20.12.2023

Buty do biegania zimą — jakie wybrać?

Wkręciłeś się w bieganie a tu śnieg zasypał szlaki i ścieżki? Nic straconego, doradzamy, które buty do biegania sprawdzą się najlepiej zimą oraz jak dobrać akcesoria takie jak raczki i stuptuty.

                       

Kiedy wyobrażasz sobie buty biegowe, na pewno przed oczami pojawia się model obuwia wykonany w przeważającej części z cienkiej siateczki. Jego lekka konstrukcja zapewnia doskonałą wentylację w czasie pokonywania kolejnych kilometrów, a wiatr hula między palcami. Jak jednak wyobrażamy sobie buty do biegania zimą? Jakie cechy powinny posiadać?

Wraz z rosnącą popularnością biegania coraz więcej miłośników tego sportu decyduje się wydłużyć sezon również na okres zimowy. Dla osób, które od wielu lat trenują bieganie, wybór odpowiedniego obuwia na zimę jest najczęściej oczywisty. Czy jednak na pewno? Na rynku cały czas pojawiają się coraz nowsze rozwiązania technologiczne, które pozwalają zapewnić biegaczom jeszcze większy komfort w czasie treningów w najbardziej niesprzyjających warunkach. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie buty do biegania zimą będą najlepsze zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników tej aktywności, którzy poszukują idealnego rozwiązania na mroźną i śnieżną pogodę.

Zimowe warunki mogą wydawać się skrajnie niesprzyjające w przypadku takiej aktywności jak bieganie. Obecnie na rynku jest jednak dostępnych wiele rozwiązań, dzięki którym możemy szybko i bezpiecznie przemieszczać się po zaśnieżonych i oblodzonych szlakach. W okresie zimowym kluczowa jest ochrona stopy przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, których w lecie w ogóle nie bierzemy pod uwagę.

Buty do biegania zimą muszą sprostać dość wysokim wymaganiom. (fot. Dynafit)

Buty do biegania w zimie a temperatura

Kluczowym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest bez wątpienia temperatura. Odbiega ona znacznie od tej, do której przywykliśmy w okresie letnim. Pomimo tego, że w trakcie biegu stopy intensywnie pracują, w mroźne dni nietrudno o ich szybkie wychłodzenie. Stąd też niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie nóg przed niską temperaturą w taki sposób, aby jednocześnie nie ograniczyć oddychalności, ani nie przegrzać stóp. Zadanie to najczęściej powierza się odpowiednio dobranym skarpetom do biegania, które na okres zimowy mogą być zdecydowanie grubsze niż latem. To nieodłączny element wyposażenia każdego biegacza. Buty do biegania w zimie nie są wyposażane w dodatkową ocieplinę, przez co cała kontrola termiki spoczywa na skarpetach. Ponadto w utrzymaniu wysokiej temperatury może pomóc zastosowanie obuwia z nieprzewiewną membraną. Zmniejszy ono dostęp lodowatego powietrza do wnętrza buta. Podobną funkcję mogą spełniać stuptuty, które przytrzymają we wnętrzu buta ogrzane już powietrze.

Biegając zimą trzeba być przygotowanym na niskie temperatury. Dobre skarpety to najlepszy sposób (fot. Teko)

Śnieg i błoto w trakcie biegania zimą

Śnieg i błoto to kolejny czynnik, który warto wziąć pod uwagę w trakcie biegania w terenie. Drogi przyjazne dla biegaczy w okresie letnim, w zimie często zamieniają się w ścieżki zasypane śniegiem po kolana. Jeszcze gorzej może być, kiedy przyjdzie niespodziewana odwilż. Stabilne podłoże robi się miękkie, a błoto zmieszane ze śniegiem chce się dostać do wnętrza butów niemal z każdej strony. W każdej z tych sytuacji niezawodnie sprawdzą się stuptuty biegowe. To lekkie ochraniacze, zakładane na górną część cholewki. Skutecznie zapobiegają dostawaniu się do środka śniegu, błota, kamieni czy patyczków. Stuptuty są jednym z obowiązkowych dodatków do wyposażenia, kiedy tylko zamierzasz wyruszyć na górskie szlaki. W warunkach zimowych niejednokrotnie przydadzą się również w zaśnieżonym parku czy pobliskim lesie. Umożliwią trening bez względu na warunki, także zaraz po świeżych opadach śniegu.

