10.05.2021

Jaki hamak turystyczny wybrać?

Są takie rejony na świecie, których mieszkańcy nie znają innego typu "łóżka". Hamak, bo o nim mowa, od bardzo dawna używany jest na Karaibach i w Ameryce Południowej. Na Stary Kontynent trafił wraz z Krzysztofem Kolumbem, który podpatrzył sposób, w jaki odpoczywają mieszkańcy odkrytych lądów.

                       

Kolumba z pewnością zaciekawiła prostota i wygoda tego rozwiązania. Ale to nie jedyne argumenty. Hamaki były wśród tamtejszych plemion niezwykle popularne także ze względów bezpieczeństwa. Posłanie wiszące nad ziemią chroniło mieszkańców tropikalnych krajów przed jadowitymi wężami oraz insektami. Patentem przywiezionym zza Oceanu szybko zainteresowali się marynarze, którzy wcześniej (zwłaszcza podczas sztormów, gdy statek gwałtownie się przechylał) spadali z pokładowych łóżek. Hamaki wkrótce trafiły też na ląd, zdobywając uznanie Europejczyków. Chociaż zasada działania hamaka od wieków pozostaje niezmienna, ewoluowały detale. Pierwsze hamaki plecione były ze sznurka przypominającego sieć rybacką. Obecnie rozwiązań jest więcej, a konkretne modele są dostosowywane do wymogów różnych aktywności. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej jednej z podkategorii. Spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytanie: jaki hamak turystyczny wybrać?

hamak turystyczny
Hamak – rozwiązanie wprost z tropikalnych lasów Ameryki Południowej (fot. Lesovik)

Hamak – czym tłumaczyć jego fenomen?

Czy kawałek materiału wiszący nad ziemią, może zapewnić wyższy komfort, niż łóżko? Okazuje się, że ten nieskomplikowany patent pod wieloma względami ma wyraźną przewagę nad konkurencją. Chociaż nasze ulubione posłanie z wygodnym materacem pozwala dobrze się wyspać, to hamak oferuje jeszcze większe odprężenie. Delikatne, rytmiczne bujanie ułatwia bowiem przejście w głęboką fazę snu, co oznacza też pełne rozluźnienie mięśni i jeszcze lepszy wypoczynek. W czasach, gdy jesteśmy mocno zabiegani, a bezsenność należy do chorób cywilizacyjnych, kojące “lewitowanie” w hamaku mogłoby być naturalną alternatywą dla tabletek nasennych.

Hamak – dlaczego warto zabrać go w trasę?

Czym hamak przekonał do siebie miłośników wędrówek? Powodów, dla których zabieramy go ze sobą na górskie (i nie tylko górskie) wędrówki, jest kilka.

  • Współcześni turyści poszukują rozwiązań lekkich, a zabranie na kilkudniową trasę hamaka pozwala zaoszczędzić miejsce w plecaku oraz odciążyć kręgosłup. Bo skoro nasze posłanie rozłożone będzie nad ziemią, to odpada konieczność zabierania ze sobą warstwy izolującej nas od podłoża: karimaty, materaca lub maty samopompującej.
  • Jeśli zdecydujemy się na hamak, najmniejszego sensu nie ma też zabieranie ze sobą namiotu. Przed ewentualnym deszczem osłoni nas lekki tarp, rozłożony ponad hamakiem.
  • Każdy, kto miał okazję rozbijać namiot, wie, jak ważny jest wybór miejsca. Wszelkie nierówności czy kamienie mogą niekorzystnie wpłynąć na nasz komfort podczas snu, jeśli dysponujemy cieńszą wersją karimaty. W przypadku, gdy śpimy w hamaku, znikają tego typu problemy.
  • Chociaż na rynku znajdziemy dziś namioty, które rozbija się nieporównywalnie szybciej niż wersje używane przed laty, przygotowanie „biwakowego” domu nadal trwa dłużej, niż „instalowanie” hamaka.
  • Nie do końca przemyślany wybór miejsca biwaku, może (w przypadku większej ulewy) skutkować wdarciem się wody do wnętrza namiotu. Gdy śpimy w hamaku, raczej nie grozi nam taka „biwakowa fala powodziowa”.
  • Śpiąc w hamaku, nie odgradzamy się od natury płatami materiału. Lepsza cyrkulacja powietrza jest gwarantowana, a do tego z takiej perspektywy łatwiej delektować się wschodami słońca.
  • Po biwaku wypadałoby posprzątać. Jeśli spaliśmy pod namiotem, trudno uniknąć śladów obozowiska w postaci przygniecionej trawy. Nocleg w hamaku to opcja nieco mniej inwazyjna, więc bardziej eko.

hamak turystyczny
Hamak rozkłada się znacznie szybciej niż namiot (fot. Lesovik)

Jaki hamak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jak już wspominaliśmy, producenci hamaków starają się ściślej dopasować ich funkcjonalności do konkretnego sposobu użycia. Co zatem wyróżnia modele, które służyć mają fanom aktywności outdoorowych? Na co zwrócić uwagę przy zakupie, by mieć pewność, że nasz nowy model sprawdzi się w turystycznych realiach? Oto kilka podpowiedzi.

