02.04.2021

Test butów biegowych nowej generacji The North Face Flight VECTIV™

Firma The North Face przeprowadza rewolucję w segmencie butów do biegania. Sprawdź, co wykazał test butów biegowych nowej generacji The North Face Vectiv!

                       

Każdego sezonu topowe marki produkujące buty do biegania w terenie, prześcigają się na różnych płaszczyznach tego rynku. Jedni konkurują designem, inni stawiają na innowacyjne technologie. Są również firmy, które celują w niszowe oczekiwania, czy też takie, które wręcz odwrotnie – są wierne tradycyjnym rozwiązaniom. Czy w tej dziedzinie można jeszcze wymyślić coś nowego? The North Face spróbował to udowodnić. Czy firmie się to udało? Przed Wami test butów biegowych The North Face Flight VECTIV™ z kolekcji wiosna lato 2021.

Po wyjęciu z pudełka

Pierwszym etapem testu butów biegowych są oględziny. Więc zaczynamy. Na pierwszy rzut oka Flight VECTIV™ sprawiają niecodzienne wrażenie i to z dwóch powodów. Po pierwsze – wyglądają jak „asfaltówki”. Nasuwające się skojarzenia: lekkie, dynamiczne, z pewnością nie pancerne. Po drugie – są… białe. A to niecodzienna stylistyka dla butów do biegania po górach, lasach, błocie i śniegu.

buty biegowe The North Face Vectiv
Test butów biegowych The North Face Flight Vectiv zaczynamy od bliskiego oglądu (fot. Barbara Adamczak)

Buty faktycznie są niezwykle lekkie. Para w rozmiarze US 10 waży ok. 560 gram. Jak podaje producent, za projekt modelu było odpowiedzialnych kilku czołowych biegaczy górskich, a sam proces udoskonalania trwał 2 lata. Widać, że konstruktorzy modelu Flight VECTIV™ mieli jasny cel – stworzyć but niezwykle dynamiczny. On nie ma być bardzo komfortowy, on ma być bardzo szybki.

Test butów biegowych: Flight VECTIV™ pod lupą

Najmniej ekscytującym elementem tego modelu buta jest miejsce jego bezpośredniego styku z podłożem. Nie ma tu niczego, co mogłoby nas wizualnie zaskoczyć. Ot, biegnące w dwóch kierunkach gumowe kołki wielkości 3,5 mm. Wygląda poprawnie. Im wyżej, tym robi się ciekawiej, bowiem poza dropem (różnica w wysokości między piętą a palcami) 6mm, za dynamiczne przetaczanie stopy dba technologia Rocker Geometry. W skrócie: podeszwa buta wyprofilowana jest w „kołyskę”, co ma mieć przełożenie na mniejszy wkład energii w stawianie kolejnych kroków. Pomiędzy pianką a wkładką buta w serii VECTIV™ umieszczono specjalną płytkę. W zależności od modelu różni się ona użytym materiałem. The North Face nazwał tę technologię 3D VECTIV™ Plate.

podeszwa butów biegowych TNF Flight VECTIV
Zewnętrzna podeszwa butów biegowych TNF Flight Vectiv z pozoru niczym się nie wyróżnia, ale okazuje się, że zapewnia dobrą przyczepność (fot. 8academy)

Wkładka 3D VECTIV™ Plate – czemu to ma służyć?

Po co taka wkładka? Jej celem jest zapewnienie lepszej responsywności i bardziej energicznego wybicia. W modelu Flight VECTIV™, wkładka jest wykonana z włókna węglowego, popularnie zwanego karbonem. Jest to ultralekki i bardzo wytrzymały materiał, który znalazł zastosowanie np. w bardzo dobrej jakości kijach trekkingowych. Test butów biegowych The North Face Flight VECTIV™ wykazał, że materiał ten oprócz wymienionych wyżej cech, ma jeszcze jeden kluczowy aspekt – świetnie amortyzuje drgania.

test butów biegowych TNF Vectiv w terenie
Test w wymagających zimowych warunkach (fot. Barbara Adamczak)

