19.01.2022

Jakie lekkie buty skiturowe

Jesteś na etapie kompletowania sprzętu lub wymiany jego elementów na te o jeszcze niższej wadze? To dobry moment na przemyślenie ważniejszych elementów. Należą do nich narty, wiązania oraz buty. Te ostatnie muszą nie tylko spełniać Twoje wymagania w zakresie parametrów jak i indywidualnego dopasowania.

                       

Wśród miłośników skitouringu można zaobserwować trend zmierzający do maksymalnej redukcji wagi posiadanych elementów wyposażenia. Osoby, które stawiają na szybsze poruszanie się w górę stoku wybierają lekkie narty, wiązania, a także odzież. W końcu przychodzi czas, aby zastanowić się jakie lekkie buty skiturowe wybrać. Pojawia się również pytanie co oznacza, że dany model jest naprawdę lekki? Na potrzeby artykułu przyjęliśmy, że są to buty o wadze mniejszej niż 1500 gramów (w przypadku połowy pary).

Dla kogo lekkie buty?

Można ogólnie stwierdzić, że dla każdego fana tej aktywności, jednak w praktyce typowo lekkie modele to najczęściej propozycje dla zawodników lub doświadczonych skiturowców. Często wynika to z budowy skorupy i zastosowanych materiałów oraz konstrukcji. Początkujące osoby poszukują raczej przede wszystkim wygodnych rozwiązań, a wagowy minimalizm przychodzi z czasem i ilością zdobytych metrów przewyższenia. Natomiast prawdziwi skialpinistyczni zawodnicy korzystają z rozwiązań bazujących na karbonie oraz lekkiej niepełnej skorupie takiej jak ta zastosowana w modelach z serii Dynafit DNA.

Jakie lekkie buty skiturowe – technologie

Poszczególne modele butów skiturowych charakteryzują się zastosowaniem różnego rodzaju materiałów skorupy, innymi podeszwami, systemami zapięcia, konstrukcjami skorupy oraz rozwiązaniami w zakresie przechodzenia z trybu podchodzenia do zjazdu. Część modeli jest zaprojektowana pod długie i wymagające wycieczki, a część stworzona do wygodnego pokonywania metrów tras. Trzeba także wspomnieć o typowo zawodniczych propozycjach, które mają za zadanie łączyć w sobie efektywność, szybkość przepinania oraz wyjątkowo niską wagę.

jakie lekkie buty skiturowe
Wybierając lekkie buty trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów (fot. Dynafit).

Materiał skorupy

Zastanawiasz się jakie lekkie buty skiturowe wybrać? Przyjrzyj się materiałom, z jakich została wykonana skorupa. Jednym z nich jest Grilamid ceniony za jego elastyczność. Co więcej, warto wspomnieć o jego wytrzymałości i odporności na uszkodzenia oraz odkształcenia. Przy takich właściwościach jest to jednocześnie tworzywo wyjątkowo lekkie. Przykładem jego wykorzystania może być model Fischer Travers CS. Innym rozwiązaniem może być połączenie Grilamidu z włóknem szklanym. Odpowiada ono za zwiększoną sztywność także w niskich temperaturach. Zastosowano je w Dynafit Speed uzyskując wagę jednego buta na poziomie 950 gramów.

System zapięcia

W butach skiturowych dominują dwa rodzaje zapięcia, są to klasyczne klamry oraz tzw. system BOA. Pierwszy jest intuicyjny i prosty, a drugi zapewnia szybkie dopasowanie. Klamry występują w różnej konfiguracji, przykładowo w modelu Salomon MTN Explore dolna zabezpiecza cholewkę, aby stopa nie przemieszczała się w środku, a górna blokuje piszczel na czas zjazdu. Trzy klamry można znaleźć w Roxa R3W 105 TI I.R. z czego jedna z nich posiada dodatkowo szeroki regulowany pas, pozwalający na zabezpieczenie łydki.

Warto tutaj także wymienić Salomon Shift Pro 100 z czterema klamrami, która umożliwiają precyzyjne dopasowanie butów do kształtu stopy. Ty decydujesz, w którym miejscu spiąć je mocniej, a w którym rozluźnić.  Znane są również hybrydowe systemy łączące szeroką górną klamrę blokującą okolice piszczeli na czas zjazdu w dół stoku oraz BOA®. Bazuje on na specjalnym pokrętle, które napina stalową linkę. Dzięki niej w kilka sekund dostosujesz skorupę w okolicy śródstopia. To technologia, cechująca się niezawodnością i łatwością obsługi, także w grubszych rękawiczkach. Co więcej, dzięki niej szybko zapniesz buta w każdych warunkach.

