Jaki hamak turystyczny wybrać? Radzimy | 8academy
17.06.2018

Jaki hamak turystyczny wybrać?

Są takie rejony na świecie, których mieszkańcy nie znają innego typu "łóżka". Hamak, bo o nim mowa, od bardzo dawna używany jest na Karaibach i w Ameryce Południowej. Na Stary Kontynent trafił wraz z Krzysztofem Kolumbem, który podpatrzył sposób, w jaki odpoczywają mieszkańcy odkrytych lądów.

                       

Kolumba zaciekawić musiała prostota i wygoda tego rozwiązania. Ale to nie jedyne argumenty. Hamaki były wśród tamtejszych plemion niezwykle popularne także ze względów… bezpieczeństwa. Posłanie wiszące nad ziemią chroniło mieszkańców tropikalnych krajów, przed jadowitymi wężami oraz insektami. Patentem przywiezionym zza Oceanu szybko zainteresowali się marynarze, którzy wcześniej – podczas sztormów, gdy statek gwałtownie się przechylał – spadali z pokładowych łóżek. Hamaki wkrótce trafiły też na ląd, zdobywając uznanie Europejczyków. Chociaż zasada “działania” w tym przypadku od wieków pozostaje niezmienna, ewoluowały detale. Pierwsze hamaki plecione były ze sznurka przypominającego sieć rybacką. Obecnie rozwiązań jest więcej, a konkretne modele są dostosowywane do wymogów różnych aktywności. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej jednej z podkategorii. Spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytanie: jaki hamak turystyczny wybrać?

Jaki hamak turystyczny wybrać

Nie od dziś wiadomo, że hamak zapewnia komfortowy sen. (fot. ENO)

Hamak – czym tłumaczyć jego fenomen?

Czy kawałek materiału wiszący nad ziemią, może zapewnić wyższy komfort, niż łóżko? Okazuje się, że ten nieskomplikowany patent pod wieloma względami ma wyraźną przewagę nad konkurencją. Chociaż nasze ulubione posłanie z wygodnym materacem pozwala dobrze się wyspać, to hamak oferuje jeszcze większe odprężenie. Delikatne, rytmiczne bujanie ułatwia bowiem przejście w głęboką fazę snu, co oznacza też pełne rozluźnienie mięśni i jeszcze lepszy wypoczynek. W czasach, gdy jesteśmy mocno zabiegani, a bezsenność należy do chorób cywilizacyjnych, kojące “lewitowanie” w hamaku mogłoby być naturalną alternatywą dla tabletek nasennych.

Hamak – dlaczego warto zabrać go w trasę?

Czym hamak przekonał do siebie miłośników wędrówek? Powodów, dla których zabieramy go ze sobą na górskie (i nie tylko górskie) wędrówki, jest kilka.

Hamak w góry

Hamak zastępuje łóżko, ale też świetnie odnajdzie się w roli wygodnego fotela. (fot. ENO)

 • Współcześni turyści poszukują rozwiązań lekkich, a zabranie na kilkudniową trasę hamaka pozwala zaoszczędzić trochę miejsca w plecaku oraz odciążyć kręgosłup. Bo skoro nasze posłanie rozłożone będzie nad ziemią, to odpada konieczność zabierania ze sobą warstwy izolującej nas od podłoża: karimaty, materaca lub maty samopompującej.
  [Porównanie wyżej wymienionych rozwiązań znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule]
  Jeśli zdecydujemy się na hamak, najmniejszego sensu nie ma też zabieranie ze sobą namiotu. Przed ewentualnym deszczem osłoni nas lekki tarp, rozłożony ponad hamakiem (chociaż ci więksi optymiści, preferujący wycieczki na lekko, potrafią zrezygnować także z takiego zabezpieczenia).
  [Tej kategorii sprzętowej poświęcony był artykuł Łukasza Supergana „Tarp turystyczny – schronienie dla miłośników lekkości”]
 • Każdy, kto miał okazję rozbijać namiot, wie jak ważny jest wybór miejsca. Wszelkie nierówności czy kamienie mogą niekorzystnie wpłynąć na nasz komfort podczas snu, jeśli dysponujemy cieńszą wersją karimaty. W przypadku, gdy śpimy w hamaku, znikają tego typu problemy.
 • Chociaż na rynku znajdziemy dziś namioty, które rozbija się nieporównywalnie szybciej niż wersje używane przed laty, przygotowanie “biwakowego domu” nadal trwa dłużej, niż “instalowanie” hamaka.
 • Nie do końca przemyślany wybór miejsca biwaku, może – w przypadku większej ulewy – skutkować wdarciem się wody do wnętrza namiotu. Gdy śpimy w hamaku, raczej nie grozi nam taka “biwakowa fala powodziowa”.
 • Śpiąc w hamaku, nie odgradzamy się od natury płatami materiału. Lepsza cyrkulacja powietrza – gwarantowana, a do tego z takiej perspektywy łatwiej delektować się wschodami słońca.
 • Pomimo bliskiego kontaktu z naturą, “lewitując” w hamaku, utrudniamy dostęp do naszego posłania nieprzyjemnym insektom. Jeśli chcemy zapewnić sobie ochronę przed latającymi intruzami, warto pomyśleć też o moskitierze.
 • Po biwaku wypadałoby posprzątać. Jeśli spaliśmy pod namiotem, trudno uniknąć śladów obozowiska w postaci przygniecionej trawy. Nocleg w hamaku to opcja nieco mniej inwazyjna, więc bardziej eko.

