10.08.2023

Jaki plecak do szkoły? Wybieramy plecak dla pierwszoklasisty i do szkoły średniej.

Sierpień to czas, kiedy znów, pośród wielu innych pojawia się pytanie – jaki plecak do szkoły wybrać dla naszych pociech? Czy poszukujemy plecaka szkolnego do klas 1-3 czy dla nastolatka, problem z wyborem jest tak samo duży. Dlatego postaramy się nieco ułatwić decyzję.

                       

Kiedy mamy już skompletowane książki, zeszyty i wszystkie przybory szkolne, wypadałoby je do czegoś spakować. To wtedy dopada nas pytanie, jaki plecak do szkoły będzie najlepszy? W tym momencie często uświadamiamy sobie, że tak naprawdę nie do końca wiemy, jakimi cechami powinien charakteryzować się plecak szkolny.  Czy jest to pierwszy tornister czy kolejny już plecak do szkoły naszego dziecka, jest kilka elementów którym powinniśmy się przyjrzeć uważniej.

W tym artykule odpowiemy na  pytanie jaki plecak do szkoły będzie odpowiedni. Dowiesz się między innymi na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka:

Podpowiemy też jaki plecak wybrać do szkoły podstawowej, a jaki do średniej:

Przejdźmy więc do konkretów.

Plecak szkolny z przyborami
Każdego roku w sierpniu powraca to samo pytanie – jaki plecak do szkoły wybrać? (fot. pixabay.com)

Ile powinien ważyć plecak szkolny dla pierwszoklasisty, a ile dla nastolatka?

Aspekty zdrowotne powinny być priorytetem przy zakupie pierwszego, i kolejnych plecaków szkolnych. Niewątpliwie waga plecaka szkolnego ma bardzo duży wpływ na zdrowie kręgosłupa. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu  Sanitarnego waga plecaka do szkoły wraz z całym wyposażeniem nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Najlepiej trzymać się dolnej granicy, choć rodzice, którzy mają już pierwsze lata szkolne swoich pociech za sobą doskonale wiedzą, że czasami jest to niemożliwe. Na szczęście od kilku lat problem zbyt ciężkich tornistrów często pojawia się w przestrzeni publicznej, a szkoły lepiej dostosowuję plan zajęć do możliwości noszenia przez dzieci dziesiątek podręczników i zeszytów.

Decydując o tym, jaki plecak do szkoły wybrać pamiętajmy, żeby był on możliwie lekki. Nie ma sensu wybierać modeli nadmiernie rozbudowanych czy wykonanych z bardzo ciężkich materiałów.  Nowoczesne tornistry dobrych marek najczęściej łączą w sobie lekkość z wytrzymałością. Nylonowe tkaniny i wzmocnienia w newralgicznych punktach sprawiają, że plecak szkolny może jednocześnie niewiele ważyć i być przystosowany do codziennego, niezbyt łaskawego traktowania.

Jak duży powinien być plecak do szkoły
Jakie plecak do szkoły? Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej wielkości do wieku dziecka. (fot. Kohla)

Jaki plecak do szkoły? Sprawdź pasy ramienne i panel stykający się z plecami

Konstrukcja plecaka jest szczególnie ważna kiedy wybieramy plecak dla pierwszoklasisty. Im młodsze dziecko, tym bardziej narażone jest na negatywne skutki noszenia niewygodnego i źle skonstruowanego plecaka. Po pierwsze sprawdźmy pasy ramienne. Najlepiej, żeby były szerokie na przynajmniej kilka centymetrów. Wykończenie ich miękką, oddychającą pianką będzie zdecydowanie na plus. Świetnie, jeśli nasz plecak do szkoły będzie wyposażony w pas piersiowy, który pozwoli spiąć szelki w czasie dłuższych spacerów. Dzięki temu ciężar będzie odpowiednio rozłożony pomiędzy ramionami.

Niezwykle ważnym elementem każdego plecaka szkolnego jest panel stykający się z plecami. Jaki plecak do szkoły będzie najlepszy? Taki, który posiada usztywnienie. Obecnie odchodzi się do sztywnej tektury czy płyt z tworzywa. Najczęściej zastępuje je sztywna pianka. Z jednej strony odgradza ona plecy od kanciastych przedmiotów znajdujących się w plecaku, a z drugiej odpowiednio dopasowuje się do pleców. Najbardziej zaawansowane plecaki do szkoły będą posiadały miękkie panele, które dodatkowo podniosą komfort ich noszenia.

Jaki plecak do szkoły będzie najbardziej funkcjonalny?

