23.10.2023

La Sportiva Aequilibrium Speed GTX – lekkość i technologia

Czy można połączyć lekkość podejściówek, wysoką amortyzację i możliwość podpięcia raków półautomatycznych?

                       

W zależności od działalności górskiej, słowo “buty” może budzić różne skojarzenia. Wysokogórskim zdobywcom pojawia się w głowie obraz ciężkich, twardych i średnio wygodnych butów. Biegacze kojarzą je bardziej z dobrze amortyzowaną i miękką podeszwą. Wspinacze zaś, pod ścianę ruszają w lekkich podejściówkach. Jedno jest pewne – ile zróżnicowanych aktywności chcesz uprawiać w górach, tyle rodzajów butów potrzebujesz. Ale czy na pewno? A czy nie można połączyć lekkości podejściówek i wysokiej amortyzacji z możliwością podpięcia raków półautomatycznych? Okazuje się, że nie tyko jest to możliwe, ale również można zrobić to dobrze i z klasą, jak na włoskiego producenta przystało. La Sportiva wypuszcza na rynek świeżutki model La Sportiva Aequilibrium Speed GTX.

La Sportiva Aequilibrium Speed GTX
La Sportiva Aequilibrium Speed GTX – połączenie lekkości i dobrej amortyzacji z możliwością podpięcia raków półautomatycznych. (fot. Maciej Morys)

Kilka słów o serii Aequilibrium

Rodzina butów Aequilibrium to seria zaprojektowana do alpinizmu. Włoska marka La Sportiva kieruje ten but do osób chcących w wysokich górach poruszać się szybko zgodnie z koncepcją fast&light. Koncentrując się na osobach działających przeważnie na wysokościach do 6000m.n.p.m, but został zaprojektowany tak, aby poruszanie się po wspinaczkowych odcinkach było możliwie najłatwiejsze i najbezpieczniejsze. Modele z serii Aequilibrium przystosowane są do długiego i częstego poruszanie się w rakach. A to wszystko jest możliwe między innymi poprzez zastosowanie innowacyjnej podeszwy –  Vibram® Dura Step with SpringLug Tech technology.

Specjalistyczna podeszwa Vibram® Dura Step with SpringLug Tech technology zapewnia odpowiednią trakcję w różnym terenie. (fot. Maciej Morys)

La Sportiva Aequilibrium Speed GTX – tajemnica tkwi w podeszwie

Podeszwa La Sportiva Aequilibrium Speed GTX składa się z gumowej części z agresywnym bieżnikiem, która zapewnia miejsce kolejnej warstwie – piance, osadzonej w dolnej części. Pianka stanowi podeszwę wewnętrzną i ma na celu minimalizować drgania i zmniejszać obciążenia przekazywanego na stawy i kręgosłup. Ostatnią częścią podeszwy jest rant. Zastosowanie tej unikalnej technologii, ma na celu zwiększyć wytrzymałość butów i zmniejszyć obciążenia przekazywane na organizm. Bieżnik jest również specjalnie zaprojektowany.

W przeciwieństwie do większości butów wysokogórskich, poruszanie się w butach z serii Aequilibrium daje poczucie poruszania się jak w miękkim bucie. Dodatkowo bardzo agresywny bieżnik zapewnia odpowiednią trakcję w zróżnicowanym, górskim terenie.

Tylną część bieżnika, Włosi zaprojektowali w taki sposób, aby chodzenie po płaskim terenie oraz schodzenie było jeszcze wygodniejsze. I sprawniejsze. Poza opisaną wcześniej unikalną podeszwą, wpływ na to ma specjalne ścięcie tylnej części bieżnika. To pozwana na bardziej anatomiczne stawianie kroków, szczególnie podczas zejść.

Seria Aequilibrium składa się z czterech przedstawicieli: opisywanego w tym artykule – La Sportiva Aequilibrium Speed GTX, bardzo podobnej wersji – La Sportiva Aequilibrium Top GTX, różniącej się wyższym botkiem. Następnie La Sportiva Aequilibrium LT będącego bardziej klasycznym butem, wykonanym ze skóry (jednak zachowującym wszystkie innowacyjne systemy podeszwy) oraz La Sportiva Aequilibrium ST, czyli brata bliźniaka wersji LT, ale wykonanego ze sztucznego materiału.