System przełączania trybów

Buty skiturowe różnią się od zjazdowych nie tylko sztywnością, ale przede wszystkim możliwością przełączania trybów z podchodzenia do zjazdu. W trakcie podejścia w górę stoku w wiązanie wpięty jest tylko przód, a skorupa jest rozluźniona oferując maksymalną ruchomość. Na czas zjazdu konieczne jest zablokowanie buta, aby możliwe było efektywne i płynne wchodzenie w kolejne skręty oraz odpowiednie dociśnięcie narty do podłoża.

Systemy przechodzenia między trybami zazwyczaj bazują na blokowaniu buta poprzez zapięcie wszystkim klamer lub usztywnienie go za pomocą specjalnej dźwigni. Coraz więcej producentów decyduje się na drugi typ, ponieważ jeden ruch umożliwia przygotowanie się do zjazdu. W ten sposób możesz szybko przepiąć się do zjazdu, co jest kluczowe w razie wymagających warunków, kiedy liczy się każda sekunda. Przykładem pierwszego systemu blokującego skorupę za pomocą zapięcia klamer jest Dynafit TLT Speedfit Pro. Natomiast Dalbello Quantum Free Asolo Factory 130 ilustrują technologię z dźwignią zmiany trybów.

lekkie buty skitour
Buty zawodnicze to prawdziwy wagowy minimalizm, który sprawdzi się wśród doświadczonych skiturowców (fot. Dynafit).

Jakie lekkie buty skiturowe?

Poniżej przedstawiamy kilka modeli o wadze jednego buta niższej od 1500 gramów. Wśród nich każda osoba zwracająca uwagę na ten parametr powinna znaleźć coś dla siebie. Przeczytaj to zestawienie i zdecyduj, które buty spełnią Twoje oczekiwania w zakresie skorupy, botka i wykorzystanych rozwiązań.

Fischer Travers CS

W tym modelu zarówno skorupa, jak i kołnierz bazują na tworzywie o nazwie Grilamid. Jest ono jednocześnie elastyczne i odporne na ewentualne uszkodzenia oraz odkształcenia. Jeśli zadajesz sobie pytanie jakie lekkie buty skiturowe wybrać, Fischer Travers CS oferują niecałe 1000 gramów (jeden but). Konstrukcja Active Cuff gwarantuje szeroki zakres ruchu cholewki (ponad 80º), co przekłada się na efektywne podchodzenie w górę stoku. W tym modelu szybko zdobędziesz szczyt oraz przejdziesz z trybu podejścia do zjazdu, dzięki klamrze Slider Buckle.

Można wygodnie obsłużyć ją nawet jedną ręką, nie jest konieczne zapinanie całej skorupy, a jedynie zmiana pozycji klamry. Co więcej, precyzyjnie dopasujesz buta do stopy za sprawą Boa® Closure System. Pokrętło tego rozwiązania umożliwia rozluźnienie lub mocne spięcie buta do zjazdu. Od Ciebie zależy jak doregulujesz skorupę do swoich aktualnych potrzeb. Całość dopełnia sznurowany botek, który możesz dowiązać według własnych preferencji. Podeszwa NO-TORSION Base gwarantuje niezbędną sztywność

Scarpa F1 LT

Jakie lekkie buty skiturowe wybrać? Dobrym pomysłem może być Scarpa F1 LT o wadze 990 gramów (połowa pary), czyli fuzja dwóch modeli. Są to popularny F1 oraz wyjątkowo lekki Alien. Zastosowana tutaj technologia Grid Frame Tech pozwoliła na zredukowaniu wagi skorupy poprzez wyeliminowanie zbędnych elementów. Nowoczesny materiał Carbon Grilamid LFT® uzupełniono o włókna węglowe, co umożliwiło zachowanie niezbędnej podczas jazdy sztywności. Rama 3D Lambda Frame wpływa na obniżenie wagi skorupy oraz wzmocnienie jej wytrzymałości.

