20.10.2023

Wiązanie chusty Buff – 16 sposobów

Nie będę obiektywny, jestem absolutnym fanem Buffa. Odkąd kilka dobrych lat temu kupiłem sobie pierwszą chustę tego typu (dziś mam trzy), nie ominęła jej żadna z moich górskich wycieczek ani rowerowych wypraw – i nie ma znaczenia czy wybieram się w pobliskie Beskidy czy na samotny trip po Szkocji. Lato, jesień, zima, wiosna - uniwersalny charakter Buffa i dziesiątki typów wiązań sprawiają, że zawsze mam go przy sobie.  

                       

Ilość sposobów na wiązanie chusty Buff, to chyba jej największa zaleta. Bez względu na to czy masz włosy długie, krótkie czy w ogóle ich nie masz, chodzisz po górach zimą czy latem, uprawiasz jogging czy szalejesz na downhillu – znajdziesz sposób wiązania, który będzie w sam raz dla ciebie. Buffa można bowiem używać nie tylko jako nakrycie głowy, ale również jako ochronę dla szyi, frotkę czy opaskę na rękę. Zatem jak wygląda wiązanie chusty Buff? Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym i praktycznym sposobom wiązania tej chusty.

wiązanie chusty Buff - 16 sprawdzonych sposobów
Sposoby wiązania Buffa (fot. Buff)

Wiązanie chusty Buff – 16 sprawdzonych sposobów

Wiązanie chusty Buff kiedy jest zimno i wieje

1. Szalik (neckerchief)

W górach czy na rowerze wiatr nie raz daje się we znaki. Jednak czasami nie jest na tyle chłodno, żeby zabierać ze sobą niewygodny i gryzący szalik albo postawić ciasno opinający kołnierz polara czy softshella. Szalik stworzony z Buffa da nam ochronę przed wiatrem i jednocześnie zapewni swobodę ruchów.

Wiązanie chusty Buff: Chwytasz Buffa obiema rękoma i po prostu przeciągasz go przez głowę, tak, żeby materiał ochronił szyję. Prościej się nie da.

Chusta wielofunkcyjna jako szalik
Szalik / neckerchief (fot. 8academy)

2. Maska (face mask)

W powietrzu unosi się dużo drobinek kurzu? A może pada zacinający, ostry śnieg, gdy na nartach tniesz stok? Jeśli będziesz chciał ochronić usta i nos przed warunkami atmosferycznymi i jednocześnie swobodnie oddychać, ten sposób noszenia Buffa jest idealny. W trakcie dużych mrozów, gdy drobinki lodu osadzają się na ustach i zaroście, pozwoli również zapobiec tworzeniu się kryształków. Szczególnie docenią go narciarze i snowboardziści.

Wiązanie chusty Buff: Szalik to idealny punkt wyjścia do tego sposobu noszenia. Wystarczy lekko naciągnąć chustę z przodu twarzy i ulokować ją na ustach i nosie, by cieszyć się maską, która nada ci wygląd upodobniający cię do groźnego przestępcy.

Chusta wielofunkcyjna maska
Maska / face mask (fot. 8academy)

3. Kominiarka (balaclava)

Przy bardzo dużych mrozach, mocnych podmuchach wiatru na nartach czy na rowerze świetnie sprawdza się kominiarka, która chroni głowę, usta, nos i szyję. Mając Buffa wcale nie musisz kupować kominiarki, wystarczy odpowiednio naciągnąć chustę na głowę. Na oczy spokojnie możesz założyć narciarskie gogle czy okulary rowerowe.

Wiązanie chusty Buff: Punktem wyjścia znowu jest szalki. Naciągnij tylną część chusty na głowę, a przednią, wysoko aż na oczy. Teraz chwyć za materiał z przodu, mniej więcej na wysokości twoich ust i trzymając go pociągnij w dół, a potem znów do góry, tworząc podwójną warstwę materiału. Zakryj nos i zostaw przestrzeń na oczy.

