeprowadzić pranie kurtki z membraną, a nawet dodatkowo zafundować jej impregnację. Oto przykłady środków, których zakup warto rozważyć, jeśli stoisz przed dylematem: jak prać kurtkę z membraną?”

W czym prać kurtkę z membraną

W czym prać kurtkę z membraną? Producenci dbają, byśmy mieli wybór. Na zdjęciu preparaty firmy Nikwax. (fot. 8a.pl)

Preparaty do prania (przykład: Nikwax Tech Wash)

Preparat Nikwax Tech Wash (dostępny w butelkach o pojemności 1000 ml i 300 ml oraz saszetkach o pojemności 100 ml) jest na tyle mocny, by skutecznie usunąć zabrudzenia i na tyle łagodny, by nie naruszyć wykończenia wodoodpornego ubrań. Co więcej: pomaga w zachowaniu właściwości powłoki DWR, dzięki czemu prane kurtki dłużej zachowują zdolności wodoodporne i oddychające. Ma jeszcze inną ciekawą umiejętność – usuwa resztki detergentów, które zostały w urządzeniu po poprzednich praniach. Dzięki temu chroni odzież membranową przed kontaktem z substancjami, które mogą przyciągać wodę i przyspieszać przemakanie tkanin. Ten preparat najlepiej spisuje się w duecie z impregnatem Nikwax TX.Direct Wash-In, który nadaje lub odnawia właściwości wodoodporne, przez co jeszcze bardziej przedłuża pełną funkcjonalność odzieży. Dobrym pomysłem będzie więc zakup gotowego zestawu do prania i impregnacji.

Preparaty (2 w 1) do prania oraz impregnacji (przykład: Granger Clothing Wash+Repel)

W sklepach outdoorowych znaleźć też można wygodne w użyciu preparaty działające na zasadzie 2 w 1. Świetnym przykładem jest dedykowany membranom GORE-TEX® oraz eVent, preparat Clothing Wash+Repel renomowanej firmy Granger’s. Środek łączy w sobie atuty dwóch innych sprawdzonych produktów: Performance Wash (do prania) i Clothing Repel (do impregnacji). Co warte podkreślenia – świeżość oraz dobre właściwości hydrofobowe uzyskać można poprzez jedno pranie. Użycie preparatu 2 w 1 pozwala więc zaoszczędzić czas, energię i wodę.

W czym prać kurtkę z membraną

W czym prać kurtkę z membraną? Dobrym wyborem będzie Grangers Clothing Wash+Repel, czyli jeden preparat do prania oraz impregnacji. (fot. 8a.pl)

Jak prać kurtkę z membraną?

Wiemy już czego użyć, więc pora odpowiedzieć sobie na pytanie jak prać kurtkę z membraną?” Okazuje się, że nie ma jednej metody. W grę wchodzi zarówno pranie kurtki z membraną w rękach, jak i w pralce automatycznej (gdyby producent miał inne sugestie, na pewno nie omieszka przedstawić ich na metce). My skupimy się na tej drugiej, wygodniejszej formie. Jak więc odświeżyć odzież, nie narażając jej na utratę funkcjonalności? Tak przedstawia się proces prania kurtki membranowej krok po kroku:

1. Sprawdź informacje na metkach

Odzież membranowa powinna być prana z zachowaniem należytej ostrożności. By wszystko poszło zgodnie z planem warto zacząć od podstaw czyli spojrzenia na informacje, jakie chce nam przekazać producent. Są one umieszczone na metce. W ten sposób można sprawdzić podstawowe reguły dotyczące rodzaju prania, temperatury, wybielania, czyszczenia chemicznego, prasowania czy suszenia. Membrana z reguły nie lubi zbyt ciepłej wody, dlatego przed wrzuceniem kurtki do bębna dobrze jest zerknąć na sugerowaną temperaturę prania. Najczęściej zaleca się pranie takich rzeczy w temperaturze maksymalnie 40°C.

Sprawdź metki

Na początek sprawdź informacje, które producent umieścił na metce. (fot. 8academy.pl)

2. Opróżnij kieszenie i zapnij wszystkie zamki

To dobry zwyczaj przed każdym praniem, różne rzeczy lądują w naszych kieszeniach, od akcesoriów przez chusteczki po pieniądze. Pozostawienie czegoś w kieszeni może nie tylko poskutkować zniszczeniem tego przedmiotu, ale i doprowadzić do uszkodzenia materiału kurtki. Wszelkiego rodzaju zamki, guziki, rzepy i napy przed włożeniem ubrania do pralki należy zapiąć. To mały szczegół, o którym jednak warto pamiętać. Konsekwencją zapominalstwa może być na przykład uszkodzenie materiału.

Zapnij zamki

Pamiętaj o opróżnieniu kieszeni i zapięciu wszystkich zamków. (fot. 8academy.pl)

3. Większe zabrudzenia usuń gąbką

Jeśli zauważysz większe zabrudzenia można przed praniem spróbować usunąć je delikatnie gąbką. W ten sposób zwiększasz szanse na ich całkowite usunięcie. Gąbka powinna być miękka, nie zaleca się także mocnego tarcia, ponieważ może to uszkodzić strukturę membrany.

