09.12.2019

Ciepły śpiwór – jaki wybrać?

Ciepły śpiwór to spory wydatek, dlatego jeśli przed tobą taki właśnie zakup, dokonaj go w pełni świadomie. Zastanawiasz się może co zrobić, by twoja decyzja była optymalna? W niniejszym poradniku postaramy się przeprowadzić cię przez cały proces decyzyjny i uczulić na czyhające po drodze pułapki.

                       

Czy tego chcesz czy nie, nadciąga zima. A co za tym idzie, przychylnym okiem należy spojrzeć na rozwiązania, które gwarantują komfort termiczny przy mniej sprzyjających warunkach. Do tej kategorii z pewnością zalicza się ciepły śpiwór, który jest niezbędny w przypadku aktywności outdoorowych połączonych z noclegami w miejscach, gdzie temperatura nie rozpieszcza.

sprzęt na biwak - ciepły śpiwór
Wybór ciepłego śpiwora to zadanie, któremu trzeba poświęcić nieco uwagi. (fot. Marmot)

Ciepły śpiwór – pytania, które warto sobie zadać przed wizytą w sklepie

Jaki śpiwór wybrać? W dalszej części artykułu znajdziesz kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim udasz się na zakupy. Dzięki temu łatwiej będzie ci ustalić własne potrzeby, ale też sformułować oczekiwania odnośnie takiego sprzętu.

1. Czy rzeczywiście potrzebuję ciepłego śpiwora?

Dobrze powiedzieć sobie to już na wstępie: ciepły śpiwór nie będzie opcją optymalną dla każdego, kto kompletuje swój sprzęt outdoorowy.

Jeśli w góry wybierasz się przede wszystkim latem, a twoja jesienno-zimowa aktywność ogranicza się jedynie do wizyt w ogrzewanych schroniskach, to spokojnie możesz odpuścić sobie zakup ciepłego śpiwora. W obiektach, które mają taki status, najczęściej istnieje możliwość wypożyczenia pościeli. Jeśli jednak takiej opcji brak lub z przyczyn estetyczno-higienicznych wolisz spać we własnym śpiworze, raczej nie musisz się szykować, jak na syberyjskie mrozy. Zgodnie z polskimi przepisami, administrator schroniska musi zagwarantować w sypialni minimum 18°C. Zakup ciepłego śpiwora mija się wówczas z celem.

[Śpiworom wybieranym do schroniska poświęciliśmy jeden ze wcześniejszych artykułów]

jaki śpiwór pod namiot
Ciepły śpiwór to konieczność, gdy myśli się o zimowym biwaku. Ale na wypady do schroniska lepiej wybrać coś lżejszego. (fot. Marmot)

Taki sprzęt będzie za to niezbędny w przypadku osób, które chcą nocować we wszelkiego rodzaju szałasach lub schronach, albo szykują się na biwak w niesprzyjających, jesienno-zimowych warunkach. To również propozycja dla fanów outdooru, planujących wyjazd w góry wysokie, w których, ze względu na brak infrastruktury, trzeba samodzielnie zadbać o nocleg.

Jeśli należysz do tych najbardziej zapalonych górołazów, którzy podejmują się trudnych wyzwań, niezależnie od pory roku, to wybór ciepłego śpiwora urastać może do decyzji, od której zależy życie.

2. Jaki mam budżet?

Nie oszukujmy się: to właśnie zasobność portfela jest czynnikiem, który w największym stopniu zacieśni twój krąg poszukiwań. Jeśli potrzebny ci jest ciepły śpiwór i nie musisz się zbytnio ograniczać, z pewnością weźmiesz pod uwagę także modele uzbrojone w solidna dawkę doskonałego puchu. Takie, których ceny przekraczają tysiąc złotych, a czasami sięgają dwóch lub trzech tysięcy.