Wczytuję galerię

Jaki hamak turystyczny? Na co zwrócić uwagę?

Jak już wspominaliśmy, producenci hamaków starają się ściślej dopasować ich funkcjonalności do konkretnego sposobu użycia. Co zatem wyróżnia modele, które służyć mają fanom aktywności outdoorowych? Na co zwrócić uwagę przy zakupie, by mieć pewność, że hamak sprawdzi się w turystycznych realiach? Oto kilka podpowiedzi.

Niska waga i małe gabaryty
Hamaki turystyczne powinny być w miarę lekkie oraz nie za duże po spakowaniu, bo w przeciwnym razie zniechęcą do siebie górskich minimalistów.

Duża wytrzymałość
Użytkowanie w trasie (nierzadko przy gorszej pogodzie), regularne rozkładanie, zwijanie oraz pakowanie – to warunki sprzyjające szybszemu zużyciu, dlatego hamaki wykonane z lichych materiałów, w turystyce raczej kariery nie zrobią. Marki outdoorowe z prawdziwego zdarzenia do szycia hamaków wykorzystują tkaniny oferujące podwyższoną wytrzymałość (takie jak nylon, czy poliester). Bywa, że korzystają też z dodatkowych zabezpieczeń, takich jak technologia Ripstop, która ma zapobiec łatwemu przedzieraniu się materiału.

Wytrzymały hamak turystyczny

Wytrzymały materiał i solidne szwy to podstawa! (fot. ENO)

Łatwość rozkładania
Przygotowując posłanie po całodziennej tułaczce należy też wziąć poprawkę na nasze zmęczenie. Intuicyjny i szybki sposób “instalowania” takiego sprzętu, może zapobiec nerwowym sytuacjom.

Dobra oddychalność
Hamak zapewnia lepszą cyrkulację powietrza w porównaniu z namiotem, bo przecież nie odgradzamy się od otoczenia szczelną ścianą z materiału. To szczególnie dobra wiadomość dla osób, które szybciej się pocą. No, ale cały misterny plan może lec w gruzach, jeśli wybierzemy model uszyty z materiału, który niezbyt dobrze oddycha. Śpiąc w takim hamaku, trzeba przygotować się na niemiły efekt uboczny w postaci śladów przepocenia na naszej odzieży w miejscach, które mają bezpośredni kontakt z nieprzewiewną tkaniną.

Szybkość schnięcia.
Nie ważne czy to poranna rosa, czy letnia ulewa – hamak zabierany przez nas w trasę, narażony jest na kontakt z wilgocią. No a przed spakowaniem go do plecaka, wypadałoby się tej wilgoci pozbyć, by zapobiec pojawieniu się brzydkich zapachów oraz pleśni. Dlatego jeśli szukamy hamaka do turystyki, lepiej postawić na model uszyty z materiału, który błyskawicznie wysycha.

