20.05.2024

Tatonka Hike Pack 27 — niemiecka jakość — test

Od zawsze byłem przeciwnikiem stosowania pewnych schematów i uogólnień. Do niedawna, słysząc o niemieckiej jakości, uważałem, że we współczesnym świecie są to słowa niemające pokrycia w rzeczywistości, a przynajmniej nie bardziej niż w odniesieniu do innych europejskich firm. Niemniej teraz, po przetestowaniu plecaka niemieckiej marki Tatonka ponownie jestem skłonny uwierzyć w legendarną niemiecką jakość.

                       

O marce Tatonka słów kilka

Zanim skupię się na Tatonka Hike Pack 27, pozwolę sobie na poświęcić kilka zdań samej marce. Firmę Tatonka założyła w 1993 roku niemiecka rodzina przedsiębiorców, która już od lat 80. XX wieku była związana z przemysłem outdoorowym. Nazwa firmy pochodzi od słowa „bizon” w języku Siuksów, co symbolizuje siłę, determinację, wolność i bliskość natury. Wspomnianego bizona można oczywiście zobaczyć w logo marki. Firma specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości sprzętu turystycznego, w tym plecaków, toreb i różnych akcesoriów turystycznych.

Tatonka Hike Pack 27 to świetny wybór na krótkie górskie wędrówki.
Tatonka Hike Pack 27 to świetny wybór na krótkie górskie wędrówki. (fot. Martyna Grzelińska)

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i solidnemu wykonaniu marka Tatonka szybko zdobyła uznanie zarówno w Europie jak i na rynkach światowych. Jest to również zasługa tego, że wszystkie projekty powstają w Niemczech. Cały proces produkcji odbywa się natomiast we własnych fabrykach marki w Wietnamie, w których przestrzega się rygorystycznych standardów kontroli jakości. W trosce o zrównoważony rozwój Tatonka dba o etyczne praktyki produkcji i minimalizację wpływu na środowisko. Dziś marka jest synonimem niezawodności i pasji do eksploracji natury. Świadczy o tym również jeden ze sloganów reklamowych firmy. „Zepsuty zamek nie jest żadnym powodem, by wyrzucać plecak Tatonka”.

Bizon w logo marki zobowiązuje. Tatonka Hike Pack 27 jest trwały i solidnie wykonany.
Bizon w logo marki zobowiązuje. Produkty Tatonka są trwałe i solidnie wykonane. (fot. Martyna Grzelińska)

Pozytywne wrażenia już na starcie

Plecak Tatonka Hike Pack 27 od samego początku zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Wygląda niezwykle praktycznie i solidnie — nie ma żadnych odstających nitek, każdy szew wykonano starannie, a całość wygląda perfekcyjnie. Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny, jest to prawdopodobnie najlepszy model, jaki kiedykolwiek miałem okazję testować na szlaku. Więcej napiszę o tym w dalszej części recenzji. Szczególnie rzuca się w oczy system nośny, który przypomina ten występujący w znacznie droższych modelach. Jestem zaskoczony, że tak wysokiej jakości rozwiązanie można znaleźć w tak przystępnym cenowo plecaku.

System nośny z siateczką użyty w Tatonka Hike Pack 27 szybko przekonał mnie do siebie.
System nośny z siateczką szybko przekonał mnie do siebie. (fot. Martyna Grzelińska)

Kiedy go pierwszy zobaczyłem, zauważyłem od razu, że system nośny jest bardzo podobny do tego występującego w modelu mojej narzeczonej. To świadczy doskonale o uniwersalności i trwałości tego rozwiązania. Plecaki z serii Tatonka nie są mi obce. Od lat są obecne na polskim rynku i zawsze utrzymane na najwyższym poziomie. Tatonka Hike Pack jest dostępny zarówno w wersji męskiej o pojemności 27 litrów, jak i damskiej o pojemności 25 litrów. Obydwie wersje występują w kilku wariantach kolorystycznych, co daje dużą swobodę wyboru dla każdej pary miłośników pieszych wędrówek.

Kilka faktów technicznych na temat Tatonka Hike Pack 27

Tatonka Hike Pack 27 wykonano z dwóch materiałów. Mini Honeycomb Eco 100D oraz Nylon FD Eco 420 HD. To zestawienie czyni go wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia. Zastosowano również hydrofobowe wykończenie materiału DWR, które jest wolne od PFAS. Takie rozwiązanie dodatkowo zwiększa odporność plecaka na wilgoć. Wymiary plecaka deklarowane przez producenta to ok. 54 × 27 × 15 cm. W połączeniu z niewielką wagą — zaledwie 1,08 kg — sprawia, że jest idealnym towarzyszem na długie jednodniowe wędrówki.