Gdy jednak szukasz tzw. “rozwiązania budżetowego”, jest wielce prawdopodobne, że zostanie ci wybór spośród modeli śpiworów syntetycznych. Tutaj masz dużą szansę zmieścić się w kwocie 300-400 złotych (chociaż są też syntetyki, za które trzeba zapłacić dwukrotność tej sumy). W tym przypadku nie możesz jednak liczyć na sprzęt o wybitnych możliwościach termicznych, który pozwoli ci przetrwać najbardziej ekstremalne mrozy.

3. Gdzie będę korzystać ze śpiwora?

Śpiwory syntetyczne i śpiwory puchowe to dwie bardzo duże rodziny, które różnią się nie tylko ceną. Jedną z kluczowych cech jest tolerancja na wilgoć. Naturalny puch jest niezwykle wrażliwy na działanie wody, a jeśli tylko zamoknie, przestaje izolować od zimna. Na rynku są co prawda śpiwory, których wypełnienie stanowi puch hydrofobowy (czyli poddany specjalnej impregnacji), ale – nie oszukujmy się – jest to tylko półśrodek.

śpiwór na zimę - syntetyczny czy puchowy?
Przed wizytą w sklepie outdoorowym, warto zastanowić się, gdzie śpiwór będzie używany. (fot. Rab)

Prawdziwą alternatywą będą syntetyki, które zapewniają ochronę termiczną nawet jeśli zamokną (chociaż jest ona wtedy nieco ograniczona). Do tego dochodzi inny plus: zdecydowanie szybciej wysychają, a ich suszenie nie jest tak kłopotliwe. Wniosek? Jeśli celem twoich wypraw jest kraina słynąca z deszczowej pogody, albo masz obawę, że twój śpiwór będzie moknął od skraplającej się w namiocie pary wodnej, to rozważ zakup ciepłego syntetyka.

[Zachęcamy do lektury artykułu, w którym porównaliśmy ze sobą śpiwory syntetyczne i puchowe]

4. Czy chcę pójść w minimalizm?

Pewnie myślisz sobie, że twój nowy śpiwór powinien być mały i lekki. W outdoorze wspomniane cechy zawsze są zaletą. No ale za taki luksus zwykle trzeba więcej zapłacić. Dlatego rozważ, czy gra jest warta świeczki.

Jeśli szukasz rozwiązań minimalistycznych, liczysz się z koniecznością głębszego sięgnięcia do kieszeni i nie powstrzymują cię obawy, że tam gdzie się wybierasz twój śpiwór mógłby przemoknąć, zdecyduj się na puch. To wypełnienie nie ma sobie równych, jeśli chodzi o zdolność do magazynowania powietrza (które, jak wiadomo, jest świetnym izolatorem). Nawet zaskakująco mała ilość puchu w komorach śpiwora może zapewnić ochronę termiczną na bardzo wysokim poziomie. Taki śpiwór będzie więc dużo lżejszy niż jego syntetyczny odpowiednik oferujący podobny zakres temperatur.

ciepły śpiwór syntetyczny
Małe gabaryty i niska waga to cechy bardzo pożądane. Minimalistyczne wersje śpiworów nie należą jednak do najtańszych. (fot. Rab)

Puch jest też ociepliną bardzo sprężystą. Taki śpiwór możesz więc znacznie skompresować, pakując go do minimalistycznego pokrowca transportowego. Oszczędność miejsca w plecaku jest wtedy gwarantowana, a i twoje plecy będą wdzięczne za zdjęcie z nich ciężaru.

5. Kto konkretnie będzie z niego korzystać?

W dobie specjalizacji także producenci śpiworów chcą ściślej dopasować swoją ofertę do potrzeb klienta. Dlatego w sklepach outdoorowych coraz częściej spotykamy śpiwory w wersjach dla pań. Takie modele różnią się nie tylko designem i kolorystyką. Ich konstrukcja uwzględnia różnice w anatomii mężczyzn oraz kobiet, a także fakt, że panie z reguły są bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Przed wizytą w sklepie ustal, czy ciepły śpiwór ma być w wersji unisex, czy może potrzebny jest model dla pań.

