19.11.2019

Mocna latarka czołowa. Prezentujemy najmocniejsze czołówki.

Pamiętacie telewizory kineskopowe, albo pierwsze komputery? Sprzęt, który stosunkowo niedawno uchodził za wyznacznik nowoczesności, dzisiaj ma status muzealnych eksponatów i wzbudza jedynie uśmiechy na twarzach. Nowe technologie, ułatwiające nam życie, opanowują świat w zawrotnym tempie. Nie inaczej jest w outdoorze.

                       

Nieco starsi turyści wciąż pamiętają czasy, gdy poruszanie się w górach po zmroku, chociaż było możliwe, to wiązało się ze sporymi niedogodnościami. Wszystko przez konieczność zabierania w trasę dużych i ciężkich latarek, które trzeba było trzymać w dłoni i których moc oraz wydajność pozostawiały wiele do życzenia. Później pojawił się pomysł, żeby źródło światła umieszczać na głowie, co pozwalało “uwolnić” ręce. Tak powstały tzw. “czołówki”. Pierwsze modele nie grzeszyły jednak lekkością, wygodą i zbyt mocnym strumieniem światła, a do tego charakteryzował je spory apetyt na prąd. Takie niedociągnięcia należą już jednak do przeszłości! Współcześni turyści, speleolodzy, wspinacze, biegacze czy rowerzyści dobrze wiedzą co to mocna latarka czołowa i jaką przewagę daje nam podczas pokonywania tras. W tym artykule zaprezentujemy najmocniejsze czołówki, jakie obecnie znaleźć można w ofercie sklepu 8a.pl. Zastanowimy się też nad ich praktycznym wykorzystaniem.

mocna czołówka w góry
Diody półprzewodnikowe zrewolucjonizowały również branżę outdoorową. Na zdjęciu niezwykle mocna czołówka Ledlenser XEO19R. (fot. Ledlenser)

Rewolucja LED

Jeśli przyjrzymy się uważnie starszym urządzeniom i porównamy je ze współczesnymi latarkami outdoorowymi, zwrócimy zapewne uwagę na pewien istotny szczegół. Klasyczne żarówki zastąpione zostały przez nowoczesne diody półprzewodnikowe – najczęściej typu LED. Są one nie tylko małe i lekkie. Od poprzedniczek odróżnia je zdecydowanie mniejszy pobór energii oraz wyraźnie dłuższa żywotność. W starciu z takim przeciwnikiem, poczciwe żaróweczki nie miały żadnych atutów, więc musiały ustąpić pola. To właśnie dzięki rewolucji LED, możemy dziś oddawać się ulubionym górskim aktywnościom, nawet mimo krótkiego dnia. Mocna latarka LED z wydajną diodą daje nam nowe możliwości!

Mocna latarka czołowa, czyli jaka?

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż “mocna latarka czołowa” to sformułowanie potoczne. Niby powszechnie się go używa i każdy wie o co chodzi, ale adepci dziedzin technicznych mają czasem pretensje o brak precyzji. Spieszymy więc donieść, że pisząc o “mocy”, mamy na myśli strumień świetlny, czyli ilość światła, jaką emituje dane źródło. Jednostką są lumeny.

Jak czytać dane zamieszczone w specyfikacji technicznej? Zależność jest prosta: im więcej lumenów oferuje nasza lampka, tym większą ilość światła jest w stanie wyemitować. A skoro dzięki niej robi się przed nami jasno, to czasem pozwalamy sobie na pewien skrót myślowy, mówiąc że nasza czołówka jest mocna.

mocna latarka czołowa
Krótki dzień nie jest problemem, gdy ma się dobrą latarkę czołową. (fot. 8academy.pl)

W jaki sposób sformułowanie “mocna latarka czołowa” odnieść do konkretnych wartości liczbowych? Czy jest jakaś ilość lumenów, która definiuje tę kwestię? W praktyce o sztywnych limitach nie może być jednak mowy. Chodzi o to, że co rusz przesuwana jest granica technicznych możliwości, a wraz z nią rosną też nasze oczekiwania.

