21.10.2020

Kurtka hybrydowa — dlaczego warto ją mieć? Przeglądamy nowości rynkowe 2020

Wiosną, jesienią i zimą należy ubierać się "na cebulkę", czyli włożyć na siebie kilka warstw odzieży. Łatwo wówczas utrzymać właściwy komfort cieplny. To ważne, bo zarówno przegrzanie, jak i przemarznięcie odbierają przyjemność z aktywności na świeżym powietrzu. Kurtka hybrydowa znakomicie wpisuje się w tę zasadę.

                       

Przyzwyczailiśmy się wyraźnie odróżniać kurtkę puchową od bluzy termoaktywnej. Podczas intensywnego wysiłku, nawet na dużym mrozie, w klasycznej kurtce puchowej może nam być po prostu za ciepło. Z kolei softshell nie ochroni nas wystarczająco przed chłodem. Okazuje się jednak, że zalety obu rodzajów odzieży można połączyć. Tym właśnie jest kurtka hybrydowa. Wyjaśniamy, dlaczego warto się w nią wyposażyć i jak dobrać produkt najlepszy dla swojej aktywności.

Kurtka hybrydowa – co to właściwie jest?

Klasyczna kurtka puchowa jest niezastąpiona podczas asekuracji, biwaku, postoju, odpoczynku, ponieważ jej zasadniczym zadaniem jest utrzymanie ciepła emitowanego przez nasze ciało. Jednak na czas trekkingu, przejścia via ferraty czy prowadzenia drogi wspinaczkowej chowamy “puchówkę” do plecaka. Kurtka hybrydowa łączy właściwości ocieplające “puchówki” z właściwościami kurtki softshellowej o wysokiej oddychalności i elastyczności. Dzięki temu kurtka hybrydowa jest lekka, dobrze przylega do ciała, trudniej ją uszkodzić w trakcie intensywnego ruchu. Co najważniejsze, syntetyczne wstawki odprowadzają nadmiar wilgoci i nie dopuszczają do przegrzania. 

Hydrofobia

Wielu producentów  dba o to, by warstwa zewnętrzna kurtki hybrydowej była hydrofobowa. Oznacza to zdolność materiału do częściowego “odpychania” wilgoci. W tym celu stosuje się polimery, na przykład teflon czy polipropylen. Zapewnienie całkowitej nieprzemakalności nie jest możliwe – całkowicie szczelny materiał mógłby doprowadzić do gromadzenia wilgoci w komorach puchowych. Dlatego podczas kontaktu ze śniegiem lub deszczem wkładamy dodatkowo kurtkę nieprzemakalną. Są jednak modele kurtek hybrydowych, które łączą ze sobą właściwości puchówki oraz kurtki membranowej. Sprawdzą się w szczególnie ciężkich warunkach, czyli na przykład podczas wspinaczki wysokogórskiej.

kurtka hybrydowa Salomon Sight Hybrid
Kurtka hybrydowa Salomon Sight Hybrid zapewnia komfort cieplny podczas intensywnego treningu (fot. 8academy)

Zalety i wady ociepliny naturalnej w kurtce hybrydowej

Najważniejszym parametrem technicznym puchu jest współczynnik cuin (ang. cubic inch) czyli sprężystość, podawana w calach sześciennych na jedną uncję puchu. Brzmi strasznie? Spokojnie, łatwo to wyjaśnić. Jeśli jedna uncja puchu rozpręża się do 800 cali sześciennych objętości, to wówczas współczynnik cuin wynosi 800 cuin. Im wyższy cuin, tym lepsze właściwości grzewcze puchu.

Kurtka hybrydowa Salewa Fanes Sarner DWN Hybrid
Kurtka hybrydowa Salewa Fanes Sarner z wypełnieniem z wysokiej jakości kaczego puchu (fot. 8academy)

Drugim istotnym parametrem jest stosunek puchu do pierza. Wartość 60/40 oznacza, że 60 to zawartość puchu, a 40 – pierza. Im więcej puchu w stosunku do pierza, tym kurtka będzie cieplejsza. Ponieważ jednak puch jest delikatniejszy niż pierze, taka superciepła kurtka będzie niestety mniej trwała niż wypełniona większą zawartością pierza. W produkcji stosuje się puch i pierze kacze lub gęsie.

