13.10.2023

Plecak do samolotu – jaki wybrać?

Majówka czas start! Wakacje tuż za rogiem. Szybki wyskok w skały? A może weekendowa wizyta w nieznanym mieście? Jeśli wybierasz samolot, zebraliśmy kilka rad dotyczących bagażu.

                       

Gdy wybieramy plecak, z którym mamy zamiar przemierzać górskie szlaki, kryteria raczej są oczywiste. Na pierwszy plan wysuwają się: odpowiedni litraż, funkcjonalność oraz wygoda. Sytuacja się nieco komplikuje, gdy cel naszych wojaży jest na tyle odległy, iż najrozsądniejszym pomysłem będzie skorzystanie z transportu powietrznego. Wtedy wybór musi się “wpasować” w sztywne punkty regulaminów linii lotniczych. Jeśli więc przedmiotem naszych poszukiwań jest plecak do samolotu, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe aspekty.

jaki plecak do samolotu
Jaki plecak do samolotu? To zależy czy szukamy czegoś na bagaż podręczny, czy rejestrowany. (fot. Gregory)

Jaki plecak do samolotu – podział

Chociaż każda z linii lotniczych ma swoje własne zasady dotyczące przewożenia bagażu, istnieje pewien uniwersalny podział, uznawany przez chyba każdego przewoźnika. W podróż możemy zabrać dwa rodzaje ekwipunku:

Bagaż podręczny

Składają się na niego rzeczy, które weźmiemy ze sobą na pokład. Linie lotnicze stosują tu szereg obostrzeń, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym oraz utrzymanie porządku w części pasażerskiej maszyny. W regulaminie znajdziemy zapisy dotyczące zarówno maksymalnych wymiarów bagażu oraz jego wagi, jak i dosyć długą listę przedmiotów, które nie mogą się znaleźć w takiej walizce lub plecaku. Na cenzurowanym są m.in. płyny (przede wszystkim te, w opakowaniach powyżej 100 ml), jaki i ostre narzędzia czy przedmioty choć trochę przypominające broń.

Na pokład zwykle staramy się zabierać rzeczy, które mogą być nam potrzebne w trakcie lotu, ale też przedmioty najcenniejsze. Także takie, które wymagają delikatnego traktowania. W bagażu podręcznym zazwyczaj lądują m.in. dokumenty, elektronika czy jedzenia na podróż oraz lekarstwa.

Żeby nie było zbyt łatwo się w tym odnaleźć, niektóre linie lotnicze wprowadzają dodatkowy podział. Uprasza się podróżnych o rozdzielenie swojego podręcznego ekwipunku na dwie części. Ta większa, może być nam zabrana przed wejściem na pokład, w celu zdeponowania jej w luku bagażowym. Chodzi o to, by mieć przy sobie jedynie niezbędne minimum, co usprawni proces zajmowania miejsc i zapobiegnie przepełnieniu schowków.

Czasami bagaż podręczny to wszystko czego potrzebujemy (fot. XD Design)

Bagaż rejestrowany (nadawany)

Jest to opcja dodatkowa, za którą dziś zwykle żąda się opłaty. Z bagażem rejestrowanym rozstajemy się już podczas wizyty w terminalu, skąd obsługa lotniska zabiera go do luku w samolocie. Ma to pewne plusy, gdyż od momentu oddania pakunku, mamy mniej do dźwigania. Jednak wiele osób nie lubi rozstawać się ze swoim bagażem z obawy przed mało delikatnym traktowaniem i ryzykiem zaginięcia (co na dużych lotniskach się, niestety, zdarza). No ale czasami nie ma wyjścia i trzeba skorzystać z tej usługi. Decydują się na to zarówno osoby chcące przetransportować nieco więcej rzeczy, jak i pasażerowie, których ekwipunek z powodu przepisów dotyczących bezpieczeństwa, nie może podróżować na pokładzie.

plecak do samolotu
Jeśli w planach mamy dłuższą wyprawę i zamierzamy zabrać większy plecak, konieczne będzie wykupienie bagażu rejestrowanego. (fot. Gregory)

Wymiary plecaka do samolotu

Jakie są zatem maksymalne wymiary plecaka do samolotu? Informacji na ten temat zawsze należy szukać na stronach poszczególnych linii lotniczych, gdyż to one ustalają zasady obowiązujące na pokładach własnych maszyn. Plecak do samolotu Ryanair może mieć inne wymiary niż plecak do samolotu Wizzair. Linie różnicują też przywileje przysługujące nabywcom droższych i tańszych biletów. A ponieważ regulaminy mają to do siebie, że czasami lubią się zmieniać, dobrze jest weryfikować dane bezpośrednio przed podróżą.