Chusta wielofunkcyjna jako kominiarka/balaclava
Kominiarka / balaclava (fot. 8academy)

5. Kaptur (hood)

Ten sposób noszenia nie różni się wiele od poprzedniej wersji, ale jeśli nie jest bardzo mroźnie, a ty chcesz mieć większą swobodę oddychania, po prostu nie nakrywaj chustą ust i nosa. Naciągasz Buffa wyłącznie na głowę i szyję, podobnie, jakbyś nakładał kaptur. Przewaga chusty nad tradycyjnym kapturem jest taka, że masz większą swobodę ruchów i jednocześnie wiatr nie zwieje ci kaptura z głowy, materiał Buffa dużo lepiej przywiera bowiem do czaszki.

Wiązanie chusty Buff: Załóż Buff’a na szyję i naciągnij jego tylną część na czoło, zostawiając odsłoniętą twarz.

Chusta wielofunkcyjna jako kaptur Buff
Kaptur / hood (fot. 8academy)

6. Czapka (cap / beanie)

Jeśli temperatura nie spadła jeszcze drastycznie w dół, ale mimo to jest na tyle chłodno, że potrzebujesz nakrycia głowy, Buff świetnie sprawdzi się jako czapka. W tej wersji jest też świetnym wsparciem dla twojej podstawowej czapki, jako dodatkowa, dogrzewająca i chroniąca przed wiatrem warstwa. Nadaje się też pod kask.

Wiązanie chusty Buff: Czapkę można stworzyć na dwa sposoby. W każdym z przypadków musisz wywrócić Buffa na lewą stronę. Pierwsza technika polega na tworzeniu czapki bezpośrednio na głowie. Naciągasz odwróconą chustę na głowę, a następnie kręcisz jeden, dwa “świderki” drugą częścią Buffa, tuż przy samej skórze, mniej więcej w połowie długości chusty. Powstały w ten sposób “woreczek” nakładasz na głowę, na pierwszą warstwę Buffa, tworząc czapkę z dwóch warstw. W drugim przypadku robisz dokładnie to samo, lecz kręcąc świderki w powietrzu, trzymając ręce wewnątrz odwróconej na lewą stronę chusty. 

Czapka Buff
Czapka / cap /beanie (fot. 8academy)

Wiązanie chusty Buff kiedy jest ciepło i grzeje

7. Chusta na głowę (do rag)

Ten sposób należy chyba do najłatwiejszych i jednocześnie do najbardziej uniwersalnych. Można go używać w trakcie zimniejszych dni, ale zdecydowanie najlepiej sprawdza się w ciepłe dni podczas przejść górskich. Chroni zarówno głowę, jak i kark. Dobrze sprawdza się również jako ochrona pod kaskiem rowerowym. W innej wersji tylną część Buffa można zawinąć pod spód, żeby nie opadała na kark.

Wiązanie chusty Buff: Naciągnij chustę na głowę i pociągnij jej tył, dostosowując, jak wysoko ma chronić czoło. Druga część Buffa powinna luźno zwisać na karku. W przypadku, gdy posiadasz długie włosy, znajdą się one pod chustą, a nie w jej wnętrzu.

Buff chusta na głowę
Do rag – nałóż chustę na głowę i pociągnij w dół (fot. 8academy)

8. Chusta na głowę 2 (foulard)

Ten sposób nie różni się zbytnio od poprzedniego, ale w przypadku dłuższych włosów lepiej podtrzymuje fryzurę. Włosy znajdą się wewnątrz chusty. Najlepiej nadaje się do ochrony głowy przed słońcem i wiatrem.

Wiązanie chusty Buff: Nałóż chustę na szyję, potem przeciągnij ją na czoło i rozwiń delikatnie w kierunku karku. Włosy znajdą się wewnątrz chusty.

Chusta z osłoną na szyję
Chusta na głowę 2 / foulard (fot. 8academy)

9. Chusta na głowę 3 (sahariane)

Kiedy upał jest naprawdę nieznośny, a twój kark i plecy narażone są na oparzenia słoneczne, nie ma lepszego sposobu noszenia Buffa. Sahariane została zapożyczona od francuskich legionistów.

Wiązanie chusty Buff: Zacznij od wywrócenia Buffa na lewą stronę. Następnie narzuć go na głowę, przesuwając chustę od strony pleców w kierunku czoła. Teraz chwyć górną stronę chusty, która spoczywa na czole i wywiń ją na właściwą stronę, naciągając na głowę. Z tyłu, na karku powinien zostać długi kawałek chusty, który doskonale ochroni kark przed promieniami słońca.

