25.08.2017

5 najpiękniejszych panoram w polskich Tatrach

Wielu turystów tatrzańskich chodzi w góry nie tylko dla sportowych osiągnięć, ale przede wszystkim dla pięknych widoków. W tym artykule przedstawię 5 miejsc dostępnych zwykłym szlakiem turystycznym, z których widoki są moim zdaniem najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej odpowiednie dla zrobienia wartościowego zdjęcia.

                       

Polskie Tatry rozciągają się na długości ponad 25 km i stanowią zaledwie 23% całego masywu rozciągniętego na terytorium Polski i Słowacji. Cały masyw dzieli się na trzy części: Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie i Tatry Bielskie, które leżą wyłącznie na Słowacji. Polskie Tatry (szczególnie Wysokie) są całkiem nieźle zagospodarowane turystycznie, a gęsta sieć szlaków umożliwia dość szybko znaleźć się w rejonie wszystkich ważnych grzbietów i dolin. To zupełnie inaczej niż w sąsiednich, słowackich Tatrach Wysokich, gdzie poszczególne grzbiety, a nierzadko nawet całe masywy pozbawione są choćby jednego szlaku. Bardzo gęsta sieć szlaków w słowackich Tatrach znajduje się dopiero w ich zachodniej części, ale to temat na osobny artykuł. Warto jednak przypominać tym, którzy narzekają na niewielki obszar Tatr w granicach Polski, że choć jest ich mało, to liczne szlaki pozwalają na wejście w większość atrakcyjnych widokowo miejsc.

Wśród bardzo wielu zakątków, oferujących niesamowite widoki postanowiłem wybrać 5, które pozwalają oglądać najbardziej urozmaiconą panoramę, a pominąć te, które, choć oferują piękne widoki, to jednak przegrywają z atrakcyjniejszymi sąsiadami.

1. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m n.p.m.)

Kolor szlaku: zielony
Początek szlaku:
Czarny Staw pod Rysami
Długość trasy:
2 km
Suma podejść:
740 m
Czas wejścia: 2.40 h

Z rejonu Morskiego Oka – dla wielu najpiękniejszego zakątka Tatr, można wybrać się na kilka wycieczek odwiedzając najatrakcyjniejsze partie Polskich Tatr. W tym miejscu widoki są najbardziej wysokogórskie, a szczyty najwyższe w Polsce. Ze wszystkich tras, prowadzących spod Morskiego Oka polecam wybrać się na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. To nieco mniej popularny szlak, od słynnej drogi na Rysy, która, z wiadomych względów, skupia największy ruch. Wychodząc wcześnie rano możemy osiągnąć przełęcz idąc samotnie bardzo pięknym szlakiem.

5 najpiękniejszych panoram w polskich Tatrach

Widoki z Kazalnicy Mięguszowieckiej powodują, że jest to idealne miejsce na dłuższy postój (fot. autor)

Jednak największą nagrodą tej wycieczki jest oryginalna, zachwycająca panorama Tatr. Panorama interesująca i wyeksploatowana jeszcze przez fotografów. Najładniejsze widoki można oglądać z dwóch miejsc:

  • Pierwszym z nich jest Kazalnica Mięguszowiecka, którą osiągamy mniej więcej po pokonaniu 2/3 drogi od Czarnego Stawu pod Rysami. Widoki z Kazalnicy są przepyszne – szczególnie ściana Rysów, widoczna stąd jak na dłoni, wraz ze wspinającymi się turystami, wyglądającymi w tej oszałamiającej scenerii skalnej jak mrówki.
Tatrzańskie panoramy

Kazalnica Mięguszowiecka (fot. autor)

 

  • Drugim miejscem jest okolica samej przełęczy oglądana ze zboczy Pośredniego Mięguszowieckiego Szczytu,
    gdzie w kilka minut można dojść wydeptaną ścieżką. W tym zakątku Tatr jak nigdzie indziej spotyka się groza nagich skał i urwistych zboczy oraz kojącej zieleni traw. Przy dobrej pogodzie można w tym miejscu ładnie sfotografować rzadko oglądaną panoramę, tak na Tatry Polskie jak i słowackie.
tatrzańskie pejzaże

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem (fot. autor)

2.Rysy (2499 m n.p.m.)

