top

Wiązania skiturowe

Wiązania skiturowe posiadają możliwość pracy w dwóch trybach: zjazdowym i podejściowym. W zależności od tego czy zmierzasz pod górę czy suniesz w dół stoku, zwalniają lub trzymają piętę. Wiązania te pozwalają odkryć narciarstwo pozatrasowe i wysokogórskie z dala od zatłoczonych kurortów.
Filtry (2)
Filtry
Kupuj przez
  1. Mocowanie harszli
    Tak - opcjonalne (do kupienia osobno)
  2. wysokość piętki
    2 wysokości
Zobacz jako Siatka Lista

7 Produkty

  1. -22%
    Wiązania Marker Duke PT 12 - black/red
    Wiązania Marker Duke PT 12 - black/red
    w tym VAT 1 949,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 1 999,99 zł (-2%)
    Rekomendowana cena producenta 2 499,99 zł (-22%)
  2. -31%
    Wiązania skiturowe G3 ION 10 - black
    Wiązania skiturowe G3 ION 10 - black
    w tym VAT 1 779,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 2 149,99 zł (-17%)
    Rekomendowana cena producenta 2 599,99 zł (-31%)
  3. -28%
    Wiązania skiturowe G3 ZED 9 - black
    Wiązania skiturowe G3 ZED 9 - black
    w tym VAT 1 479,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 1 699,99 zł (-12%)
    Rekomendowana cena producenta 2 079,99 zł (-28%)
  4. -30%
    Wiązania skiturowe Diamir Fritschi Xenic 10
    Wiązania skiturowe Diamir Fritschi Xenic 10
    w tym VAT 1 469,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 1 649,99 zł (-10%)
    Rekomendowana cena producenta 2 099,99 zł (-30%)
  5. -31%
    Wiązania skiturowe Diamir Fritschi Xenic 7
    Wiązania skiturowe Diamir Fritschi Xenic 7
    w tym VAT 1 379,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 1 429,99 zł (-3%)
    Rekomendowana cena producenta 1 999,99 zł (-31%)
  6. -28%
    Wiązania skiturowe ATK Candy 5 - black/light blue
    Wiązania skiturowe ATK Candy 5 - black/light blue
    w tym VAT 1 069,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 1 099,99 zł (-2%)
    Rekomendowana cena producenta 1 499,99 zł (-28%)
  7. -26%
    Wiązania skiturowe ATK Candy 5 - black/l.blue
    Wiązania skiturowe ATK Candy 5 - black/l.blue
    w tym VAT 1 099,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 1 129,99 zł (-2%)
    Rekomendowana cena producenta 1 499,99 zł (-26%)
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

7 Produkty

Wyczyść

Wysokiej jakości wiązania skiturowe

Wiązania skiturowe produkowane są obecnie w szerokiej gamie modeli. Czasem różnią się one między sobą dosyć znacząco, czasem jednak trudno dopatrzyć się odmiennych detali. Biorąc pod uwagę mnogość wariantów, jak i producentów (z których każdy stara się zaoferować szeroką kolekcję dla rozmaitych użytkowników) można naprawdę poczuć oszołomienie próbując po raz pierwszy skompletować optymalny zestaw skiturowy. Ale spokojnie, odpowiadając sobie na kilka podstawowych pytań co do planowanego zastosowania i preferencji, w prosty sposób możesz wybrać wymarzone wiązania.

Jakie wiązania skiturowe brać pod uwagę?

Wśród wiązań skiturowych można dziś wyróżnić trzy główne konstrukcje, z czego faktycznie tylko dwie ma sens brać pod uwagę.

Szynowe wiązania skiturowe

To starsze rozwiązanie, którego nie znajdziesz już w ofercie naszego sklepu. But wpinany w klasyczną "szczękę" na przodzie (niemal identyczną jak w wiązaniach zjazdowych) ruchomość uzyskiwał poprzez podnoszenie tylnej części wiązania. Toporne, ciężkie, śmiało możesz uznać że odeszły do lamusa - pomimo tego, że wciąż da się je znaleźć w ofercie nielicznych producentów. Skreśl z listy rozważań.