Plecak podręczny do samolotu – wymiary. Plecak jako bagaż podręczny

O jakich wartościach mowa? Do często spotykanych wymiarów należą: plecak do samolotu 40x30x20 cm lub 40x20x25 cm – jeśli bagaż ma zmieścić się pod siedzeniem. Dla ekwipunku pakowanego do schowka nad fotelami plecak podręczny może mieć wymiary 55x40x23 cm lub 55x40x20 cm (czasami zabranie takiego bagażu możliwe jest po uiszczeniu dodatkowej opłaty). To może się wydawać mało ale w rzeczywistości to już całkiem pojemny plecak do samolotu. Plecak podręczny do samolotu, oprócz gabarytów, musi mieć też określoną wagę – najczęściej nie więcej niż 8kg.

w co się spakować do samolotu
Jaki plecak do samolotu? Plecak podręczny do samolotu nie może być zbyt duży. (fot. Gregory)

Bagaż rejestrowany – wymiary. Plecak jako bagaż rejestrowany

Tutaj znikają ograniczenie w postaci pojemności schowków i wysokości foteli, dlatego linie lotnicze mogą nieco swobodniej ustalać zasady. Na przykład na stronie naszego narodowego przewoźnika znaleźć można dosyć lakoniczny komunikat, że “wymiary jednej sztuki bagażu nie mogą przekroczyć 158 cm”. Tanie linie lotnicze bywają w tym bardziej precyzyjne, gdyż podają trzy parametry. Jeden z popularnych przewoźników ustawił limit na: 149x119x171 cm, u innego maksymalne wymiary bagażu rejestrowanego to 119x119x81 cm. Jak widać różnice mogą być spore. Do tego uczulamy, iż warto przeczytać też punkty regulaminu dotyczące wagi transportowanego ekwipunku.

Plecak do samolotu – na co zwracać uwagę?

Chociaż do samolotu najczęściej zabierane są foremne walizeczki, które idealnie mieszczą się w miejscach przeznaczonych na bagaż, dla fanów outdooru nie jest to optymalna forma transportowania ekwipunku. Wszak później wędrowanie z taką walizeczką nie będzie zadaniem łatwym – nawet pomimo tego, że ta z reguły ma kółka. 😉 Na szlaku sprawdzi się tylko dobry plecak w góry, dlatego miłośnicy trekkingu szukają sposobu, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Potrzebują, bowiem, wygodnego, pojemnego plecaka do samolotu, który spełni kryteria stawiane przez linie lotnicze.

Takie „kompromisowe” modele często określane są mianem plecaków podróżnych. Wspomniane wersje konstruuje się tak, by ułatwić poruszanie się z nimi nie tylko po lotniskach, ale też różnego rodzaju dworcach. W porównaniu z plecakami typowo turystycznymi mogą mieć nieco bardziej zwartą konstrukcję, która lepiej wkomponuje się w przestrzeń bagażową. Jako bagaż podręczny świetnie sprawdzą się na przykład plecaki miejskie.

[Jeśli planujesz lecieć z plecakiem lawinowym w samolocie serdecznie polecamy ten artykuł]

Plecak miejski sprawdzi się dobrze w roli bagażu podręcznego (fot. XD Design)

Plecak podróżny do samolotu – jaki litraż bagażu podręcznego?

W jaką pojemność plecaka celować, gdy myślimy o bagażu podręcznym? Najbezpieczniej jest wybrać wersję oferująca około 30 litrów (oczywiście, oprócz zwracania uwagi na litraż, warto także kontrolować wymiary).