Przyczepność – kluczowa sprawa podczas biegania po górskich szlakach zimą

Po czym najczęściej biegamy zimą? Kiedy sypnie śniegiem szlak niejednokrotnie zmienia się w grząską ścieżkę, która przy każdym kroku dosłownie osuwa się nam spod nóg. W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie agresywny bieżnik, który podobnie jak w błocie, zapewni odpowiedni trzymanie, a jednocześnie nie zapcha się szybko śniegiem. Takie właściwości oferuje wiele modeli obuwia przeznaczonego do biegów górskich w nieco bardziej miękkim terenie. W przypadku oblodzenia nie sprawdzi się natomiast nawet najbardziej wymyślny bieżnik. W takiej sytuacji pozostanie zdać się jedynie na pomoc raczków biegowych. Ostatnie zimy przyzwyczaiły nas również do pogody bez większych opadów białego puchu, czy nawet mrozów. W takiej sytuacji najczęściej w zupełności wystarcza obuwie z takim bieżnikiem, jaki stosujemy w czasie jesiennych treningów.

Przyczepność i zabezpieczenie przed śniegiem mają kluczowe znaczenie w czasie biegania w śniegu. Buty do biegania w zimie czasem muszą zostać “doposażone”. (fot. Scarpa)

Buty do biegania zimą w umiarkowanych temperaturach

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy konieczne jest kupowanie osobnych butów do biegania zimą? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wielu biegaczy rzeczywiście używa tego samego obuwia biegowego zarówno w czasie cieplejszej, jak i zimniejszej części roku. Takie rozwiązanie może być idealne dla wybranych osób. Tych, które nawet w niższych temperaturach nie mają problemów z marznącymi stopami, trenują sporadycznie lub na krótszych odcinkach, ale także dla profesjonalistów, którzy doskonale znają swoje możliwości. W takim przypadku można wykorzystać obuwie stosowane latem oraz jesienią. Konieczne będzie tylko lekkie zmodyfikowanie dodatkowego wyposażenia. Z pewnością w okresie zimowym przydadzą się grubsze skarpety, które zagwarantują dodatkową izolację w niskich temperaturach. W przypadku butów z siateczkę priorytetem nie będzie już zachowanie maksymalnej wentylacji, ale sprawienie, aby ciepło nie uciekało zbyt szybko z wnętrza buta. Oprócz grubszych skarpet pomogą w tym również stuptuty. Taki zestaw pozwala na skuteczne odbywanie treningów w zimowych warunkach atmosferycznych.

Warto przetestować najpierw taki komplet na krótszych trasach, aby przekonać się czy stopy nie doświadczają jednak dyskomfortu termicznego. Lepiej bowiem, aby nie okazało się, iż utkniemy na górskiej ścieżce w przemoczonych butach, ponieważ może się to skończyć się odmrożeniami. Jeśli okaże się, że potrzebujesz jednak nieco cieplejszej opcji, która będzie lepiej zabezpieczona przed śniegiem i wodą, warto rozważyć buty wyposażone w membranę.

Buty do biegania zimą – czasami lepiej zaopatrzyć się w buty z membraną (fot. Dynafit)

Obuwie z membraną pozwalające na komfortowe bieganie zimą

Buty z membraną są doskonałym rozwiązaniem nie tylko na okres jesienny, ale również do biegania zimą. To wszechstronne rozwiązanie gwarantuje pełną ochronę przed wilgocią, dzięki czemu mamy pewność, że nawet stopiony śnieg nie dostanie się przez cholewkę do środka butów. Najczęściej spotykane są buty do biegania z membraną GORE-TEX®. Oferuje ona pełną wodoodporność, a jednocześnie zapewnia przy tym bardzo wysoką oddychalność. Dodatkowo membrana chroni przed łatwym dostawaniem się do sodka zimnego powietrza. W zimie to spora zaleta, w porównaniu do modeli bez membrany, wyposażonych najczęściej w przewiewną siateczkę. Pomaga bowiem utrzymać komfortowy klimat we wnętrzu buta w trakcie biegania w mroźne dni.

