Czym są łapawice? Jak wybrać idealne łapawice dla siebie? | 8academy
02.12.2020

Czym są łapawice? Jak wybrać idealne łapawice dla siebie?

Jeśli wnikliwie czytacie książki o podboju Himalajów, słowo łapawica z pewnością nie jest Wam obce. Jednak taka ochrona dłoni wcale nie jest zarezerwowana dla gór najwyższych. Z naszego poradnika dowiecie się, jak dobrać łapawice do preferowanej przez Was aktywności.

                       

Łapawice kojarzą się nam albo z dziecięcymi rękawicami z jednym palcem (kto z nas miał szczęście mieć babcię, która robiła takie rękawice na drutach?) albo też z himalaizmem. Oczywiście są to słuszne skojarzenia. Ale zastosowanie łapawic jest znacznie szersze. Rękawice z jednym palcem są niezbędnym elementem wyposażenia w górach, nie tylko cztero – czy pięciotysięcznych, ale nawet zimą w Tatrach. Używamy ich w skituringu, trekkingu zimowym, sprawdzą się podczas biwaku oraz na nartach biegowych. Szczególnie przydają się “zmarzluchom” albo osobom, które kiedyś odmroziły sobie ręce – niestety będą one już zawsze bardziej wrażliwe na wychłodzenie. Dlatego warto mieć w swoim wyposażeniu przynajmniej jedną parę. 

 

łapawice tekst obrazowy
Trudno wyobrazić sobie zimowe aktywności bez porządnych łapawic (fot. 8academy)

Dobieramy rozmiar

W przypadku standardowych rękawiczek sprawa jest prosta: przyjmuje się, że dłoniom dziecięcym odpowiadają rozmiary od 2 do 6, rozmiary damskie zaczynają się od 6,5, a męskie – od 8. O rozmiarze decyduje obwód naszej dłoni, mierzonej na środku, przed kciukiem (samego kciuka nie bierzemy pod uwagę). Wymienione powyżej cyfry to wynik pomiaru w calach. W przypadku łapawic mamy do wyboru rozmiar S, M oraz L, rzadziej XS albo XL. Jeżeli jesteś mężczyzną drobnej budowy, wybierz rozmiar S albo sięgnij po model damski i na odwrót – jeśli jesteś kobietą o sporych dłoniach, świetnie odnajdziesz się w męskiej rozmiarówce. Jeśli się wspinasz i Twoje dłonie mają masywną budowę, lepiej wybrać nieco większy rozmiar, np wspinacz o wzroście 180 powinien raczej celować w łapawice w rozmiarze L. W przypadku łapawic podział na modele męskie i damskie ma naprawdę marginalne znaczenie. Ściągacz zabezpieczy rękawicę przed zsuwaniem się z dłoni, a wolną przestrzeń pozwoli włożyć do środka chemiczne ogrzewacze, na przykład Thermopad Handwarmer albo dodatkową parę cienkich, pięciopalczastych rękawiczek. Ponadto lekki luz pozwala na poruszanie palcami. Nigdy nie wkładaj zbyt małych, ciasnych rękawiczek, gdyż utrudnia to krążenie krwi i może doprowadzić do poważnego odmrożenia.

Budowa łapawic, czyli zaglądamy do środka…

i widzimy od razu, czy łapawice mają wewnętrzną wkładkę pięciopalczastą, czy też nie. Taka wkładka się przydaje, jeśli musimy do minimum ograniczyć wagę naszego sprzętu. Wewnętrzna wkładka dodatkowo chroni palce i izoluje je od zimna. Ważne, by była ona wykonana z oddychającego i dobrze odprowadzającego pot materiału. 

Nasz typ: rękawice 2 w 1 Kombi Opener. Wewnętrzne rękawiczki z wysokiej jakości poliestru zapobiegają poceniu i zapewniają możliwość obsługi urządzeń z ekranem dotykowym. Warstwa zewnętrzna — łapawica z jednym palcem chroni przed wilgocią i wiatrem dzięki membranie Waterguard® oraz przed zimnem za pomocą syntetycznego wypełnienia Ultraloft® z mikrofibry. Dodatkowo mają dwa ściągacze: przy nadgarstku oraz przy mankiecie, dzięki czemu pewnie trzymają się dłoni. 

 

Rękawice Kombii The Opener Mitt
Rękawice Kombi 2 w 1 Opener to idealne łapawice dla narciarzy, skiturowców i feeride’owców (fot. 8academy)

Czasem lepiej jednak zdecydować się na zakup klasycznych łapawic. Możemy wówczas dowolnie dobierać rodzaj i grubość rękawiczek wewnętrznych, na przykład pod kątem tego, czy zmieszczą się w nich ogrzewacze chemiczne. 