Mimo pozornie niewielkiego litrażu, Tatonka Hike Pack 27 jest wyjątkowo pojemny.
Mimo pozornie niewielkiego litrażu, Tatonka Hike Pack 27 jest wyjątkowo pojemny. (fot. Martyna Grzelińska)

Plecak Tatonka Hike Pack 27, jak sama nazwa wskazuje, ma pojemność 27 litrów. Taka pojemność umożliwia spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy na jednodniowy wyjazd. Jest dostępny w kilku różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy może wybrać opcję, która najbardziej mu odpowiada. Te techniczne detale czynią go atrakcyjnym nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także estetyki.

Pozytywnych zaskoczeń ciąg dalszy

Przez wiele lat sceptycznego podchodziłem do systemów z siatką dystansową stosowanych w plecakach. Od pewnego czasu jednak coraz częściej korzystam z tego typu rozwiązań. Tatonka Hike Pack tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że to niezwykle praktyczne i wygodne. Również dostęp do głównej komory plecaka jest bardzo łatwy. Pomimo wygiętego stelaża nie marnuje się żadna przestrzeń na zagięciach, zwłaszcza na dole. Producent deklaruje pojemność modelu jako 27 litrów. Porównując go do innego plecaka o pojemności 28 litrów, mogę stwierdzić, że tutaj jestem w stanie zmieścić zdecydowanie więcej rzeczy. Gdybym miał wędrować samotnie, to przy jednodniowych wędrówkach moim zdaniem plecak jest aż zbyt obszerny jak na moje potrzeby. To z całą pewnością świadczy o jego niezwykle dużej pojemności.

Duży otwór głównej komory Tatonka Hike Pack 27 daje wygodny dostęp do wnętrza.
Duży otwór głównej komory daje wygodny dostęp do wnętrza. (fot. Martyna Grzelińska)

Najlepiej o tym, ile plecak jest w stanie pomieścić, świadczy to, że pomimo umieszczenia w nim odzieży na zmianę dla dwóch osób, w tym również kurtek przeciwdeszczowych, dużej ilości jedzenia, wody, kawy, systemu hydracyjnego, panelu solarnego oraz siedziska turystycznego, nadal miałem sporo wolnej przestrzeni w środku. Moim zdaniem, przy oszczędnym pakowaniu, plecak mógłby wystarczyć na weekendowy wyjazd z noclegiem w schronisku. Rzecz jasna, pod warunkiem zabrania ze sobą ultralekkiego śpiwora lub skorzystania z pościeli oferowanej na miejscu.

Ruszamy na testy Tatonka Hike Pack 27

Testy Tatonka Hike Pack 27 rozpocząłem podczas jednodniowych wędrówek w Beskidzie Śląskim. Zaskoczyło mnie, jak dobrze sprawdza się również podczas zwykłych wieczornych spacerów w lesie. Dzięki dużej pojemności model pozwala na wygodne przenoszenie zapasu wody, jedzenia oraz odzieży na zmianę dla dwóch osób. Duża przestrzeń w plecaku dodatkowo umożliwia zabranie bagażu drugiej osoby. Pod tym względem testowany model zdecydowanie spełnia moje oczekiwania.

Przemyślana regulacja Tatonka Hike Pack 27 sprawia, że nietrudno ustawić wszystko tak, żeby plecak leżał idealnie.
Przemyślana regulacja Tatonka Hike Pack 27 sprawia, że nietrudno ustawić wszystko tak, żeby plecak leżał idealnie. (fot. Martyna Grzelińska)

Plecak turystyczny Tatonka Hike Pack 27 okazał się nieocenionym kompanem podczas jednodniowych wypraw. Jego ergonomiczny design i świetna wygoda noszenia sprawiają, że nawet po wielogodzinnych wędrówkach nie odczuwałem dyskomfortu. Praktycznymi dodatkami, o których więcej za chwilę, są chociażby kieszonka na drobiazgi na pasie biodrowym, klips na klucze, czy też pokrowiec przeciwdeszczowy.

Oddychający system nośny Tatonka Hike Pack 27 – podstawa letnich wędrówek

Wygodny system nośny to jedna z najważniejszych cech dobrego plecaka, zwłaszcza podczas letnich wędrówek. W testowanym modelu, system nośny Frame Vent z siateczki rozpiętej na wygiętym stelażu sprawdza się doskonale, szczególnie w upalne dni. Dzięki temu plecak ogranicza przegrzewanie się pleców podczas intensywnych wędrówek, co przekłada się na komfort marszu. Nie ukrywam, że mam tendencję do pocenia się na szlaku. Podczas wędrówki z Tatonka HIke Pack 27 ten problem nie był jednak zbyt dokuczliwy. Dopełnieniem oddychającego systemu nośnego Frame Vent są wygodne wyściełane pasy ramienne. Dostosowują się do kształtu ramion, dzięki czemu można nosić plecak przez długi czas bez jakiegokolwiek uczucia dyskomfortu.

