09.09.2021

Buty The North Face VECTIV™ – rewolucja w bieganiu

The North Face ogłasza prawdziwą rewolucję w bieganiu górskim. Seria butów trailowych VECTIV™ to innowacyjne podejście do biegania: mniej kontuzji, więcej mocy.

                       

The North Face to jedna z bardziej rozpoznawalnych na świecie marek branży outdoorowej. Używamy nie tylko stworzonych przez tę firmę butów, plecaków czy odzieży. Każdy rozpozna charakterystyczny, sferyczny kształt najpopularniejszego namiotu wyprawowego na świecie. Lecz outdoor to nie tylko wędrówki górskie czy wspinanie, ale także biegi trailowe i trekking oczywiście. Wychodząc naprzeciw potrzebom sportowców, pracownicy The North Face od niemal trzech lat zbierali dane, przeprowadzali testy i konsultacje, a także korzystali z badań naukowych. Nie chodziło o to, by doścignąć konkurencję, lecz by ją bezapelacyjnie pokonać. Tak powstała technologia The North Face VECTIV™. 

VECTIV™ to technologia opracowana przez markę The North Face, stworzona z myślą o butach biegowych oraz hikingowych. Dzięki niej buty maksymalizują energię podczas wybicia, co ogranicza zmęczenie stóp oraz pozwola sprawniej pokonać każdy dystans. Technologia VECTIV™, w połączeniu z profilowaną podeszwą środkową, zapewnia również o 10% lepsze tłumienie uderzeń o podłoże. To rozwiązanie zostało sprawdzone zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i we współpracy ze sportowcami. Sama faza testów zajęła dwa lata. Dzięki temu możemy być pewni, że dopracowane zostały nawet najdrobniejsze szczegóły.

Łatwiej być skutecznym w dobrych butach (fot. The North Face)

Buty biegowe The North Face VECTIV™: stworzone przez biegaczy dla biegaczy

Z powodu odwołanych przez pandemię zawodów biegacze współpracujący przy tworzeniu butów nastawili się na bicie indywidualnych rekordów FKT (fastest known time). W samym 2020 roku trzynastu czołowych biegaczy pobiło 16 rekordów FKT w butach The North Face VECTIV™. Ta liczba mówi sama za siebie.

Technolodzy The North Face nawiązali współpracę z czołowymi biegaczami górskimi. Przeanalizowano nie tylko ich uwagi i potrzeby, ale także raporty dotyczące najczęstszych kontuzji. W efekcie zaobserwowano, iż urazy powstają przede wszystkim na skutek:

  • słabej przyczepności buta w wymagającym, górskim terenie
  • kumulacji uderzeń stopy o podłoże
  • niedokładnego dopasowania buta do stopy
  • otarć, wynikających z naturalnego puchnięcia stopy podczas długiego biegu.

Okazało się, że niemal połowa biegaczy boryka się z problemem, jakim są urazy przeciążeniowe stopy. Znając “wroga” można było go skutecznie wyeliminować. Skupiono się zatem na opracowaniu na nowo trzech najważniejszych aspektów buta: podeszwy zewnętrznej, podeszwy środkowej oraz cholewki. Odpowiadają one za przyczepność, amortyzację oraz dopasowanie buta do stopy.

Trzy aspekty buta biegowego: przyczepność, dopasowanie, sprężystość (fot. The North Face)

Buty The North Face VECTIV™ – elementy konstrukcji

Podeszwa zewnętrzna Surface Control™

Podeszwa zewnętrzna Surface Control™ odpowiada za dobrą przyczepność w wymagającym terenie. Wymagającym, czyli urozmaiconym. Jeśli biegasz po górach, raz stawiasz stopę na śliskim kamieniu, raz na drobnym szutrze, innym razem na wyślizganych, odsłoniętych korzeniach. Zdarza się także wilgotny mech, warstwa śniegu czy lokalnych oblodzeń. W butach The North Face VECTIV™ zastosowano podeszwę Surface Control™, która zapewnia optymalną trakcję w każdym terenie. Zadbano także o to, by but był lekki i zapewniał dobre czucie podłoża. Dlatego warstwa podeszwy zewnętrznej jest odpowiednio cienka.