Obecnie produkowane plecaki dziecięce i młodzieżowe do szkoły są świetnie przygotowane do roli, jaką mają pełnić. Większość dobrych plecaków szkolnych posiada dwie osobne przegrody. Dzięki temu strój na w-f, przybory szkolne i książki nie będą się mieszały. Osobna kieszeń zapinana na zamek to świetne miejsce na drugie śniadanie. Dobry plecak do szkoły powinien też posiadać boczne kieszonki, w których można umieścić butelkę z wodą czy drobną przekąskę.

W przypadku plecaków do liceum warto zwrócić uwagę na to, czy plecak jest wyposażony w osobną przegrodę na laptopa. Dobrym wyborem, jeśli chodzi o plecak szkolny dla nastolatków, będą plecaki miejskie znanych outdoorowych marek. Większość z nich posiada osobny organizer, w którym można trzymać długopisy, ołówki i inne przybory szkolne. Poza tym są wyposażane w wiele praktycznych schowków.

Tu znajdziesz szeroki wybór plecaków na laptopa

Jaki plecak do szkoły na laptopa
Jaki plecak do szkoły dla młodzieży? Najlepiej taki, w którym bezpiecznie przeniesiemy latopa, który często przydaje się na lekcjach. (fot. pexels.com)

Plecak szkolny – jaki wybrać, by zapewniał bezpieczeństwo w drodze na lekcje

Choć często o tym zapominamy, plecak jest noszony nie tylko w szkole, ale również w drodze do niej. Jesienne dni szybko staną się krótsze i najczęściej trasę do szkoły będziemy pokonywać w ciemnościach. Z tego powodu przy wyborze plecaka szkolnego warto zwrócić uwagę na to, czy został on wyposażony w elementy odblaskowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku plecaków dla młodszych pociech. W plecakach dla pierwszoklasistów odblaski najczęściej są dobrze widoczne. Jeśli chodzi o plecaki do liceum dla nastolatków, to elementy odblaskowe są często wkomponowane w konstrukcję plecaka w taki sposób, że na pierwszy rzut oka w ogóle ich nie widać. Obecnie można kupić cały czarny plecak do szkoły, który dzięki najnowszym technologiom będzie doskonale widoczny w świetle samochodowych reflektorów.

Jaki plecak do klas 1-3? Wybieramy plecak dla pierwszoklasisty

Pierwszy plecak do szkoły nie powinien być zbyt duży. Mniejsze modele z pewnością ograniczą liczbę zabawek niepotrzebnie zabieranych do szkoły. Przełoży się to na mniejszą wagę całości, a przez to na zdrowie i  wygodę dziecka. W przypadku plecaków do 1. klasy niebanalne znaczenie ma sam wygląd plecaka. Powinien być kolorowy czy związany z ulubionymi bajkami. Dzięki temu dziecko samo z chęcią się do niego spakuje, a szkoła będzie mu się dobrze kojarzyła. Zdrowy plecak dla pierwszoklasisty powinien mieć usztywnione plecy i wygodne pasy ramienne z regulacją. Wystrzegajmy się najprostszych modeli, które często przypominają zwykły worek z cienkimi szelkami czy wręcz sznurkami. Zbyt wąskie pasy ramienne będę się wrzynać w ramiona i z pewnością nie pomogą dziecku w polubieniu szkoły. Topowi producenci oferują szeroki wybór modeli, więc znalezienie dla dziecka odpowiedniego plecaka do klas 1-3 nie powinno nastręczać problemów.

Sprawdź najmniejsze plecaki dziecięce do szkoły i na wycieczki

jaki plecak dla dziecka do klas 1-3
Jaki plecak dla pierwszoklasisty? Kolorowe modele z ulubionymi bohaterami kreskówek z pewnością pomogą podczas pierwszych dni w szkole. (fot. Kohla)

Jaki plecak do klas 4-6-8

Plecaki do wyższych klas szkoły podstawowej  powinny być już nieco większe. Plecak do klas 4-6 zazwyczaj będzie cię cechował pojemnością 20-25 litrów. Pamiętajmy, że nie ma sensu kupować zbyt dużego modelu. Wielka pojemność nie zostanie bowiem do końca wykorzystana, a zbyt duży plecak do szkoły będzie po prostu nieporęczny w codziennym użytkowaniu. W tym wieku wyraźnie widać podział na plecaki do szkoły dla dziewczynek i chłopców. Charakteryzują się one zupełnie inną stylistyką czy kolorystyką. Jako plecak dla ósmoklasisty świetnie sprawdzają się już nieco bardziej stonowane plecaki miejskie. Jeśli tylko są wyposażone w odpowiednie kieszenie, usztywniany panel stykający się z plecami i szerokie szelki, to świetnie wywiążą się ze swojego zadania.