Jeszcze nie tak dawno szczytem marzeń miłośników gór były czołówki, których osiągi zbliżały się do 100 lumenów. Dzisiaj spokojnie można stwierdzić, że standardem jest już sprzęt, który oferuje około 150-180 lumenów. Najmocniejsze czołówki, zaprojektowane z myślą o profesjonalistach, zapewniają strumień światła na poziomie nawet 2000 lumenów. Jeszcze kilka lat temu byłoby to nie do pomyślenia.

O czym należy pamiętać, wybierając mocną czołówkę?

Parametry osiągane przez nowoczesne latarki czołowe, budzą respekt, jednak nic nie jest za darmo. By pojawił się maksymalnie mocny strumień światła (czasami nazywany trybem Boost), potrzebny jest nieco większy zastrzyk energii. Zazwyczaj oznacza to szybsze rozładowanie się baterii lub akumulatorków. Nie jest to więc tryb, z którego korzysta się przez cały czas, a jedynie, gdy zajdzie stosowna potrzeba.

Ilość lumenów oferowana w trybie maksymalnym z pewnością nie jest jedynym parametrem, jakim należy się kierować przy wyborze. Warto przyjrzeć się temu, na jak mocne strumienie światła możemy liczyć, po uruchomieniu innych funkcji. Niezwykle istotny jest też czas pracy na jednym komplecie baterii lub akumulatorków, prognozowany dla danego ustawienia. Bo cóż nam po najmocniejszej czołówce, gdy wyczerpie się zasilanie i nie ma gdzie jej naładować?

Mocna latarka czołowa – komu się raczej nie przyda?

Chociaż fajnie jest zabłysnąć wyjątkowo silnym strumieniem światła, warto dobrze przemyśleć taki zakup. Dodatkowe lumeny muszą odpowiednio kosztować, a w praktyce nie zawsze są nam potrzebne.

Tak jest, na przykład, w przypadku biegaczy, którzy trenują wyłącznie w przestrzeni miejskiej. Tam, gdzie nie ma trudnych przeszkód terenowych, a latarnie i światła aut nie dopuszczą do powstania egipskich ciemności, powinien wystarczyć strumień światła o mocy do 100 lumenów. Bieganie z lampką o mocy dziesięciokrotnie większej, może być odebrane jako przerost formy nad treścią.

Niekiedy duża moc latarki staje się wręcz problemem. Tak jest w przypadku rowerzystów, którzy korzystają z podobnych zdobyczy techniki, pokonując kilometry w towarzystwie innych użytkowników ruchu. Zachodzi wówczas ryzyko, że światło czołówki zacznie oślepiać nadjeżdżających z przeciwka, prowokując groźne sytuacje. Jak widać i tutaj niezbędne są: wyczucie sytuacji i zdrowy rozsądek.

Najmocniejsze czołówki
Najmocniejsze czołówki przydają się m.in. kolarzom trenującym po zmroku w trudniejszym terenie. (fot. Silva)

Najmocniejsze czołówki – dla kogo jest taki sprzęt?

Najmocniejsze czołówki to sprzęt raczej do “zadań specjalnych”. Bywają wykorzystywane przez osoby działające w bardzo wymagającym terenie górskim i w kompletnych ciemnościach. Skorzystają z nich speleolodzy, fani ekstremalnych wypraw, czy też przedstawiciele służb niosących pomoc nieszczęśnikom, którzy ulegli wypadkom lub się zgubili. Jaśniejsze światło przydać się też może biegaczom i rowerzystom, jeśli trenują w terenie. Nie pogardzą nim narciarze skiturowi czy też wspinacze.

Mocna latarka czołowa – którą wybrać?

W tym artykule na warsztat wzięliśmy najmocniejsze czołówki, dlatego do zilustrowania tekstu wybraliśmy prawdziwą elitę. Umownie przyjęliśmy, że w naszym zestawieniu znajdą się modele, które w trybie maksymalnym zapewniają strumień światła o wartości minimum 500 lumenów. Oto krótka charakterystyka wybranych modeli.

Czołówka Black Diamond Icon

Black Diamond Icon to jedna z najmocniejszych czołówek, oferowanych przez amerykańskiego producenta. Doskonale sprawdza się w trakcie wspinaczki, biegów górskich, wycieczek skiturowych, czy nocnych przejażdżek na rowerze.

