06.10.2023

Jaki zegarek do biegania?

Zaczynasz treningi i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego zegarka? A może jesteś już profesjonalnym zawodnikiem i szukasz zegarka, który będzie odpowiednim partnerem dla ciebie?

                       

Jeszcze kilka lat temu zegarki sportowe były zarezerwowane w zasadzie wyłącznie dla profesjonalnych sportowców. Dziś ma je prawie każdy na kto prowadzi aktywny styl życia, trenuje, regularnie uprawia sport. Dlaczego? Te niewielkie urządzenia to znacznie więcej niż zwykłe zegarki. Dzięki swoim możliwościom są idealnym partnerem na siłowni, bieżni, górskim szlaku a nawet w codziennym miejskim życiu. Zegarki sportowe dla wielu stały się nieodzownym elementem garderoby, współdziałającym ze smartfonem i laptopem.

Możliwości zegarków sportowych rosną z każdym sezonem. Kiedyś były to proste urządzenia posiadające podstawowe funkcjonalności pomiaru czasu. W połowie lat dziewięćdziesiątych marka Casio wprowadziła zegarek z funkcją mierzenia tętna i ciśnienia – był rewolucją. Dziś smartwatche posiadają nawigację GPS, kompas, mapy, odtwarzacz muzyki, umożliwiają płatności zbliżeniowe i wiele innych operacji. Ale przede wszystkim precyzyjnie monitorują nasz wysiłek umożliwiając prowadzenie systematycznego, metodycznego treningu zwłaszcza jeśli chodzi o bieganie.

Oferta smartwatchy jest dziś ogromna i dla wielu może być wręcz przytłaczająca. Na zegarek do biegania można wydać zarówno kilkaset złotych jak i kilka tysięcy złotych. Jak odnaleźć się w gąszczu technologii i dobrać zegarek odpowiedni do swoich potrzeb? Nie każdy z nas jest przecież profesjonalnym zawodnikiem, nie każdy wykorzysta możliwości najbardziej zaawansowanych modeli. Na co zwrócić uwagę – jaki zegarek do biegania wybrać? W tym artykule prześledzimy ofertę trzech najważniejszych graczy na rynku: amerykańskich marek Garmin i Coros oraz fińskiej firmy Suunto. Każda z nich ma w swej ofercie wiele zegarków do biegania. My wybraliśmy jednak do tego subiektywnego zestawienia po trzy modele z różnych półek cenowych.

Jaki zegarek do biegania? Trzykrotny mistrz olimpijski Eliud Kipchoge jest ambasadorem marki Coros (fot. Coros)

Jaki zegarek do biegania? Zegarki Garmin

Początki amerykańskiej firmy Garmin sięgają 1989 roku. Wtedy to sygnał GPS (Global Positioning System), do tej pory zarezerwowany dla amerykańskiej armii, został udostępniony do użytku cywilnego. Pierwszym produktem firmy Garmin była prosta nawigacja GPS. Kosztowała wtedy zawrotną sumę 2500 USD i sprzedawana jeszcze pod początkową nazwą ProNav. Z biegiem czasu oferowane przez Garmina urządzenia stawały się coraz popularniejsze i coraz bardziej przystępne cenowo. Dzięki temu firma stała się rozpoznawalna na całym świecie, a po jej produkty sięgali zarówno sportowcy, fani sportów motorowych, piloci jak i żeglarze. Dziś Garmin jest jednym z największych producentów elektroniki typu “wearables” czyli takiej, którą nosimy na sobie. Wearables to przede wszystkim zegarki turystyczne, których głównym segmentem są zegarki do biegania. Garmin oferuje całe mnóstwo zegarków o bardzo różnych możliwościach i, co za tym idzie, cenie.

Jaki zegarek do biegania?
Jaki zegarek do biegania? Garmin to lider w asortymencie elektroniki “wearables” (fot. Garmin)

Garmin Forerunner 45

Oto model przeznaczony dla miłośników rekreacyjnego biegania i jazdy na rowerze. Będzie on świetnym partnerem każdego amatora wysiłku fizycznego. W stosunkowo niskiej cenie mamy prawie wszystko co przyda nam się na bieżni, w trasie czy na szlaku. Zegarek Garmin Forerunner 45 zapewni nam stałe monitorowanie pulsu na nadgarstku oraz energii organizmu dzięki funkcji Body Battery™. Da nam możliwość śledzenia codziennych aktywności za pomocą krokomierza, pomiaru stresu i przypomnień o relaksie. Funkcja Garmin Coach zapewni porady ekspertów i bezpłatne plany treningowe a wbudowane aplikacje sportowe ułatwią prowadzenie treningu. Sparowany z telefonem Forerunner 45 może też sterować muzyką. Najprostszy model Garmina ma także wbudowany moduł GPS zapewniający bardzo dużą precyzję dzięki współpracy z aż trzema systemami: GPS, GLONASS i Galileo. To naprawdę dużo za jedyne 899,99pln.