Ponieważ buty do biegania z membraną mogą być użytkowane w zasadzie przez cały rok, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które mogą być szczególnie przydatne w okresie zimowym. Bez wątpienie będzie do nich należał odpowiednio wyprofilowany bieżnik. Agresywna rzeźba doskonale sprawdzi się w miękkim śniegu, a także błocie. Świetnym przykładem będą tutaj buty Salomon Wildcross 2 GTX, które wyśmienicie wgryzają się nie tylko w błoto, ale również w śnieg. Dla pań doskonałym wyborem będą buty La Sportiva Bushido II. Nieco wyższa cholewka ze zintegrowanym językiem to jeszcze lepsza ochrona przed łatwą utratą ciepłego powietrza i pewniejsze zabezpieczenie przed dostawaniem się śniegu do środka.

Buty do biegania w zimie na zaśnieżonych szlakach

Jeśli zdecydujemy się na zakup obuwia dedykowanego bieganiu w zimniejszej części roku, możemy liczyć na doskonałe właściwości w niższych temperaturach. Jego konstrukcja od początku została bowiem zaprojektowana z myślą o przemierzaniu zaśnieżonych szlaków. Niemal wszystkie buty do biegania zimą posiadają zintegrowane stuptuty. To bardzo wygodne rozwiązanie, gwarantujące idealne dopasowanie do nogi w każdym momencie biegu. Żaden element się nie przesuwa i nie uwiera. Odpada również problem idealnego dopasowywania i zapinania stuptutów przed każdym wyjściem. Po prostu ubieramy buty, wiążemy je i wychodzimy na trening w kilkanaście sekund.

Kolejną niezwykle istotną cechą jest zastosowanie w tych modelach butów niezwykle agresywnej podeszwy. Doskonale sprawdza się ona w śniegu i w błocie. Pozwala stawiać pewne kroki również w bardziej wymagającym terenie. Wielokierunkowy bieżnik umożliwia precyzyjną zmianą kierunku. Specjalne strefy umieszczone w przedniej i tylnej części buta odpowiadają za przyspieszanie pod górę i hamownie podczas zbiegania.

Buty do biegania zimą są oczywiście wyposażane w membrany, aby maksymalnie zabezpieczyć stopy przed śniegiem. Dzięki temu stopy mają zapewniony odpowiedni komfort nawet w trakcie pokonywania szlaków całkowicie zasypanych śniegiem. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest GORE-TEX® Extended Comfort, używany niemal przez każdą markę. Nowoczesna technologia pozwala łączyć nieprzemakalność ze świetną oddychalnością. Dodatkowym elementem izolującym przez zimnem, w tym przypadku – przed zimnym podłożem – jest gruba podeszwa buta.

W głębokim śniegu przyda się bardzo agresywna podeszwa (fot. Scarpa)

Praktyczne dodatki w butach do biegania w zimie

Modele przygotowane z myślą o zimowych warunkach często są wyposażane w systemy szybkiego wiązania. Dzięki nim otrzymujemy możliwość błyskawicznego dociągnięcia butów nawet na trasie biegu. Cała operacja zajmuje tylko kilka sekund, dzięki czemu nie musimy wychładzać organizmu wymuszonym dłuższym postojem. Firma Salomon stosuje system wiązania Quicklace™. Znajdziemy go choćby w modelu Salomon XA Wild GTX. Buty do biegania zimą Dynafit Ultra 100 GTX wykorzystują nowoczesny, superszybki system Quick Lacing oraz dodatkowo osłonę wiązania do zabezpieczenia ściągacza. Oczywiście dla miłośników tradycyjnych rozwiązań dostępne są również modele z klasycznymi sznurówkami.

W okresie zimowym zmrok zapada niezwykle szybko. Najczęściej kiedy wybieramy się na trening słońce właśnie zachodzi lub jeszcze nie zdążyło wstać. To właśnie dlatego odzież i wyposażenie biegowe są często wyposażane w elementy odblaskowe. Buty do biegania zimą nie są tutaj wyjątkiem. Każdy model posiada specjalne wstawki, które łatwo zauważyć w świetle reflektorów czy czołówek. Ten niewielki dodatek jest niezwykle praktyczny i znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo, szczególnie jeśli w drodze na szlak czy ścieżkę musimy pokonać kawałek drogi w terenie zabudowanym czy po ruchliwej drodze. Aby zapewnić sobie maksimum widoczności, a tym samym  – bezpieczeństwa, warto dodatkowo nałożyć na kostkę lub nadgarstek opaskę odblaskową, dostępną w każdym sklepie sportowym.