Najważniejszym elementem jest w niej dioda QuadPower LED, która w trybie max potrafi wytworzyć strumień świetlny o wartości 500 lumenów (maksymalny czas świecenia – 70 h). To wystarczy, by oświetlić trasę na odcinku nawet 125 metrów.

mocne czołówki turystyczne
Dzięki mocnej diodzie QuadPower LED, latarka czołowa Black Diamond Icon może świecić światłem o strumieniu 500 lumenów. (fot. Black Diamond)

Z maksymalnych osiągów lampki korzystają przede wszystkim osoby preferujące bardziej dynamiczne aktywności. Nie zawsze będzie jednak potrzeba, by korzystać z pełnej mocy, dlatego bardzo przydatną funkcją jest tzw. PowerTap. Rozwiązanie to ułatwia przełączanie się pomiędzy trybami. By tego dokonać, wystarczy dotknąć obudowy czołówki.

Dzięki diodzie DoublePower LED, użytkownicy latarki Black Diamond Icon mogą korzystać ze światła o szerokim kącie, które doskonale sprawdza się podczas prac obozowych. Przemyślany system regulacji poziomu oświetlenia, pozwala jeszcze lepiej dopasować parametry sprzętu do potrzeb.

Ciekawostką jest kolejna dioda, która świeci w trzech kolorach: czerwonym, zielonym oraz niebieskim. Pozwala ona na oświetlenie najbliższej przestrzeni, bez oślepiania współtowarzyszy.

Latarka czołowa Black Diamond Icon zasilana jest 4 bateriami AA.

Czołówka Silva Cross Trail 5 Ultra

Silva Cross Trail 5 Ultra została zaprojektowana z myślą o osobach szybko przemieszczających się w terenie. Idealnie sprawdza się w przypadku takich aktywności, jak trail running i kolarstwo górskie. Producent, zresztą, dołączył do zestawu specjalne uchwyty, pozwalające na przymocowanie lampki do kasku oraz do rowerowej kierownicy.

Mocna latarka czołowa
Mocna latarka czołowa Silva Cross Trail 5 Ultra. (fot. Silva)

Użytkownicy tego modelu mają do wyboru cztery tryby:

  • Maksymalny (500 lumenów / zasięg do 130 m / czas pracy do 8 h) – dedykowany rowerzystom trenującym w terenie.
  • Średni (250 lumenów / zasięg do 80 m / czas pracy do 12 h) – idealny dla osób wędrujących po lesie lub górach.
  • Minimalny (80 lumenów / zasięg do 50 m / czas pracy do 90h) – polecany osobom preferującym spokojny marsz.
  • Migający

Marka Silva zastosowała w tym przypadku ciekawy patent, polegający na połączeniu dwóch systemów zasilania. Silva Cross Trail 5 Ultra posiada, bowiem, zarówno akumulator (3.3Ah Li-ion) jak i pojemnik na baterie (4 x AA). Taki system podnosi uniwersalność sprzętu i pozwala na to, by korzystać ze światła przez dłuższy czas.

Czołówka Ledlenser MH10

Ledlenser MH10 to mocna latarka czołowa, która wyróżnia się doskonałą wydajnością. Gdy włączymy tryb maksymalny (Power), oferujący strumień światła o wartości 600 lumenów i zasięg do 150 metrów, powinna ona świecić aż przez około 10 godzin!

Alternatywą są tryby: Mid Power (do 150 lumenów / zasięg do 100 m / czas pracy – około 20 h) oraz Low Power (do 10 lumenów / zasięg do 15 m czas pracy – około 120 h).

mocne latarki czołowe
W kategorii “najmocniejsze czołówki” znalazł się też model Ledlenser MH10, który oferuje strumień światła o wartości 600 lumenów. (fot. Ledlenser)

Latarka wyposażona została w praktyczne pokrętło, pozwalające szybko dostosować oświetlenie do zmieniających się warunków. Miłośnicy aktywności outdoorowych mają do dyspozycji zarówno bardzo długie światło, doskonale sprawdzające się podczas trekkingu w trudnym terenie, jak i okrągłe homogeniczne – idealne do prac obozowych.

Mocna latarka czołowa Ledlenser MH10 zasilana jest przez litowo-jonową baterię, którą można naładować przy pomocy kabla USB 3.0. Producent zapewnia, że wystarczy zaledwie 180 minut, by uzupełnić energię w 80%.