La Sportiva Aequilibrium Speed GTX zbudowane są na tym samym innowacyjnym systemie podeszwy. Główną różnicą jest wysokość wewnętrznego botka oraz jego system wiązania. Botek sięgający poniżej kostki zapewnia odczucie, jak podczas używania niskiego buta trekkingowego. Daje to swobodę i większy zakres ruchu w stawie skokowym. Wyposażony jest w membranę Gore-Tex® Performance Comfort, która zapewnia wodoodporność. Gaiter dodatkowo chroni przed śniegiem i wodą, które mogłyby dostać się do niskiego buta. W celu dopasowania buta nie musimy korzystać z klasycznych sznurówek. Model La Sportiva Aequilibrium Speed GTX wyposażony jest w wygodny system zaciąganych sznurówek, znacznie zmniejszający czas zakładania buta i sznurowania. Gaiter zapinany jest również wodoodpornym zamkiem i zakończony rzepem, co umożliwia jeszcze lepsze dopasowanie.

Neoprenowy i wodoodporny botek, szybki system sznurowania i skarpeta chroniąca przed śniegiem – przemyślana konstrukcja La Sportiva Aequilibrium Speed GTX (fot. Maciej Morys)

Dlaczego wybrałam La Sportiva Aequilibrium Speed GTX?

Nie będę ukrywać, że lubię innowacyjne rozwiązania u producentów. Zwłaszcza, że od kilku lat rynek outdoorowy bardzo dynamicznie się rozwija i na ten moment bardzo ciężko jest wymyślić coś nowego, lepszego, ciekawszego. Niektórym jednak, nadal się to udaje i tak oto powstaje nowy model z rodziny Aequilibrium – La Sportiva Aequilibrium Speed GTX.

Na bieżący rok miałam kilka alpinistycznych planów. Zależało mi na maksymalnym odchudzeniu sprzętu. Potrzebowałam lekkich, wygodnych butów, które założę na parkingu i wejdę w nich na sam szczyt. Zero niepotrzebnego dźwigania. Długo nie czekałam z decyzją – testuję nowość od włoskiego producenta!

I tak od kilku miesięcy, wspomniany model przemierzał ze mną szlaki alpinistycznej stolicy Europy – Chamonix oraz Alp Ötztalskich. Zapraszam na test jednych z najlżejszych butów wysokogórskich dostępnych na rynku – La Sportiva Aequilibrium Speed GTX.

La Sportiva Aequilibrium Speed
Najnowsza propozycja od włoskiej marki La Sportiva – Aequilibrium Speed GTX (fot. Maciej Morys)

Gdzie w tych butach? Czyli dlaczego premiera miała miejsce w sezonie wiosna-lato?

Żyjąc na co dzień w Polsce i mając pod ręką Beskidy i Tatry, można zastanawiać się dlaczego premiera butów pod raki półautomatyczne ma miejsce w sezonie wiosenno-letnim? W Polsce – w tym okresie w głowie mamy już 25*C, niskie buty podejściowe, najlepiej bez membrany. I o tyle co wiosną, La Sportiva Aequilibrium Speed GTX w Tatrach jeszcze się sprawdzą, tak zupełnie nie są to buty na letnie wyprawy w polskich warunkach. A więc czemu ten model został wypuszczony na sezon wiosna-lato? Gdzie iść w tych butach? Myślę, że jest to idealny wybór na szczyty od trzech do pięciu, może w niektórych przypadkach, sześciu tysięcy wysokości nad poziomem morza.

Jeśli masz w planach wejście w letnich warunkach na Mont Blanc czy Kazbek, spokojnie dotrzesz na szczyt w La Sportiva Aequilibrium Speed GTX. I to bez konieczności wnoszenia ze sobą obuwia na zmianę. Myślę, że właśnie taki był plan na ten model – lekki but do działań alpinistycznych na umiarkowanej wysokości w warunkach letnich, bądź przejściowych.

La Sportiva Aequilibrium Speed
La Sportiva Aequilibrium Speed GTX to idealny wybór na alpejskie szczyty latem (fot. Maciej Morys)

Od doliny, przez wspinanie i lodowiec, aż po sam szczyt

Dzięki temu, że but jest bardzo lekki (ok. 415g jeden but w wersji damskiej) i plastyczny, przemierzając leśne ścieżki w niższych partiach gór, czy też wędrując w głąb doliny, w ogóle nie czułam, że mam na nogach buta wysokogórskiego. Gdzie na samą myśl o tego typu butach, nasuwa się obraz topornego, ciężkiego i sztywnego obuwia. Tymczasem ja śmigałam do góry niczym w lekkiej podejściówce – bo takie właśnie miałam odczucie.

