03.09.2016

Buff – jak nosić czyli 16 sposobów zakładania

Nie będę obiektywny, jestem absolutnym fanem Buff'a. Odkąd kilka dobrych lat temu kupiłem sobie pierwszą chustę tego typu (dziś mam trzy), nie ominęła jej żadna z moich górskich wycieczek ani rowerowych wypraw - i nie ma znaczenia czy wybieram się w pobliskie Beskidy czy na samotny trip po Szkocji. Lato, jesień, zima, wiosna - uniwersalny charakter Buff’a i dziesiątki typów wiązań sprawiają, że zawsze mam go przy sobie.  

Ilość sposobów wykorzystania Buff’a, to chyba jego największa zaleta. Bez względu na to czy masz włosy długie, krótkie czy w ogóle ich nie masz, chodzisz po górach zimą czy latem, uprawiasz jogging czy szalejesz na downhillu – znajdziesz sposób wiązania, który będzie w sam raz dla ciebie. Buff’a można bowiem używać nie tylko jako nakrycie głowy ale również jako ochronę dla szyi, frotkę czy opaskę na rękę. Zatem jak nosić Buff’a? Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym i praktycznym sposobom wiązania tej chusty.

jak nosić Buff - sposoby (fot. Buff)

Sposoby wiązania Buff’a (fot. Buff)

Jak nosić Buff – 16 sprawdzonych sposobów

Jak nosić kiedy zimno i wieje?

1. Szalik (neckerchief)
W górach czy na rowerze wiatr nie raz daje się we znaki. Jednak czasami nie jest na tyle chłodno, żeby zabierać ze sobą niewygodny i gryzący szalik albo postawić ciasno opinający kołnierz polara czy softshella. Szalik stworzony z Buff’a da nam ochronę przed wiatrem i jednocześnie zapewni swobodę ruchów.

Chusta wielofunkcyjna Buff jako szalik (fot. 8a.pl)

Szalik / neckerchief (fot. 8a.pl)

Jak wiązać: Chwytasz Buffa obiema rękoma i po prostu przeciągasz go przez głowę, tak, żeby materiał ochronił szyję. Prościej się nie da.

2. Maska (face mask)
W powietrzu unosi się dużo drobinek kurzu? A może pada zacinający, ostry śnieg, gdy na nartach tniesz stok? Jeśli będziesz chciał ochronić usta i nos przed warunkami atmosferycznymi i jednocześnie swobodnie oddychać, ten sposób noszenia Buff’a jest idealny. W trakcie dużych mrozów, gdy drobinki lodu osadzają się na ustach i zaroście, pozwoli również zapobiec tworzeniu się kryształków. Szczególnie docenią go narciarze i snowboardziści.

Chusta wielofunkcyjna Buff jako maska (fot. 8a.pl)

Maska / face mask (fot. 8a.pl)

Jak wiązać: Szalik to idealny punkt wyjścia do tego sposobu noszenia. Wystarczy lekko naciągnąć chustę z przodu twarzy i ulokować ją na ustach i nosie, by cieszyć się maską, która nada ci wygląd upodobniający cię do groźnego przestępcy.

3. Kominiarka (balaclava)
Przy bardzo dużych mrozach, mocnych podmuchach wiatru na nartach czy na rowerze świetnie sprawdza się kominiarka, która chroni głowę, usta, nos i szyję. Mając Buff’a wcale nie musisz kupować kominiarki, wystarczy odpowiednio naciągnąć chustę na głowę. Na oczy spokojnie możesz założyć narciarskie gogle czy okulary rowerowe.

Chusta Buff - jak nosić jako kominiarkę (fot. 8a.pl)

Kominiarka Buff (fot. 8a.pl)

Jak wiązać: Punktem wyjścia znowu jest szalki. Naciągnij tylną część chusty na głowę, a przednią, wysoko aż na oczy. Teraz chwyć za materiał z przodu, mniej więcej na wysokości twoich ust i trzymając go pociągnij w dół, a potem znów do góry, tworząc podwójną warstwę materiału. Zakryj nos i zostaw przestrzeń na oczy.