Garmin Forerunner 935

Oczekujesz więcej, potrzebujesz szerszych funkcjonalności? Sięgnij po Garmin Forerunner 935. To zegarek ze średniej półki posiadający już bardzo duże możliwości. Forerunner 935 posiada wbudowane profile do sportów wchodzących w skład triathlonu, treningów siłowych, biegów narciarskich, wędrówek, biegów przełajowych czy wioślarstwa. Zegarek zapewni nam bardzo precyzyjne wskaźniki dotyczące treningu takie jak dynamika biegu, tętno, stan wytrenowania, pułap tlenowy czy współczynnik FTP. Nasze wyniki treningowe możemy w czasie rzeczywistym udostępniać innym – na przykład naszemu trenerowi. Forerunner 935 ma także funkcję śledzenia innych uczestników treningu/zawodów GroupTrack oraz wbudowany barometr, wysokościomierz, elektroniczny kompas i wodoszczelność na poziomie 5ATM. Ma także ciekawą funkcjonalność dla kobiet – śledzenie cyklu menstruacyjnego.

Garmin Fenix 7X Solar

To model z najwyższej półki, Bugatti Veyron wśród zegarków sportowych. Wszystkie wyżej wymienione funkcje sportowe to oczywistość w tym przypadku. Co zatem posiada Garmin Fenix 7X Solar co czyni go prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym zegarkiem sportowym na rynku? Zacznijmy od tego co kryje sama nazwa. “X” to większa koperta i większy wyświetlacz – aż 51mm zamiast 47mm jak w modelach niższych. “X” to także latarka LED o czterech trybach świecenia. “Solar”, to jak się zapewne domyślacie, panel fotowoltaiczny. Pozwala on wydłużyć pracę baterii o około 30%. Ten zegarek posiada także czujniki czwartej generacji, umożliwiające niezwykle precyzyjny pomiar pulsu oraz wysycenia krwi tlenem. Fenix 7X Solar ma również większe możliwości Wi-Fi – m.in. pobieranie map bez połączenia z komputerem. Ma także opcję słuchania muzyki ze Spotify oraz obsługi mobilnych płatności dzięki Garmin Pay.

Jaki zegarek do biegania? Garmin Fenix 7X Solar spełni oczekiwania najbardziej wymagających (fot. Garmin)

Jaki zegarek do biegania? Zegarki Suunto

Firma Suunto ma znacznie dłuższą historię niż Garmin. Została założona w 1936 roku przez Tuomasa Vohlonena, z zawodu geodetę, entuzjastę wypoczynku w terenie i zawodów na orientację. Vohlonen zwrócił uwagę na pewien kłopot w tradycyjnych urządzeniach do nawigacji – niedokładność i niestabilność igły. Wkrótce, założona przez niego firma opracowała metodę produkcji nowego rodzaju igieł a Suunto stało się wiodącą firmą specjalizującą się w produkcji wysokiej jakości kompasów polowych i morskich. Na rynek zegarków firma Suunto weszła w 1997 roku. Model Spyder był zegarkiem do nurkowania z kompasem elektronicznym. Dziś Suunto ma w swojej ofercie wiele modeli zegarków sportowych i sprzedaje swoje produkty na całym świecie. Siedziba firmy nadal mieści się jednak z fińskiej miejscowości Vantaa na przedmieściach Helsinek.

Suunto Core

Core czyli to co niezbędne. Zegarek Suunto Core to podstawowy model fińskiej firmy. Stylistyką nawiązuje do pierwszych zegarków firmy z lat dziewięćdziesiątych. Core posiada to co najważniejsze i nic więcej. W aluminiowej kopercie znajdziemy takie funkcjonalności jak wysokościomierz, barometr, kompas, pomiar temperatury, alarm burzowy, głębokościomierz do nurkowania z rurką oraz sporo funkcji zegara, daty i czasu. Core to w dzisiejszych warunkach nieco oldschool – ale właśnie taki ma być. Docenią go ci, którzy niechętnie patrzą na gadżety i funkcje, których nigdy nie użyją. Zegarek ma nawet klasyczną baterię wymienianą przez użytkownika.

Suunto 5 Peak

To już w zupełności współczesny zegarek sportowy z niższej średniej półki. Suunto 5 Peak z założenia jest przeznaczony dla osób traktujących sport jako rekreację lub stawiających pierwsze kroki w usystematyzowanym treningu. Suunto 5 Peak pomoże śledzić aktywność, progres sportowy oraz stan zdrowia. W tym zakresie jest zegarkiem kompletnym i dzięki swym funkcjom, wymiarom i wadze może być z powodzeniem użytkowany 24 godziny na dobę.