Nasz typ: The North Face Summit Belay Mitts. Ocieplina jest kombinacją naturalnego puchu o sprężystości 700 cuin oraz sztucznej ociepliny PrimaLoft® Silver o właściwościach grzewczych i antybakteryjnych. Do tego membrana FUTURELIGHT™, chroniąca przed wilgocią i wiatrem oraz wzmocnienia z koziej skóry zapewnią pancerną ochronę. Ważnym detalem są pętelki przy mankietach, zabezpieczające przed zgubieniem rękawicy. Idealne do zimowej wspinaczki oraz alpinizmu.

 

Łapawice Thw North Face Summit Belay Mitt
Łapawice The North Face Summit Belay Mitts (fot. 8academy)

Łapawice puchowe

Naszą najbardziej intuicyjną odpowiedzią na mróz jest odzież puchowa. Faktycznie, nic tak dobrze nie grzeje ani nie waży tak mało. Jednak puch nie jest wolny od niedoskonałości. Po pierwsze, im wilgotniejszy, tym bardziej traci swoje właściwości grzewcze. Poza tym silna kompresja podczas niewłaściwego przechowywania albo podczas transportu w ciasno zapakowanym plecaku uszkadza puch. Na ciele gęsi czy kaczki uszkodzony puch jest zastępowany nowym. W przypadku odzieży niestety tak się nie dzieje, chyba że… zwrócisz się do producenta z prośbą o uzupełnienie wypełnienia. Wówczas nawet najbardziej “wyliniałe” rękawice odzyskają swoje pierwotne właściwości. Łapawice puchowe stosujemy wówczas, gdy mamy do czynienia z silnym mrozem, na przykład podczas wejścia na cztero — pięciotysięczniki. Idealnie jest, gdy takie rękawice mają w swojej części chwytnej wyściółkę ze skóry lub innego wytrzymałego materiału. Zapewni nam to pewniejszy chwyt na czekanie turystycznym. 

Nasz typ: łapawice puchowe Pajak Mittens. Bardzo ciepłe, wypełnione polskim puchem gęsim o sprężystości 750 cuin, zabezpieczone przed wilgocią dzięki impregnacji hydrofobowej DWR, wykonane z odpornego nylonu Airtastic SLF 15, z elastycznymi mankietami. Ogrzeją dłonie podczas zimowego trekkingu i biwaku. 

 

łapawice puchowe Pajak mittens
Łapawice puchowe Pajak Mittens (fot. 8academy)

Łapawice ze sztuczną ociepliną

Wprawdzie nie są tak ciepłe jak puchowe, ale za to znacznie lepiej sobie radzą z wilgocią. Z tego względu sprawdzą się podczas zimowych aktywności takich jak rekreacyjne biegi narciarskie, skitury, długie trekkingi czy biwak. Istotnym dodatkiem są pętle zabezpieczające rękawicę przed zgubieniem lub upadkiem w śnieg oraz porowata część chwytna. Dzięki wstawce z naturalnej lub sztucznej skóry czy innego materiału kijek narciarski lub czekan turystyczny nie będzie się nam ślizgał w rękach. To ważne, bo łapawice niestety ograniczają nasze możliwości manualne. Przydatnym patentem są ponadto ściągacze oraz wydłużone mankiety, zabezpieczające nadgarstek.

Nasz typ: Black Diamond Spark Mitts. Wykonane z koziej skóry, przez co są bardzo odporne na uszkodzenia – ochronią dłonie nie tylko przed wiatrem, ale także przed urazami mechanicznymi poprzez zastosowanie pianki EVA. Dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią za pomocą membrany BD.dry™ oraz ocieplone poliestrową ociepliną PrimaLoft® Gold. Mankiety wykonano z elastycznego ściągacza z dodatkowym rzepem. Idealne na agresywne skitury, do narciarstwa freeride’owego oraz na biegówki i zimowy hiking.

łapawice Black Diamon Spark Mitts
Łapawice Black Diamond Spark Mitts (fot. 8academy)

Lekkie łapawice z membraną

Rękawice z membraną GORETEX® Windstopper® cechują się świetną oddychalnością oraz ochroną przed wiatrem. Hybrydowa konstrukcja pozwala na częściowe odsłonięcie palców, co szczególnie się przyda podczas wykonywania skomplikowanych operacji sprzętowych. Natomiast na czas asekuracji można osłonić palce łapawicą. Taka kombinacja uwalnia nas od konieczności zdejmowania rękawic, a jednocześnie zabezpiecza dłoń przed zimnem. Przydadzą się podczas intensywnych aktywności, takich jak wspinanie w chłodne dni czy wymagający hiking.