Buff na głowę i szyję
Chusta na głowę 3 / sahariane (fot. 8academy)

10. Bandana / piratka

To zdecydowanie mój ulubiony i najczęściej stosowany przeze mnie sposób wiązania Buffa, dający osłonę przed słońcem. Jest bardzo podobny do wyżej przedstawionych, z tym, że “ogon”, który powstaje z drugiej strony chusty jest zawiązany na supeł, co sprawia, że Buff ciaśniej przylega do głowy. Taki sposób wiązania nie nadaje się jednak najlepiej pod kask rowerowy, supeł przeszkadza bowiem w prawidłowym dopasowaniu kasku.

Wiązanie chusty Buff: Wywróć Buff na lewą stronę. Włóż obie dłonie do środka – jedną u góry chusty, drugą na dole, chwytając za przeciwległe krańce. Pociągnij, tworząc supeł na środku Buffa. Jedną z powstałych części załóż na głowę, “ogonek” będzie luźno zwisał z tyłu – możesz  go przemieszczać dostosowując tym samym, jak mocno chusta ma opinać głowę. Wersją tego noszenia chusty może być zwykłe naciągnięcia Buffa na głowę i zakręcenie węzła na jego tylnej części.

11. Opaska na rękę

Kto powiedział, że Buffa używa się tylko w okolicach głowy? Jeśli potrzebujesz podręcznej frotki na rękę, którą możesz wytrzeć pot z czoła w upalny dzień, to Buff doskonale się do tego nadaje. Takie zastosowanie docenią z pewnością osoby grające w tenisa czy squasha (także rowerzyści) lub bakcpackersi podróżujący zatłoczonymi środkami transportu (gwarantuję, że przy 35-stopniowym upale w nabitej ukraińskiej marszrutce sprawdza się doskonale.) Takie noszenie Buffa zapewnia też, że zawsze – dosłownie i w przenośni – mamy go pod ręką i nie zgubimy go w trakcie podróży. Jeśli martwisz się, że Buff w ten sposób się niszczy i nasiąka zapachami, to nie musisz. Specjalna mikrofibra, z której jest wykonany i antybakteryjny charakter sprawiają, że jest bardzo wytrzymały na zużycie. Ja używam swojego w ten sposób już kilka lat i ciągle jest w dobrej kondycji.

Wiązanie chusty Buff: Zwiń Buff w kształt frotki, przełóż przez dłoń i nawiń kilka ósemek.

Buff Original na rękę
Opaska na rękę (fot. 8academy)

Wiązanie chusty Buff kiedy masz sporo na głowie

12. Opaska na głowę (headband)

Ta opcja wiązania jest idealna dla osób z długimi włosami (przytrzymuje fryzurę na miejscu, zapobiegając dostawaniu się grzywki do oczu). Spełni swoje zadanie także podczas długiego wysiłku jak np. jogging, squash czy szybkie podejścia w górach. Odpowiednio założona opaska na czole zapobiegnie napływaniu potu do oczu i utrzyma włosy w należytym ułożeniu. Opaskę można ułożyć dowolnie tworząc szeroki, wąski, karbowany czy gładki pas materiału, najbardziej dopasowując Buffa do naszych potrzeb.

Wiązanie chusty Buff: Chwyć Buff’a za oba końce, składając je do środka niczym sprężynę i dostosuj do wymaganej grubości. Załóż opaskę na czoło, zostawiając uszy przysłonięte lub zasłonięte w zależności od potrzeby.

Opaska Buff
Opaska na głowę Buff Original (fot. 8academy)

13. Gumka do włosów

Jeśli  masz długie włosy i potrzebujesz spiąć je w kucyk, żeby nie przeszkadzały w trakcie aktywności fizycznej, Buff świetnie się do tego nadaje. To idealna alternatywa dla gumki do włosów.

Wiązanie chusty Buff: Zwiń Buff w cienką opaskę i przewlec przez niego włosy, robiąc uprzednio pętle w kształcie ósemki. Dwie lub trzy pętelki powinny w zupełności wystarczyć.