Kolor szlaku: czerwony
Początek szlaku: Czarny Staw pod Rysami
Długość trasy: 3 km
Suma podejść: 1000 m
Czas wejścia: 3.30 h

Na rysach

Rysy w całej okazałości (fot. autor)

Rysy to góra wyjątkowa z wielu względów. Najbardziej odległy szczyt polskich Tatr, najwyższy dostępny szlakiem w całych Tatrach, a zarazem najwyższy szczyt Polski (jego środkowy wierzchołek o wys. 2499 m). Panorama z wierzchołka jest znana ze swego rozmachu. Słynie jako jedna z najbardziej rozległych i najbardziej atrakcyjnych nie tylko w całych Tatrach – po obydwu stronach granicy, ale również w całych Karpatach. To na pewno kwestia dyskusyjna, natomiast jedno jest pewne: w pogodny dzień widać stąd wszystkie ważne wierzchołki tatrzańskie, liczne jeziora i doliny, polskie i słowackie równiny, oraz pasma górskie zamykające zewsząd granicę horyzontu. Rysy przyciągają nie tylko turystów, ale również fotografów, którzy wychodząc ze schroniska przy Morskim Oku głęboką nocą dochodzą na szczyt wcześnie rano, aby uwiecznić wschód słońca. Możliwości fotografowania są tutaj prawie nieskończone, począwszy od szerokich panoramicznych kadrów, po detale złapane teleobiektywem. Ale wszystkie widoki mają jedną cechę wspólną: dziewiczą i nieprzyjazną scenerię nagich skał.  

Jak wejść na Rysy

Główny wierzchołek Rysów (fot. autor)

Rysy słyną również z legendarnej trasy, którą trzeba pokonać, aby móc pochwalić się zdobyczą najwyższej góry w kraju. Czerwone znaki po łatwym początku wchodzą w skały, którymi bardzo stromo, przy pomocy licznych łańcuchów mozolnie wspinamy się aż do kopuły szczytowej. Widoki z drogi – na Czarny Staw i Morskie Oko, należą do najpiękniejszych w Tatrach. Wycieczka na Rysy jest długa i męcząca, a zimą również niebezpieczna, o czym świadczy kronika wypadków tatrzańskich. Rysy odwiedzane są nader tłumnie, dlatego najlepiej na wierzchołku zameldować się wcześnie rano. Zaletą wczesnego wyjścia będzie nie tylko możliwość podziwiania panoramy bez gwaru i okrzyków innych turystów, ale również obejrzenie widoków przy najlepszej przejrzystości powietrza.

Panorama z Rysów

Najwyższy szczyt Polski (fot. autor)

3.Granaty

Kolor szlaku: żółty
Początek szlaku: Czarny Staw Gąsienicowy
Długość trasy: 1.5 km
Suma podejść: 550 m
Czas wejścia: 2 h

Tatry zimą

Granaty zimą (fot. autor)

Na Orlej Perci jest wiele wspaniałych miejsc o oryginalnej panoramie, a dobrych zdjęć wciąż można stamtąd zobaczyć bardzo niewiele. Prawdopodobnie zła sława tego szlaku rok po roku odstrasza fotografów, którzy wolą po raz setny zaatakować bezpieczny Kasprowy. Warto jednak opuścić strefę komfortu i wybrać się na Granaty, które należą do najłatwiejszych rejonów Orlej Perci. Dzięki dogodnemu położeniu, Granaty są miejscem skąd można oglądać najpiękniejszą Panoramę Tatr z Orlej Perci. Choć w wielu zestawieniach punktów widokowych znajdziecie raczej Kozi Wierch, Przełęcz Krzyżne, a nawet Świnicę (która akurat nie leży na trasie OP), to spieszę z informacją, że z żadnego miejsca widoki nie są tak atrakcyjne jak właśnie z Grantów, gdzie góry wyglądają ciekawie nie tylko na horyzoncie, ale również na pierwszym planie.