5. Kaptur (hood)
Ten sposób noszenia nie różni się wiele od poprzedniej wersji, ale jeśli nie jest bardzo mroźnie, a ty chcesz mieć większą swobodę oddychania, po prostu nie nakrywaj chustą ust i nosa. Naciągasz Buffa wyłącznie na głowę i szyję, podobnie, jakbyś nakładał kaptur. Przewaga chusty nad tradycyjnym kapturem jest taka, że masz większą swobodę ruchów i jednocześnie wiatr nie zwieje ci kaptura z głowy, materiał Buff’a dużo lepiej przywiera bowiem do czaszki.

Chusta Buff - jak nosić jako kaptur (fot. 8a.pl)

Kaptur / hood (fot. 8a.pl)

Jak wiązać: Załóż Buff’a na szyję i naciągnij jego tylną część na czoło, zostawiając odsłoniętą twarz.

6. Czapka (cap / beanie)
Jeśli temperatura nie spadła jeszcze drastycznie w dół, ale mimo to jest na tyle chłodno, że potrzebujesz nakrycia głowy, Buff świetnie sprawdzi się jako czapka. W tej wersji jest też świetnym wsparciem dla twojej podstawowej czapki, jako dodatkowa, dogrzewająca i chroniąca przed wiatrem warstwa. Nadaje się też pod kask.

Wczytuję galerię

Jak wiązać: Czapkę można stworzyć na dwa sposoby. W każdym z przypadków musisz wywrócić Buffa na lewą stronę. Pierwsza technika polega na tworzeniu czapki bezpośrednio na głowie. Naciągasz odwróconą chustę na głowę, a następnie kręcisz jeden, dwa “świderki” drugą częścią Buffa, tuż przy samej skórze, mniej więcej w połowie długości chusty. Powstały w ten sposób “woreczek” nakładasz na głowę, na pierwszą warstwę Buffa, tworząc czapkę z dwóch warstw. W drugim przypadku robisz dokładnie to samo, lecz kręcąc świderki w powietrzu, trzymając ręce wewnątrz odwróconej na lewą stronę chusty. 

Jak nosić Buff kiedy ciepło i grzeje?

7. Chusta na głowę (do rag)
Ten sposób należy chyba do najłatwiejszych i jednocześnie do najbardziej uniwersalnych. Można go używać w trakcie zimniejszych dni, ale zdecydowanie najlepiej sprawdza się w ciepłe dni podczas przejść górskich. Chroni zarówno głowę, jak i kark. Dobrze sprawdza się również jako ochrona pod kaskiem rowerowym. W innej wersji tylną część Buff’a można zawinąć pod spód, żeby nie opadała na kark.

Buff jak nosić - chusta na głowę (fot. 8a.pl)

Do rag – nałóż chustę na głowę i pociągnij w dół (fot. 8a.pl)

Jak wiązać: Naciągnij chustę na głowę i pociągnij jej tył dostosowując, jak wysoko ma chronić czoło. Druga część Buffa powinna luźno zwisać na karku. W przypadku, gdy posiadasz długie włosy znajdą się one pod chustą, a nie w jej wnętrzu.

8. Chusta na głowę 2 (foulard)
Ten sposób nie różni się zbytnio od poprzedniego, ale w przypadku dłuższych włosów lepiej podtrzymuje fryzurę, a włosy znajdą się wewnątrz chusty. Najlepiej nadaje się do ochrony głowy przed słońcem i wiatrem.

Buff - foulard czyli chusta z osłoną na szyję (fot. 8a.pl)

Foulard – idealny gdy chcesz chronić włosy przed ostrym słońcem (fot.8a.pl)

Jak wiązać: Nałóż chustę na szyję, potem przeciągnij ją na czoło i rozwiń delikatnie w kierunku karku. Włosy znajdą się wewnątrz chusty.

9. Chusta na głowę 3 (sahariane)
Kiedy upał jest naprawdę nieznośny a twój kark i plecy narażone są na oparzenia słoneczne, nie ma lepszego sposobu noszenia Buffa, niż Sahariane, zapożyczona od francuskich legionistów.

Wczytuję galerię

Jak wiązać: Zacznij od wywrócenia Buff’a na lewą stronę. Następnie narzuć go na głowę, przesuwając chustę od strony pleców w kierunku czoła. Teraz chwyć górną stronę chusty, która spoczywa na czole i wywiń ją na właściwą stronę, naciągając na głowę. Z tyłu, na karku powinien zostać długi kawałek chusty, który doskonale ochroni kark przed promieniami słońca.