14. Hat liner / helmet liner

Będę szczery nie znoszę jeździć na rowerze w kasku – gryzie, uciska, przesuwa się, a tym szczęśliwcom, którzy mają na głowie trochę więcej włosów niż ja, dodatkowo psuje fryzurę. Czasami nie ma jednak wyboru, na górskich zjazdach czy bezdrożach Ukrainy, kask jest po prostu niezbędny. Podobnie jak i na nartach czy w trakcie wspinaczki wysokogórskiej. I tu Buff spisuje się świetnie, jako dodatkowa warstwa, która osłania skórę przed kaskiem i zapobiega poceniu. Wystarczy naciągnąć go na głowę, by wszystkie uciążliwości kasku zniknęły.

Wiązanie chusty Buff: Sprawdzają się wszystkie “płaskie” sposoby zakładania Buffa. Ja osobiście naciągam chustę jak w metodzie do rag, z tą różnicą, że część chusty, która zostaje z tyłu, zawijam pod spód Buff’a.

15. Sun guard

Podobny patent możemy zastosować w przypadku upalnego dnia, gdy nosimy czapkę z daszkiem. Sprawdzi się na plaży, żeglując, wędkując czy w bardziej suchym środowisku górskim. Założenie Buffa nie tylko utrzyma czapkę na swoim miejscu ale również pomoże w odprowadzeniu potu i osłoni kark.

Wiązanie chusty Buff: Załóż Buff na szyję, a jego tylną część część pociągnij do góry i schowaj pod czapką.

Jak zakładać chustę Buff - osłona szyi
Sun guard (fot. 8academy)

16. Bonus sposób na aktywne dziecko w nosidełku AKA “na gospodynię domową”

Dziecko w górach, to też sporo na głowie. Kiedy chodzę z córką w nosidle, końcówka Buffa, którego wiąże zwykle jak bandamkę, intryguje dziecko. Powoduje ciągłe próby zrzucenia chusty z mojej głowy. Okazjonalnie wiążę więc chustę w ten sposób, że naciągam ją na głowę jak w wersji do rag. Końcówkę chusty chowam pod spód nie z tyłu, lecz z przodu Buffa. Czasami wyglądam jak “kobieta pracująca”, ale taki sposób gwarantuje przynajmniej spokojną wędrówkę.  

Jak zakładać chustę Buff
Sposób “na gospodynię domową” – gdy zawiniesz końcówkę Buffa z przodu, zamiast zostawiać ją luźno z tyłu, małe rączki nie mają za co złapać i ściągnąć chusty z głowy (fot. autor)

Wiązanie chusty Buff, a jej rodzaje

Aby nasz poradnik był kompletny warto jeszcze wspomnieć o różnych rodzajach Buffów. Materiał, z którego są wykonane i jego grubość może bowiem warunkować sposób zakładania chusty. Wyżej opisane sposoby dotyczą chusty Buff Original, z równym stopniem zadziałają jednak także dla wersji Buff Merino Wool wykonanej z wełny merino czy Coolnet na lato. Sprawdzą się też w serii Buff National Geographic (opatrzonej jednak licencjonowanymi wzorami znanego magazynu podróżników).

Na zimowe eskapady górskie i narciarskie najlepszy będzie Buff Thermonet lub polarowy, ze specjalną warstwą ocieplającą – wiążemy go identycznie. Trzeba jedynie pamiętać, że jedna ze stron jest wykonana z grubszego polaru i niektóre ze sposobów wiązania okażą się niepraktyczne.  

Jak wiązać chustę Buff dowiesz się także z naszego filmu instruktażowego:

Wiązanie chusty Buff – podsumowanie

Bez względu, na jaki Buff się zdecydujesz i do jakiej aktywności będzie potrzebny, ten artykuł nie wyczerpuje wszystkich sposobów jego noszenia. Prędzej czy później na pewno znajdziesz jakiś własny, ulubiony sposób na jego wiązanie. Bo liczba sposobów na wiązanie Buffa zależy tylko i wyłącznie od twojej wyobraźni. Buffy i chusty wielofunkcyjne męskie i damskie znajdziesz w ofercie sklepu 8a.

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.