Dodatkowy ekwipunek zimowy – raczki biegowe

Bieganie w zimie wymaga nie tylko odpowiedniego obuwia, ale również dodatkowych elementów wyposażenia, które umożliwią poruszanie się w śniegu i lodzie. Nawet posiadając zimowe buty do biegania, które doskonale osłaniają nogę za pomocą wbudowanych stuptutów i oferują wyśmienitą trakcję na śniegu, niezbędne będzie wyposażenie się w raczki biegowe na wypadek oblodzenia. Marznące opady, czy nadtopiony w słoneczny dzień śnieg, który tworzy śliską lodową skorupę tuż po zmroku, to przeszkoda niemal nie do pokonania pieszo. Na zmrożonej nawierzchni kłopot może sprawiać zwyczajne chodzenie, nie wspominając nawet o bieganiu. To właśnie wtedy z pomocą przychodzą specjalnie przystosowane do biegów raczki. To modele opracowane specjalnie z myślą o użytkowaniu z lżejszym obuwiem. Dzięki niewielkiej wadze nie odczujemy ich na nogach nawet w czasie dłuższych treningów.

Na oblodzone nawierzchnie doskonale spisują się modele z niedużymi metalowymi kolcami, jak np. Nortec Corsa. W bardziej wymagającym terenie, gdy przyjdzie nam pokonywać również zaspy i ośnieżone fragmenty szlaku z pomocą przyjdą produkty z nieco dłuższymi kolcami, na przykład uniwersalne Grivel Ran Light lub minimalistyczne Nortec Trail. Takie rozwiązanie pozwala pobiegać bezpiecznie niezależnie od pogody.

Odpowiednio dobrane buty do biegania zimą pozwolą czerpać maksymalną radość z pokonywania zaśnieżonych ścieżek. (fot. Scarpa)

Stuptuty do biegania zimą

Jeśli preferujemy niskie buty do biegania zimą, odpowiednich stuptutów biegowych. Ochraniacze przeciwśnieżne występują w wielu wariantach. Te biegowe są bardzo lekkie i jednocześnie niskie, sięgając tylko nieznacznie powyżej kostki. Ich główną funkcją jest ochrona przed dostawaniem się śniegu do środka butów. Kluczowe jest tutaj odpowiednie dopasowanie ochraniaczy do posiadanego obuwia, aby bieganie zimą było maksymalnie komfortowe. Do wyboru mamy różne modele stuptutów:

Niezależnie od tego na jaki model się zdecydujemy, pamiętajmy, aby stuptuty były dobrze dopasowane do obuwia. Śnieg nie będzie miał wtedy szansy dostać się do środka.

Dobre buty do biegania zimą to tylko jeden z elementów

Podczas biegania w zimie, posiadanie wysokiej jakości butów biegowych sprawdzonej marki, to nie wszystko. Niezbędny jest również inny ekwipunek, który pozwoli trenować w szybko zapadającej ciemności oraz niskich temperaturach. Najważniejszym elementem wyposażenia zimowego biegacza jest odpowiednia czołówka do biegania. Posiadanie jej jest o tyle ważne, że dzień zimowy jest krótki, a zmrok, zwłaszcza w górach, nadchodzi szybko. Bieganie po zmroku może być przyjemne i bezpieczne, jeśli się do niego właściwie przygotujecie. W naszym poradniku podpowiadamy, jak to zrobić.

Niezależnie od tego, jakie dodatki i które buty do biegania zimą wybierzesz, najważniejsze jest to, że wyruszysz w teren pomimo mrozu. Pokonywanie tych samych ścieżek co latem, kiedy są zaśnieżone, może przynieść zupełnie nowe, fantastyczne doznania. Pokryte białym puchem szlaki to wyzwanie, które warto podjąć, nie tylko przygotowując formę na wiosnę, ale przede wszystkim dla własnej przyjemności.

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.