06.10.2023

Jaki kask rowerowy?

Zastanawiasz się jaki kask rowerowy wybrać? Szosowy? Enduro? Czy miejski? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na wszystkie pytania odpowie poniższy artykuł.

                       

Kiedyś sprawa była prosta. Kaski na głowach rowerzystów widywano wyłącznie na zawodach. Na ulicach czy górskich szlakach nikt nie jeździł w kasku. Te czasy jednak na szczęście minęły. Wzrasta świadomość rowerzystów, w niektórych krajach rozwija się też odpowiednie prawodawstwo. Dziś dla każdego rowerzysty posiadanie kasku na głowie to sprawa oczywista. Chodzi w końcu o podstawowe bezpieczeństwo. Ale jest inny kłopot. W ostatnich latach rozwinęły się przeróżne dyscypliny rowerowe a wraz z nimi dedykowany do nich sprzęt. Szukając kasku rowerowego możemy się bardzo zdziwić widząc tak wiele różnych modeli. Kaski szosowe, kaski enduro, kaski miejskie itp itd. Zatem jaki kask rowerowy wybrać?

Kask to podstawa bezpieczeństwa na rowerze (fot. Smith)

Jaki kask rowerowy – na co zwrócić uwagę?

Kask rowerowy to podstawowe wyposażenie każdego dbającego o swoje zdrowie rowerzysty. Kask stanowi o naszym bezpieczeństwie, chroniąc przed urazami naszą głowę. Jak kask rowerowy wybrać? Zależy od tego jaki rodzaj jazdy na rowerze uprawiamy. Inne kaski służą do jazdy szosowej, inne do jazdy enduro a jeszcze inne założymy dojeżdżając rowerem do pracy w mieście. Kaski rowerowe można obecnie kupić nawet w popularnych marketach spożywczych za niewielkie pieniądze. Ale uwaga! Nie oczekujmy od nich takiej samej jakości jak od profesjonalnych kasków. Na bezpieczeństwie, jak wiadomo, oszczędzać nie warto a oszczędności takie mogą się na nas potem zemścić. Zatem na co należy zwrócić uwagę wybierając kask rowerowy?

Technologia konstrukcji

Współczesną technologią konstrukcji prawie wszystkich kasków na rynku jest technologia in-mold. Spieniony polistyren wtryskiwany jest pod ciśnieniem do formy z tworzywa sztucznego. Dzięki takiemu sposobowi produkcji kask rowerowy posiada równomierną wytrzymałość we wszystkich miejscach, polistyren zaś zapewnia niewielką wagę. Zewnętrzna cienka skorupa zwiększa wytrzymałość na uderzenia i chroni kask rowerowy przed łatwym uszkodzeniem w transporcie. Grubsza, wewnętrzna warstwa, najczęściej wykonywana ze spienionego polistyrenu, ma za zadanie wytłumienie uderzenie i rozproszenie jak największej ilości energii, chroniąc głowę przed nadmiernym wstrząsem. Kaski z technologia in-mold mają większą wytrzymałość niż kaski, w których kolejne warstwy są klejone.

jaki kask rowerowy
Jaki kask rowerowy? To zależy jak używasz roweru (fot. Smith)

System MIPS

MIPS (Multi-directional Impact Protection System) to stosowany od 2015 roku system wspomagający ochronę głowy. Używany jest zarówno kaskach rowerowych jak i wspinaczkowych. Opiera się on na zastosowaniu dodatkowej wkładki, która bezpośrednio przylega do głowy i jest niezależna od ruchów skorupy kasku w przypadku uderzenia. Rozwiązanie to maksymalnie ogranicza ryzyko powstania urazów głowy i dodatkowo zapewnia skuteczną ochronę mózgu użytkownika.

Rozmiar

Kaski mają swoją rozmiarówkę a głowę każdy z nas ma inną. Zazwyczaj kaski występują w trzech rozmiarach definiowanych przez obwód głowy: S: 51-54 cm; M: 55-58 cm; L: 59-62 cm. Dlatego kask warto przymierzyć i precyzyjnie dopasować do swojej głowy. To kwestia nie tylko komfortu (kask nie powinien się przemieszczać) ale także bezpieczeństwa. Podstawą jest dokładna regulacja pasków, aby nie były zbyt luźne. Istotne jest również, żeby przednia i tylna część pasków łączyła się pod uchem. Ważne jest też dopasowanie obwodu, najczęściej za pomocą znajdującego się z tyłu pokrętła. Kask zbyt mocno przesunięty do tyłu odsłoni czoło, zbyt mocno spuszczony do przodu przesłoni nam widok. Obydwie sytuacje są niekorzystne w razie upadku. Źle dopasowany kask nie ochroni skutecznie naszej głowy.

jaki kask rowerowy smith
Jaki kask rowerowy? Rozmiar, konstrukcja, waga i komfort to podstawowe parametry (fot. Smith)

Waga

Sprawa oczywista: zawsze lepiej mieć mniej na głowie niż więcej. Waga to zawsze jednak wynik kompromisu między bezpieczeństwem a komfortem. Oczywiście waga kasku nie będzie miała aż tak dużego znaczenia podczas krótkich wypadów. Jeśli jednak przed nami długa trasa lub częste treningi to każde 100g ma znaczenie. Kaski szosowe zazwyczaj ważą między 200 a 300g. Nieco cięższe będą kaski enduro/MTB, tu waga może wzrosnąć do 350-400g.

