Plecaki biegowe – ranking najpopularniejszych modeli | 8academy
10.04.2020

Plecaki biegowe – ranking

Gdy zaczynamy trenować jakąś dyscyplinę, robimy to po to, by systematycznie przesuwać granicę własnych możliwości. Nic więc dziwnego, iż nasze oczekiwania wobec sprzętu zwykle mocno idą w górę.

                       

Tę zasadę z pewnością potwierdzą biegacze. Wysokiej jakości sprzęt, optymalnie dopasowany do potrzeb, zdecydowanie ułatwia śrubowanie własnych wyników, ale też sprawia, że sama aktywność jest przyjemniejsza. Tematem niniejszego artykułu są plecaki biegowe – ranking, który przygotowaliśmy, powinien ułatwić wybór wszystkim tym, którzy stoją właśnie przed wyborem takiego sprzętu.

plecaki biegowe – ranking
Tematem niniejszego artykułu są plecaki biegowe – ranking najpopularniejszych modeli powinien ułatwić dokonanie wyboru. (fot. Salomon)

Po co biegaczowi plecak?

Miłośnicy biegów, którzy mieli w zwyczaju pokonywać kolejne kilometry na bieżni lub przemierzać parkowe alejki (i pewnie wrócą do tej tradycji, zaraz po cofnięciu ograniczeń), rzadko sięgają po plecaki. Jeśli trening odbywa się w mieście, gdzieś nieopodal domu, zwykle wystarczy zabrać ze sobą pas biegowy, w którym zmieszczą się najpotrzebniejsze przedmioty, a czasami też niewielki bidon na wodę (przykład: pas Salomon Sensibelt).

Inaczej, gdy areną naszej dyscypliny są miejsca nieco bardziej oddalone od domu, a także zdobyczy cywilizacji. Szykując się na trening w rozległym lesie czy w górach, warto mieć ze sobą nieco większe zapasy wody, batony energetyczne czy kurtkę przeciwdeszczową. Gdy pokonujemy strome wzniesienia i czekają nas ostre zbiegi, przydają się kijki biegowe (które przez większą część trasy są bezużyteczne). W takim przypadku niezbędny staje się plecak.

[Na łamach 8academy znajdziecie wiele tekstów nt. biegania. Na przykład test kolekcji biegowej Columbia Montrail]

Plecaki biegowe – co je odróżnia od innych modeli?

Świat plecaków to przestrzeń dosyć wąskich specjalizacji. Rowerzysta z pewnością nie skorzysta z plecaka wyprawowego, a wspinacz może nie czuć się komfortowo z najwygodniejszym plecakiem miejskim. W przypadku biegaczy, rozwiązania kompromisowe również nie wchodzą w grę. Wybór modelu, który został stworzony z myślą o przedstawicielach innej aktywności, nie tylko znacznie utrudni (jeśli nie uniemożliwi) osiągnięcie przyzwoitego wyniku. Taka decyzja oznaczać będzie duży dyskomfort, który może sprawić, iż nasza pasja nie będzie już źródłem przyjemności. Nie tędy droga!

Zdecydowanie łatwiej wyobrazić sobie rowerzystę lub turystę z plecakiem biegowym niż biegacza, który walczy o jak najlepszy wynik, dźwigając na swych placach model uszyty z myślą o przedstawicielach wymienionych tu aktywności.

plecaki biegowe – ranking
Biegacze wybierają sprzęt lekki i wygodny. (fot. Salomon)

Zatem czym powinien się wyróżniać plecak biegowy?

  • NISKĄ WAGĄ
    Chociaż w outdoorze lekkość prawie zawsze jest atutem, w przypadku aktywności o charakterze sportowym, jeszcze bardziej docenimy każdy zaoszczędzony gram.
  • WYGODNYM KROJEM
    Plecak, który został źle skrojony “odwdzięczy” się nam pięknym za nadobne. Podczas dynamicznego biegu takie niedopasowanie skutkować może nieprzyjemnymi obtarciami.
  • DOSKONAŁĄ WENTYLACJĄ
    Trudno przypuszczać, że podczas biegu uda się nam uniknąć pocenia. Możemy jednak zadbać o ograniczenie związanych z tym niedogodności. Dobry plecak biegowy wręcz musi posiadać skuteczny system wentylacji. Dzięki temu zminimalizujemy nieprzyjemne uczucie zimnego kompresu na plecach.
  • DOPASOWANIEM KOMORY I KIESZENI DO POTRZEB BIEGACZY
    Biegacze są w pewnym sensie przewidywalni, gdyż zabierają ze sobą jedynie rzeczy najpotrzebniejsze. Producenci plecaków, znając zwyczaje panujące wśród przedstawicieli tej grupy, są w stanie tak zaprojektować swoje wyroby, by każdy istotny element wyposażenia miał swoje miejsce.