Wygoda
W przypadku wersji turystycznych kwestia wygody – rzecz jasna – jest ważna, ale nie zawsze będzie mieć najwyższy priorytet. Pamiętać należy tu o oczywistej zależności: hamak uszyty z większego kawałka materiału (czyli z dużym prawdopodobieństwem wygodniejszy, bo pozwalający na spanie w dowolnej pozycji), zwykle jest też nieco cięższy, od modelu mniejszego. Ponadto jeśli zdecydujemy się na model „XXL” to trzeba o tym pamiętać, wybierając do kompletu tarp.

Warto więc dobrze zastanowić się, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Jeśli priorytetem jest wyjątkowo niska waga, prawdopodobnie zdecydujemy się na zakup hamaka o mniejszych gabarytach, godząc się na niewielkie obniżenie komfortu. Gdy jednak bardzo zależy nam na zwiększeniu komfortu snu za sprawą większej powierzchni hamaka, powinniśmy pogodzić się z tym, że nasz wyprawowy plecak będzie nieco cięższy (chociaż to nie będzie duża różnica).

Jaki hamak wybrać

Jaki hamak turystyczny wybrać? Większe uchodzą za bardziej wygodne, mniejsze chętnie wybierane są przez górskich minimalistów, którzy chcą zbić wagę ekwipunku. (fot. ENO)

A więc jaki hamak turystyczny wybrać?

Co do zaoferowania turystom mają producenci hamaków? Poniżej prezentujemy kilka przykładowych modeli, spełniających oczekiwania osób o rożnych oczekiwania w stosunku do takiego sprzętu.

Ultralekki hamak jednoosobowy
Osoby, którym zależy na zbiciu wagi wyprawowego ekwipunku, zainteresują się najlżejszymi modelami hamaków – takimi, jak Sea To Summit Hammock Ultra Light Single, który przy wymiarach po rozłożeniu ok. 2,6 m × 1,2 m, waży zaledwie ok. 169 g! Zgodnie z danymi producent maksymalne obciążenie takiego hamaka wynosi 135 kg.

Wytrzymały hamak jednoosobowy
Hamaki turystyczne nie mają lekko, dlatego szykując się na trudne górskie wyzwania, warto postawić na modele uszyte z wyjątkowo mocnej tkaniny. Te warunki spełnia Ticket To The Moon Hammock Single wykonany z nylonowego materiału spadochronowego.

Hamak dwuosobowy
Jaki hamak turystyczny wybrać, gdy podróżuje się z drugą połówką? Producenci pomyśleli również o parach, które nie wyobrażają sobie rozłąki. Przykładami hamaków dla dwojga mogą być modele: Ticket To The Moon Hammock Double oraz ENO DoubleNest Hammock.

Wczytuję galerię

Hamak z moskitierą
Jeśli zależy nam na pełnym wypoczynku, bez dodatkowych atrakcji w postaci potyczek z owadami, warto zastanowić się nad zakupem hamaka ze zintegrowaną moskitierą – takiego, jak model Amazonas Mosquito Traveller Pro, który wyposażony został w przewiewną, ale broniącą dostępu przed intruzami, siatkę. Co ciekawe – materiał hamaka pokryto warstwą specjalnego impregnatu przeciw insektom, która dodatkowo ma odstraszać mikroskopijnych intruzów.

Hamak ze zintegrowaną moskitierą zapewnia maksymalny poziom ochrony przed owadami. Jeśli jednak dysponujemy już hamakiem bez takiej funkcji, warto zastanowić się nad dokupieniem osobno tego przydatnego dodatku.

Hamak na ekwipunek
Gdy śpimy pod namiotem, wyprawowy bagaż zwykle znajduje miejsce w przedsionku lub sypialni. Jeśli jednak postawimy na duet: hamak + tarp, nasz ekwipunek nie może już liczyć na taką ochronę. Można, oczywiście, postawić go bezpośrednio na ziemi, ale jeśli w nocy zacznie padać, to rano czeka nas nieprzyjemna niespodzianka. Producenci sprzętu outdoorowego przewidzieli też taką sytuację i z myślą o osobach, które wolą dmuchać na zimne, ale też lubią mieć cały niezbędny sprzęt w zasięgu ręki, przygotowali specjalne “bagażowe” wersje hamaków. Taką płachtę rozwiesza się poniżej właściwego posłania, więc można powiedzieć, że pełni ona rolę outdoorowej półki, zapewniającej wygodny dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. Przykład: hamak na ekwipunek Sea To Summit Hammock Gear Sling.

                   

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.