Czołówka Petzl Nao

Wyróżnikiem zaawansowanej latarki czołowej Petzl Nao jest czujnik światła. Ten inteligentny dodatek umożliwia automatyczne dostosowanie do panujących warunków zarówno mocy oświetlenia, jak i typu wiązki (skupiona lub bardziej rozproszona).

Brak konieczności ręcznego przełączania się pomiędzy trybami, pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Jednak większe znaczenie ma chyba fakt, że dzięki tej technologii udało się wyraźnie zmniejszyć pobór energii.

mocna latarka czołowa
Zaawansowana latarka czołowa Petzl Nao, posiada czujnik światła, który umożliwia automatyczne dopasowanie oświetlenia do warunków. (fot. Petzl)

W trybie Reactive Lighting/Max power (strumień światła do 700 lumenów / zasięg do 135 m ) akumulator jest zdolny pracować przez ok. 6 h 30 min. Oszczędność może być jeszcze większa, jeśli ustawiony zostanie Tryb Reactive Lighting/Max autonomy. Wówczas przy maksymalnym strumieniu światła o wartości 305 lumenów i zasięgu do 80 metrów, czołówka może pracować nawet około 12 h.

Dla użytkowników preferujących bardziej tradycyjne systemy, przygotowane zostały tryby oferujące stałą moc oświetlenia, niezależnie od stopnia naładowania akumulatora:

  • Constant Lighting / Max power (500 lumenów / zasięg ok. 130 m / czas pracy ok. 1 h 30),
  • Constant Lighting/Max autonomy (120 lumenów / zasięg ok. 60 m / czas pracy ok. 8 h).

Czołówka Silva Trail Speed 3 Limitless

Silva Trail Speed 3 Limitless to mocna latarka LED, zaprojektowana z myślą o takich aktywnościach, jak: biegi, kolarstwo górskie oraz narciarstwo. Dzięki dwóm silnym diodom jest w stanie błysnąć strumieniem światła o wartości 800 lumenów (jej zasięg to ok. 130 m). Czołówka oferuje w sumie aż cztery tryby świecenia. Oprócz wspomnianego już, maksymalnego, także: średni, ekonomiczny i migający.

najmocniejsze czołówki
Silva Trail Speed 3 Limitless to mocna latarka LED zaprojektowana z myślą o takich aktywnościach, jak: biegi, kolarstwo górskie oraz narciarstwo. (fot. Silva)

Producent zastosował tu system Silva Intelligent Light® umożliwiający łączenie w jednym trybie, dwóch typów wiązki światła: skupionej oraz rozproszonej. Taki układ pozwala na kompleksowe oświetlenie przestrzeni, dzięki czemu użytkowników urządzenia nie jest w stanie zaskoczyć żadna terenowa przeszkoda. Dołączone do zestawu uchwyty, pozwalają zamocować lampkę na rowerowej kierownicy lub na kasku.

Co ciekawe: model ten sprzedawany jest bez źródła zasilania. To celowy zabieg szwedzkiego producenta, który przyszłemu użytkownikowi nie chce niczego narzucać. Samodzielnie dokupując akumulator, można optymalnie skonfigurować zestaw pod określoną aktywność. Czołówka Trail Speed 3 Limitless jest ponadto kompatybilna z większością akumulatorów marki Silva, wyprodukowanych po 2008 roku.

Czołówka Petzl Swift RL

Petzl Swift RL to niepozorna, choć bardzo mocna latarka czołowa, która może rzucać strumień światła o wartości do 900 lumenów! W modelu tym zastosowanie znalazł, opisywany już w punkcie poświęconym lampce Petzl Nao, tryb Reactive Lighting. Wspomniana technologia pozwala na analizowanie warunków, w celu dobrania optymalnej wiązki światła.

najmocniejsze czołówki
W kategorii “najmocniejsze czołówki” umieścić też należy niepozorny model Petzl Swift RL. (fot. Petzl)

Dzięki temu, że strumień światła dobierany jest automatycznie, użytkownicy mogą liczyć na sporą oszczędność energii.

  • Przy najmocniejszym trybie Reactive Lighting/Max power (do 900 lumenów / zasięg do 150 m) czołówka jest w stanie świecić od 2 do 30 h;
  • W trybie Reactive Lighting/Standard (do 300 lumenów / zasięg do 55 m) od 5 do 40 h;
  • W trybie Reactive Lighting/Max burn time (do 100 lumenów / zasięg do 35 m) od 10 do 50 h.