Pinowe wiązania skiturowe

Określane czasem również jako wiązania kłowe, albo wiązania tech, są zdecydowanie nowszym i stale udoskonalanym rozwiązaniem. Wymyślone w latach 80-tych przez markę Dynafit, która do dziś pozostaje jednym z pionierów we wprowadzaniu nowych rozwiązań i liderem jakości w tej kategorii produktu. Wyeliminowano z nich zupełnie szynę/ łącznik pomiędzy przednim elementem a piętką, traktując je całkowicie osobno. Optymalne trzymanie buta skiturowego na podejściach przejęły stalowe kły (piny) umieszczone w przednim panelu. Wpinanie pięty na czas zjazdu powierzono zaś stalowym U sprężynom, które schowano w piętce w taki sposób, aby dwie końcówki (również okreslane jako piny) wystawały na około 1 centymetr. Takie rozwiązanie wymaga wprawdzie specjalnie dostosowanych butów, ale dzisiaj już nikogo to nie dziwi, a wybór modeli z insertami skiturowymi przy palcach i pięcie jest ogromny. W zamian udało się znacząco zmniejszyć wagę podnoszonego i przesuwanego z każdym krokiem ciężaru (po co podnosić stopą całe wiązanie, skoro można tylko buta?). Znacząco lżejsza konstrukcja przekłada się na opcję szybszego, wygodniejszego i mniej męczącego podchodzenia pod górę.

Obecnie, Dynafit nie posiada już patentu na wyłączność dla swojego pomysły, a pinowe wiązania do nart skiturowych stały się najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym również przez tak renomowane marki jak ATK, Fischer, G3 czy Diamir Fritschi Swiss. W międzyczasie, powstała trzecia wariacja czyli

Wiązania kombinowane pinowo-zjazdowe

Łączą kłowy przód ze zjazdowym tyłem (zaciskającym się na rancie w okolicach pięty buta, a nie w tylnim insercie). To połączenie któremu wróżono świetlaną przyszłość w skiturowym światku, argumentując lepszym wypinaniem pięty w przypadku upadku czy nieprzewidzianych sytuacji. Jednak kilka ostatnich sezonów pokazało, że dominująca pozycja w pełni pinowych wiązań wydaje się niezagrożona, a ich oferta również wzbogaciła się o bardziej rozbudowane modele, kojące obawy o wypinanie poprzez wyposażenie w obrotowe moduły przednie i certyfikowane przez TÜV. Kombinowane wiązania nie rozwijają się więc aż tak dynamicznie, ale wciąż pozostają na placu gry, a ich popularność może jeszcze rosnąć. Pojawiają się głównie w ofercie marek które dotąd w pełni koncentrowały się na rynku nart zjazdowych (z ogromnymi sukcesami!) i poszukują alternatywnych rozwiązań, wyróżniających je na rynku opanowanym przez skiturowych i skialpinistycznych specjalistów z Włoch. Modele proponowane przez markę Marker cenione są szczególnie jako propozycja dla miłośników freeridu na szerszych nartach. Oferują bardzo wygodne połączenie stosunkowo niskiej wagi, bezpieczeństwa i niesamowitego komfortu jazdy.

Wszystkie wiązania skiturowe - niezaleznie od konstrukcji - posiadają możliwość przełączenia w tryb chodzenia z wolną piętą. W modelach pinowych odbywa się to albo poprzez zakrycie tylnich pinów metalową płytką (która zatrzymuje pietę i uniemożliwia wpięcie), albo - najczęściej - poprzez obrócenie piętki wokół własnej osi, tak by piny odsunąć do boku. Większość najpopularniejszych modeli wyposażono w piętki o regulowanej wysokości (z jedną lud dwiema ruchomymi płytkami podsuwanymi pod piętę), dzięki czemu możliwe jest ustawienie dogodnego kąta na stromych podejściach. We w miarę płaskim terenie poruszasz się w podstawowym ustawieniu, a gdy robi się naprawdę stromo, możesz kijkiem podciągnąć płytkę, która niczym obcas podnosi piętę buta (czasem pozycji ustawienia może być nawet 3!).

Waga, waga i jeszcze raz waga!

Jako że skituring to sport napędzany siłą ludzkich mięśni, zewsząd usłyszysz rozważania o wadze skiturowego sprzętu. Wiadomo, im dany element lżejszy, tym łatwiej będzie Ci go nosić na dłuższych dystansach, szczególnie gdy mowa o stromych podejściach i wysiłku liczonym w tysiącach kroków. Tak więc ciśnienie na obniżenie wagi jest w skituringu ogromne, a wiązania nie są tu wyjątkiem. W tym szaleństwie do minimalizmu jest jednak umiar wynikający z potrzeby bezpieczeństwa i stabilnego trzymania buta podczas bardziej dynamicznych ruchów, ale także mechanizmów zwalniających w przypadku upadku. Wiązania skiturowe mają spełniać swoją rolę nie tylko na podejściach, ale także podczas zjazdów. To właśnie różny charakter jazdy na rozmaitych rodzajach śniegu, a także osobiste oczekiwania co do przyjemności którą ma się czerpać z kolejnych skrętów, mają znaczący wpływ na wybór nart skiturowych, a co za tym idzie - także wiązań.