Ciepły śpiwór – jak wybrać optymalny model?

Jeśli wcześniej odpowiesz sobie na przedstawione powyżej pytania, sprzedawcy łatwiej będzie przygotować satysfakcjonujące cię propozycje. Ale gdy już staniesz naprzeciw konkretnych modeli śpiworów, do rozstrzygnięcia będzie kilka kolejnych kwestii.

Po ogólnym naświetleniu tematu, czas na kilka wskazówek, z których być może skorzystasz, gdy trzeba będzie podjąć ostateczną decyzję.

[Szukasz komfortu w górach? Sprawdź nasz poradnik: ciepłe skarpety trekkingowe – ranking]

Jak dobrać temperaturę?

Ten etap zwykle budzi największe emocje. W końcu ciepły śpiwór kupuje się właśnie po to, żeby móc nocować w miejscach, gdzie temperatura odbiega od tej, jaką mamy w domu. Twoje zadanie polegać więc będzie na dopasowaniu termiki oferowanej przez taki sprzęt do temperatur, jakich spodziewasz się w surowych murach schronów czy na zimowych biwakach.

Na etykietce dołączonej do produktu z łatwością odnajdziesz zakres temperatur. Ale uwaga, prościej jest zlokalizować wspomnianą specyfikację, niż… zinterpretować zawarte tam dane. Problemem może być to, że marki outdoorowe raczej nie ograniczają się do podania jednej temperatury. W tym gąszczu cyferek są informacje o dużym znaczeniu, ale też mniej istotne.

ciepły śpiwór pod namioty
Panie są bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż panowie. Ma to znaczenie, gdy wybiera się ciepły śpiwór. (fot. Marmot)

Informacje mniej istotne

Osoby, które w outdoorze dopiero stawiają swoje pierwsze kroki, najczęściej zwracają uwagę na temperaturę najniższą. Pewnie dlatego, że to właśnie ona jest w stanie zrobić największe wrażenie. Mowa tu o temperaturze ekstremalnej (w skrócie: T extreme). W praktyce jednak, nie warto się do niej zbytnio przywiązywać. Dlaczego? Chodzi o to, że mamy tu do czynienia z wartością skrajną, odzwierciedlającą warunki, w jakich kobieta o typowej budowie ciała ma szansę przetrwać 6 godzin. W takich okolicznościach nie ma mowy o spokojnym śnie. To już typowe balansowanie na granicy, po przekroczeniu której w grę wchodzi poważne zagrożenie dla życia.

W przypadku, gdy producent podaje aż cztery liczby (to się zdarza, ale dosyć rzadko), nie warto też poświęcać zbyt wiele czasu analizowaniu wartości najwyższej, czyli temperatury górnej granicy komfortu (T max). Informuje ona o tym, po przekroczeniu ilu stopni mężczyzna o typowej budowie ciała, śpiąc w takim śpiworze zacznie się przegrzewać. Skoro interesuje cię bardzo ciepły śpiwór na jesień bądź zimę, to taka ewentualność z pewnością jest najmniejszym zmartwieniem.

Którą temperaturę wziąć pod uwagę?

Jeśli jesteś mężczyzną, zwróć uwagę na temperaturę graniczną (T limit). Ten parametr opisuje warunki, w jakich biwakowicz o typowej budowie ciała, leżący na plecach, może liczyć na komfortowy sen.

Kobiety zwykle są bardziej wrażliwe na zimno, dlatego paniom radzi się sprawdzenie kolejnego parametru – temperatury komfortu (T comfort). Jest ona wyznaczana w podobny sposób jak T limit. Tu jednak brane pod uwagę są odczucia pań.

śpiwór puchowy Pajak Core 950
Na którą temperaturę powinny zwrócić uwagę panie, a która dotyczy panów? W przypadku śpiwora puchowego Pajak Core 950 nie powinno być wątpliwości. (fot. 8a.pl)

Jak wybrać śpiwór puchowy?