Szeroki pas biodrowy i szelki zapewniają wsparcie i równomiernie rozkładają ciężar plecaka.
Szeroki pas biodrowy i szelki zapewniają wsparcie i równomiernie rozkładają ciężar plecaka. (fot. Martyna Grzelińska)

Pasy stabilizujące nad ramionami i regulowany wyściełany pas biodrowy zapewniają dodatkowe wsparcie i rozkładają ciężar równomiernie. To coś, co jest niezwykle ważne podczas wielogodzinnych wędrówek. Nie można również zapomnieć o pasku piersiowym, który dodaje stabilności. Dzięki temu całość – system nośny, wyściełane pasy ramienne, pas biodrowy i pas piersiowy – sprawia, że plecak jest niezwykle wygodny. Każdy, bez względu na wzrost czy posturę, będzie mógł go dostosować do własnych oczekiwań.

Tatonka Hike Pack 27 – kilka słów o kieszeniach

Praktyczny układ kieszeni w testowanym plecaku spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Pojemną komorę główną zabezpieczono klapą, co zapewnia szybki i łatwy dostęp do zawartości. Co więcej, dostęp do komory głównej poprzez szeroko otwierany górny otwór jest niezwykle wygodny. Takie rozwiązanie zapewnia łatwe wyszukanie potrzebnych przedmiotów. Klapę plecaka zapinana się za pomocą jednej solidnej klamry, umieszczonej na szerokim, regulowanym pasie. Dodatkowo, na wierzchu klapy umieszczono praktyczną kieszeń z pokrowcem przeciwdeszczowym.

Pokrowiec przeciwdeszczowy Tatonka Hike Pack 27 jest zawsze pod ręką, przypięty węwnątrz kieszeni, żeby go przypadkowo nie zgubić.
Pokrowiec przeciwdeszczowy jest zawsze pod ręką, przypięty węwnątrz kieszeni, żeby go przypadkowo nie zgubić. (fot. Martyna Grzelińska)

Wspomniana klapa w Tatonka Hike Pack 27 ma po wewnętrznej stronie również drugą, mniejszą kieszeń. Mnie służy do przenoszenia cennych drobiazgów, takich jak smartfon czy też portfel. Boczne kieszenie z siateczki doskonale sprawdzą się do przenoszenia butelek z wodą czy też maty do siedzenia, a siateczkowa kieszeń na froncie pozwala na schowanie akcesoriów, do których chcemy mieć szybki dostęp, jak mapa czy kompas. Na lewej płetwie pasa biodrowego znajduje się kolejna kieszeń. Można w niej umieścić na przykład scyzoryk, chusteczki, czy też dodający mocy baton energetyczny. To wszystko doskonałe i przemyślane rozwiązania dla osób potrzebujących dużo zorganizowanej przestrzeni do przechowywania elementów swojego ekwipunku podczas wędrówek.

Dodatki decydujące o sukcesie Tatonka Hike Pack 27

Przydatne dodatki, które zdecydowanie przekonały mnie w testowanym modelu, powinien docenić każdy turysta. W Tatonka Hike Pack 27 znajdziecie kieszeń na bukłak, który jednak trzeba dokupić osobno. W moim przypadku był to 3-litrowy system hydracyjny amerykańskiej marki Gregory, który z tym modelem sprawdzał się naprawdę dobrze. Jedynym drobiazgiem wartym dopracowania jest otwór w plecaku służący do przełożenia rurki z ustnikiem, który moim zdaniem mógłby być nieco większy.

Elastyczne boczne kieszenie Tatonka Hike Pack 27 mieszczą bez problemu nawet sporych rozmiarów butelkę.
Elastyczne boczne kieszenie mieszczą bez problemu nawet sporych rozmiarów butelkę. (fot. Martyna Grzelińska)

Kolejnym elementem decydującym o turystycznym charakterze plecaka Tatonka Hike Pack 27 jest możliwość przenoszenia kijów trekkingowych. Na dole przekładamy je przez specjalną pętlę, natomiast na górze należy je zamocować pasem kompresyjnym. Niezależnie od tego, czy przenosimy kije, wspomniane pasy kompresyjne umożliwiają również kompaktowe zabezpieczenie zawartości. To pozwala utrzymać niewielki rozmiar plecaka, nawet gdy nie załadujecie go po brzegi. Dzięki temu możemy liczyć na zachowanie zwartej konstrukcji, co przekłada się na komfort wędrówki.