Surface Control™ składa się z pojedynczej mieszanki miękkiej gumy, która w 40% jest pochodzenia biologicznego. Co istotne, system wypustek na podeszwie zewnętrznej koreluje z podeszwą wewnętrzną, a ta z kolei – z fizjologią procesu biegania. Brzmi zawile? Mówiąc prościej: chodzi o to, że konstrukcja wypustek zewnętrznych zapewnia największą trakcję na przodostopiu oraz na pięcie. Dzięki temu zyskujemy optymalną przyczepność zarówno na podbiegach jak i podczas zbiegania.

Profilowana podeszwa środkowa Rocker Midsole VECTIV™

To ten właśnie element jest odpowiedzialny za ograniczenie uderzenia stopy o podłoże. O co dokładnie chodzi? Biegnąc, przez moment znajdujemy się w powietrzu – tym bieg różni się do chodu sportowego. Następnie stopa spada na podłoże. Na skutek tarcia statycznego zyskujemy energię potrzebną do wykonania kolejnego kroku. Newralgicznym momentem w całym procesie jest właśnie chwila, gdy stopa dotyka podłoża. Wówczas na powierzchnię kilkunastu centymetrów kwadratowych spada cały ciężar ciała oraz energia kinetyczna naszego ruchu. Im bardziej dynamiczny i szybszy krok biegowy, z tym większym impetem opadamy na podłoże. Biegnąc w średnim tempie na górskim odcinku 10 km stawiamy średnio od 8 do 12 tysięcy kroków. Już sama liczba kumulujących się uderzeń stwarza ryzyko przeciążeń. O tym, że nasilają się one z każdym kolejnym kilometrem wie doskonale każdy biegacz górski.

buty the north face vectiv
Dobra amortyzacja, jaką daje innowacyjna podeszwa butów VECTIV™ to podstawa komfortu biegowego (fot. The North Face)

Badania niezależnych specjalistów wykazały, iż podeszwa środkowa „Rocker Midsole” VECTIV™ innowacyjnych butów biegowych The North Face zmniejsza udar o 10% bez żadnego wpływu na dynamikę i efektywność wybicia. To oznacza policzalnie mniejsze przeciążenia stóp. Pianka podeszwy środkowej VECTIV™ jest lżejsza, bardziej miękka i bardziej dostosowuje się do pracy stopy niż jakakolwiek z pianek stosowanych dotychczas w butach biegowych The North Face. Postawiono tu na kombinację dwóch gęstości. Większa odpowiada za lepsze podparcie i ochronę, mniejsza zaś za lekkość i sprężystość podczas biegu. ‍

Wkładka 3D VECTIV™

Miękka i elastyczna wkładka wewnętrzna 3D VECTIV™ dodatkowo podnosi komfort użytkowania, zmniejszając obciążenia i rozkładając je równomiernie na całą stopę. Dzięki temu nasze nogi mniej się męczą. “Skutkiem ubocznym” jest zminimalizowane ryzyko otarć i odcisków. Natomiast prawdziwą zaletą innowacyjnych butów biegowych The North Face VECTIV™ jest zabezpieczenie przed kontuzjami wynikającymi z powtarzających się przeciążeń. Korzyści te odczuwamy na własnej skórze szczególnie podczas długich biegów.

Cholewka z materiału Matryx® oraz zastosowane dzianiny

Buty z serii VECTIV™ zaskakują już na poziomie wizualnym. Wyglądają jak połączenie buta ze skarpetą. Język jest zintegrowany z cholewką. Znamy już to rozwiązanie z butów innych marek – tu jednak producent poszedł o krok dalej. Gwoli ścisłości należałoby więc powiedzieć, że język jest całkowicie zintegrowany z cholewką. Dzięki temu nie ma możliwości przesunięcia się, ugniatania czy uwierania podczas biegu. Co więcej, zastosowano połączenie bezszwowe. But można nosić zupełnie bez skarpetki, co znacznie podnosi komfort jego użytkowania. Cholewka wykonana z materiału Matryx® cholewki VECTIV™ stanowi świetne oparcie i zapewnia stabilizację stopy. Cholewka Matryx® występuje tylko w butach The North Face FLIGHT VECTIV™ oraz The North Face VECTIV™ INFINITE.

buty The North Face Vectiv
Buty serii VECTIV™ to efekt kilku lat pracy i badań (fot. The North Face)

Matryx® – co to takiego?

