09.05.2022

La Sportiva Bushido II – test butów trailowych

Przyczepność, dynamika, bezpieczeństwo - tak można by podsumować buty La Sportiva Bushido II. Zobaczmy jak trailowy model włoskiej marki sprawdził się w terenie.

                       

Patrząc na całokształt mojej działalności górskiej, muszę przyznać, że bardzo chętnie sięgam po obuwie firmy La Sportiva. Podczas wspinaczki korzystam z modelów Miura lub Katana, a w takcie pokonywania technicznych szlaków lub tatrzańskich graniówek używam ulubionego modelu TX4. Wybór tych modeli nie jest przypadkowy i można sprowadzić go do wspólnego mianownika jakim jest najwyższa przyczepność. Muszę przyznać, że od zawsze myślałem o sprawdzeniu butów biegowych La Sportiva. Jednak dopiero w tym roku słowa zostały przekute w czyny. Zapraszam do testu jednego z najpopularniejszych modeli butów trailowych: La Sportiva Bushido II.

Przyczepność – to słowo klucz w przypadku butów La Sportiva Bushido II (fot. Monika Witkowska)

La Sportiva Bushido II – pierwsze wrażenia

Zanim otworzyłem pudełko z butami, postawiłem dla La Sportiva Bushido II bardzo wysoko poprzeczkę, głównie w temacie wspomnianej przyczepności. Dotychczas używałem butów La Sportiva z podeszwą Vibram. A tu czekała na mnie niespodzianka. W przypadku butów trailowych nie znajdziemy w ofercie La Sportivy podeszwy Vibram. Zamiast niej jest Friction X. Zatem przyjdzie mi sprawdzić coś nowego! Friction X jest dostępna w trzech kolorach. Każdy kolor mieszanki gumy Frixion X to inny stosunek przyczepności i ścieralności. Z jednej strony, gdyby Bushido II zostały uzbrojone w dobrze mi znaną z butów biegowych podeszwę Vibram Megagrip, wiedziałbym czego mogę się po nich spodziewać. Z drugiej strony, myślę, że taka renomowana marka jak La Sportiva, nie włożyłaby w buty biegowe mniej przyczepnej mieszanki gumy, niż w pozostałych grupach oferowanego obuwia. Niemniej, przyczepność Frixion X Red pozostanie dla mnie tajemnicą do momentu przetestowania butów w terenie.

Bieżnik

Kolejną rzeczą poza gumą, która ma wpływ na przyczepność, jest budowa bieżnika. Bieżnik La Sportiva Bushido II składa się z dwóch części, które różnią się od siebie kształtem kołków. Połącznie to pozwala na otrzymanie jak największej liczby punktów styku bieżnika podeszwy z podłożem podczas biegu na nierównym terenie. Kołki są tutaj standardowej wysokości 4,5 mm, jednak ich kształt i rozmieszczane powoduje, że mogę zaliczyć tę podeszwę do tych bardziej agresywnych.

Cholewka

Zakładając buty po raz pierwszy, zwróciłem uwagę na to, że są raczej wąskie i bardzo dobrze dopasowane do stopy. W przypadku mojego niskiego podbicia, w końcu znalazłem buty, które leżą idealnie. Zazwyczaj moja stopa jest luźna w cholewce buta, a jedynie co mi pozostaje to spróbować ściągnąć wspominany luz za pomocą sznurówki. Tu warto wspomnieć że, La Sportiva posiada w swojej ofercie buty dedykowane dla stóp o różnej szerokości – w każdym modelu jest to dokładnie opisane. W grupie nazwanej przez producenta „Mid Long Distance” do której należy Bushido II, znajduje się aż sześć modeli. Połowa z tego dedykowana jest na szeroką stopę. Jest to na tyle istotne, że wybierając buty każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie: zarówno osoby szeroką, jak i wąską stopą.