Śpiwory puchowe to kategoria niejednorodna. Jeśli potrzebny ci jest ciepły śpiwór, pamiętaj, że liczy się nie tylko sama obecność w komorach mikroskopijnych piórek. Ważne są także parametry puchu. Zależność jest prosta: im jest on lepszego gatunku, tym mniej go potrzeba. Śpiwór z dobrym puchem może więc być wyjątkowo lekki, przy zachowaniu znakomitych właściwości termicznych. Na co zwracać uwagę przy wyborze? O jakości wypełnienia świadczą dwa parametry.

Stosunek puchu do pierza

Wypełnienie śpiwora puchowego nie jest jednolite, bo oprócz szlachetnego puchu zawsze znajdzie się tam trochę pospolitego pierza. Producenci podają więc stosunek tego pierwszego (cyfra przed ukośnikiem) do drugiego (cyfra za ukośnikiem). Jeśli na metce znajdziemy informację, że ten parametr wynosi 90/10, oznaczać to będzie dziesięcioprocentowy udział pierza w wypełnieniu puchowego śpiwora. Im wyższa jest pierwsza z podawanych cyfr, tym lepsze wypełnienie.

Sprężystość

Dobry puch to puch o dużej sprężystości, bo taki potrafi zmagazynować więcej powietrza i daje się skompresować do mniejszych rozmiarów. Sprężystość podawana jest w jednostkach cui (cuin) – im wyższy jest ten parametr, tym lepsza jakość surowca. Najlepszy puch musi jednak swoje kosztować.

jaki ciepły śpiwór na wycieczkę wybrać
Śpiwór należy także dopasować do wzrostu. (fot. Marmot)

Pamiętaj, by dopasować śpiwór do wzrostu

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że śpiwory różnią się między sobą wielkością. Jeśli interesuje cię ciepły śpiwór, poszukaj modelu, w którym nie będziesz mieć zbyt dużego luzu. Więcej przestrzeni w środku, oznacza konieczność ogrzania dodatkowej ilości powietrza.

Ciepły śpiwór – na jakie detale zwrócić uwagę?

Od rodzaju i jakości wypełnienia w znacznym stopniu zależy klasa i cena śpiwora. Decyzje dotyczące tych kwestii należą do najważniejszych, jakie musisz podjąć. Jednak warto przemyśleć swój zakup w najdrobniejszym szczególe. Oto kilka detali konstrukcyjnych, na które trzeba też zwrócić uwagę, niezależnie od tego czy wybierasz syntetyk, czy puchówkę.

Kształt

Śpiwory zasadniczo mogą przybierać dwie formy: prostokątnej koperty oraz mumii. Jeśli interesuje cię ciepły śpiwór, zwróć uwagę na tę drugą opcję. Mumie są skrojone tak, żeby zminimalizować straty ciepła. Jest to możliwe dzięki ściślejszemu przyleganiu do ciała.

Mumie uchodzą za mniej wygodne od kopert, na co szczególnie zwracają uwagę osoby, które mocniej się wiercą. Niektórzy producenci, dla zapewnienia użytkownikom większej swobody ruchu, stosują bardziej elastyczne materiały. Przykładem może być technologia Thermo Stretch Inside, z której korzysta marka Deuter.

Materiał zewnętrzny

Podczas aktywności trekkingowych śpiwór nie zawsze traktowany będzie z delikatnością odpowiednią dla atłasowej pościeli. To od jakości materiału zewnętrznego zależy, czy wypełnienie zostanie na swoim miejscu, a śpiwór będzie mógł spełniać wyznaczone mu zadanie.

ciepły śpiwór puchowy
Mocny materiał zewnętrzny jest gwarancją, że śpiwór wytrzyma trudy wyprawy. (fot. Rab)

Dodatkowo w minimalistycznych modelach puchowych wytrzymałość (wewnątrz są przecież małe, ale dosyć ostro zakończone piórka), pogodzić trzeba z lekkością. W takiej sytuacji producenci najczęściej sięgają po nowoczesne, ultralekkie materiały syntetyczne, takie jak Pertex® Quantum.