Materiał Matryx® używany jest w różnych sportach. Między innymi tworzy się z niego cholewkę butów do gry w piłkę nożną, rugby, piłki nożnej czy tenisa. Co ciekawe, ze względu na bardzo wysoką wytrzymałość materiał ten jest używany także w produkcji butów roboczych, na przykład do robót wysokościowych. Matryx® to mieszanka Kevlaru i wysokiej klasy poliamidu, uzyskiwanego z materiałów pochodzących z recyklingu. Unikalna technologia produkcji sprawia, że siateczka jest lekka, wytrzymała i ma świetne parametry oddychalności. Co więcej, jest ona elastyczna i odpowiada na naturalne powiększenie się stopy (puchnięcie) w trakcie długiego biegu.

buty the north face vectiv
Damskie modele serii VECTIV™ uwzględniają specyfikę kobiecej stopy (fot. The North Face)

“O co biega” w rewolucji The North Face?

Jeśli przyjrzymy się nowej kolekcji modeli butów z serii VECTIV™, łatwo zauważymy, że żaden z elementów podeszwy czy cholewki nie jest sam w sobie przełomem. Amerykańska firma skorzystała z doświadczeń innych producentów w zakresie kołyskowej konstrukcji podeszwy czy zastosowania gumy o odpowiednich parametrach oraz amortyzującej wkładki wewnętrznej. Także materiał Matryx®, z którego wykonano cholewkę butów jest już powszechnie używany w innych sportach. Rewolucja w opracowaniu innowacyjnych butów biegowych polega na:

  • umiejętnym łączeniu nowoczesnych rozwiązań oraz
  • opracowaniu trzech modeli butów do różnych zastosowań, w zależności od stylu biegania użytkowników.

Efektem jest sześć modeli obuwia biegowego: FLIGHT VECTIV™, VECTIV™ INFINITE, VECTIV™ ESCAPE, VECTIV™ ENDURIS, VECTIV™ TARAVAL oraz model trekkingowy VECTIV™ EXPLORIS i VECTIV™ EXPLORIS MID.

The North Face FLIGHT VECTIV™

Model dedykowany przede wszystkim biegaczom trailowym poszukującym butów lekkich i dynamicznych. Cholewkę z siateczki Matryx® oraz kombinację materiałów podeszwy oparto o unikatową konstrukcję. But jest w części palcowej mocno uniesiony do przodu. Dzięki temu jego użytkownik zyskuje większą dynamikę kroku. Ponadto w samej podeszwie umieszczono płytkę z włókna węglowego wokół stopy, by zapewnić lepszą stabilizację. Do tego mamy w pełni zintegrowany z cholewką, miękko wyściełany język, “skarpetowe” wykończenie wokół kostki oraz płaski, klasyczny system sznurowania. To wszystko sprawia, że but naprawdę stabilnie trzyma się stopy.

Dzięki stabilności i przyleganiu buty idealnie sprawdzą się podczas długich, intensywnych biegów trailowych po trasach o niewielkiej sumie przewyższeń.

The North Face VECTIV™ INFINITE

Świetny model dla biegaczy vertical. Wyeliminowano w nim płytkę węglową, a zamiast niej zastosowano elastyczne tworzywo 3D Pebax®. Celem tego rozwiązania jest zapewnienie dynamiki kroku oraz elastyczności na różnym rodzaju podłoża. Równie dobrze sprawdzą się na stromych podbiegach co na intensywnych zbiegach, które pozwalają “uciąć” nieco z całościowego czasu. Podeszwa jest nieco twardsza na pięcie i bardziej miękka na palcach, co przekłada się na dobre czucie podłoża. But z wyglądu jest bardziej klasyczny niż model FLIGHT VECTIV™. Język nie jest w pełni zintegrowany z cholewką, za to jest miękko wyściełany – to rozwiązanie docenimy w pełni podczas zbiegu.

buty the north face vectiv
The North Face VECTIV™ INFINITE – świetne rozwiązanie dla biegających w górach (fot. The North Face)