Ostatnią ważną kwestią jest warstwa puchoszczelna, czyli “zamykająca”ocieplinę w komorach (to te charakterystyczne przeszycia). Materiał musi być zarazem solidny i leciutki. Jego zadaniembowiem jest zapobiec uciekaniu puchu na zewnątrz oraz zapewnienie mu możliwości rozprężania. Najlepiej sprawdzają się tu poliester oraz poliamid.

Kiedy warto zdecydować się na sztuczną ocieplinę w kurtce hybrydowej?

Zalety zastosowania naturalnego wypełnienia są oczywiste: jest bardzo lekkie i ciepłe. A zatem – bliskie ideału! Niestety, przemoczony puch traci swoje właściwości izolacyjne: staje się ciężki, zbity, przestaje zatrzymywać ciepło. Poza tym w rzadkich przypadkach puch naturalny może wywoływać uczulenie. Co gorsza, dolegliwości mogą nie pojawić sie od razu, ale nasilać z czasem. W takim wypadku warto zdecydować się na sztuczną ocieplinę. Poza tym, jeśli wiesz, że w czasie uprawania aktywności będziesz mieć dużo do czynienia z wilgocią, wybierz kurtkę hybrydową ze sztuczną ociepliną. Najczęściej stosowanym syntetycznym materiałem wypełnienia jest odpowiednio preparowany poliester wysokiej jakości. Nie chłonie on wilgoci, a zamoczony czy wyprany szybko wysycha, nie tracąc sprężystości. Sztuczna ocieplina nie daje się tak mocno skompresować, jak naturalna, więc zajmie nieco więcej miejsca w plecaku. Z drugiej jednak strony – sprężanie nie powoduje jego uszkodzenia.

 

Kurtka hybrydowa Montura Formula Pro
Kurtka hybrydowa Montura Formula Pro ociepla przede wszystkim korpus i barki (fot. 8academy)

Kurtki hybrydowe – wybierz najlepszą dla siebie

Jak wybrać najlepszy model kurtki hybrydowej? Przede wszystkim zastanów się nad tym, które obszary Twojego ciała najszybciej tracą ciepło. Jest to istotne, ponieważ, w zależności od przeznaczenia kurtki, ocieplina może znajdować się w różnych obszarach.

Rozmieszczenie ociepliny – przegląd

W kurtce Under Armour Reactor Performance softshell umiejscowiony jest po bokach i po wewnętrznej części rękawów. Model ten jest bardzo wszechstronny i sprawdzi się w wielu dyscyplinach, na przykład w trekkingu, skiturach, wspinaczce, podczas jazdy na rowerze.

Kurtka hybrydowa Under Armour
Lekka, uniwersalna kurtka hybrydowa Under Armour Reactor Performance (fot. 8academy)

Inaczej sprawa się ma w przypadku kurtki Montura Formula Pro Jacket. Wysokiej jakości syntetyczną ocieplinę Qr Flow umieszczono na przodzie oraz w barkowej części rękawów. Z tyłu zaś oraz w pozostałej części rękawów zastosowano izolujący materiał Thermolite®. Dodatkowo kurtka posiada panele z tkaniny Mini Rip-Stop WR dla ochrony przed zimnym wiatrem.

Jeśli Twoje łokcie mają tendencję do marznięcia, lepiej sprawdzi się kurtka hybrydowa  Ortovox Swisswool Piz Palu. Oddychająca i odprowadzająca wilgoć naturalna ocieplina z wełny merino na rękawach kończy się tu dopiero przed nadgarstkiem. Dwukierunkowy zamek błyskawiczny pozwala dopasować kurtkę do uprzęży — jest to więc idealne rozwiązanie dla wspinaczy i amatorów via ferraty.