Niska waga i małe gabaryty
Hamak powinien być w miarę lekki oraz nie za duży po spakowaniu. W przeciwnym razie zniechęci do siebie górskich minimalistów. Najlżejsze hamaki jednoosobowe ważą około 150 gramów, nieco większe, dwuosobowe to waga około 500 gramów.

Duża wytrzymałość
Użytkowanie w trasie (nierzadko przy gorszej pogodzie), regularne rozkładanie, zwijanie oraz pakowanie — to warunki sprzyjające szybszemu zużyciu. Dlatego hamaki wykonane z lichych materiałów, w turystyce raczej kariery nie zrobią. Marki outdoorowe z prawdziwego zdarzenia do szycia hamaków wykorzystują tkaniny oferujące podwyższoną wytrzymałość (takie jak nylon, czy poliester). Bywa, że korzystają też z dodatkowych zabezpieczeń, takich jak technologia ripstop, która ma zapobiec łatwemu przedzieraniu się materiału.

Łatwość rozkładania
Przygotowując posłanie po całodziennej tułaczce, należy też wziąć poprawkę na nasze zmęczenie. Intuicyjny i szybki sposób „instalowania” takiego sprzętu, może zapobiec nerwowym sytuacjom.

wygodny hamak turystyczny
Lesovik Duch to hamak, który wytrzyma nawet 250kg obciążenia (fot. Lesovik)

Dobra oddychalność
Hamak zapewnia lepszą cyrkulację powietrza w porównaniu z namiotem, bo przecież nie odgradzamy się od otoczenia szczelną ścianą z materiału. To szczególnie dobra wiadomość dla osób, które szybciej się pocą. No, ale cały misterny plan może lec w gruzach, jeśli wybierzemy model uszyty z materiału, który niezbyt dobrze oddycha. Śpiąc w takim hamaku, trzeba przygotować się na niemiły efekt uboczny w postaci śladów przepocenia na naszej odzieży w miejscach, które mają bezpośredni kontakt z nieprzewiewną tkaniną.

Szybkość schnięcia.
Nie ważne czy to poranna rosa, czy letnia ulewa — zabierany przez nas w trasę, narażony jest na kontakt z wilgocią. No a przed spakowaniem go do plecaka, wypadałoby się tej wilgoci pozbyć, by zapobiec pojawieniu się brzydkich zapachów oraz pleśni. Dlatego jeśli szukamy hamaka do turystyki, lepiej postawić na model uszyty z materiału, który błyskawicznie wysycha.

Wygoda
W przypadku wersji turystycznych kwestia wygody — rzecz jasna — jest ważna, ale nie zawsze będzie mieć najwyższy priorytet. Pamiętać należy tu o oczywistej zależności: hamak uszyty z większego kawałka materiału (czyli z dużym prawdopodobieństwem wygodniejszy, bo pozwalający na spanie w dowolnej pozycji), zwykle jest też cięższy, od modelu mniejszego. Ponadto jeśli zdecydujemy się na model “XXL” to trzeba o tym pamiętać, wybierając do kompletu tarp.

hamak turystyczny sprawdzi się w każdych warunkach
Hamak – wygoda w każdych warunkach (fot. ENO)

System mocowania
Nie wszystkie hamaki posiadają w zestawie system mocowania. Często w opakowaniu znajdziemy jedynie kawałek repsznura. Oczywiście to wystarczy, by powiesić hamak. Jeśli jednak chcemy ułatwić montaż, warto dokupić do hamaka system zawieszenia, składający się najczęściej z dwóch karabinków, repsznura i taśm. Dobrym przykładem są zawieszenia firmy Lesovik lub ENO.