Buty Bushido II już od pierwszego kontaktu sprawiają wrażenie bardzo solidnych, dobrze chroniących stopę. Na tę wytrzymałą konstrukcję wpływa przede wszystkim niski gumowy otok z przodu buta. Przednia część cholewki to siatka połączona z termoplastycznym materiałem wzmacniającym. Tylna cześć składa się z gumowego szkieletu (dokładnie TPU tj. termoplastycznego poliuretanu) połączonego z wytrzymałym ripstopem. Pomimo budowy, która może przypominać opis buta podejściowego, Bushido II waży tylko 300 gram. Detalem, który zwraca moją uwagę jest język buta. Jest on grubszy niż standardowo w butach trailowych a wewnątrz znajduje się przyjemna, miękka pianka. Myślę, że jest on kolejnym wzmocnieniem Bushido, chroniącym nie tylko przed przypadkowym uderzeniem w kamień, ale również przed za mocnym zasznurowaniem butów. Ostatnią rzeczą, o której wspomnę, jest system STB Control, który ma wpływać na stabilność buta. System ten jest używany w topowych modelach podejściowych La Sportivy. Ale o tym porozmawiamy po przetestowaniu butów w terenie.

La Sportiva Bushido II
La Sportiva Bushido II na pierwszy rzut oka przypomina buta podejściowego – waży jednak tylko 300g (fot. Justyna Witkowska)

La Sportiva Bushido II – test butów w terenie

Pierwsze treningi w butach La Sportiva Bushido II przypadły na okres wczesnej wiosny. Na trasach górskich dalej dominował mokry i zapadający się pod nogami śnieg. W tych trudnych warunkach miałem okazję sprawdzić jak buty poradzą sobie w miękkim terenie. Agresywny bieżnik i szerokie, choć niewysokie kołki (4,5 mm) dobrze sprawdzały się w śniegu i w błocie. Pozwala mi to na zaliczenie modelu Bushido II do grupy dość uniwersalnych butów trailowych, które poradzą sobie w każdych warunkach. Fakt, że buty sprawdziły się w warunkach zimowych, daje mi jeszcze jedną opcję – wkręcenia w przyszłości zestawu kolców (A.T. Grip Spikes). Bushido II posiada odpowiednie miejsca w podeszwie, które zostały specjalnie wzmocnione i to właśnie w te punkty można wkręcić bezpiecznie kolce. Przez opisany zabieg otrzymujemy bieżnik butów uzbrojony w kolce, któremu nie straszny będzie lód i zmrożony śnieg.

W miarę upływu czasu, wraz z nadejściem wiosny zacząłem przekonywać się o doskonałej przyczepności Bushido II w kontakcie ze skałą. I w tym miejscu mogę potwierdzić przyczepność nieznanej mi wcześniej gumy Friction X Red. Buty dobrze trzymają się skalnych fragmentów szlaku również wtedy, kiedy skała jest mokra. Oprócz skały, buty dobrze radzą sobie w trudnym terenie, w którym dominują spore ilości luźnych kamieni. Wpływa na to nie tylko przyczepność, ale również stabilność butów.

Stabilność i ochrona stopy

Na pewno dobry wpływ na stabilność i dobre czucie podłoża ma niska wysokość butów – zaczynając od palców mamy 16 mm, a kończąc na pięcie 22 mm. Wspomniany system STB Control, a więc stabilizatory znajdujące się w bocznej części butów, po obu stronach, blokują ruchomość cholewki. Pomaga to w trawersowaniu szlaków oraz pokonywaniu nierówności. Możliwość wyboru butów przeznaczonych dla wąskiej stopy sprawia, że cholewka jest idealnie dopasowane do mojej stopy, buty nie pozostają luźne, a to pozwala mi stawiać precyzyjnie każdy kolejny krok. To następny element, który przekłada się na szeroko rozumianą stabilność, o której przekonałem się dopiero biegając w trudnym terenie. To, co daje przewagę w Bushido II, to poczucie, że buty bardzo dobrze chronią moje stopy z prawie każdej strony. Wzmocniona cholewka i otok z przodu chroni przed przypadkowymi uderzeniami. Znajdująca pod moją stopą pianka amortyzująca połączona z płytką ochronną (Rock Guard Insert), tłumi wstrząsy i chroni przed czuciem ostrych kamieni. Jednocześnie płytka ochronna nie powoduje, że buty są zbyt twarde, za czym w butach trailowych nie przepadam.