Co znajdziemy w środku? Ponad 80 trybów sportowych, w tym tryb biegania, turystyki pieszej, spacerów, jazdy na rowerze oraz biegów przełajowych. Do tego możliwość sterowania muzyką podczas aktywności. Mało? Suunto 5 Peak zapewnia nadgarstkowy pomiar tętna, funkcja Burner informuje o spalanym tłuszczu i węglowodanach a zintegrowany GPS zapewni nawigację po wyznaczonej trasie treningu. Jakby tego było mało Suunto 5 Peak udzieli nam wskazówek treningowych oraz da komunikaty dotyczący czasu i jakości snu. Choć nie posiada ekranu dotykowego, jak na cenę 1139,99pln zegarek ten ma wprost niesamowite możliwości. Na łamach 8academy znajdziecie pełny test Suunto 5 Peak – na nas zrobił duże wrażenie.

Jaki zegarek do biegania?
Jaki zegarek do biegania? Czas na trening z Suunto 5 Peak! (fot. Suunto)

Suunto 9 Peak

Co się stanie, gdy możliwości Suunto 5 Peak wzbogacimy o większą wodoszczelność (do 100m), mocniejszą baterię, barometr i kolorowy ekran dotykowy? Otrzymamy flagowy model fińskiej firmy czyli Suunto 9 Peak – zegarek dla profesjonalistów. W odróżnieniu od poprzednika, Suunto 5 Peak posiada wbudowane algorytmy FusedTrack™, które przeliczają dane z GPS oraz czujnika ruchu co sprawia, że dane treningowe są jeszcze bardziej precyzyjne. Jak na najwyższy model marki, Suunto 9 Peak ma również dość przystępną cenę – 3199,99pln.

Jaki zegarek do biegania?
Jaki zegarek do biegania? Andrzej Bargiel poleca Suunto 9 Peak (fot. Suunto)

Jaki zegarek do biegania? Zegarki Coros

Marka Coros to najmłodszy gracz na rynku zegarków sportowych. Firma pochodzi z Kalifornii i choć zaczęła swoją działalność raptem w 2016 roku, jest już bardzo rozpoznawalna w świecie biegów ultra i górskich. Już pierwsze produkty Corosa były doceniane przez samych sportowców za ponadprzeciętną żywotność baterii oraz dokładność GPS. Zdobywały też liczne prestiżowe wyróżnienia branżowe. Ambasadorem marki jest trzykrotny Mistrz Olimpijski, rekordzista świata i najszybszy człowiek w biegu maratońskim – Eliud Kipchoge. Do teamu Coros dołączył również całkiem niedawno najbardziej znany biegacz górski Kilian Jornet. 

Coros Pace 2

Podstawowym a jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym modelem marki jest Coros Pace 2. To zegarek multisportowy, intuicyjny w obsłudze i posiadający wszystkie niezbędne biegaczowi funkcje. Coros Pace 2 korzysta aż z trzech systemów nawigacji (GPS/QZSS, GLONASS, BeiDou). Daje możliwość pomiaru tętna, posiada optyczny monitor pracy serca, wysokościomierz barometryczny, kompas i termometr. Zegarek można zintegrować z aplikacjami Strava, czy Training Peaks. Niepodważalnym atutem zegarka jest bateria. Według danych producenta w trybie zegarka zapewnia nam 20 dni pracy, w trybie full GPS 30 godzin, a w ekonomicznym trybie UltraMax aż 60 godzin. Czas ładowania to niecałe 2 godziny. W jednym z poprzednich artykułów znajdziecie obszerny test zegarka Coros Pace 2 – na nas jego możliwości zrobiły duże wrażenie.

Coros Apex

Coros Apex to model wyższy niż Pace 2 i przeznaczony przede wszystkim dla biegaczy długodystansowych. Zegarek posiada wszystkie funkcjonalności zastosowane w Pace 2 a oprócz ma wyższą wodoszczelność do 10 ATM (100m) i niesamowitą wręcz baterię. W trybie UltraMax zegarek wytrzyma aż do 80 godzin pracy. W trybie GPS aż 25 godzin a w trybie zegarka nawet 24 dni. By go naładować potrzeba jedynie 2 godzin.

Coros Vertix 2

Coros Vertix 2 to najwyższy model kalifornijskiej firmy. To prawdziwy komputer na nadgarstku. Vertix 2, oprócz wszystkich funkcji, które znajdziemy w niższych modelach, da nam możliwość obsługi muzyki w formacie MP3 z możliwością łączenia ze słuchawkami lub głośnikiem. Dzięki niemu możemy też obsługiwać zdalnie kamerki z serii Insta360™. Na wyświetlaczu zobaczymy w formie graficznej swoje VO2Max, tempo progowe, obciążenie treningowe z ostatnich siedmiu dni, osobisty wskaźnik Fitness Index i wiele innych parametrów. Vertix 2, co trudno sobie wyobrazić, ma jeszcze lepszą baterię niż Pace 2 i Apex. Czas działania baterii to do 60 dni w trybie zegarka, do 140 godzin w trybie GPS, oraz aż do 240 godzin w trybie UltraMax. To czyni z tego zegarka partnera, który nie zawiedzie Cię w żadnych warunkach.

Jaki zegarek do biegania?
Jaki zegarek do biegania? Eliud Kipchoge poleca Coros Pace 2 (fot. Coros)
                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.