Ale zbyt pochopnie nie skreślajmy wersji 40- i 50-litrowych. Plecaki są jednak bardziej plastyczną materią niż obudowane plastikową skorupą walizki, dlatego można wybrać model o większej pojemności, który w razie potrzeby, na czas transportu zostanie nieco zmniejszony. Wystarczy spakować do niego trochę mniej rzeczy. Czasami można również skorzystać z pomocy pasków kompresyjnych, które ograniczą przestrzeń wewnątrz plecaka. Oczywiście wszystko powinno odbywać się w granicach rozsądku, a najlepiej także z… miarą krawiecką w dłoni.

[A może szukasz torby podróżnej? W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze]

plecak do samolotu
Zanim zaczniemy odkrywać szlaki w dalekich krajach, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki plecak do samolotu? (fot. Gregory)

Plecak do samolotu – jaki litraż bagażu rejestrowanego?

W przypadku bagażu, który nadamy jeszcze przed przejściem odprawy, nie musimy się jakoś specjalnie ograniczać. Nawet olbrzymie modele o pojemności 100 litrów spokojnie zmieszczą się w wymienionych tu wcześniej limitach. Sztandarowym przykładem niech będzie plecak Gregory Baltoro 95. Wymiary jednego z największych modeli, produkowanego przez znaną amerykańską markę, to 79 x 43 x 23 cm. Do limitu 119 x 119 x 81 cm, sporo jeszcze brakuje!

Inny przykład? Dla porównania weźmy kolejny duży model – Osprey Xenith 88 o pojemności 88 litrów. Wymiary: ok. 89 x 41 x 44 cm świadczą o tym, iż tutaj też wszystko jest pod kontrolą. Chyba więc bardziej należy skupić się na pilnowaniu limitów wagi.

Tu znajdziesz największe plecaki trekkingowe do samolotu

Plecak do samolotu – patenty, które warto wziąć pod uwagę

Wymogi linii lotniczych skłoniły projektantów plecaków, do szukania nowych – kreatywnych rozwiązań. Oto kilka patentów, które z założenia mają ułatwić życie osobom często korzystającym z transportu powietrznego.

Plecak na podróż samolotem z systemem zabezpieczenia pasków i szelek

Przykładem modelu, który został skrojony tak, by bez problemu zmieścić się w schowku nad fotelami, jest Deuter Aviant Access 38. Oprócz odpowiednich wymiarów (ok. 55 x 34 x 23 cm) posiada on funkcję chowania systemu nośnego. Dzięki temu plecak jest w stanie upodobnić się do torby podróżnej, co ma znaczenie podczas transportu. Dobrze przemyślane przegródki (w tym ta na laptopa), pozwolą zapanować nad ekwipunkiem, niezależnie od tego, co tam spakujemy.

Plecak na podróż samolotem z pokrowcem transportowym

Modelem, który doskonale spisze się podczas transportu lotniczego, jest damski plecak Gregory Tribute 40. Co go wyróżnia? Otóż producent wyposażył go w pokrowiec 3-in-1 Travel Cover. Ten niezwykle praktyczny dodatek spełnia aż trzy funkcje. W kontekście tematu, którym się tu zajęliśmy, najważniejszą jest ochrona wystających elementów plecaka. Zakładając pokrowiec, zabezpieczamy bowiem wszystkie paski i szelki, które w trakcie lotniskowych procedur narażone są na uszkodzenie. Tak przygotowany plecak łatwiej jest też wkomponować w przestrzeń bagażową samolotu.

Do czego jeszcze służy ten pokrowiec? Pozostałe zadania, to ochrona ekwipunku przed deszczem oraz zabezpieczenie przed zakusami drobnych złodziejaszków, którzy w zatłoczonych miejscach mogą próbować dobrać się do zawartości kieszeni. O tym, że jest to model dedykowany transportowi lotniczemu, świadczą też wymiary ok. 55 x 31 x 19 cm. Są one ciut mniejsze niż popularne limity 55 x 40 x 23 cm oraz 55 x 40 x 20 cm.

w cop się spakować
Damski plecak do samolotu Gregory Tribute 55 wyposażony został zarówno pokrowiec 3-in-1 Travel Cover, jak i mniejszy, odpinany plecaczek. (fot. Gregory)

Plecak na podróż samolotem – modele, z odpinanym plecaczkiem

Jeśli potrzebny nam jest wygodny plecak do samolotu, warto pomyśleć o czymś z odpinaną częścią, stanowiącą oddzielny bagaż. Takie rozwiązanie znajdziemy w plecaku dla pań Thule Landmar 70l. Posiada on mniejszy plecaczek, który można odpiąć i zabrać na pokład, jako bagaż podróżny.