 

Kurtka hybrydowa Ortovox Swisswool Piz Palu
Kurtka hybrydowa Ortovox Swisswool Piz Palu z ociepliną z wełny merino (fot. 8academy)

Na silny mróz: ocieplina plus membrana

Modelem idealnym dla sportowców szczególnie narażonych na wychłodzenie będzie kurtka hybrydowa łącząca walory kurtki membranowej z klasyczną puchówką. Taka kurtka, na przykład Salewa Ortles Heavy 2PTX/DWN Jacket jest nie tylko wyjątkowo ciepła, ale także odporna na wilgoć i porywisty wiatr. To prawdziwy lider, jeśli chodzi o ogrzewanie i ochronę przed wiatrem i wilgocią. Pamiętaj jednak, że jest to typowy model “stanowiskowy” – podczas intesywnego wysiłku nie zdoła skutecznie odprowadzić potu i wilgoci. Dlatego warto ją wkładać na siebie wówczas, gdy czeka Cię dłuższa chwila przestoju. Będzie także niezastąpiona na biwaku. 

Kurtka hybrydowa Salewa Ortles Heavy 2 PTX/DWN
Kurtka hybrydowa Salewa Ortles Heavy 2 PTX/DWN jest dostępna w kolekcji męskiej, ale równie dobrze posłuży paniom (fot. 8academy)

Kurtki hybrydowe – porównanie

Model męskiModel damskiTypRodzaj wypełnieniaGęstość ociepliny Rodzaj materiału dodatkowegoHydrofobiaKaptur ięciaDodatkowe właściwości Przeznaczenie
Salewa Fanes Sarner/DWN Hybrid JacketSalewa Fanes Sarner/DWN Hybrid Jacketciepłypuch kaczy 90/10 750 cuin RDS
45% wiskoza, 36% wełna, 13% poliamid, 3% AF, 3% elastan
tak: Durable Water RepellentOcieplany kaptur Zamek jednokierunkowy wytrzymała podszewka dzięki technologii ripstopvia ferraty, wspinaczka, speed hiking, trekking, skitury
Salewa Ortles Heavy 2 PTX/DWN Jacket brak odpowiednika (model unisex)bardzo ciepły puch kaczy  750 cuin RDS88% poliamid, 12% poliester (Powertex Active 2L 10k/8ktak:
Membrana 10 000 mm H2O oraz Durable Water Repellent
Ocieplany kaptur, wysoka stójka alpinizm, wspinaczka wysokogórska, wspinaczka zimowa, asekuracja
Under Armour Reactor Performance Hybridbrak odpowiednikaśrednimateriał syntetyczny
ColdGear® Reactor
nie podano
96% poliester, 4% elastan
tak: Technologia UA StormOcieplany kaptur z wysokim kołnierzemZamek jednokierunkowywytrzymały materiał zewnętrzny RipstopVia ferraty, rower, trekking, asekuracja podczas wspinania
Montura Formula Pro Jacket Montura Formula Pro Jacketśredni100% poliesternie podanoThermolite®tak: Durable Water Repellent zintegrowany, ocieplany kapturzamek jednokierunkowywytrzymały materiał zewnętrzny Mini Rip-Stop TorayVia ferraty, rower, trekking, nordic walking, wspinanie i asekuracja
Ortovox Swisswool Piz Palu Ortovox Swisswool Piz Palu ciepłySwisswool Light Tecnie podanosoftshell 88% wełna merino, 12% poliaktydnieKaptur nieocieplany Zamek dwukierunkowy wytrzymały, wiatroodporny materiał Quantum Diamond Fuse PERTEX®skitury, speed hiking, trekking, wspinaczka i asekuracja
Black Yak Burlina Hoody Black Yak Burlina Hoodyciepłysyntetyczny puch G-Loft®nie podanoCordura®nieKaptur ocieplanyZamek jednokierunkowy YKK®bardzo wysoka wytrzymałość dzięki materiałowi Cordura®speed hiking, rower, wspinaczka, via ferraty
Salomon Sight Hybrid brak odpowiednikalekki100% poliester60g/m2AdvancedSkin Warmtak: Durable Water RepellentKaptur nieocieplanyZamek jednokierunkowy Wiatroodporny materiał Pertex® Quantumspeed hiking, trekking, rower, wspinaczka, via ferraty
The North Face Thermoball Gordon Lyons HoodieThe North Face Thermoball Hybrid HoodielekkiSyntetyczna ocieplina ThermoBall™ Ecoporównywalna do puchu o sprężystości 600 cuin100% nylontak: Durable Water RepellentKaptur ocieplanyZamek dwukierunkowy YKK Odporna na uszkodzenia dzięki technologii ripstoplifestyle, trekking
                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.