Plecak czy kamizelka biegowa?

Biegacze z natury są minimalistami szukającymi rozwiązań lekkich. Ten fakt nie mógł umknąć uwadze producentów sprzętu. Plecaki do biegania często przyjmują dziś formę tzw. kamizelek biegowych. Mogą oferować nieco mniejszą pojemność, za to ich atutem jest ściślejsze przyleganie do ciała. Umożliwiają to pewne niuanse konstrukcyjne, takie jak specjalnie zaprojektowany przód. Jest on szyty z większego kawałka materiału, co wpływa na poprawę stabilności. Taki układ sprawia, że nawet mocniej obciążona komora nie będzie się bujać na boki.

Plecaki biegowe – ranking
Nowoczesne plecaki biegowe mogą przybierać formę kamizelki. (fot. Dynafit)

Kamizelki są projektowane tak, by współgrać z anatomią biegacza, dlatego też mogą zagwarantować wyższy poziom komfortu. Nie może więc dziwić fakt, iż bardzo chętnie są wybierane przez miłośników tej aktywności. Szczególnie dobrze sprawdzają się na trasach krótszych, gdzie nie ma konieczności zabierania ze sobą większego ekwipunku.

W praktyce handlowej pojęcie “kamizelka biegowa” często występuje zamiennie ze zwrotem “plecak biegowy”. My też nie zadamy sobie trudu, by wyznaczyć linię, po przekroczeniu której plecak staje się kamizelką. Po prostu będzie ona dla nas specyficzną formą plecaka.

[Dla biegowych minimalistów poszukujących mniejszego rozwiązania polecamy tekst pod tytułem: Jaki pas do biegania?]

Plecaki biegowe – na co przede wszystkim zwracać uwagę?

Doświadczeni biegacze pewnie mają już własne procedury wyboru takiego sprzętu – wiedzą, na co zwrócić uwagę, żeby plecak spełnił pokładane w nim nadzieje. Tym, którzy mniej znają tę kategorię, postaramy się pomóc. A więc na co przede wszystkim zwracać uwagę? Istotne są:

1. Pojemność

Wybór plecaka zacząć należy od drobnej analizy. Warto przypomnieć sobie, bowiem, jak bardzo rozbudowany jest nasz ekwipunek biegowy i dopiero na tej podstawie ustalić optymalny litraż plecaka. Ani kupowanie plecaka większego (metoda “niech będzie na zapas”), ani zbytni minimalizm (metoda “jakoś się to wciśnie”) nie są tu wskazane, gdyż zawsze skutkują ograniczeniem komfortu.

2. Liczba i umiejscowienie kieszeni

Nasz biegowy ekwipunek trzeba będzie rozmieścić, tak żeby zapewnić sobie wygodny dostęp do przedmiotów, z których korzystać będziemy na trasie. W tym kontekście znaczenie mają detale konstrukcyjne, takie jak: umiejscowienie kieszeni i kieszonek, a nawet sposób wkomponowania zamka. Duża liczba “skrytek” (chociaż może się to wiązać z nieznacznym zwiększeniem wagi) pozwoli zapanować nad bagażem, co ma szczególne znaczenie na dłuższych trasach, gdy nasze zapasy żywności są proporcjonalnie większe.

3. System nawodnienia

To kolejna kwestia, która wymaga przemyśleń. Podczas biegu z pewnością sięgać będziemy po coś do picia. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model plecaka, warto oszacować “zapotrzebowanie” na wodę. Na krótszych dystansach sprawdzą się modele z niewielkimi kieszonkami na dwa półlitrowe flaski. Długodystansowcy powinni wziąć pod uwagę wersje umożliwiające montaż pojemnego bukłaka.

Plecaki biegowe – ranking
Plecaki biegowe projektowane są tak, by zapewnić łatwy i wygodny dostęp do napojów. (fot. Dynafit)

4. System mocowania kijków

Tym, którzy mają w zwyczaju zabierać na trasę kijki biegowe, radzimy, by sprawdzili, czy konstrukcja plecaka umożliwia łatwe troczenie takiego sprzętu.