Oba patenty znalazły również zastosowanie w większym plecaku Gregory Tetrad 75. Wybierając ten model, zyskujemy dosyć pojemny bagaż rejestrowany i mały plecaczek idealnie nadający się do tego, aby mieć w nim najpotrzebniejsze rzeczy. Za to po wylądowaniu można dwie części zespolić i zabrać je w góry. Całość doskonale spisze się, bowiem, w roli plecaka wyprawowego. Warto też dodać, że transport bagażu w obrębie lotniska ułatwi specjalny uchwyt, znajdujący się z boku dużego plecaka.

jaki bagaż na samolot
Plecaki do samolotu: mały, odpinany plecaczek, to patent, który sprawdza się na lotniskach. (fot. Gregory)

Pokrowiec na plecak do samolotu

A co jeśli ma się już plecak, który mieści się w limitach wyznaczonych przez linie lotnicze, ale denerwują nas odstające szelki i paski? Lotniskowa infrastruktura może nie służyć takiej konstrukcji, bo łatwo tu o przypadkowe zahaczenie. By mieć pewność, że plecak nie ucierpi w trakcie podróży, warto zawczasu schować go do pokrowca transportowego. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie każdy model, ma taki dodatek w zestawie. Pokrowce to jednak rzecz nabyta. Bez trudu znajdziemy wersję, odpowiednią do pojemności naszego plecaka.

Jaki plecak do samolotu? Często zadawane pytania.

Przed podróżą przychodzą nam do głowy różne pytania, na które warto jest zawczasu poszukać odpowiedzi. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych kwestii.

Jaki plecak do samolotu?

Plecaki do samolotu mogą mieć skrajnie różne pojemności i wymiary. Wszystko zależy od ich przeznaczenia i naszej decyzji czy plecak będziemy wykorzystywali jako bagaż podręczny, czy będzie on przewożony w luku bagażowym. Każdy z wybranych modeli powinien cechować się jednak wzmocnioną konstrukcją, oraz minimalną ilością elementów, które mogą zaczepić się o wystające obiekty na zatłoczonym lotnisku. Warto postawić również na lekkie i łatwe w przenoszeniu modele. W przypadku przewożenia plecaka w formie bagażu podręcznego należy sprawdzić wytyczne konkretnych linii lotniczych, którymi podróżujemy, każdy przewoźnik indywidualnie określa bowiem maksymalne wymiary i wagę tego rodzaju bagażu.

Tu znajdziesz plecaki do samolotu na bagaż podręczny i rejestrowany

Jak spakować plecak do samolotu?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od tego, czy plecak potraktujemy jako bagaż podręczny, czy rejestrowany. Gdy nadajemy plecak jako bagaż rejestrowany, należy pamiętać o zabezpieczeniu wszelkich wystających elementów, oraz zapięciu wszystkich kieszeni. Jeśli przenosimy przedmioty, które można łatwo uszkodzić, warto umieścić je w takim miejscu plecaka, aby były otoczone miękkimi przedmiotami, na przykład odzieżą co pozwoli je zabezpieczyć. Jeśli wykorzystamy plecak jako bagaż podręczny, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze nie zabierajcie ze sobą płynów o pojemności przekraczającej 100 ml, a elektronikę trzymajcie zawsze pod ręką, dzięki temu bez obaw i zbędnego stresu przejdziecie przez kontrolę bezpieczeństwa!

Jak zabezpieczyć plecak do samolotu?

Podczas transportu lotniczego nasz plecak może być narażony na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy pełni on rolę bagażu rejestrowanego, który nie zawsze traktowany jest delikatnie. By ograniczyć ryzyko przykrych niespodzianek, warto zapakować plecak do specjalnego pokrowca transportowego, który zabezpieczy wszelkie wystające elementy. Na rynku znajdziemy również modele, których szelki ukryjemy w okolicy pleców, co zminimalizuje ryzyko ich uszkodzenia, plecak swym kształtem przypomina wtedy walizkę.

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.