Wentylacja i komfort

Wentylacja głowy to rzecz kluczowa w letnie dni. Dobry kask rowerowy powinien mieć liczne i dobrze rozmieszczone i wyprofilowane otwory wentylacyjne. W kaskach szosowych i enduro znajdziemy nawet kilkanaście otworów. W kaskach miejskich i tzw. orzeszkach (o tym w ostatnim akapicie) w ogóle może nie być wentylacji, gdyż w przypadku takich kasków jest ona zbędna.

jaki kask rowerowy ion
Jaki kask rowerowy? Na ciepłe dni koniecznie taki ze skuteczną wentylacją (fot. ION)

Jaki kask rowerowy? Kaski szosowe

Szosa to prędkość i wiatr we włosach! Upadek przy takiej prędkości lub zderzenie z autem może być niezwykle niebezpieczne. Dlatego kask szosowy to podstawowe wyposażenie niezależnie od tego czy bierzemy udział w zawodach czy jedziemy na weekendową przejażdżkę. Kask szosowy jest zaprojektowany tak by był jak najbardziej aerodynamiczny i stawiał jak najmniejsze opory podczas jazdy. Kształt kasku jest dopasowany do charakterystycznej, pochylonej sylwetki rowerzysty szosowego. To sprawia, że nie może być mocno zabudowany z tyłu bo utrudniałby podnoszenie głowy. Kask szosowy nie posiada też daszka, który ograniczałby pole widzenia. Kaski szosowe mają perforowaną budowę z wieloma otworami wentylacyjnymi. Jazda szosowa, duże prędkości to spory wysiłek, więc skuteczna wentylacja głowy jest jednym z priorytetów.

Kask rowerowy POC Omne Air MIPS

Ależ on ma fajne kolory! Ale to nie jedyna jego zaleta. Kask rowerowy POC Omne Air MIPS jest niesamowicie wygodny i smukły przez co doskonale spisuje się podczas jazdy na szosie. Kask rowerowy POC Omne Air MIPS idealnie sprawdzi się także podczas jazdy gravelowej, docenią go także osoby biorące udział w zawodach. Jego najnowszy model wyposażony został w niezawodny system MIPS oraz wkładkę EPS o zoptymalizowanej gęstości, która zapewnia idealną absorpcję siły uderzenia. Fajnym rozwiązaniem jest także specjalny slot do przechowania okularów (jakie okulary rowerowe wybrać?).

Kask rowerowy Smith Persist MIPS

Klasyka gatunku. Kask rowerowy Smith Persist MIPS to model typowo szosowy, wykonany w technologii in-mold. Posiada system MIPS a duża liczba otworów wentylacyjnych gwarantuje wysoki wskaźnik cyrkulacji powietrza. Zewnętrzna skorupa poliwęglanowa została połączona ze styropianem EPS, co sprawia, że kask waży raptem 300g. Kask Smith Persist MIPS jest wyposażony w kilka bardzo fajnych rozwiązań. Pierwsze to pokrętło regulacyjne VaporFit™, któe pozwala bardzo precyzyjnie dopasować kask do głowy. Drugie rozwiązanie to system AirEvac™. Pozwala on na doskonałą integrację kasku z okularami i goglami marki Smith. Rozwiązanie tworzy kanał dla strumienia gorącego powietrza i w ten sposób zapobiega zaparowywaniu soczewek. Kask Smith Persist dzięki swojej zaawansowanej konstrukcji spełnia normy międzynarodowych certyfikatów CPSC oraz CE EN 1078.

jaki kask rowerowy szosowy
Jaki kask rowerowy? Jeśli jeździsz na kolarce to z pewnością kask szosowy (fot. Smith)