10. Bandana / piratka
To zdecydowanie mój ulubiony i najczęściej stosowany przeze mnie sposób wiązania Buffa, dający osłonę przed słońcem. Jest bardzo podobny do wyżej przedstawionych, z tym, że “ogon”, który powstaje z drugiej strony chusty jest zawiązany na supeł, co sprawia, że Buff ciaśniej przylega do głowy. Taki sposób wiązania nie nadaje się jednak najlepiej pod kask rowerowy, supeł przeszkadza bowiem w prawidłowym dopasowaniu kasku.

Wczytuję galerię

Jak wiązać: Wywróć Buff na lewą stronę. Włóż obie dłonie do środka – jedną u góry chusty, drugą na dole, chwytając za przeciwległe krańce. Pociągnij, tworząc supeł na środku Buff’a. Jedną z powstałych części załóż na głowę, “ogonek” będzie luźno zwisał z tyłu – możesz  go przemieszczać dostosowując tym samym, jak mocno chusta ma opinać głowę. Wersją tego noszenia chusty może być zwykłe naciągnięcia Buff’a na głowę i zakręcenie węzła na jego tylnej części.

11. Opaska na rękę
Kto powiedział, że Buff’a używa się tylko w okolicach głowy? Jeśli potrzebujesz podręcznej frotki na rękę, którą możesz wytrzeć pot z czoła w upalny dzień, to Buff doskonale się do tego nadaje. Takie zastosowanie docenią z pewnością osoby grające w tenisa czy squasha (także rowerzyści) lub bakcpackersi podróżujący zatłoczonymi środkami transportu (gwarantuję, że przy 35 stopniowym upale w nabitej ukraińskiej marszrutce sprawdza się doskonale.) Takie noszenie Buff’a zapewnia też, że zawsze – dosłownie i w przenośni – mamy go pod ręką i nie zgubimy go w trakcie podróży. Jeśli martwisz się, że Buff w ten sposób się niszczy i nasiąka zapachami, to nie musisz. Specjalna mikrofibra, z której jest wykonany i antybakteryjny charakter sprawiają, że jest bardzo wytrzymały na zużycie. Ja używam swojego w ten sposób już kilka lat i ciągle jest w dobrej kondycji.

Buff Original sposoby noszenia - opaska na rękę (fot. 8a.pl)

Opaska na rękę (fot. 8a.pl)

Jak wiązać: Zwiń Buff w kształt frotki, przełóż przez dłoń i nawiń kilka ósemek.

Jak nosić Buff kiedy masz sporo na głowie?

12. Opaska na głowę (headband)
Ta opcja wiązania jest idealna dla osób z długimi włosami (przytrzymuje fryzurę na miejscu, zapobiegając dostawaniu się grzywki do oczu), lub tych, które uprawiają aktywność związaną z długim wysiłkiem np. jogging, squash czy szybkie podejścia w górach. Odpowiednio założona opaska na czole zapobiegnie napływaniu potu do oczu i utrzyma włosy w należytym ułożeniu. Opaskę można ułożyć dowolnie tworząc szeroki, wąski, karbowany czy gładki pas materiału, najbardziej dopasowując Buff’a do naszych potrzeb.

Opaska na głowę Buff Original (fot. 8a.pl)

Opaska na głowę (fot. 8a.pl)

Jak wiązać: Chwyć Buff’a za oba końce, składając je do środka niczym sprężynę i dostosuj do wymaganej grubości. Załóż opaskę na czoło, zostawiając uszy przysłonięte lub zasłonięte w zależności od potrzeby.

13. Gumka do włosów
Jeśli  masz długie włosy i potrzebujesz spiąć je w kucyk, żeby nie przeszkadzały w trakcie aktywności fizycznej, Buff świetnie się do tego nadaje. To idealna alternatywa dla gumki do włosów.

Jak wiązać: Zwiń Buff w cienką opaskę i przewlec przez niego włosy, robiąc uprzednio pętle w kształcie ósemki. Dwie lub trzy pętelki powinny w zupełności wystarczyć.