The North Face VECTIV™ ENDURIS

Model Enduris sprawdza się podczas długich biegów, kiedy szczególnie liczy się komfort. Dzięki wyjątkowo miękkiej i amortyzującej podeszwie przyda się nam zarówno w biegach górskich, co ulicznych. Buty są mniej dynamiczne niż modele FLIGHT VECTIV™ czy VECTIV™ INFINITE, za to jeszcze lepiej zapobiegają urazom przeciążeniowym. Grubość podeszwy pod piętą to aż 31 mm przy 6mm dropu w kierunku palców. Za stabilizację i komfort odpowiada nie tylko elastyczna wkładka, ale także płytka TPU, umieszczona między środkową a wewnętrzną częścią podeszwy.

The North Face VECTIV™ ESCAPE

Model idealny do intensywnych treningów na urozmaiconym podłożu, lekki i dynamiczny. Gruba podeszwa z 6mm dropem odpowiada za miękkość i dynamikę kroku, zaś “skarpetkowe” wykończenie cholewki i w pełni zintegrowany język- za dopasowanie buta. Od modelu FLIGHT VECTIV™ różni się nieco pełniejszym gumowym otokiem, zabezpieczającym przód i boki stopy przed uderzeniem w kamień czy korzeń. Idealne na trening w ciepłe dni dzięki świetnej wentylacji oraz odprowadzaniu wilgoci (za co odpowiada wewnętrzna wkładka OrthoLite®.

The North Face VECTIV™ TARAVAL

Ten model to propozycja dla miłośników hikingu. Buty wyposażone są w wysokiej jakości podeszwę o dobrej przyczepności – Surface Control™, a także specjalnie zaprojektowaną śródpodeszwę “Rocker Midsole”. Buty posiadają posiadają cholewkę z wysokiej jakości przewiewnej siateczki oraz wstawek ze skóry syntetycznej. Konstrukcja cholewki zapewnia wygodę oraz idealne dopasowanie. By dodatkowo zabezpieczyć cholewkę przed przypadkowymi uszkodzeniami podczas biegów, wzmocniono ją z przodu za pomocą specjalnego noska z gumy. Model TARAVAL ma system sznurowania Ghille sprawiający, że całość jest łatwa w założeniu i odpowiednio przylega do stopy. Buty The North Face VECTIV™ Taraval mają także wewnątrz wkładkę OrthoLite® X55. To ona odpowiada za dobrą oddychalność oraz odprowadzanie wilgoci powstającej przy stopie. Model posiada także w płytkę 3D TPU®, która zapewnia stabilność w wielu kierunkach oraz dobre wybicie stopy.

The North Face VECTIV™ EXPLORIS FUTURELIGHT™

EXPLORIS, podobnie jak TARAVAL, to również model dla miłośników gór. Oprócz rozwiązań zastosowanych w modelu TARAVAL (Surface Control™, 3D TPU, Rocker Midsole, OrthoLite® X55), EXPLORIS wyróżnia się tym, że jego cholewka wykonana została wykonana z wysokiej jakości syntetycznego materiału Cordura®. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią trwałość butów oraz ich dobrą oddychalność. Cordura® w tym modelu została wykonana w splocie ripstop, co poprawia jej wytrzymałość. Buty The North Face VECTIV™ EXPLORIS idealnie sprawdzi się podczas wędrówek w cieplejsze dni od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Ale to nie wszystko. Exploris jest przede wszystkim wyposażony w membranę FUTURELIGHT™.

Membrana FUTURELIGHT™

To autorska membrana marki The North Face. Jest nakładana poprzez „natryskiwanie” specjalnych włókien za pomocą techniki zwanej nanospiningiem. FUTURELIGHT™ zapewnia całkowitą wodoodporność przy jednoczesnym zachowaniu niespotykanej dotychczas na rynku oddychalności i zdolności do odprowadzania wilgoci. Dzięki innowacyjnej technologii nanoszenia membrany jej struktura jest na tyle gęsta, aby zablokować wodę, przy jednoczesnym zachowaniu przepuszczalności powietrza. Rygorystyczne testy opracowane przez markę The North Face potwierdziły, że membrana jest w stanie znieść opady atmosferyczne wielkości 750 litrów na godzinę, co stanowi gwarancję całkowitej wodoodporności.