Jaki kask rowerowy? Kaski MTB/Enduro

Strome podjazdy, emocjonujące zjazdy, wąskie ścieżki, las, skały. Po to się kupuje rower enduro! ale by bezpiecznie jezdzić na enduro niezbędny jest dobry kask, inaczej nasza rowerowa przygoda może mieć przykry finał. Kaski MTB i enduro muszą łączyć w sobie kilka cech. Po pierwsze powinny oferować skuteczną ochronę w czasie upadku. Służą temu coraz nowsze rozwiązania technologiczne, które pozwalają minimalizować efekty uderzenia. Inna istotna cecha to waga. Kask enduro/MTB muszą być lekkie bowiem zbyt duży ciężar na głowie przełoży się na duże zmęczenie mięśni szyi po każdej dłuższej wycieczce. Po trzecie kaski rowerowe MTB powinny oferować dobrą wentylację. W górach wszystkie metry, które zjedziemy, trzeba będzie w końcu odrobić na podjeździe. Nie ma nic gorszego niż męczący podjazd w upalny dzień ze słabo wentylowanym kaskiem na głowie. Kaski enduro/MTB mają jeszcze jedna cechę, która odróżnia je od szosowych. Mają daszek. Chroni on oczy zarówno przed promieniami słońca ale także przed gałęziami.

Jeszcze jedno słowo wyjaśnienia. Dlaczego piszemy enduro/MTB? Kiedyś kaski do tych dwóch różnych aktywności faktycznie różniły się od siebie. Dziś, gdy spojrzymy na ofertę producentów, kaski enduro i MTB stanowią jeden segment i mają bardzo zbliżoną konstrukcję.

Kask rowerowy ION Traze Amp MIPS

Oto kask, który będzie Twoim najlepszym kompanem na trudnych górskich szlakach. ION Traze Amp MIPS posiada wszystko co powinien mieć kask enduro. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymały i wygodny. Posiada system MIPS, który redukuje siły rotacyjne, zwiększając bezpieczeństwo i minimalizując ryzyko uszkodzenia mózgu. Posiada on także regulowany system dopasowania, zapewniający bezpieczeństwo i stabilność. Wygodnym rozwiązaniem jest magnetyczna klamra Fidlock® pozwoli na szybkie zapięcie kasku nawet przy użyciu jednej ręki. Kask ten ma wydajną wentylację, która sprawdzi się podczas upalnych dni. Do tego jest jeszcze kilka fajnych rozwiązań: port na okulary przeciwsłoneczne, regulowany daszek oraz pełna kompatybilność z goglami.

Kask rowerowy POC Tectal Race MIPS NFC

To jest konstrukcja rodem z kosmosu. Kask rowerowy POC Tectal Race MIPS NFC to model dla najbardziej wymagających miłośników kolarstwa górskiego. Docenią oni jakość wykonania oraz zastosowanie najnowszych technologii. Kask rowerowy POC Tectal Race MIPS NFC posiada skorupę Unibody, oraz aramidowy mostek, zwiększające jego integralność strukturalną. Kask ten ma wyjątkowe rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo. Oprócz standardowego systemu MIPS, kas POC Tectal Race ma ochronną wyściółkę EPS oraz rozszerzone strefy chroniące skronie i tył głowy. To nie wszystko. Kask ten ma wbudowany odblask RECCO®, który pomoże służbom ratowniczym szybciej zlokalizować Cię gdy ulegniesz wypadkowi. Nadal nie wszystko. Kask ma także rozwiązanie twICEme® NFC Medical ID umożliwiające natychmiastowy dostęp do ważnych danych medycznych i kontaktowych. Znajdziecie tu także slot na okulary przeciwsłoneczne. A to wszystko przy wadze raptem 385g!

jaki kask rowerowy enduro
Jaki kask rowerowy? Na górskich ścieżkach sprawdzi się kask enduro/MTB (fot. Joanna Kapinos)

Inne kaski rowerowe

Oprócz wyżej wymienionych dwóch głównych rodzajów kasków mamy oczywiście jeszcze inne. Kaski full-face to kaski przypominające kaski motocyklowe. Zasadniczo kask full-face to kask enduro wzbogacony o część kompleksowo chroniącą szczękę. W wielu modelach element ten można zresztą demontować. Kaski full-face zapewniają najwyższą ochronę. Świetnie współpracują też z goglami. Mają jednak też wady – są stosunkowo ciężkie a cyrkulacja powietrza jest mniejsza. Kaski full-face używane są najczęściej na trudnych zjazdach gdzie ryzyko wypadku i zderzenia jest duże oraz w zawodach downhill.

Innym rodzajem są kaski typu “orzeszek”. To kask pełny, bez otworów wentylacyjnych, o charakterystycznym kształcie. Jest najbardziej wytrzymały ze wszystkich opisywanych, bardziej niż modele MTB czy enduro. Niestety jest też dość ciężki i nie posiada żadnej wentylacji. Dlatego stosuje się go najczęściej na zawodach.

Osoby użytkujące rower w mieście z pewnością docenią kask miejski. Do jazdy w mieście nie potrzeba przecież kasku enduro czy MTB. Kaski miejskie mają zazwyczaj mniej sportowy a bardziej “elegancki” wygląd i świetnie będą pasować do miejskiej a nawet biurowej odzieży.

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.