29.10.2017

Jak prać polar? Pranie polaru w pralce.

Są dosyć odporne na zabrudzenia, a przy tym niezbyt skore, by chłonąć zapachy. Dzięki tym cechom polary nie należą do typów odzieży, którą często się pierze. Niemniej w końcu nadejdzie ten moment, gdy polarowa bluza zacznie się prosić o konserwację.

                       

O czym pamiętać, jeśli zamierzamy odświeżyć tego typu garderobę, a nie chcemy narazić się na przykre niespodzianki? Jak prać polar, żeby nie stracił on swoich właściwości? Tematem niniejszego artykułu jest pranie polaru w pralce. Ale to nie wszystko, co możemy zrobić dla naszej ulubionej odzieży polarowej. Praniu często towarzyszy impregnacja polaru – temu zabiegowi także przyjrzymy się bliżej.

Co to jest polar?

Historia odzieży polarowej zaczyna się w roku 1979, gdy na rynku pojawił się nowy rodzaj dzianiny, produkowanej na bazie tworzyw sztucznych. Dzięki właściwościom hydrofobowym oraz zdolnościom termoizolacyjnym (włókna są tak ułożone, że przestrzeń pomiędzy nimi wypełniają pęcherzyki powietrza, zapewniające lepszą izolację), materiałem – do którego przylgnęła nazwa “polar” – szybko zainteresowała się branża sportowo-turystyczna. Moda na tego typu odzież, z małym opóźnieniem dotarła także do Polski, a największy boom miał miejsce w latach 90. XX wieku. Chociaż dzisiaj polary muszą konkurować z całym szeregiem nowocześniejszych tkanin, nadal stanowią znaczącą część naszej outdoorowej garderoby. Któż z nas, wśród ulubionych ciuchów, nie miał nigdy mięciutkiej i bardzo przyjemnej w dotyku bluzy z polaru?

Jak prać polar

Odzież polarowa wciąż cieszy się dużą popularnością, jednak nie każdy wie, jak prać polar. (fot. Berghaus)

Pranie polaru – jak często to robić?

Polar uchodzi za materiał dosyć trwały, ale trzeba mieć na uwadze, że jego atuty nie są dane raz na zawsze. Jeśli chcemy, by nasza odzież nie straciła niczego, ze swoich walorów estetycznych oraz zdolności termicznych (zabrudzony polar może w większym stopniu chłonąć wodę, co negatywnie wpływa na izolację), należy w odpowiedni sposób ją konserwować. Takich “zabiegów”, jak pranie polaru, nie przeprowadza się często. Jeśli ze swojego polaru korzystamy intensywnie, zwykle wystarczy od 4 do 5 razy w roku (bluza, z którą ubieramy “od święta”, powinna być prana proporcjonalnie rzadziej).

Jak prać polar?

Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z materiałem specyficznym – o nieco innych wymaganiach, niż reszta rzeczy, które wypełniają nasze szafy. Jak prać polar, by mieć pewność, że nie dozna on żadnego uszczerbku? Na forach internetowych można znaleźć opinie osób bardziej przezornych, które w tym przypadku nie ufają zdobyczom cywilizacji, piorąc polarowe ubrania ręcznie. Wydaje się jednak, że takie środki bezpieczeństwa stosowane są nieco na wyrost. Pralka nie zrobi krzywdy polarowi, jeśli tylko pamiętać będziemy o kilku zasadach.

Wybór odpowiedniego środka

Mocne detergenty, których zwykle używamy, by doprać brudną odzież, pozostawiają na tkaninach cienką warstwę substancji hydrofilowej (chłonącej wodę), co przyczynia się do przemakania oraz negatywnie wpływa na oddychalności takich materiałów. Jak prać polar, gdy zamierzamy skorzystać z pralki? Producenci polarów zalecają rezygnację z typowych środków piorących, a nawet dokładne wypłukanie dozownika pralki, w którym mogą znajdować się resztki detergentów. O takie ubrania najlepiej zatroszczą się preparaty dedykowane odzieży technicznej – delikatniejsze w działaniu, a często posiadające dodatkowo zdolność odnowienia właściwości oddychających i termicznych materiału. Takim środkiem jest Nikwax Tech Wash®, dostępny w buteleczkach o pojemności 1000 ml i 300 ml oraz w saszetkach o pojemności 100 ml, przygotowanych z myślą o tych, co planują mniejsze pranie. Z tym zadaniem dobrze poradzi sobie również preparat Granger Performance Wash.

Pranie w niskiej temperaturze

Odzieży polarowej nie służy też gorąca woda. Jak prać polar, gdy chcemy mieć pewność, że taka konserwacja mu nie zaszkodzi? Optymalna temperatura najczęściej wynosi 40˚C, ale czasami producenci sugerują ustawienie zaledwie 30˚C. Warto zwrócić uwagę zarówno na zalecenia znajdujące się na metce polaru, jak i na etykiecie środka piorącego. Czy taki zabieg będzie skuteczny? Preparaty dedykowane odzieży technicznej zwykle przygotowane są na to, by z brudem i nieprzyjemnymi zapachami walczyć przy niższej temperaturze wody.

Rezygnacja z wirowania

Szybkie obroty pralki mogą przyczynić się do uszkodzenia materiału, dlatego lepiej zrezygnować z wirowania. Wyprany polar najlepiej jest wykręcać ręcznie pamiętając, by nie wkładać w to zbyt dużej siły. Dzięki temu, że polary mają naturalną zdolność do szybkiego schnięcia, nie będzie to aż tak uciążliwe, jak mogłoby się wydawać. Jeśli chcemy skorzystać z suszarki bębnowej, dobrze najpierw zapoznać się z instrukcjami przygotowanymi przez producentów odzieży oraz producentów preparatów – niektórzy zalecają specjalne podejście, do tego tematu.