Dzięki temu, że kieszenie na pasie biodrowym Tatonka Hike Pack 27 są z siateczki, zawsze widać co jest wewnątrz.
Dzięki temu, że kieszenie na pasie biodrowym są z siateczki, zawsze widać co jest wewnątrz. (fot. Martyna Grzelińska)

Tatonka Hike Pack 27 wyposażono w pokrowiec przeciwdeszczowy, w żółtym, dobrze widocznym kolorze, umieszczony w specjalnym etui z tej samej tkaniny. Nie miałem jednak okazji dokładnie go przetestować z powodu… zbyt dobrej pogody. Było to dla mnie o tyle zaskoczeniem, że zwykle w trakcie moich wyjazdów utrzymuje się raczej deszczowa aura. Plecak dodatkowo wyposażono w klips na klucze umieszczony w kieszeni na klapie. Dzięki temu klucze są zawsze łatwo dostępne i w jednym miejscu. W Tatonka Hike Pack 27 znajdziecie również niewielkie pętelki do troczenia drobiazgów umieszczone na klapie oraz na froncie plecaka. Niektórzy przewlekają przez nie gumkę, natomiast sam nigdy nie praktykowałem takiego rozwiązania. Poza tym, w tym modelu znajdziecie uchwyt umożliwiający wygodne przenoszenie go.

Klips na klucze jest absolutnie niezbędnym drobiazgiem.
Klips na klucze jest absolutnie niezbędnym drobiazgiem. (fot. Martyna Grzelińska)

Kilka zdań pozytywnej refleksji

Plecak turystyczny Tatonka Hike Pack 27 zrobił na mnie naprawdę bardzo dobre wrażenie. Dotychczas na jednodniowe wędrówki zawsze wybierałem model bez siatki dystansowej, zaprojektowany przez jedną z amerykańskich marek. Obecnie jestem przekonany, że zmienię swoje preferencje i na tego typu wyjazdy zdecydowanie będę stawiać na Tatonkę, z systemem nośnym z siatką dystansową. Tym, co mnie przekonuje, oczywiście poza wspomnianym systemem nośnym Frame Vent, jest bardzo wysoka jakość wykonania oraz stosunkowo niska cena.

Mimo, że dla obniżenia wagi, pasy naramienne są dość cienkie, Tatonka Hike Pack 27 nosi się zupełnie komfortowo.
Mimo, że – co pomaga obniżyć wagę – pasy naramienne są dość cienkie, Tatonka Hike Pack 27 nosi się zupełnie komfortowo. (fot. Martyna Grzelińska)

System nośny oraz pasy ramienne w plecaku Tatonka Hike Pack 27 zapewniają naprawdę bardzo dobrą wentylację, dzięki czemu moje plecy i ramiona realnie oddychają podczas wędrówek. Oczywiście w modelu Tatonka nie zastosowano żadnych zaskakujących innowacji czy rozwiązań, ale to nie oznacza, że całość nie robi dobrego wrażenia. Przeciwnie, jest to bardzo dobrze zaprojektowany plecak, który sprawdzi się na szlaku podczas jednodniowych wędrówek. Każdy, kto zdecyduje się na ten model, powinien być naprawdę zadowolony. Solidność, przemyślane detale i komfort użytkowania sprawiają, że Tatonka zasługuje na swoje miejsce wśród najlepszych marek specjalizujących się w produkcji plecaków.

Mocowanie kijków trekkingowych przy wykorzystaniu paska kompresyjnego jest prostym, skutecznym i nie komplikującym konstrukcji rozwiązaniem. (fot. Martyna Grzelińska)

Plusy i minusy Tatonka Hike Pack 27

Plecak marki Tatonka realnie nie ma żadnych większych minusów. Te, które wskazałem podczas testów oraz w podsumowaniu poniżej, zostały wypisane nieco „na siłę”, by nikt nie zarzucił mi, że bezrefleksyjnie zachwycam się plecakiem. Tak naprawdę wszystkie te „niedociągnięcia” są bardziej kwestią przyzwyczajenia oraz oczekiwań wykreowanych na podstawie użytkowania innych modeli.

Plusy:

  • Niesamowicie wygodny system nośny, który zachowuje dystans pomiędzy plecami i plecakiem
  • Łatwość pakowania modelu pomimo zastosowania systemu nośnego na wygiętym stelażu
  • Pojemna komora główna
  • Bardzo szeroko otwierany dostęp do komory głównej
  • Pojemna kieszeń na klapie
  • Załączony w zestawie pokrowiec przeciwdeszczowy

Neutralne/minusy:

  • Brak kieszeni na prawej płetwie pasa biodrowego
  • Zamknięcie klapy na jedną klamrę
  • Klips na klucze mógłby być wszyty bardziej na boku w kieszeni

Test wykonał dla was Andrzej Lubczyk

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.