25.05.2022

Speed hiking – co to jest?

Szukasz w górach czegoś nowego? Nudzi Cię powolne wędrowanie z koszmarnie ciężkim plecakiem? Zmień podejście do gór i spróbuj speed hikingu!

                       

Idąc przez góry spoglądasz na zegarek i monitorujesz swój czas? Lubisz wycisnąć z dnia jak najwięcej się da, przemierzyć jak największa odległość, zdobyć jak najwięcej szczytów? Bywasz w górach często i szlak to dla Ciebie nie tyle widoki i zachwyty, co wyzwanie sportowe? Może następnym razem da się go przejść szybciej, wykręcić lepszy czas? A może lubisz szybkie wypady w góry, bo masz mało czasu i chcesz go jak najlepiej wykorzystać? To właśnie jest speed hiking czyli przemierzanie dużych odległości po trudnym technicznie terenie górskim w jak najkrótszym czasie.

Można powiedzieć, że speed hiking to etap pomiędzy zwykłym hikingiem i trekkingiem a trail runningiem. Czym się różni? W skrócie – filozofią i podejściem. W stosunku do hikingu zmienia się cel wysiłku. Nie jest już nim przejście danego terenu ale zrobienie tego jak najszybciej, jak najsprawniej. Lub odwrotnie – w danej jednostce czasu zajście jak najdalej. Nie jest to jednak trail running, bowiem nie wchodzimy w fazę biegu. To istotna różnica. Bieg, zwłaszcza po górach, oznacza zupełnie inną pracę ciała a co za tym idzie zgoła inne przygotowanie. Trail running wymaga najczęściej solidnego treningu. Speed hiking nie. Ale przede wszystkim speed hiking pozwala zupełnie inaczej spojrzeć góry.

Lubisz wyzwania? Speed hiking może być dla Ciebie! (fot. Salewa)

Speed hiking – jak zacząć?

Speed hiking można w pewnym sensie porównać do skituringu. Otwiera bowiem przed nami nowe przestrzenie górskie, pozwala nam przemieszczać się szybciej, skuteczniej i dalej. Co najlepsze, nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Przygodę ze speed hikingiem możesz zacząć następnym razem gdy będziesz w górach. Wystarczy zmienić podejście, przestawić się na inny sposób postrzegania gór i tego co w nich chcemy zrobić. Speed hiking to może być szybki wypad w góry nawet po pracy, zwłaszcza w długie letnie dni. Speed hiking to prostota.

Oczywiście, “sportowe” podejście do terenu górskiego wymaga pewnego przyzwyczajenia. Szybkie tempo to inny wysiłek niż spokojny spacer. Na początek zatem warto wybrać krótsze szlaki by zbudować bazę kondycyjną, sprawdzić sprzęt, odzież i zoptymalizować swój zestaw. Potem możemy stawiać sobie kolejne, coraz bardziej wymagające wyzwania.

A tak w praktyce? To proste. Następnym razem, gdy staniesz na początku szlaku i spojrzysz na tabliczkę z czasem postaw sobie wyzwanie by pokonać tą odległość szybciej. Na przykład o 15 lub 20 minut. A potem już tylko czas start i satysfakcja na szczycie!

Szybciej, dalej, skuteczniej – to definicja speed hikingu (fot. Salewa)

Speed hiking – sprzęt

Kluczem do speed hikingu, oprócz kondycji, jest odpowiedni sprzęt – jak najlżejszy. Speed hiking to minimalizm w górach, fast and light. Kilogram, dwa lub trzy na plecach robią ogromną różnicę jeśli musimy je nieść przez wiele godzin. Na szybki wypad na speed hiking nie potrzebujesz tyle ile wziąłbyś na normalną wyprawę w góry. Bierzemy tylko to co niezbędne a i to powinno być jak najlżejsze. Kolejne marki dostrzegają potrzeby takiego podejścia do gór i wypuszczają dedykowane kolekcje. Ostatnio zrobiła to Salewa. Seria Speed Hiking to kompleksowa, świetnie zaprojektowana kolekcja sprzętu i odzieży, która na szlaku na dam pewność i bezpieczeństwo ale jednocześnie nie obciąży zbytecznymi gramami. Liczy się każdy gram. Zatem co warto zabrać na speed hiking? Zerknijmy.

speed hiking
Fast and light to podstawa speed hikingu (fot. Salewa)