Sprawdź miejskie plecaki do szkoły o pojemności do 25 l

Plecaki szkolne
Jaki plecak do szkoły do klas 4-6-8? Świetnie sprawdzą się modele o pojemności 20-25 litrów. (fot. pexels.com)

Jaki plecak do liceum / szkoły średniej?

Plecaki do szkoły dla nastolatków to trudny wybór. Bardzo dużą rolę będzie tutaj odgrywała moda i aktualne trendy wśród młodzieży. Odradzamy kupowania plecaka, który nam wydaje się najodpowiedniejszym do szkoły czy po prostu ładny. Zazwyczaj nasze dzieci będą miały zupełnie inne poczucie estetyki, podobnie zresztą jak ich rówieśnicy. Wybierając plecak dla nastolatków najlepiej wybrać się na zakupy z nimi i pozwolić im zadecydować, jaki plecak do szkoły średniej będzie najlepszy. Można ich przy tym uczulić na kilka elementów, które powinien zawierać dobry plecak, ale bez zbytniego nacisku, bo jak wiadomo młodzież lubi robić na przekór rodzicom. Jeśli dziecko jako plecak do szkoły średniej wybiera worek na sznurkach, warto w sklepie włożyć mu do niego kilka książek i pokazać, że niekoniecznie takie rozwiązanie sprawdzi się w drodze do szkoły. Jeśli z dziećmi często jeździmy na wyjazdy turystyczne, wytłumaczenie im jak ważny jest dobry plecak może być znacznie łatwiejsze. Ostatecznie jednak, decyzja dziecka o tym, jaki plecak do szkoły średniej będzie dla niego najlepszy, może być dobrą lekcją na przyszłość.

Szeroki wybór plecaków dla nastolatków znajdziesz tu!

plecak szkolny do liceum
Jaki plecak do szkoły średniej? W tym przypadku decyzja będzie często poduktowana modą i trendami wśród rówieśników. (fot. 8academy)

Modne plecaki do szkoły dla dziewczyn i chłopaków

Za modą nastolatków ciężko nadążyć i odpowiedź na pytanie jaki plecak do liceum czy podstawówki jest najmodniejszy w danym sezonie może być naprawdę trudna. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają wśród młodzieży plecaki Kanken szwedzkiej marki Fjallraven. To modele przygotowane pierwotnie specjalnie z myślą o dzieciach, stąd też możemy im zaufać w kwestii tego, czy nie będą miały negatywnego wpływu na młode kręgosłupy. Plecaki do szkoły Fjallraven Kanken są dostępne w wielu kolorach, a nawet wielkościach, dzięki czemu każdy nastolatek znajdzie wśród nich ten jedyny, z którym pierwszego września uda się do szkoły. Na drugim biegunie będą nastolatki, dla których jedynym sensownym wyborem będzie cały czarny plecak szkolny. Jak wiadomo musi on być dopasowany do ubrania i stylu nastolatka, a ten często nie przewiduje zbyt wielu innych kolorów niż czerń. Coraz częstszym wyborem wśród młodzieży, szczególnie tej interesującej się outdoorem, są miejskie plecaki górskich marek, takich jak The North Face, Patagonia czy Columbia. Decydując się na markowy plecak do szkoły możemy być przynajmniej spokojni o jego odpowiednie wykończenie i wysoką jakość.

Zobacz bogaty wybór kolorów plecaków Fjallraven Kanken!

A może czarny plecak do szkoły? Sprawdź dostępne modele

Jaki plecak do szkoły? Wybór kolorowych plecaków Kanken
Modne plecaki do szkoły – prym wśród nich wiedzie model Fjallraven Kanken. Wśród dostępnych opcji bez problemu znajdziesz odpowiedni kolor plecaka szkolnego. (fot. 8academy)

Jeśli tu dotarliście, powinniście już wiedzieć, jaki plecak do szkoły będzie najlepszy dla Waszego dziecka. Nie zapomnijcie jednak również o nauce dobrych nawyków w trakcie jego użytkowania. Żeby plecak szkolny nie obciążał nadmiernie kręgosłupa, powinien być noszony na dwóch pasach ramiennych, a nie na jednym ramieniu. Warto też zwrócić uwagę, aby codziennie zrobić mały remanent i niepotrzebne rzeczy po prostu z niego wyjąć.

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.