Niejednokrotnie zastanawialiście się pewnie, skąd pochodzi stosowana w odzieży wełna merynos? Gdzie produkowane są użytkowane przez was koszulki, getry i bluzy? Jak traktowani są pracownicy wykonujący odzież na drugim końcu świata? W jakich warunkach są hodowane owce merynos z których wykonywana jest wełna? Opublikowany przez Icebreaker Transparency Report odpowiada na te wszystkie pytania, a jego pojawienie się jest doskonałym momentem do przedstawienia tego niezwykle wpływowego i cenionego producenta odzieży.
Obecnie użytkownicy odzieży i sprzętu outdoorowego mają coraz większą świadomość, że liczy się nie tylko finalny produkt, ale również cały proces produkcyjny, który prowadzi do jego powstania. Każda firma odciska bowiem piętno zarówno na środowisku naturalnym, jak i lokalnych społecznościach związanych z produkcją. Od każdej marki zależy, czy wpływ na te sfery będzie miał skutek negatywny, neutralny czy pozytywny. Konsumenci chcą wiedzieć coraz więcej. Nie tylko z czego wykonuje się produkty, ale także gdzie powstają, czy jakie warunki mają zapewnione osoby zatrudnione przy produkcji. Podążając za najnowszymi trendami, a nawet je wyprzedzając, marka Icebreaker zadała sobie pytanie, „co by się stało, gdyby klienci wiedzieli o wszystkim, co robimy?” Tak właśnie powstał „Raport Transparentności” (Icebreaker Transparency Report). Firma przedstawia w nim swoją misję na rynku outdoorowym, sposób produkcji odzieży, dostawców, warunki zatrudnienia pracowników czy warunki hodowli owiec merynos.
Markę Icerbeaker zna obecnie wielu miłośników górskich aktywność. Szczególnie ci, którzy już docenili właściwości tego niezwykłego materiału, jakim jest wełna z merynosa. Historia firmy rozpoczęła się w 1995 roku. Wtedy to Jeremy Moon przez przypadek poznaje nowozelandzkiego hodowcę owiec merynos i udaje mu się stworzyć odzież opartą całkowicie o wełnę merino. Wtedy jeszcze nie wie o tym, że wkrótce wyruszy w świat z misją, aby zastąpić królujące wtedy na rynku odzieży outdoorowej syntetyczne włókna naturalną wełną. Z początku niewielka firma, z lokalnej marki przeradza się w firmę o światowym zasięgu. Obecnie produkty Icebreaker sprzedaje się w 47 krajach. Zapewniają wyjątkową odzież wszystkim miłośnikom turystyki i sportowych wyzwań zarówno w terenie, jak i podczas codziennego użytkowania.
Dlaczego akurat wełna z merynosa jest tak ceniona przez wszystkie aktywne osoby? Posiada ona cały szereg cech, które sprawiają, że doskonale sprawdza się podczas wielu aktywności.
Cechy wełny merynos:
Wszystkie osoby zainteresowane dokładnym opisem poszczególnych cech zachęcamy do odwiedzenia osobnego artykułu o wełnie merino, w którym szczegółowo je omawiamy. Przedstawiamy w nim również wszystkie korzyści płynące z wyboru odzieży w której zastosowano wełnę merino.
Wszystkie hodowle chcące współpracować z nowozelandzką marką muszą przejść szczegółową kontrolę oraz zgodzić się na precyzyjnie określone warunki chowu owiec. Wysokie wymagania stawiane przez Icebreaker pozwalają zagwarantować najwyższą jakość wełny, a także wymóc na hodowcach odpowiednie traktowanie zwierząt. Jednak wymagania to nie wszystko, są także plusy dla hodowców. Marka była bowiem jedną z pierwszych, która wprowadziła wieloletnie kontrakty na zakup wełny, dając hodowcom możliwość stabilizacji i gwarancję, że wyprodukowana przez nich w kolejnych sezonach wełna merynos znajdzie nabywcę. Traktowanie hodowli owiec na zasadzie partnerstwa sprawia, że współpraca pomiędzy producentem odzieży a właścicielami farm przebiega niemal wzorcowo.
Wełna merynos pozyskiwana przez markę Icebreaker pochodzi w 84% z Nowej Zelandii. Rosnące zapotrzebowanie spowodowało, że firma musiała poszukać dodatkowych dostawców tego cennego surowca również w innych częściach świata. Obecnie dodatkowe 11% wełny merino pochodzi z Australii, a 5% z Afryki. Oczywiście wszystkie farmy, niezależnie od tego w której części świata się znajdują, muszą spełniać te sam, rygorystyczne wymagania.