Buty

Ciężkie buty trekkingowe można zostawić w domu – te z pewnością nie pozwolą ci przemieszczać się szybciej. Speed hiking wymaga lekkiego obuwia hikingowego, zazwyczaj przed kostkę, choć są również modele wyższe. Buty do speed hikingu powinny zapewniać duże wsparcie dla pięty i przodu stopy ale także porządną amortyzację. Sprawdzą się tu modele z dużym dropem i sporą elastycznością. Bardzo istotna będzie także podeszwa z agresywnym bieżnikiem i dobrą gumą by zapewnić stopie jak najlepszą przyczepność w każdym terenie i warunkach. Przyczepność przekłada się na tempo.

Salewa do speed hikingu proponuje buty Salewa Dropline. Co my tu mamy? Zestaw dobrze znanych i sprawdzonych rozwiązań z innych modeli Salewy. Amortyzację zapewnia pianka EVA. O trakcję i stabilność buta dba podeszwa szwajcarskiej firmy Pomoca® ze skomplikowanym układem kołków. Trzymanie stopy i wsparcie pięty zapewnia system 3F łączący podbicie i piętę. Do tego spory drop, świetne sznurówki, duża oddychalność i waga jedyne 340g! Buty Salewa Dropline występują w wielu różnych wersjach kolorystycznych i materiałowych. Co więcej, jest też wyższy model Dropline Mid oraz model Salewa Dropline GTX wyposażony w membranę Gore-tex, jeśli planujemy wypad w kiepskiej pogodzie.

speed hiking
Dobry bieżnik, amortyzacja i niska waga to wymagania dla butów do speed hikingu (fot. Salewa)

Plecak

Speed hiking to nie trekking. Nie musisz zabierać mnóstwa rzeczy i ciężkiego plecaka 60L ze stelażem. Bierzesz tylko to co niezbędne. Wystarczy zatem plecak 15L, maksymalnie 22L. Im mniejszy tym lepszy. Szukaj modeli jak najlżejszych i zapewniających dobrą wentylację zarówno na plecach jak i na ramionach. Bez mnóstwa kieszeni, klamerek, troków. Tylko to co niezbędne. Po kilkunastu kilometrach docenisz każdy gram mniej.

Takim plecakiem jest na przykład Salewa Ultra Train 18. Już na pierwszy rzut oka widać, że plecak został odchudzony ze wszystkiego co zbędne. Ten plecak został wyróżniony na targach ISPO 2017 prestiżową Złotą Nagrodą (Gold Winner) w kategorii Plecaki. Dlaczego? Waży jedynie 339g! Ale to nie jedyna przyczyna. Plecaki serii Ultra Train mają rewolucyjny system nośny o zredukowanej o 25% powierzchni styku z ciałem. To umożliwia znacznie lepszy przepływ powietrza między konstrukcją a plecami. Dodatkowo wentylację wspomagają panele z pianki EVA a system Twin Compression pozwala na łatwe skompresowanie pakunku – z wykorzystaniem przednich i bocznych pasów. Ultra Train jest dostępny w wersji męskiej oraz damskiej oraz także w pojemności 14L i 22L.

speed hiking
Plecak Salewa Ultra Train idealnie sprawdzi się, gdy liczy się każdy gram (fot. Salewa)

Odzież

Lekko, lekko, lekko. Podczas speed hikingu sprawdzi się odzież dobrze oddychająca, szybkoschnąca, wygodna, elastyczna i jak najlżejsza. W szafie można zostawić softshelle, grube membrany i puchówki. Bierzemy koszulkę (z krótkim rękawem lub długim), lekką bluzę, spodenki lub spodnie. Do plecaka można wrzucić dodatkowo lekką syntetyczną puchówkę. Tylko tyle.

Świetny zestaw odzież do speed hikingu przygotowała Salewa. Pierwsza warstwa to koszulka Salewa Pedroc 3 Dry S/S Tee wykonana z materiału Dry’ton z antybakteryjnym wykończeniem Polygiene®. Do tego bluza Salewa Pedroc PL Full-Zip. Materiały Durastretch® i Polarlite® to gwarancja doskonałych parametrów – lekkości, oddychalności i właściwości szybkoschnących. Elastyczne i płaskie szwy dają wysoki komfort. Do tego bluza świetnie się kompresuje – wrzucona do plecaka zajmuje bardzo mało miejsca.