Materiał wewnętrzny

Śpiwory dedykowane ekstremalnym warunkom szyje się czasem z materiałów, które w większym stopniu odbijają promieniowanie podczerwone, co dodatkowo poprawia właściwości termiczne. Przykład: śpiwór puchowy Pajak Radical 16H, w którym zastosowanie znalazł materiał IR Reflective Layer.

Kaptur

Przez głowę traci się sporo ciepła, więc dobry kaptur to warunek niezbędny, gdy myślisz o komforcie termicznym. Twój ciepły śpiwór powinien posiadać kaptur dobrze dopasowany do ciała. Istotną rolę odgrywa tu ściągacz, który pozwala odpowiednio wyregulować jego obwód.

śpiwór Pajak Radical 4Z
Bez dobrego kaptura nie ma co myśleć o komforcie termicznym podczas zimnych nocy. Na zdjęciu śpiwór Pajak Radical 4Z . (fot. 8a.pl)

Zamek

Od niego w znacznym stopniu zależy, czy będziesz zadowolony (-a) z zakupu. Zamek musi być przede wszystkim sprawny, dlatego na wstępie odrzuć wszystkie modele, w których ten element nie wzbudza zaufania. Podpowiedzią może też być renoma producenta zamków. Tutaj od lat prym wiedzie japońska marka YKK®.

Jeśli jakość wykonania zamków nie wzbudza twoich obaw, możesz skupić się na szczegółach. Zamek dwubiegunowy pozwoli zrobić “wywietrznik”, który przyda się podczas nieco cieplejszych nocy.

Śpiwory różnią się między sobą umiejscowieniem zamka. Najczęściej znajduje się on po lewej bądź prawej stronie. Twój wybór ma największe znaczenie, gdy planujesz łączyć ze sobą dwa śpiwory (zadbaj wówczas, by zamki były “kompatybilne”). Niektórzy przed podjęciem takiej decyzji rozważają, którą ręką łatwiej będzie rozpinać zamek. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie, które pogodzi osoby prawo- i leworęczne. Ciepły śpiwór może też mieć zamek na środku. Z takiego patentu słynie na przykład rodzina śpiworów Robens Couloir.

spanie pod namiotem w ciepłym śpiworze
Zamek musi być solidny. Logo YKK® na suwaku to gwarancja niezawodności. (fot. 8a.pl)

Listwa termiczna

Ciepły śpiwór powinien być też wyposażony w listwę termiczną, czyli kawałek materiału z wszytą ociepliną. Jej zadaniem jest zatrzymanie ciepła, które próbuje “uciec” w miejscu najmniej chronionym – czyli wzdłuż zamka.

Kołnierz termiczny

Jeśli obiektem twoich poszukiwań jest wyjątkowo ciepły śpiwór, gdyż szykujesz się na trudne warunki, wybierz model wyposażony w kołnierz termiczny. Ten element znajduje się wewnątrz śpiwora, na wysokości szyi i pełni rolę blokady, która zagradza drogę zimnemu powietrzu.

Ciepły śpiwór – ciekawsze modele

Rozważania na temat tego jak wybrać ciepły śpiwór byłyby niepełne, gdybyśmy nie zilustrowali ich konkretnymi przykładami. Oto ciekawsze – naszym zdaniem – modele, jakie znaleźć można w ofercie sklepu turystycznego 8a.pl.

Pod uwagę wzięliśmy sprzęt, który gwarantuje komfort termiczny przy wyjątkowo niskiej temperaturze. To prawdziwa zimowa elita, ale wiemy, że nie zawsze tak ciepłe wersje będą ci potrzebne. Modele z tabelki reprezentują wybrane linie produktów, co oznacza, że posiadają rodzeństwo dedykowane mniej ekstremalnym temperaturom.