Dynamika

Na koniec chciałbym wspomnieć o dynamice testowanych butów. Pod tym względem model Bushido II nawiązuje do najszybszych butów w jakich miałem okazję biegać po górach. Dlatego chciałbym opisać ten model jako „bezpieczną startówkę”. Testowane buty posiadają cechy typowe dla buta startowego takie jak dynamika i przyczepność, co pozwoliło mi w czasie biegu na zachowanie szybkiego tempa. Równolegle posiadają dobrą stabilność oraz chronią stopy przed ostrymi i luźnymi kamieniami, co różni je od butów startowych, a zapewnia ochronę i bezpieczeństwo w trudnym terenie. Dzięki tym zaletom nie muszę martwić się tym gdzie postawić stopę, a to również przekłada się na prędkość biegu. Połączenie tych wszystkich cech sprawdza się wszędzie tam, gdzie dominuje trudny technicznie teren, a mimo wszystko zależy nam na szybkim biegu. Większość butów startowych, mimo przyczepności i dynamiki, nie oferuje nam odpowiedniej stabilności i ochrony stopy. Stąd określenie „bezpieczna startówka” wydaje mi się być tutaj odpowiednie.

La Sportiva Bushido II
Stabilność, bezpieczeństwo i dynamika – to najkrótszy opis butów La Sportiva Bushido II (fot. Justyna Witkowska)

Podsumowanie

La Sportiva potrafi zrobić dobrego buta trailowego, jednocześnie zachowując swoje swoiste DNA, z którym kojarzy mi się Włoska marka. To DNA to najwyższa przyczepność. Na techniczny charakter modelu Bushido II składa się właśnie przyczepność, ale również stabilność oraz dobra ochrony stopy. W połączeniu z wysoką dynamiką testowanych butów, pozwala to na szybkie pokonywanie trudnych technicznie szlaków. Kończąc test butów La Sportiva pozostaje mi czekać… czekać z niecierpliwością, aż zalegający śnieg w Tatrach stopnieje. Wtedy będę mógł sprawdzić buty w terenie, do którego Bushido II będą nadawać się idealnie. Czy wraz z czasem, buty Bushido II staną się moim wyborem nr 1? Póki co są na dobrej drodze, jednak żeby to potwierdzić z całą pewnością będę potrzebował trochę więcej czasu. Buty La Sportiva Bushido II mają w sobie to, co najbardziej lubię w butach trailowych, a więc wysoką dynamikę oraz uniwersalną przyczepność.

WYSOKOŚĆ PALCE/PIĘTA: 16 mm – 22 mm
DROP: 6 mm
WYSOKOŚĆ KOŁKÓW/BIEŻNIKA: 4,5 mm
WAGA: 300 g
ZALECANY DYSTANS: do 45 km
PODESZWA: X FRICTION RED
WERSJA Z MEMBRANĄ: TAK
ODPOWIEDNIK W WERSJI DAMSKIEJ: TAK
BUTY POLECANE NA STOPĘ: STANDARDOWĄ i WĄSKĄ
PODOBNE MODELE Z KONKURENCJI: DYNAFIT FELINE SL, SAUCONY PEREGRINE 12, INOV8 ROCLITE G275.

Moja ocena modelu La Sportiva Bushido II:

Plusy:

  • Mieszanka gumy Friction X Red gwarantuje najwyższą przyczepność w kontakcie ze skałą
  • Budowa bieżnika podeszwy ma wpływ na przyczepność na każdym podłożu, nie tylko skalnym
  • Wysoka dynamika butów, która pozwala na szybkie poruszanie się po górach
  • Dobra stabilność Bushido II przydaje się w trudnym terenie
  • Odpowiednia budowa gwarantuje dobrą ochronę stopy prawie z każdej strony

Minusy:

  • Podeszwa Friction X red gwarantuje odpowiednie tarcie, ale jak każda miękka i przyczepna mieszanka gumy szybciej się ściera w kontakcie z asfaltem
  • Przez liczną ilość wzmocnień buty są bardziej zabudowane, przez co gorzej oddychają
La Sportiva Bushido II
La Sportiva Bushido II – osobista ocena (fot. Radek Witkowski)

[Przeczytaj również: La Sportiva Ultra Raptor II Mid GTX – test oraz La Sportiva Kaptiva – test butów trailowych]

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.