Spodnie czy spodenki? Jak kto woli. Na ciepłe dni można wziąć spodenki turystyczne Salewa Pedroc Cargo 2 DST Shorts również wykonane z materiału Durastretch®. Dzięki domieszce elastanu są odpowiednio rozciągliwe, by nie blokować Twoich ruchów. Ale jest rozwiązanie bardziej uniwersalne – dwa w jednym czyli spodnie turystyczne Salewa Pedroc DST 2/1 Pant. Jednym ruchem możemy odpiąć nogawki i z długich spodni zrobić krótkie.

Idąc na speed hiking trzeba wziąć pod uwagę ewentualną zmianę pogody i wrzucić do plecaka na wszelki wypadek coś cieplejszego. Na przykład kurtkę Salewa Pedroc Hybrid TWR Hood Jacket. Waży tyle, że nie poczujesz jej w plecaku a ocieplina TirolWool® Responsive, która łączy naturalną wełnę pozyskiwaną z runa tyrolskich owiec z poliestrem wzbogaconym o minerały, skutecznie ochroni Cię przed chłodem.

speed hiking
(fot. Salewa)

Przydatne akcesoria

Oprócz dobrej odzieży, butów i lekkiego plecaka na szybki wypad w góry przyda się jeszcze kilka istotnych elementów wyposażenia. Przede wszystkim kije trekkingowe. Kije to dwie dodatkowe nogi. Są niezbędne, ułatwią pokonywanie trudnych odcinków, zapewnią większą stabilność i równowagę i dadzą wsparcie dla stawów i ścięgien nóg. Jakie wybrać? Znów – jak najlżejsze i takie które można dobrze złożyć. Sprawdzą się kije karbonowe, takie jak Salewa Carbonium Alp Speed – mają czterosegmentową konstrukcję i ważą tylko 275g każdy.

Na szlak warto zabrać także czapkę. Przegrzanie lub wyziębienie głowy może szybko zakończyć nasz wypad w góry. W letnie dni wystarczy czapka z daszkiem jak Salewa Puez Camou Flat Cap lub Salewa Pedroc DST Cap. Dla prawdziwych minimalistów, którzy czapek nie lubią Salewa ma opaskę Pedroc Seamless Headband.

Co jeszcze warto wrzucić do plecaka? Bukłak z wodą. Tu nie warto oszczędzać gramów i dobrze wziąć odpowiedni zapas wody. Speed hiking to intensywny wysiłek i łatwo może doprowadzić do odwodnienia. Dobrze też zabrać batony energetyczne lub żele oraz lekką czołówkę (w górach nigdy nie mamy pewności jak skończy się dzień).

Z czasem każdy wypracuje swój optymalny zestaw odzieży i sprzętu na speed hiking. Warto eksperymentować, warto zobaczyć też czego używają czołowi zawodnicy. Trzeba jednak pamiętać, że fast and light w naturalny sposób rodzi pewne zagrożenia. Wybierając się w góry na lekko należy dobrze zaplanować trasę, biorąc pod uwagę swoje możliwości. Koniecznie trzeba precyzyjnie sprawdzić prognozę pogody i przewidzieć możliwości szybkiego wycofania się ze szlaku w razie nagłego załamania.

speed hiking
Warto eksperymentować by wypracować optymalny dla siebie zestaw odzieży i sprzętu (fot. Salewa)

Speed hiking – dlaczego warto spróbować?

Przede wszystkim dlatego, że speed hiking zmienia postrzeganie gór. Dla tych, którzy poruszają się po górach od lat speed hiking będzie dobrym, odświeżającym wyzwaniem, ciekawym urozmaiceniem. Tym, którzy lubią wyzwania z pewnością spodoba się sportowy charakter speed hikingu. Aktywność ta daje mnóstwo satysfakcji, pozwala wypracować dobrą formę i technikę poruszania się w górach. Może też stanowić bardzo dobre przygotowanie kondycyjne do wypraw w wyższe szczyty. Ale przede wszystkim speed hiking to lekkość i frajda z wolności w górach! Koniec końców nie liczy się przecież sam wynik ale radość z bycia w górach i pokonywania swoich słabości.

speed hiking
Speed hiking to lekkość i frajda z wolności w górach (fot. Salewa)
                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.