Komponenty cholewki

Wspomniane zostało wyżej, że but sprawia wrażenie modelu przeznaczonego do biegania po asfalcie. To właśnie konstrukcja cholewki budzi takie skojarzenia. Niech nikogo nie zwiedzie waga buta i  „lekko” wyglądające materiały: w przedniej części buta zastosowano bardzo wytrzymałą, bezszwową, siateczkową tkaninę, która jest odpowiedzialna za zapewnienie wentylacji. Wzdłuż całej podeszwy cholewkę zabiezpieczono otokiem z bardzo lekkiej gumy TPU. W pozostałej części cholewki użyto materiału Matryx. Jest to połączenie bardzo lekkich i zarazem niezwykle wytrzymałych włókien poliamidowych oraz kevlarowych, co zapewnia niezwykłą wytrzymałość buta jako całości.

Budowa języka i cholewki

Nie można nie odnotować sposobu konstrukcji języka (a raczej jego braku) i zapiętka. Stopę do buta wsadza się jak do skarpety – nie mamy tu do czynienia z klasycznym kawałkiem luźnego materiału pod sznurówkami. Jest to kolejny aspekt minimalizacji wagi w modelu Flight VECTIV™. Klasycznie zapiętki tworzone są w taki sposób, że w jego górnej granicy mamy do czynienia ze zgrubieniem materiału. Tutaj tego nie ma; cała pięta to nadal tak samo cienka dzianina, wyposażona wewnątrz w kawałek gąbki, która chroni ścięgno achillesa i ma zapewnić odpowiednią stabilizację pięty. Reasumując – Flight VECTIV™ to model niezwykle oryginalny, lekki i innowacyjny pod względem użytych technologii. Faktycznie widać ogrom pracy włożonej w proces konstrukcyjny.

test butów do biegania TNF Vectiv zbliżenie
Dzięki “skarpetkowemu” wykończeniu cholewki but dobrze trzyma się stopy (fot. Barbara Adamczak)

Jak całość sprawdza się w praktyce?

Pierwszy test butów biegowych The North Face Flight VECTIV™ w terenie przypadł na okres, w którym w Polsce mieliśmy do czynienia z niespotykanym od dłuższego czasu zjawiskiem atmosferycznym – śnieżną zimą 🙂 Warto zaznaczyć, że model ten nie jest dedykowany na tego typu warunki, ponieważ nie został wyposażony w żadną membranę i posiada siateczkową konstrukcję cholewki. Skłaniam się jednak ku teorii, że „co wleci, to i wyleci”. Odpowiednia skarpeta, lekki mróz = woda wewnątrz niestraszna.

test butów biegowych The North Face Vectiv
The North Face Flight Vectiv dobrze sobie radzą w terenie (fot. Barbara Adamczak)

Najistotniejsze obserwacje i wrażenia z testu butów biegowych The North Face Flight VECTIV™ w zimowych warunkach:

  • niepozorne kołki w podeszwie, jak i sama guma spisują się świetnie, stopa stawiana jest pewnie, but nie ślizga się,
  • kołyskowa konstrukcja faktycznie sprawia, że biegnie się niezwykle lekko i przyjemnie, stopa przetaczana jest płynnie i „czujemy moc”,
  • odbicie jest rewelacyjne; karbonowa płytka naprawdę „robi robotę”, ponieważ mimo tego, że biegniemy po śniegu, czujemy jakby on nas w ogóle nie zwalniał,
  • lekkie materiały cholewki sprawiają, że biegnie się komfortowo – nic nie gniecie, ani nie uciska.

Dynamika i amortyzacja na piątkę z plusem

Kolejne biegi w ramach testu tych butów biegowych odbywały się już w wiosennych warunkach. Pozwoliło to na wyciągnięcie dodatkowych wniosków, dotyczących specyfiki testowanego modelu. Zastosowanie 3D Vectiv Plate w postaci płytki z włókna węglowego sprawia, że bieganie po leśnych i górskich ścieżkach jest niebywale dynamiczne. Ten model jest prawdopodobnie prekursorem w segmencie butów trailowych, który wykorzystuje takie rozwiązanie. Test butów biegowych Flight VECTIV™ jednoznacznie wykazał, że zwrot energii jest olbrzymi, co na dystansach ultramaratońskich ma ogromne znaczenie.