Jak prać polar? Pranie polaru w pralce.

Jak prać polar? Planując pranie polaru w pralce, dobrze jest pomyśleć o środkach, które nie zawierają detergentów. Na zdjęciu Nikwax Tech Wash (w dwóch różnych opakowaniach) i Granger Performance Wash. (fot. 8a.pl)

Impregnacja polaru

Skoro wiemy już jak prać polar, warto zastanowić się, jak jeszcze możemy pomóc naszej outdoorowej odzieży. Pranie polaru to zabieg podstawowy, jednak niektórzy na tym nie poprzestają, fundując swoim polarom ponadstandardową impregnację. Choć słowo to w branży outdoorowej wymieniane jest przez niemal wszystkie przypadki, nie wszyscy dobrze rozumieją jego znaczenie. Musimy zmartwić tych, którzy liczą na cud. Polar poddany takiemu procesowi, niestety, nie będzie mógł rywalizować z odzieżą membranową w kategorii “nieprzemakalność”. Przez impregnację nie uzyskamy bowiem bariery, która skutecznie odizoluje nas od ulewy. Polar, który zaimpregnujemy nie stanie się GORE-TEX`em, chociaż trochę uodporni się na działanie wilgoci.

Co dokładnie daje impregnacja polaru?

Chociaż na wodoodporność w tym przypadku nie mamy co liczyć, spore grono osób zadających sobie trud, by po wypraniu polaru od razu go zaimpregnować. Co przemawia za tym, by nanieść na materiał warstwę ochronną? Korzyści jest kilka:

  • Zaimpregnowany polar ma mniejszą zdolność do chłonięcia wilgoci. Jak to się przekłada na outdoorową praktykę? Gdy zacznie padać, będzie on trochę dłużej stawiał opór kropelkom deszczu. W przypadku nieco mocniejszego opadu jego los jest jednak przesądzony i finalnie i tak będzie musiał polec, co oznacza przemoczenie także jego wewnętrznej strony.
  • Jeśli warstwę zewnętrzną uodpornimy nieco na działanie wilgoci, poprawi się również oddychalność.
  • Polar zaimpregnowany powinien też być nieco lżejszy od tego, który nie został poddany takiemu zabiegowi.
  • Laminat sprawi, że polar będzie bardziej odporny na zabrudzenia.

Kiedy impregnować polar?

Podstawą tego, by nasza odzież funkcjonowała bez zarzutów, jest systematyczne pranie polaru przy użyciu odpowiednich do tego środków. O regularnej impregnacji (jeśli się na nią zdecydujemy) możemy mówić wtedy, gdy taki zabieg wykonywany jest raz na 5 – 6 prań. Większa częstotliwość raczej nie jest konieczna. Zdarza się, że mamy wątpliwości, czy hydrofobowa warstwa DWR nieco wcześniej nie straciła swoich atutów. Wtedy warto wykonać prosty test – pokropić materiał wodą i sprawdzić, czy krople się “perlą” (przyjmują kształt przypominający perłę i osiadają na materiale), czy wsiąkają w polar. Jeśli zauważymy, że materiał bez trudu chłonie wodę, dostajemy wyraźny sygnał, iż impregnacja polaru jest już jak najbardziej wskazana.

Jak impregnować polar?

Osobno pranie polaru i impregnacja polaru? A może wszystko za jednym zamachem? Na zdjęciu “zestaw” od Nikwax i preparat 2 w 1 od Granger`s. (fot. 8a.pl)

Jak impregnować polar?

Zacznijmy od wyboru środka. Na rynku dostępne są preparaty w różnych postaciach – każde mają swoje plusy i minusy. Decydując się na zakup środka w aerozolu, warto dokładnie przeanalizować jego skład. W tej kategorii spotkać można wyroby na bazie rozpuszczalników, czy fluoropochodnych węglowodoru, które bywają łatwopalne, a do tego nie są przyjazne dla środowiska, a przy dłuższym kontakcie mogą szkodzić zdrowiu. Nas bardziej interesować będzie druga grupa, czyli środki przeznaczone do stosowania w pralce. Co prawda proces taki trwa dłużej, niż aplikacja środka za pomocą wygodnego spryskiwacza, ale dedykowane mu preparaty zwykle bazują na substancjach nieszkodzących środowisku.

Przykładem środka stworzonego do impregnacji odzieży polarowej, jest Nikwax Polar Proof®. Podobnie, jak w przypadku preparatów piorących, dostępny jest on w małych saszetkach o pojemności 50 ml, bądź nieco większych buteleczkach (300 ml). Opcją jest zakup całego zestawu do prania oraz impregnacji: który tworzą Nikwax Tech Wash® oraz Nikwax Polar Proof®.

Jak wygląda impregnacja za pomocą takiego środka? Oto krótka “ściągawka”:

  • Do impregnacji przystępujemy po uprzednim wypraniu polarów. Ubrań nie trzeba suszyć, hydrofobowa powłoka DWR może zostać naniesiona także na wilgotną powierzchnię.
  • Ubrania należy umieścić w pralce, do podajnika wlewając środek, w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta.
  • Po “wypraniu” z użyciem środka impregnującego, polar trzeba wysuszyć (to ważne, gdyż wówczas aktywuje się powłoka DWR). Często wystarcza wywieszenie ubrania na świeżym powietrzu. W przypadku użycia suszarki automatycznej, zwykle rekomenduje się korzystanie z programu o niskiej temperaturze (choć rożni producenci mogą mieć w tym temacie odmienne uwagi).

Na koniec należy dodać, że w sklepach dostępne są także preparaty 2 w 1 (na przykład: Clothing Wash+Repel), które pozwalają zaoszczędzić czas i energię elektryczną.

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.