Marka przykłada niezwykle dużą wagę do tego, aby owce merynos, które są źródłem głównego budulca odzieży, traktowano w odpowiedni sposób. Firma stworzyła cały kodeks postępowania z owcami. To właśnie Icebreaker był pierwszą firmą, która wymogła na hodowcach zaprzestanie praktyki wycinania owcom kawałków skóry, co miało przeciwdziałać muszycy, niezwykle groźnej chorobie dotykającej owce merino. Zamiast tego wdrożono cały szereg rozwiązań, w skład których wchodziło odpowiednie zarządzenie hodowlą, zapobieganie oraz leczenie. Pozwoliło to oszczędzić owcom niepotrzebnego stresu i cierpienia.
Pięć swobód owiec merino gwarantowanych przez Icebreaker:
Aby skutecznie egzekwować wyznaczone standardy chowu owiec, marka przeprowadza cykliczne kontrole we wszystkich farmach, z których pozyskiwana jest wełna merynos. Na ich podstawie wdraża się programy mające naprawić uchybienia. Spośród wszystkich skontrolowanych przez Icebreaker hodowli 66% przeszło ją bez najmniejszych problemów. Z pozostałych 34%, aż 86% to drobne uchybienia, 13% znaczące problemy, a tylko w jednym przypadku chodziło o krytyczne zaniedbania. We wszystkich tych przypadkach wprowadzono niezbędne plany naprawcze, tak aby hodowle spełniały wszystkie wyznaczone im standardy.
Choć wełna merynos stanowi podstawę każdego modelu, priorytetem jest uzyskanie maksymalnych właściwości użytkowych, wygody oraz odpowiedniej trwałości produktów. To właśnie dlatego do wełny merino Icebreaker stosuje dodatki różnych włókien, które pozwalają osiągać optymalne właściwości materiałów – zwiększoną rozciągliwość, wytrzymałość czy sprawniejsze odprowadzanie wilgoci. Wełna z merynosa to jednak cały czas podstawa, stanowiąca aż 82% włókien w całej kolekcji. Rodzaje materiałów można podzielić na kilka typów.
Podążając za potrzebami klientów marka Icebreaker musiała zmierzyć się z ograniczoną wytrzymałością włókien wełny merino. Użytkownicy chcieli bowiem coraz cieńszych materiałów, które będą jednak wystarczająco wytrzymałe do outdoorowego użytkowania. Rozwiązaniem okazała się technologia Corespun, która polega na owijaniu ultra cienkiego, nylonowego rdzenia przez włókna wełny merino. Dzięki temu znacznie zwiększono wytrzymałość materiału przy jednoczesnym zachowaniu większości zalet wełny merynos, która cały czas ma bezpośredni kontakt ze skórą. Technologię tę zastosowano między innymi w modelu Icebreaker Anatomica S/S Crewe, który doskonale sprawdza się jako podstawa każdego zestawu odzieży turystycznej, a także na co dzień.
To tkanina przygotowana z myślą o cieplejszej części roku. Stosowana w letniej kolekcji, pozwoliła stworzyć fantastyczne koszulki, które świetnie odprowadzają wilgoć w trakcie upałów, a do tego wysychają jeszcze szybciej. Odpowiada za to zastosowana w nich wełna merynos połączona z włóknem Tencel®, które jest produkowane z celulozy pochodzącej z eukaliptusów. Takie zestawienie świetnie sprawdza się w letniej odzieży i bieliźnie, a jednocześnie zapewnia pochodzenie materiału z naturalnych źródeł.
To odzież w której szczególnie wykorzystano elastyczne włókna Lycry w celu uzyskania perfekcyjnego dopasowania całości do sylwetki. System ten jest stosowany w bieliźnie i odzieży dla aktywnych osób i sportowców. Charakterystyczną cechą odzieży BodyfitZone™ jest ponadto stosowanie funkcjonalnych paneli, pozwalających na jeszcze sprawniejsze odprowadzanie wilgoci w czasie wysiłku. To idealne rozwiązanie podczas intensywnego wysiłku w chłodniejsze dni. Niezwykle wszechstronnym modelem z tej kategorii, jest idealnie dopasowana do sylwetki bluza Icebreaker 150 Zone L/S Half Zip o umiarkowanej grubości. Gwarantuje podstawową izolację termiczną, a dzięki zastosowanym pod pachami panelom skutecznie radzi sobie z wilgocią.
Obecnie większość materiałów fleecowych, popularnych polarów, to materiały całkowicie syntetyczne. Aby to zmienić, Icebreaker opracował materiał RealFleece®, którego bazą jest wełna z merynosa. Mocno „wyczesany” materiał zapewnia wyjątkową miękkość oraz świetne właściwości izolacyjne. Noszenie go w chłodniejsze dni jest czystą przyjemnością. Tak wysoki komfort zapewnia między innymi bluza Icebreaker Wander Hooded Jacket, która świetnie sprawdza się w czasie wycieczek oraz codziennego użytkowania w chłodniejsze dni. To idealny wybór na wiosenne i jesienne chłody.