Amortyzacja jest więcej niż wystarczająca. Spokojnie można uplasować ten model w kategorii butów na długie trailowe dystanse. Na odcinkach asfaltowych może doskwierać uczucie sztywności. Należy jednak pamiętać – to nie jest but przeznaczony na utwardzone nawierzchnie. Ma przede wszystkim pomóc nam dynamicznie pokonywać pozamiejskie trasy.

test butów do biegania The North Face Flight Vectiv w terenie
The North Face Flight Vectiv to but na długie dystanse (fot. Barbara Adamczak)

Stabilizacja stopy

Podeszwa wraz z bardzo dobrym dopasowaniem cholewki, przez „skarpetową” konstrukcję sprawiają, że stabilizacja stopy jest wręcz idealna. Dynamiczne zbiegi czy mozolne podbiegi w tym kontekście nie mają znaczenia – biegacz ma całkowitą kontrolę nad stawianiem stopy i nie musi obawiać się o jej uciekanie na boki.

The North Face Flight VECTIV™ idealnie sprawdzi się na długich wybieganiach w cieplejszych porach roku. Bardzo dobrze wentylowana cholewka zapewni uczucie komfortu i lekkości. Jedynym minusem, jaki odkryłem w trakcie testów, jest konstrukcja zapiętka. Wybierając buty na dystanse +40 km, zawsze celuję w rozmiar minimum o jeden większy, niż w przypadku dopasowanego buta. Pięta jest osadzona stabilnie, jak zresztą cała stopa, ale użycie kawałka gąbki dystansującej but od ścięgna Achillesa tworzy pewnego rodzaju kieszonkę. Kamyczki i inne niewielkie, ruchome elementy składowe trasy mogą się przez niego dostawać się do wnętrza buta i podrażniać stopę podczas biegu.

Dla kogo The North Face Flight VECTIV™?

Jest to model dynamiczny, niezwykle lekki, a przy tym na tyle komfortowy, że można w nim biegać dystanse ultra. Jego prawdziwy potencjał jest wykorzystywany właśnie podczas długich biegów, które przede wszystkim chcemy pokonać szybko. W rodzinie Vectiv mamy jeszcze m.in. modele Enduris czy Infinite, które zapewniają większą wszechstronność czy też komfort. Żaden z nich nie będzie tak sfokusowany na dynamice biegu. Każdy z nich wykorzystuje technologię 3D VECTIV™, ale żaden inny nie jest tak lekki , a same płytki są wykonane z innych materiałów, niż włókno węglowe.

Test butów biegowych Flight VECTIV™ -podsumowanie

Niezależnie od tego czy biegasz okazjonalnie po leśnych ścieżkach, czy też bieganie po graniach definiuje to, kim jesteś – na pewno wśród rodziny VECTIV™ znajdziesz but, który będzie odpowiadał specyfice podejmowanych przez Ciebie biegowych aktywności. Model Flight VECTIV™ jest opcją najbardziej zaawansowaną, najlżejszą i najbardziej dynamiczną. O wyjątkowości całej serii niech stanowi fakt, że od momentu jej powstania, 14 zawodowych sportowców pobiło już 17 różnych światowych rekordów.

Na sam koniec zaś ciekawostka. Kolekcja VECTIV™ to nie tylko seria butów biegowych. Technologię tę firma The North Face wykorzystała także w produkcji modelach do speed hikingu, na przykład Light i Fast Hike. Oznacza to, że można cieszyć się komfortem VECTIV™ nie tylko podczas biegania, ale także w trakcie innych górskich aktywności.

[W innym tekście omówiliśmy całą kolekcję rewolucyjnych butów The North Face VECTIV™]

Test przeprowadził Rafał Marciniak

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.