Plecaki biegowe – ranking

Z doświadczenia wiemy, iż zakupy robione w biegu nie zawsze wychodzą nam na zdrowie. Teraz mamy jednak czas, by porównać ze sobą kilka dostępnych opcji.

Oto najpopularniejsze plecaki biegowe – ranking, który znajdziecie poniżej, przygotowany został na podstawie wyników sprzedaży w roku 2019. Odzwierciedla on preferencje klientów sklepu 8a.pl, dlatego powinien być przydatną wskazówką, przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

1. Salomon Salomon ADV SKIN i Salomon ADV SKIN 12

Dużą popularnością wśród klientów sklepu 8a.pl cieszą się dwa plecaki biegowe z rodziny Salomon ADV SKIN:

Dzięki oparciu konstrukcji na technologii Sensifit, która bazuje na elastycznych materiałach, wspomniane modele doskonale przylegają do ciała. Innym ich wyróżnikiem jest innowacyjny system zapięć Quick Link, który umożliwia jeszcze precyzyjniejsze dopasowanie całości do sylwetki sportowca. Taki układ gwarantuje, dużą stabilność, nawet podczas bardzo dynamicznych biegów.

Dostęp do komory głównej możliwy jest po rozpięciu zamka, który umieszczony został w bocznej części. Spora ilość praktycznych kieszonek, pozwala zapanować nad drobniejszymi przedmiotami.

Ważną częścią plecaków, są dwie kieszonki na półlitrowe buteleczki typu flask. Co ciekawe, posiadają one jeszcze izolowaną kieszeń, która jest kompatybilna z systemem nawadniania. Oznacza to, iż biegacz może wyposażyć się w bukłak, który będzie nieocenionym dodatkiem na dłuższych trasach, a napój dłużej zachowa odpowiednią temperaturę.

Zaletą wspomnianych plecaków jest także to, iż można do nich na różne sposoby troczyć kije. Producent pomyślał także o bezpieczeństwie sportowców, wyposażając sprzęt w gwizdek pozwalający na wezwanie pomocy.

Wczytuję galerię

2. Salomon Agile 6 i Salomon Agile 12

Klienci chętnie sięgają też po przedstawicieli rodziny Agile, która również oferowana jest przez markę Salomon. Znajdziemy w niej plecaki zaprojektowane z myślą o osobach uprawiających trial running, takie jak:

  • Salomon Agile 6 (o pojemności 7 l);
  • Salomon Agile 12 (o pojemności 12 l)

Producent zadbał o wygodny i stabilny system nośny. Dla zwiększenia komfortu, w pasach ramiennych zastosowanie znalazła perforowana piana EVA. Uzupełnieniem tego systemu są: lekki pas biodrowy oraz paski piersiowe. Sporym atutem będzie także dobra wentylacja, która da ulgę plecom.

Długi zamek sprawia, że bez problemu dostaniemy się do komory głównej, gdzie można schować coś większego – na przykład kurtkę przeciwdeszczową. Projektanci pomyśleli też o mniejszych kieszonkach na przydatne drobiazgi. Dwie kieszonki na szelkach pozwalają przenosić elastyczne buteleczki o pojemności 0,5 l (są już w zestawie). Szykując się na dłuższe trasy, warto zadbać o dodatkową porcję wody. Umożliwia to specjalna kieszeń kompatybilna z systemem nawadniania, w której zmieści się bukłak o pojemności 1,5 l (trzeba go dokupić).

Konstruktorzy wyposażyli plecaki w system 4D holder pozwalający na szybkie przytroczenie doń kijków. Możliwość przymocowania kasku, to argument trafiający do poszukiwaczy rozwiązań bardziej uniwersalnych, które można wykorzystać również do innych aktywności. Warto podkreślić fakt, że dzięki użyciu nowoczesnych tkanin, plecaki z rodziny Agile są mniej podatne na przetarcia. Modele te wyposażone zostały w elementy odblaskowe, które pozwolą użytkownikom czuć się bezpieczniej po zmroku.

Wczytuję galerię

3. Grivel Mountain Runner Light 5

Grivel Mountain Runner Light to propozycja dla poszukiwaczy rozwiązań lekkich i komfortowych, dla których liczy się także wysoka funkcjonalność. Model ten przypomina kształtem kamizelkę. Dzięki temu, że plecak ściśle przylega do sylwetki, sportowiec nie jest narażony na kłopotliwe przesuwanie się ekwipunku podczas dynamicznego biegu. By zapobiec obtarciom, części stykające się z ciałem wyścielone zostały przyjemną gąbką.