Wczytuję galerię

Granaty są trzy: Skrajny, Pośredni i Zadni, a każdy z nich oferuje nieco odmienny krajobraz, ale jedno je łączy: panorama ma wybitnie wysokogórski, pełen grozy i majestatu charakter. Stosunkowo duża wysokość (ponad 2200 m) pozwala na podziwianie obszernej panoramy Tatr we wszystkich kierunkach.

4.Trzydniowiański Wierch

Kolor szlaku: czerwony
Początek szlaku: Polana Chochołowska
Długość trasy: 3.5 km
Suma podejść: 700 m
Czas wejścia: 2.30 h

Widoki z Tatr Zachodnich

Panorama z Trzydniowiańskiego Wierchu (fot. autor)

Tatry Zachodnie są pasmem wybitnie widokowym, które na całej swej długości pozwalają obserwować piękne panoramy. Większość szczytów po polskiej stronie zasługuje na uwagę, więc nie jest łatwo wybrać ten, który oferuje najciekawszą panoramę. Ilu turystów tyle opinii. Dla mnie takim miejscem będzie Trzydniowiański Wierch. Ten niepozorny szczyt o wysokości zaledwie 1758 m swą sławę zawdzięcza dobrej lokalizacji. Jego największą zaletą jest położenie u końca bocznej odnogi głównej grani Tatr Zachodnich, przez co jest nieco odsunięty od najwyższych szczytów. Dzięki temu oferuje ciekawą panoramę, jedną z najpiękniejszych w Tatrach Zachodnich. Widać stąd nie tylko najbliższą okolicę od Kominiarskiego Wierchu przez Bystrą, Starorobociański, Jakubinę, Wołowiec, aż po Bobrowiec, ale również Czerwone Wierchy, Giewont, Rysy, Mięguszowiecki Szczyt i Krywań. Panorama z tego miejsca nie jest tak znana jak widoki z Czerwonych Wierchów, Wołowca i Grzesia, a jest zdecydowanie ciekawsza.Na Trzydniowiański prowadzą dwie trasy z Doliny Chochołowskiej, obie oznakowane czerwonym kolorem.

Szlaki w Tatrach Zachodnich

Z Trzydniowiańskiego Wierchu prowadzi widokowa droga w kierunku Starorobociańskiego Wierchu i Bystrej (fot. autor)

 5.Mały Kościelec

Kolor szlaku: czarny
Początek szlaku: Czarny Staw Gąsienicowy
Długość trasy: 600 m
Suma podejść: 240 m
Czas wejścia: 0.30 h

Jest pewna ironia w fakcie, że wybitne walory widokowe oferują często miejsca zupełnie niepozorne – takie, których zdobycie nie jest szczególnie honorowe, a same w sobie nie przedstawiają niczego interesującego. Jednak dogodna lokalizacja przynosi im sławę z powodu niesamowitych widoków. Takim miejscem jest grzbiet Małego Kościelca nieopodal Przełęczy Karb, oddzielającej go od właściwego Kościelca. Większość turystów przechodzi szlakiem w ekspresowym tempie, pędząc na Kościelec, będący celem wycieczki. Problem z Kościelcem jest jednak taki, że nie widać z niego… Kościelca. A to właśnie ten szczyt jest głównym aktorem panoramy Doliny Gąsienicowej zarówno tej oglądanej z daleka, jak i z bliska, właśnie z Małego Kościelca. Szczyt stojący samotnie pośrodku doliny bywa nazywany polskim Matterhornem, bo jego północna ściana przypomina nieco kształtem strzelistą sylwetkę szwajcarskiej ikony. Stojąc na grzbiecie Małego Kościelca mamy tę stromą piramidę na wyciągnięcie ręki, a otaczają ją szczyty Orlej Perci i Świnica. To jeden z najpiękniejszych widoków w Dolinie Gąsienicowej, który o każdej porze roku wygląda inaczej.

Wczytuję galerię

 

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.