14. Hat liner / helmet liner
Będę szczery nie znoszę jeździć na rowerze w kasku – gryzie, uciska, przesuwa się, a tym szczęśliwcom, którzy mają na głowie trochę więcej włosów niż ja, dodatkowo psuje fryzurę. Czasami nie ma jednak wyboru, na górskich zjazdach czy bezdrożach Ukrainy, kask jest po prostu niezbędny. Podobnie jak i na nartach czy w trakcie wspinaczki wysokogórskiej. I tu Buff spisuje się świetnie, jako dodatkowa warstwa, która osłania skórę przed kaskiem i zapobiega poceniu. Wystarczy naciągnąć go na głowę, by wszystkie uciążliwości kasku zniknęły.

Jak wiązać: Sprawdzają się wszystkie “płaskie” sposoby zakładania Buffa. Ja osobiście naciągam chustę jak w metodzie do rag, z tą różnicą, że część chusty, która zostaje z tyłu, zawijam pod spód Buff’a.

15. Sun guard
Podobny patent możemy zastosować w przypadku upalnego dnia, gdy nosimy czapkę z daszkiem, na przykład na plaży, żeglując, wędkując czy w bardziej suchym środowisku górskim. Założenie Buff’a nie tylko utrzyma czapkę na swoim miejscu ale również pomoże w odprowadzeniu potu i osłoni kark.

Jak zakładać chustę Buff - osłona szyi (fot. 8a.pl)

Sun guard (fot. 8a.pl)

Jak wiązać: Załóż Buff na szyję, a jego tylną część część pociągnij do góry i schowaj pod czapką.

16. Bonus – sposób na aktywne dziecko w nosidełku AKA “na gospodynię domową”
Dziecko w górach, to też sporo na głowie. Kiedy chodzę z córką w nosidle, końcówka Buff’a, którego wiąże zwykle jak bandamkę, intryguje dziecko powodując ciągłe próby zrzucenia chusty z mojej głowy. Okazjonalnie wiążę więc chustę w ten sposób, że naciągam ją na głowę jak w wersji do rag, lecz końcówkę chusty chowam pod spód nie z tyłu, lecz z przodu Buff’a. Czasami wyglądam jak „kobieta pracująca”, ale taki sposób gwarantuje przynajmniej spokojną wędrówkę.  

Jak zakładać chustę Buff (fot. Łukasz Czubak)

Sposób „na gospodynię domową” – gdy zawiniesz końcówkę Buff’a z przodu, zamiast zostawiać ją luźno z tyłu, małe rączki nie mają za co złapać i ściągnąć chusty z głowy (fot. autor)

Rodzaje Buffów i jak je wiązać

Aby nasz poradnik „Jak nosić Buff” był kompletny warto jeszcze wspomnieć o różnych rodzajach Buffów. Materiał, z którego są wykonane i jego grubość może bowiem warunkować sposób zakładania chusty. Wyżej opisane sposoby dotyczą chusty Buff Original, z równym stopniem zadziałają jednak także dla wersji Buff Wool wykonanej z wełny merino oraz serii Buff National Geographic (będącej odpowiednikiem bazowego modelu Original, opatrzonej jednak licencjonowanymi wzorami znanego magazynu podróżników). Na frotki, opaski na głowę i do włosów najlepiej nada się Buff Slim Fit  – bardziej odpowiedni na chudsze szyje i mniejsze głowy. Na zimowe eskapady górskie i narciarskie najlepszy będzie Buff Polar, ze specjalną warstwą ocieplającą – wiążemy go identycznie, lecz trzeba pamiętać, że jedna ze stron jest wykonana z grubszego polaru i niektóre ze sposobów wiązania okażą się niepraktyczne.  

Wczytuję galerię

Bez względu na jaki Buff się zdecydujesz i do jakiej aktywności będziesz go wykorzystywał/ -a, jedno jest pewne, ten artykuł z pewnością nie wyczerpuje wszystkich sposobów jego noszenie. Prędzej czy później na pewno znajdziesz jakiś własny, ulubiony sposób na jego wiązanie. Bo liczba sposobów na wiązanie Buff’a zależy tylko i wyłącznie od twojej wyobraźni. 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.