Oprócz modelu EXPLORIS, w wersji z membraną FUTURELIGHT™ możemy kupić również modele ENDURIS, ESCAPE oraz sztandarowy model serii:

The North Face VECTIV™ FUTURELIGHT™ INFINITE

Te buty trailowe to propozycja dla tych, którzy uwielbiają bieganie w każdych warunkach, niezależnie od pogody. Bo w butach The North Face VECTIV™ INFINITE FUTURELIGHT™ kapryśna aura po prostu nie jest nam straszna. Mamy tu wszystkie rozwiązania potrzebne, by skutecznie przemierzać każdy teren w każdej pogodzie. Zatem: cholewka Matryx®, podeszwa Surface Control™, płytka 3D Pebax®. Do tego anatomicznie profilowany zapiętek 3D odpowiada za właściwe dopasowanie pięty. W śródpodeszwie znajdziemy zaś nylonowe paski Dynamic Fascia Band™, które dają dodatkową porcję energii przy wybiciu. Element ten tworzy napięcie i usztywnienie buta w trakcie przejścia na przednią część stopy podczas kroku. DFB działa na zasadzie dźwigni pozwalającej na efektywniejsze wybicie z palców, dzięki czemu bieg jest bardziej dynamiczny. Przed warunkami wodą naszą stopę ochroni niezawodna membrana FUTURELIGHT™, opisana wyżej. To wszystko sprawia, że The North Face VECTIV™ INFINITE FUTURELIGHT™ to buty, które przeniosą nas w najdalsze zakątki szlaków, niezależnie od pogody.

buty The North Face Vectiv
Z The North Face VECTIV™ INFINITE FUTURELIGHT™ kałuże i strumienie nie będą nam straszne
(fot. The North Face)

Seria VECTIV™ to buty biegowe, w pełni dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań. A przede wszystkim to naszego stylu biegania. Jedni biegacze celują w biegi typu vertical, inni oczekują wszechstronnego wsparcia stopy na różnych rodzajach naturalnego podłoża. Są wśród nas tacy, którzy pragną przede wszystkim zapobiegać kontuzjom, niweczącym makrocykl biegowy. Wreszcie niektórzy poszukują komfortu w codziennych treningach. Buty The North Face VECTIV™ to odpowiedź na te wszystkie potrzeby. Bieganie w nich jest nie tylko efektywne i bezpieczne, ale także – zwyczajnie przyjemne!

The North Face VECTIV™ EXPLORIS MID FUTURELIGHT™

Technologię VECTIV™ zastosowano także w butach trekkingowych. Na bazie opisywanego wyżej modelu EXPLORIS powstał but hikingowy The North Face VECTIV™ EXPLORIS MID FUTURELIGHT™. To buty górskie o średniej wysokości, które idealnie sprawdzą się podczas wiosennych lub jesiennych wypadów na górskie szlaki. Cholewkę w tym produkcie wykonano z wysokiej jakości syntetycznego materiału Cordura®. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią trwałość butów marki The North Face oraz ich dobrą oddychalność. Cordura® w tym modelu została wykonana w splocie ripstop, co poprawia jej wytrzymałość.

Technologię VECTIV™ zastosowano także w butach hikingowych (fot. The North Face)

By produkt był odpowiednio trwały, z przodu, po bokach oraz przy pięcie umieszczono elementy z gumy. Nanomembrana FUTURELIGHT™ zapewni nam doskonałą ochronę przed wodą oraz świetną oddychalność i sprawne odprowadzenie wilgoci. W konstrukcji Exploris Mid zastosowano podeszwę zewnętrzna Surface Control™ o bardzo dobrej przyczepności oraz podeszwę środkową “Rocker Midsole”, która zapewnia odpowiednie ułożenie stopy podczas wybicia. Jest także płytka 3D TPU o pojedynczej gęstości umieszczona pod stopą, która zapewnia stabilność w wielu kierunkach, wewnętrzna wkładka OrthoLite® X55, oraz system sznurowania Ghillie. 

[Podzieliliśmy się naszymi wrażeniami, przeczytaj, test butów biegowych The North Face Vectiv™]

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.