Oprócz trzech trybów, w których wiązka światła automatycznie dopasowywana jest do warunków, latarka czołowa Petzl Swift RL posiada też trzy tryby tradycyjne – Standard Lighting w wersjach:

  • Max power (550 lumenów / zasięg do 110 m / czas pracy do 2h);
  • Standard (200 lumenów / zasięg do 55 m / czas pracy do 5 h);
  • Max burn time (10 lumenów / zasięg do 12 m / czas pracy do 100 h).

Czołówka Ledlenser H14R.2

Z tego nowoczesnego modelu chętnie korzystają turyści preferujący ambitniejsze formy trekkingu, ale też wspinacze oraz grotołazi. Latarka czołowa Ledlenser H14R.2 posiada trzy tryby świecenia:

  • Boost (do 1000 lumenów / zasięg do 300 m / czas pracy ok. 6 h);
  • Power (do 450 lumenów / zasięg do 200 m / czas pracy ok. 12 h);
  • Low Power (do 60 lumenów / zasięg do 70 m / czas pracy ok. 35 h).

Zastosowanie znalazła tu także funkcja Blink, która polega na automatycznym uruchamianiu świetlnego impulsu, pojawiającego się w regularnych odstępach. Czerwona lampka umiejscowiona z tyłu, znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa, gdy nasza trasa prowadzi przez szosę, na której spotkać można pojazdy.

Mocna latarka czołowa
Mocna latarka czołowa Ledlenser H14R.2 w trybie Boost oferuje aż 1000 lumenów! (fot. Ledlenser)

Dzięki zastosowaniu technologii Dimmable, strumień światła podlega płynnej regulacji w zakresie od 15% do 100%, co ułatwia dopasowanie oświetlenia do panujących warunków. Warto też wspomnieć o patencie kryjącym się pod nazwą Advanced Focus System. Pozwala on uzyskać zarówno długie wyraźne światło, przydatne podczas trekkingu, jak i homogeniczne, okrągłe – dedykowane obowiązkom biwakowym.

Czołówka Ledlenser XEO19R

Latarka czołowa Ledlenser XEO19R to niezwykle zaawansowany model o osiągach, które muszą robić wrażenie. Dość powiedzieć, że w trybie Boost oferuje ona strumień świetlny o wartości aż 2000 lumenów, co przekłada się na zasięg do 300 m! Ledlenser XEO19R t zostawia więc daleko w tyle najmocniejsze czołówki. Takie osiągi są możliwe dzięki zastosowaniu dwóch wydajnych diod Xtrem LED. Maksymalny czas pracy przy wspomnianym trybie, to 4 h.

Ledlenser XEO19R oferuje też dwa dodatkowe tryby: Power (1000 lumenów / zasięg do 220 m / maksymalny czas pracy – ok. 8 h) i Low Power (200 lumenów / zasięg do 100 m / maksymalny czas pracy – ok. 20 h).

najmocniejsze czołówki
W kategorii “najmocniejsze czołówki” nie może zabraknąć latarki czołowej Ledlenser XEO19R, która w trybie Boost oferuje aż 2000 lumenów! (fot. Ledlenser)

Za sprawą systemu płynnej regulacji mocy, który w sprawny sposób umożliwia zejście od 2000 do 200 lumenów, z łatwością można ustawić poziom oświetlenia optymalny dla aktywności oraz panujących warunków. Do tego technologia Rapid Focus umożliwia dostosowanie promienia świetlnego przy użyciu jednej ręki.

Sterowanie mocą oświetlenia można też powierzyć systemowi Optisense Technology, który ocenia warunki i na tej podstawie automatycznie dobiera najlepszy tryb.

Warto też wspomnieć o technologii Advanced Focus System, dzięki której czołówka oferuje zarówno wyraźne i długie światło, które sprawdzi się w trakcie jazdy na rowerze, w biegu lub podczas trekkingu oraz okrągłe, homogeniczne – idealne, gdy trzeba przygotować biwak.

Czołówka Ledlenser XEO19R zasilana jest akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 38,48 Wh, 5200 mAh. Jego ładowanie odbywa się poprzez złącze USB i trwa ok. 8 h.

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.