Jest odpowiedzią marki Icebreaker na właściwości zapewniane przez syntetyczne ociepliny oraz naturalny puch. Wykonana z wełny merynosów izolacja jest stosunkowo lekka, zapewnia wysoką oddychalność i zachowuje znaczną część właściwości termicznych nawet po przemoczeniu. Te doskonałe cechy sprawiają, że kurtki ocieplone MerinoLoft™ cały czas zyskują na popularności. Świetnym wyborem do bardziej intensywnych aktywności jest damska kurtka Icebreaker Descender Hybrid L/S HZ HD, która została ocieplona w kluczowych miejscach. Doskonale spisuje się zarówno na nartach skiturowych, jak i w czasie szybszych wędrówek. Dostępne są również zapewniające nieco większą izolację modele takie jak kurtka Icebreaker Hyperia Lite Jacket.
Materiały, które stosuje marka Icebreaker są corocznie testowane, aby spełniały wymagania Standard 100 by Oeko-Tex®. To międzynarodowa certyfikacja poświadczająca, że materiały nie zwierają szkodliwych dla zdrowia substancji, zarówno w gotowym materiale, jak i w wykorzystanych do jego produkcji włóknach.
Znacznym obciążeniem dla środowiska naturalnego są same opakowania produktów. To właśnie dlatego nowozelandzka marka przykłada tak dużą wagę do tego aspektu swojej działalności. Stosowany w opakowaniach papier aż w 79% posiada certyfikat FSC, poświadczający, że papier został wykonany w sposób mający jak najmniejszy wpływ na jakość gleby, powietrza i wody. W metkach marka stosuje naturalne barwniki, a w opakowaniach klej oparty na wodzie. Dużym problemem, nad którym cały czas pracują specjaliści, są plastikowe worki na odzież. Obecnie stosuje się specjalnie opracowane worki, które posiadają przyspieszony proces rozkładu, wynoszący kilka lat, co jest znaczącym postępem w porównaniu do tradycyjnych foliowych opakowań. Prowadzi się jednak prace nad opakowaniami, które będą ulegały stopniowemu rozpuszczaniu przy kilkutygodniowym kontakcie z wodą. Mają być wykonane z węglowodanów, aby nie stanowić zagrożenia dla środowiska.
Marka Icebreaker niezwykle ceni wszystkie firmy z którymi współpracuje i jednocześnie stawia odpowiednie wymagania, które muszą spełniać. Choć firma ta nie posiada własnych fabryk, sprawuje jednak osobiście ścisły nadzór nad wszystkimi współpracującymi z nią podmiotami. Brak pośredników sprawia, że może w pełni brać odpowiedzialność zarówno za jakość powstających w nich produktów, jak i warunki oferowane pracownikom. Dostawcy wełny merynos, wytwórcy przędzy, producenci tkanin i elementów dodatkowych pochodzą z wielu miejsc – Nowej Zelandii, Chin, Wietnamu, Tajwanu, Bangladeszu, Stanów Zjednoczonych, Grecji, Indii, Meksyku, Bułgarii, Japonii, Włoch, Słowenii, Hong Kongu. Tak duża różnorodność miejsc w których powstaje odzież, której podstawowym składnikiem jest wełna merynos, wymaga odpowiedniego nadzoru. Miejsca te osobiście odwiedzają pracownicy Icebreaker, aby mieć pewność, że wszystkie wymagania jakościowe oraz pracownicze są przestrzegane.
Choć ważne jest dbanie o dobre warunki owiec, które są naturalnym producentem wełny merino, to jednak człowiek jest w centrum zainteresowania Icebreaker. To właśnie dlatego marka przykłada szczególną uwagę do praw pracowników oraz ich warunków pracy. Ma to szczególne znaczenie w krajach, w których prawa te są często łamane i nadużywane.
Podstawowe prawa pracowników zatrudnianych przez firmy związane z Icebreaker:
Ciężko jest razem zebrać wszystkie produkty Icebreaker. Obejmują one bowiem niemal każdy typ odzieży od bielizny i skarpet, poprzez koszulki, bluzy, aż do ocieplanych kurtek i czapek. Wśród odzieży tego producenta skompletować można zarówno zestaw na wycieczkę w góry, lekki komplet do treningu biegowego, jak i odzież do codziennego użytkowania w mieście. Wełna z merynosa to niezwykle wszechstronny materiał, który nie tylko zapewnia wygodę i świetne cechy użytkowe, ale za którym stoi cała filozofia marki Icebreaker.
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.