Nasz typ: Marmot Infinitum Windstopper Mitt. Uszyte z wysokiej jakości oddychającego materiału syntetycznego DriClime®, wzmocnione w części chwytnej poliuretanem, zabezpieczają przed wiatrem dzięki membranie GORE® Infinium Windstopper®.

łapawice Marmot Infinitum Windstopper
Łapawice Marmott (fot. 8academy)

Łapawice z cienką ociepliną i izolacją przed wiatrem

Jeśli dobrze dobierzemy rozmiar naszych rękawic jednopalczastych, świetnie sprawdzą się podczas trekkingu, szczególnie jeśli wędrujemy z kijami, a także na rekreacyjne biegi narciarskie. Zwróćmy uwagę, by łapawice miały membranę, która zabezpieczy dłonie przez podmuchami zimnego wiatru oraz częściowo przed wilgocią. Łapawice z cienką warstwą ocieplającą przydadzą się szczególnie osobom, które chcą zachować pełną kontrolę nad kijem trekkingowym czy narciarskim oraz wówczas, gdy mocno wieje, a nie jest szczególnie zimno. Nasza rada: zanim wyruszysz, porządnie dopasuj pętlę nadgarstkową kijka do “nowego” rozmiaru dłoni. Zbyt luźna pętla nie będzie odpowiednio przenosić obciążenia, a zbyt ciasna spowoduje dyskomfort, a w dłuższej perspektywie – nawet odmrożenia.

Nasz typ: Dynafit Mercury DST Glove. Lekko ocieplane Primaloftem®, oddychające dzięki zastosowaniu materiału Silvershell™, z Na podejściach używamy ich jak zwykłych rękawic pięciopalczastych, a tuż przed zjazdem nakładamy łapawicę przeciwwiatrową, ukrytą w kieszonce, wykonaną z Pertex® Quantum. Choć producent rekomenduje je na skitury, znakomicie sprawdzą się także podczas energicznego nordic walkingu czy treningu na biegówkach.

rękawice skiturowe Dynafit Mercury DST Glove
Rękawice hybrydowe Dynafit Mercury DST (fot. 8academy)

Łapawice w góry wysokie

Podczas wyprawy w góry wysokie jakość naszych rękawic może bezpośrednio zadecydować o sukcesie lub porażce ekspedycji. Dlatego warto zdecydować się na rękawice o najwyższych parametrach grzewczych i ochronnych, z długim mankietem, o silnych właściwościach hydrofobowych. Łapawice w góry wysokie powinny także być obszerne, gdyż wkłada się pod nie dodatkowe, ciepłe rękawice pięciopalczaste. Mówiąc o górach wysokich, nie mamy na myśli tylko ośmiotysięczników, ale także góry siedmio – czy sześciotysięczne, w których warunki pogodowe mogą być skrajnie wymagające.

Nasz typ: Rab Expedition 8000 Mitts. Impregnowana z zastosowaniem technologii Nikwax Hydrofobic down ocieplina Primaloft® jest wyjątkowo odporna na wilgoć. Do tego łapawice uszyto ze skóry Pittards®, wzmocnionej powłoką DWR. Głęboki, podwójnie ściągany mankiet zapewnia stabilizację łapawicy na dłoni, a pętle nadgarstkowe dodatkowo zabezpieczają przed utratą rękawicy.

łapawice wysokogórskie Rab
Łapawice wysokogórskie Rab Expedition 8000 (fot. 8academy)

Łapawice do biegania

Zdarza się, że wypełnienie, zabezpieczające nasze dłonie przez bardzo niską temperaturą i porywistym wiatrem, nie są konieczne, ale nadal potrzebujemy ochrony. Dobrym pomysłem na biegi zimą jest stosowanie łapawic biegowych, czyli klasycznych rękawiczek biegowych z dodatkową nakładką. W trakcie biegu generujemy sporą ilość ciepła, dlatego możliwość regulowania ochrony dłoni jest świetnym patentem. Łapawice biegowe powinny być dość cienkie. Powinny także chronić przed wilgocią i dobrze odprowadzać pot na zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie rękawiczek biegowych z dodatkową nakładką.

Nasz typ: hybrydowe rękawiczki biegowe Inov-8 Race Elite. Idealne do biegania trailowego oraz skyrunningu. Posiadają chwytną część dzięki silikonowym wzmocnieniom oraz chronią przed wilgocią dzięki wodoodpornej nakładce, która jednocześnie czyni z nich ciepłe łapawice.

łapawice biegowe Inov-8
Łapawice biegowe Inov- 8 Race Elite (fot. 8academy)
                   

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.