Warto więc dobrze zastanowić się, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Jeśli priorytetem jest wyjątkowo niska waga, prawdopodobnie zdecydujemy się na zakup hamaka o mniejszych gabarytach, godząc się na niewielkie obniżenie komfortu. Gdy jednak bardzo zależy nam na zwiększeniu komfortu snu za sprawą większej powierzchni hamaka, powinniśmy pogodzić się z tym, że nasz wyprawowy plecak będzie nieco cięższy.

A więc jaki hamak do turystyki wybrać?

Co do zaoferowania turystom mają producenci hamaków? Poniżej prezentujemy kilka przykładowych modeli, spełniających oczekiwania osób o rożnych oczekiwania w stosunku do takiego sprzętu.

Ultralekki hamak jednoosobowy
Osoby, którym zależy na zbiciu wagi wyprawowego ekwipunku, zainteresują się najlżejszymi modelami hamaków — takimi, jak Lesovik Sul, który przy wymiarach po rozłożeniu ok. 300 cm × 145 cm, waży zaledwie ok. 175 g. Zgodnie z danymi producent maksymalne obciążenie takiego hamaka wynosi 150 kg.

hamak turystyczny Lesovik
Lesovik Sul to propozycja dla prawdziwych minimalistów (fot. Lesovik)

Wytrzymały hamak jednoosobowy
Hamaki nie mają lekko, dlatego szykując się na trudne górskie wyzwania, warto postawić na modele uszyte z wyjątkowo mocnej tkaniny. Te warunki spełnia Lesovik Duch. Hamak ten wykonany jest z nylonu opracowanego w technologii ripstop i ma wytrzymałość 250 kg. Bardzo wytrzymały jest również Robens Trace Hammock, który udźwignie 200 kg.

Hamak dwuosobowy
Jaki hamak wybrać, gdy podróżuje się z drugą połówką? Producenci pomyśleli również o parach, które nie wyobrażają sobie rozłąki. Przykładem hamaków dla dwojga mogą być hamaki firmy ENO z serii DoubleNest. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorów, również w wersjach z fantazyjnymi wzorami.

hamak turystyczny dwuosobowy
Dwuosobowy model to świetne rozwiązanie dla podróżujących par (fot. ENO)

Hamak z moskitierą
Jeśli zależy nam na pełnym wypoczynku, bez dodatkowych atrakcji w postaci potyczek z owadami, warto zastanowić się nad zakupem hamaka ze zintegrowaną moskitierą — takiego, jak model Lesovik Draka lub ENO JungleNest. Oba zostały wyposażone w siatkę o bardzo drobnych oczkach, broniącą dostępu nawet najmniejszym intruzom. Oba są również zaprojektowane tak, że moskitiera nie potrzebuje dodatkowych odciągów, by prawidłowo działać. Można ją również odpiąć, gdy nie jest potrzebna.

Hamak ze zintegrowaną moskitierą zapewnia maksymalny poziom ochrony przed owadami. Jeśli jednak dysponujemy już hamakiem bez takiej funkcji, warto zastanowić się nad dokupieniem osobno tego przydatnego dodatku. Odpowiednie rozwiązania proponują firmy Robens oraz Lesovik.

hamak turystyczny z moskitierą
Lesovik Draka – model z moskitierą (fot. Lesovik)

Hamak na ekwipunek
Gdy śpimy pod namiotem, wyprawowy bagaż zwykle znajduje miejsce w przedsionku lub sypialni. Jeśli jednak postawimy na duet: hamak + tarp, nasz ekwipunek nie może już liczyć na taką ochronę. Można, oczywiście, postawić go bezpośrednio na ziemi, ale jeśli w nocy zacznie padać, to rano czeka nas nieprzyjemna niespodzianka. Producenci sprzętu outdoorowego przewidzieli też taką sytuację. Z myślą o osobach, które wolą dmuchać na zimne, ale też lubią mieć cały niezbędny sprzęt w zasięgu ręki, przygotowali specjalne “bagażowe” wersje hamaków. Taką płachtę rozwiesza się poniżej właściwego posłania. Można powiedzieć, że pełni ona rolę outdoorowej półki, zapewniającej wygodny dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. Ciekawy przykład to hamak na ekwipunek ENO Underbelly Gear Sling o udźwigu 20kg.

Mata do hamaka
Jeśli planujemy nocleg w chłodniejszych warunkach, warto wzbogacić hamak o matę ocieplającą. Sprawdzi się ona podczas gorszej pogody: odizoluje od zimnego powietrza, ochroni od wiatru i zapewni większą komfort snu. Przykładowe rozwiązania to maty Klymit Insulated Hammock V lub Pajak Quest Quilt.

[Zastanawiasz się co wybrać – namiot czy hamak?]

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.