4. Przygotuj pralkę

Przed praniem odzieży membranowej konieczne jest odpowiednie przygotowanie pralki. Należy oczyścić podajnik, by usunąć z niego pozostałości po detergentach, których zazwyczaj używamy do prania. Nie są one łaskawe dla membran, dlatego warto poświęcić kilka dodatkowych minut, by mieć pewność, że nie będą one miały styczności z naszą kurtką. Jak prać kurtkę z membraną? Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie jednego pełnego cyklu prania z pustym bębnem, pozwoli to na przepłukanie urządzenia. Następnie należy ustawić delikatny cykl, stosując się do zaleceń na metce.

Dobrze przygotuj pralkę

Warto odpowiednio przygotować pralkę zanim przystąpimy do prania membrany. (fot. 8academy.pl)

5. Zastosuj odpowiedni płyn do prania odzieży z membraną

Zastosuj płyn do odzieży outdoorowej, najlepiej specjalny do membran, dzięki niemu zyskasz pewność, że Twoja kurtka nie tylko nie ulegnie zniszczeniu, ale zachowa swoje właściwości. Należy konieczne zrezygnować z innego rodzaju detergentów, klasyczny proszek i płyn zmiękczający trzeba będzie odstawić w kąt. Istotne jest także odpowiednie ustawienie prania z dodatkowym płukaniem, bez wirowania. Membrany lubią bardziej delikatne programy, które nie będą wpływały na ich strukturę.

Zrezygnuj z proszku i płynu zmiękczającego

Skorzystaj z płynu przeznaczonego do prania membran. (fot. 8academy.pl)

6. Po praniu rozwieś kurtkę

Po zakończonym sukcesem praniu należy rozwiesić kurtkę do wyschnięcia. Może leżeć na płasko, na suszarce lub wisieć na wieszaku. Ważne jest by unikać bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła. Nie należy suszyć jej zaraz obok grzejnika, gdyż może mieć to negatywny wpływ na właściwości membrany.

Co z impregnacją?

Skoro było o tym jak prać kurtkę z membraną, warto też dodać parę słów o czynności, która często praniu towarzyszy. Kurtki membranowe (poza nielicznymi wyjątkami) należy też co jakiś czas zaimpregnować. Sygnałem, że taka operacja jest konieczna, będzie nasiąkanie wodą warstwy zewnętrznej, co w konsekwencji hamuje oddychalność (kropelki osiadające na odzieży nie chcą się wówczas „perlić”). Są dwa sposoby impregnacji:

Impregnacja w trakcie prania

Pranie kurtki z membraną oraz impregnację można sprowadzić do jednej operacji. Jest to metoda bardzo wygodna, ale niestety nie sprawdzi się do każdej odzieży (zwykle wyłączone z niej są kurtki z ociepliną). Żeby zaimpregnować ubranie z membraną w trakcie prania, należy (o czym już wspominaliśmy) użyć specjalnego preparatu.

Impregnacja kurtek z membraną

Impregnaty w spray’u uchodzą za bardziej uniwersalne. (fot. 8a.pl)

Impregnacja za pomocą spray’u

Szersze zastosowanie ma impregnacja za pomocą spray’u. Na rynku są dostępne preparaty do nakładania na wilgotną lub suchą powierzchnię, dlatego za każdym razem należy dokładnie sprawdzić zalecenia producenta. Przykładami tego typu preparatów mogą być Grangers Performance Repel, czy Nikwax TX Direct Spray On polecany także do impregnacji punktowej, stosowanej, gdy nie pierze się całości, a jedynie czyści wybrane miejsca.

Pranie kurtki z membraną

Pranie kurtki z membraną jest dobrą okazją, by ją też zaimpregnować. Dzięki temu krople deszczu nie będą tak szybko wsiąkać w materiał zewnętrzny. (fot. GORE-TEX®)

Jak uaktywnić warstwę DWR?

Naniesienie impregnatu to nie wszystko, co możemy zrobić dla kurtki. W uaktywnieniu właściwości hydrofobowych warstwy DWR pomaga dokładniejsze wysuszenie odzieży membranowej. Jak tego dokonać? Producenci membran oraz impregnatów podpowiadają użytkownikom swoich wyrobów konkretne rozwiązania. Na przykład firma GORE-TEX® zaleca dosuszanie odzieży wyposażonej w jej membrany w suszarce bębnowej. Należy przy tym skorzystać z ciepłego i delikatnego trybu. Jeśli nie dysponujesz takim urządzeniem, możesz skorzystać z rady nr 2 i… wyprasować kurtkę. Oczywiście musisz przy tym skrupulatnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Prasowanie odbywa się przez szmatkę i przy użyciu programu do delikatnych tkanin. Nie wchodzi też w grę korzystanie z pomocy pary wodnej.

Jak prać kurtki z membraną?

Powyżej przedstawiliśmy zasady dotyczące tego, jak prać kurtkę z membraną (przydatne, jeśli chcesz nią cieszyć się dłużej). Czas na krótkie podsumowanie tematu. O tym, że pranie kurtki z membraną jest w rzeczywistości dziecinnie proste, przekonasz się oglądając krótki film, przygotowany przez specjalistów z GORE-TEX®.

Pranie kurtki z membraną to jedno, ale dlaczego warto impregnować taką odzież? Kwestia ta, w łatwy sposób, wyjaśniona została w filmie opublikowanym przez firmę Nikwax.

                   
1% dla TOPR

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.