La Sportiva Aequilibrium Speed GTX nie zawiodły mnie również na skalnym, wspinaczkowym terenie. Tutaj robotę robi podeszwa Vibram® Dura Step with SpringLug Tech technology. Jest ona dedykowana całej serii Aequilibrium, jej elastyczność oddaje bardzo dużo energii, zwłaszcza przy schodzeniu. Buty są na tyle precyzyjne, żeby pokonać w nich łatwiejsze fragmenty wspinaczkowe. Dużym plusem jest możliwość założenia raków półautomatycznych, jeśli w danym terenie skalnym akurat natkniemy się na śnieg lub lód.

Do butów La Sportiva Aequilibrium Speed GTX nie mogłam dobrać innych raków niż Blue Ice Harfang Alpine Hybrid. I akurat z tym modelem raków, buty współpracują wyśmienicie. No i jak lekko się idzie! Zdarzało mi się dostawać pytania, jak ten zestaw spisuje się przy skalnych podejściach. Szczerze – nie mam tu nic do zarzucenia. Wydawać by się mogło, że brak stalowego łącznika może negatywnie wpływać na stabilność przy poruszaniu się w takim terenie. Osobiście, zupełnie mi nie brakowało ani stalowego łącznika, ani poczucia braku stabilności. Czy czułam się pewnie? Tak. Wszystko zagrało jak należy i szczerze mogę polecić taki zestaw.

La Sportiva Aequilibrium Speed
La Sportiva Aequilibrium Speed GTX sprawdzą się też na via ferratach (fot. Maciej Morys)

La Sportiva Aequilibrium Speed GTX – czy warto?

Cóż mogę powiedzieć… projektanci włoskiego brandu ponownie nie zawiedli. Stworzyli przede wszystkim turbo wygodnego buta, w turbo niskiej wadze, z turbo szeroką gamą możliwości.

La Sportiva Aequilibrium Speed GTX plusy:

 • Lekkie
 • Wygodne
 • Dobrze trzymają stopę, dzięki wewnętrznemu botkowi
 • Posiadają szybki system sznurowania
 • Kompatybilne z rakami półautomatycznymi
 • Pozwalają na dotarcia od parkingu na szczyt bez konieczności zmiany obuwia (w wyżej opisanych warunkach)
 • Dzięki agresywnemu bieżnikowi bardzo dobrze radzą sobie w błocie i śniegu
 • Mają bardzo dobrą przyczepność, dobrze pracują na tarcie

La Sportiva Aequilibrium Speed GTX minusy:

 • Z uwagi na kolor biały w damskim modelu, dość szybko widać zabrudzenia
 • Może nie do końca minus, ale trzeba wspomnieć – mimo neoprenowego botka,
  w bardzo niskich temperaturach na szczytach może być w nich zimno – choć to oczywiście bardzo indywidualna kwestia

Warto też pamiętać o wysokiej skarpecie, która będzie sięgała za gaiter, w innym przypadku możemy skończyć z obtarciami.

La Sportiva Aequilibrium Speed
La Sportiva Aequilibrium Speed oraz Blue Ice Harfang Alpine Hybrid to zgrany duet (fot. Maciej Morys)

Trzeba przyznać, że nie jest to but dla każdego. To specyficzny model, na konkretne warunki. Mam kilku kandydatów idealnych pod buty La Sportiva Aequilibrium Speed GTX:

 • Doświadczona alpinistka lub doświadczony alpinista, który szybko przemieszcza się
  w górach, liczy każdy gram i potrzebuje lekkich, specjalistycznych butów do realizacji swoich projektów
 • Osoba, która chce eksplorować masywy górskie o umiarkowanej wysokości, do pięciu/ sześciu tysięcy m.n.p.m., w warunkach letnich. Do tego zimą głównie skituruje, więc nie wykorzystałaby potencjału cieplejszych i masywniejszych butów wysokogórskich
 • Osoba, która szuka butów na okresy przejściowe w Tatrach – wiosnę oraz późną jesień (kiedy zalega śnieg, bądź lód), a odpuszcza wyjścia w góry zimą

Jeśli widzisz siebie w wyżej opisanych kreacjach, to buty La Sportiva Aequilibrium Speed GTX są właśnie dla Ciebie.

[Sprawdź również nową kolekcję zimową La Sportiva Alpine Tech]

Test przeprowadziła dla Was Patrycja Chudy.

Fot. Maciej Morys


                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.