Atutem jest też wygodny dostęp do głównej komory, którą można otworzyć z góry lub z boku. Przy pomocy gumki ze stoperem da się zarówno skompresować komorę, gdy nie jest ona w pełni używana, jak i przymocować kurtkę lub bluzę. Równie łatwe jest transportowanie kijków. Nie mogło też zabraknąć dwóch praktycznych kieszeni na bidony.

w czym biegać
Plecaki biegowe – ranking: Grivel Mountain Runner Light 5. (fot. Grivel)

4. Grivel Mountain Runner 12

Biegaczom, którzy lubią mieć przy sobie nieco większy ekwipunek, spodoba się inny model oferowany przez markę Grivel. Kamizelka biegowa Mountain Runner 12 zaprojektowana została tak, by zapewnić wygodny dostęp do potrzebnych rzeczy, bez konieczności robienia postoju. Służą temu przemyślane detale konstrukcyjne: odpowiednio umiejscowiony zamek komory głównej, praktyczne kieszonki oraz elastyczna gumka, umożliwiająca przytroczenie na zewnątrz kurtki lub bluzy.

Oprócz, będących standardem w tego typu plecakach, dwóch kieszonek na butelki, Mountain Runner 12 posiada system umożliwiający montaż bukłaka. Co ważne: w przypadku wspomnianego modelu funkcjonalność idzie w parze z wygodą. Projektanci zadbali o komfortowy system nośny. Wyposażenie pasków w miękką wyściółkę ma ograniczyć do minimum powstanie nieprzyjemnych obtarć. Dobre przyleganie do ciała to gwarancja stabilności, nawet podczas bardzo dynamicznego biegu.

Plecaki biegowe – ranking
Plecaki biegowe – ranking: Grivel Mountain Runner 12. (fot. Grivel)

5. Dynafit Enduro 12

Ten plecak biegowy wyróżnia się niską wagą (zaledwie 300 g!) oraz wysoką funkcjonalnością. Duża pojemność oraz wygodna forma kamizelki są argumentami, przemawiającymi za tym, by zabierać go na dłuższe trasy. Projektanci marki Dynafit zadbali o każdy szczegół. Na uwagę zasługuje system zapinania. Wykorzystanie elastycznego ściągacza z haczykami, umożliwia sprawne zakładanie plecaka i pozwala lepiej dopasować go do ciała. Siatkowe pasy ramienne w odczuwalny sposób poprawiają wentylację.

Z modelu Dynafit Enduro 12 chętnie korzystają osoby, które na trasie częściej muszą się nawadniać. Cztery kieszonki na butelki (po dwie z tyłu i na pasach ramiennych) oraz komora na bukłak – to system pozwalający zabrać ze sobą wyjątkowo dużo wody. Ciekawym patentem jest rozwijana kieszonka, która stworzona została po to, by łatwiej było przetransportować kije. Gwizdek sygnalizacyjny ma za to ułatwić wzywanie pomocy.

Wczytuję galerię

MODELPojemność bazowa
(litry)
Pojemność pełna
(litry)
WagaMateriałDostępDopasowanie
Salomon ADV SKIN 555ok. 325 g (roz. S)
ok. 362 g (roz. M)
ok. 378 g (roz. L)
Główny: 84% poliamid, 16% elastan;
Panele: 88% poliamid, 12% elastan;
Część tylna: 100% poliester;
Podszewka: 100% poliamid;
Pianka: polietylen;
Panele tylne: 89% poliamid, 11% elastan
Z bokuUnisex
Salomon Agile 677ok. 360 g100 D Nylon Mini RipstopOd góry/od przoduUnisex
Grivel Mountain Runner Light 555Z boku i od góryUnisex
Salomon Agile 121212ok. 390 g100D nylon mini ripstop, air meshod góryUnisex
Salomon ADV SKIN 121212ok. 368 g (roz. S);
ok. 374 g (roz. M);
ok. 389 g (roz. L)
Główny: 84% poliamid, 16% elastan; Panele: 88% poliamid, 12% elastan;
Część tylna: 100% poliester;
Podszewka: 100% poliamid;
Pianka: polietylen; Panele tylne: 89% poliamid, 11% elastan
Z bokuUnisex
Grivel Mountain Runner 121212Z bokuUnisex
Dynafit Enduro 121212ok. 300 g100% poliester (honeycomb, airmesh)Od góryUnisex

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.