MODEL ŚPIWORAWERSJAKSZTAŁTWYPEŁNIENIEZAKRES TEMPERATURWAGA WYPEŁNIENIAWAGA CAŁKOWITAWYMIARY PAKUNKUMATERIAŁ ZEWNĘTRZNYMATERIAŁ WEWNĘTRZNYKOŁNIERZ TERMICZNYLISTWA TERMICZNA
Deuter Orbit -5°C175 cm (damski)
200 cm
mumiaDeuter Thermo ProLoftT comfort: 0°C; T limit: -5°C; T extreme -23°Cok. 850 g (175 cm)
ok. 930 g (200 cm)
ok. 1773 g wraz z pokrowcem (175 cm)
ok. 1902 g (200 cm)
ok. 36 x ø 25 cm (175 cm)
ok. 41 x ø 26 cm (200 cm)
Poliester/poliamidDeuter Poly-Lite SoftVV
Deuter Exosphere -10°C175 cm (damski)
185 cm
200 cm
mumiaDeuter Themro ProLoft®T comfort: -4°C; T limit: -10°C; T extreme -30°C ok. 1805 g (175 cm)
ok. 1675 g (185 cm)
ok. 2080 g (200 cm)
ok. 46 x ø 24 cm (175 cm)
ok. 47 x ø 23 cm (185 cm)
ok. 48 x ø 25 cm (200 cm)
30D Nylon Ripstop30D Nylon TafettaVV
Deuter Astro Pro 1000
185 cm
200 cm
mumiaNaturalny puch (650+ cui; 90/10)T comfort: -12°C; T limit: -20°C; T extreme: -44°C1000 g (185 cm)
1050 g (200 cm)
ok. 1795 g (200 cm)ok. 42 x ø 23 cm (200 cm) PRO lite RS 30 30D NylonVV
Rab Ascent 1100185 cmmumiaPuch kaczy (650 cui) z impregnacją Nikwax® Hydrophobic Down-25°C (Rab sleep limit)ok. 1100 g (regular)ok. 1847 g (rozm. regular z pokrowcem)Pertex® Quantum (nylon)VV
Robens Couloir 1000190 cmmumiaPuch kaczy (700 cui, 95/5)T comfort: -12°C; T limit -21°C; T extreme: -44°C1000 gok. 1598 g (wraz z pokrowcem)ok. 40 x ø25 cmToray nylon 20D 380TToray nylon 20D 380TVV
Małachowski Climber II 1000 176 cm
188 cm
200 cm
mumiaNaturalny puch FP (750 cuin; 95/5)T comfort: -12°C; T limit: -20°C; T extreme: -42°C1000 g (rozm. L)ok. 1665 g z pokrowcem (188 cm)
ok. 1865 g z pokrowcem (200 cm)
ok. 41 x ø22 cm (188 cm)
ok. 43 x ø22 cm (200 cm)
Toray Airtastic™Microfibre™VV
Małachowski Ultralight III 700176 cm
188 cm
mumiaNaturalny puch 850 cuinT comfort: -5°C; T limit: -11°C; T extreme -30°C700 g (rozm. L)Toray Airtastic™Microfibre™VV
Pajak Core 950180 cm
205 cm
mumiapuch kaczy 700 cuinT comfort: -10°C; T limit: -18°C; T extreme -39°Cok. 1010 g (rozm. Regular)ok. 1513 g (188 cm)
ok. 1615 g (210 cm)
ok. 39 x ø 23 cmVV
Pajak Radical 16H 180 cm
205 cm
mumiapuch gęsi 900 cuinT comfort: -31°C; T limit: -43°C; T extreme -73°C1500 g (rozmiar L)ok. 1698 g (180 cm)
ok. 1811 g (210 cm)
ok. 46 x ø 28 cmGELANOTS Ultra Light Rip Stop ShellVV
                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.