Klamra Speed Lock LT to gwarancja szybkiego przejścia z trybu podchodzenia do zjazdu. Już jednym ruchem jesteś w stanie zablokować skorupę i przygotować się do wymagających szusów w terenie. Dodatkowo należy wspomnieć także o wygodne zapięcie, na które składa się Buckle Closure i pokrętło BOA®. Górna klamra posiada wbudowany rzep Velcro® do szybkiej regulacji buta. Natomiast system BOA® to płynne ustawienie siły zapięcia skorupy, dopasowanej do budowy Twojej stopy. Ten model bazuje również na technologii Recco zwiększającej bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych. To reflektor, który przyspieszy odnalezienie ofiary wypadku lawinowego, szczególnie za granicą.

jakie lekkie buty skiturowe
Przy wyborze znaczenie może mieć także system przełączania trybów z podejścia do zjazdu (fot. Dynafit).

Jakie lekkie buty skiturowe – Dalbello Quantum Asolo Factory

Wśród lekkich modeli warto wymienić także Dalbello Quantum Asolo Factory w wadze ok. 950 gramów za połowę pary. Zostały wykonane z połączenia włókna węglowego i poliamidu. Co ważne, skorupę wytworzono w procesie Bonded Shell, w którym dwie połówki były formowane niezależnie, a następnie ze sobą złączone. Z tego powodu możliwe było użycie cieńszego i jeszcze lżejszego materiału przy zachowaniu niezbędnej sztywności. W ten sposób otrzymano lekki i jednocześnie efektywny but spełniający swoje zadanie zarówno w trakcie podejścia jak i zjazdu.

O tym jak sprawdziły się w terenie pisał w swoim teście Mikołaj Lau. Warto wspomnieć także o systemie zapinania buta o nazwie Quick Lacing. Zapewnia on mikroregulację w zakresie siły zapięcia, dzięki czemu możesz dopasować konstrukcję do Twoich stóp oraz własnych potrzeb na etapie zdobywania metrów w górę jak i w dół. Górna część skorupy jest blokowana za pomocą innowacyjnego rozwiązania w postaci wytrzymałej linki Dyneema SK78+ Black Technora. Po odpowiednim ustawieniu siły, wystarczy zablokować ją za pomocą dźwigni. Jednym ruchem jesteś w stanie zmienić tryby od luźniejszego na czas podejścia do zapiętego do wymagającego zjazdu.

Dynafit Speed

Kolejną propozycją może być model Dynafit Speed o wadze ok. 1050 gramów (połowa pary). Grilamid połączona tutaj z włóknem szklanym dla uzyskania jeszcze większej sztywności w każdych warunkach i niezależnie od temperatury. Takie materiały to także gwarancja elastyczności i wymaganej wytrzymałości na odkształcenia i ewentualne uszkodzenia. Projektanci zastosowali w tym modelu dwie klamry posiadające mikro regulację oraz szeroki pas, który łatwo dopasujesz.

Jakie lekkie buty skiturowe? Być może Speed wyposażone w Ultra Lock System 2.0, który pozwala na 60° zakres ruchu skorupy. Dzięki niemu podejście będzie wyjątkowo efektywne. Co więcej, już samo zapięcie górnej klamry umożliwia zablokowanie całej skorupy na czas zjazdu. Taka konstrukcja ułatwia współpracę z rakami, które niekiedy trudniej dopasować do modeli ze specjalnymi dźwigniami do zmiany trybów z podchodzenia na zjazd. Podeszwa Pomoca Climb została zaprojektowana w taki sposób, aby śnieg nie zbierał się na jej bieżniku. Zapewni również niezbędną przyczepność w wymagających warunkach.

Roxa RX Tour

Nieco cięższe, ale nadal odpowiednie dla osób ceniących niską wagę są buty Roxa RX Tour (waga jednego buta to ok. 1190 g). To model, który świetnie spełni swoje zadanie wśród początkujących jak i średniozaawansowanych skitourowców. Skorupa bazuje na tworzywie o nazwie Grilamid® znanym z wysokiej odporności na uszkodzenia i wytrzymałości nawet w mroźnych warunkach. System Quick Carbon Ski-Hike Mode bazuje na dźwigni, dzięki której wygodnie przełączysz buty z trybu podchodzenia do zjazdu.

Dzięki niemu nie tracisz zbędnego czasu, kiedy pogoda nie rozpieszcza. Jeśli choć raz zdarzyło Ci się osiągnąć cel wycieczki i doświadczyć śnieżnej zamieci i nagłego obniżenia temperatury wiesz, że szybka przepinka bywa kluczowa. Buty szybko dopasujesz do kształtu stopy za pomocą dwóch klamer. Cholewka oferuje szeroki zakres ruchu, który docenisz w trakcie wymagającego podejścia.

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.