W uproszczeniu, im węższe pod butem narty, tym lżejsze ale i mnie „posłuszne” przy zjazdach. Godząc się na umiarkowaną frajdę ze zjazdów (w zamian ze bonus szybkości na podejściach czy wręcz podbiegach) możesz kompletować absolutnie minimalistyczny sprzęt. Zawodnicze, super odchudzone narty doskonale współgrać będą z wiązaniami skiturowymi z najlżejszej półki. Analogicznie, nastawiając się na jazdę w głębokim puchu na szerokich (i co za tym idzie cięższych!) nartach, musisz dobrać wiązania odpowiednio mocniejsze - takie które zniosą dynamiczne obciążenia, większe siły, zginanie narty, spektakularne dropy itp. Styl jazdy stawia konkretne wymagania i ma znaczący wpływ na to jak skonstruowane i „doposażone” są wiązania skiturowe.

Komu jakie wiązania do nart skiturowych?

Wiązania do nart skiturowych z grupy RACE to minimalizm w czystej postaci. Najlżejsze, pozbawione wszelkich „zbędnych” udogodnień, odchudzone do granic możliwości, tak aby skialpinista - profesjonalista (zawodnik) mógł praktycznie zapomnieć o ich istnieniu. Wybierając wiązania z tej grupy musisz być świadom kompromisów - waga schodząca poniżej 150 g w prosty sposób wynika z odjęcia dodatków które szerszemu gronu skiturowców zwyczajnie ułatwią życie; albo też z doboru materiałów, które posłużą być może nieco krócej. Często budowa takiego wiązania nie pozwala na dodatkowe „doposażenie”, a ścisłe dopasowanie odpowiada jednej, konkretnej parze butów. Ponadto, wiązania te mają zazwyczaj jedno - predefiniowane (i niedopowiedziane, ale zawsze wysokie) ustawienie siły wypięcia, które niekoniecznie musi być optymalne do Twojej wagi (a więc i nie działać najlepiej). Zdecydowanie nie jest to najlepszy wybór na pierwsze w życiu wiązania skiturowe, a propozycja dla doświadczonych użytkowników dla których ogromne znaczeni ma czas przebiegnięcia trasy, a doświadczenie pozwala zrekompensować wszelkie niedostatki tak „gołego” wiązania.

Modele z grupy SPEED czy UPHILL PERFORMANCE to nadal niezwykle lekkie, ale już nie całkowicie ascetyczne wiązania skiturowe. We wciąż super niskiej wadze (200 - 350 g) znajdzie się miejsce na piętkę o regulowanej wysokości, opcjonalny skistoper albo pętlę guide leash, czasem i minimalną regulację długości (może nie o kilka rozmiarów, ale przynajmniej pozwalającej dokonać mikroregulacji dla kolejnej pary butów). Wiązania do nart skiturowych z tej kategorii cechują także bardziej ergonomiczne kształty ruchomych elementów, co pozwala łatwiej i przyjemniej obsługiwać je w grubych rękawicach bądź za pomocą kijka. Siła wypięcia DIN jest albo regulowana, albo przynajmniej znana (kupujesz odpowiedni do wagi wariant). Wiązania te powinny zadowolić zdecydowaną większość użytkowników nastawionych na lekkie przejścia, o sportowym zacięciu.

Modele określane jako TOUR czy ALLROUND nadają się zarówno na amatorskie wycieczki skitourowe na krótszych dystansach, jak i na bardziej ambitne zjazdy w głębszym śniegu. Cechuje je ogromna funkcjonalność w rozmaitych warunkach. Można powiedzieć, że dla co najmniej 50% użytkowników będzie to najlepszy wybór - „złoty środek” pomiędzy niską wagą a stabilnością, uniwersalnością i wygodą użytkowania. W przedziale wagowym 300 - 600 g znajdziesz wiązania skiturowe pasujące na najpopularniejsze narty o szerokości pod butem 75 - 95 mm (większość modeli można tez rozważać i do 100 mm, a wybrane nawet do 120 mm). Te dodatkowe 100 czy 200 g względem wiązań z lżejszych kategorii pozwala na zastosowanie piętki o regulowanych wysokościach, skistoperów, uchwytu do harszli (noży), płytki pozwalającej na regulację długości o 10 czy 20 mm, mechanizmów regulujących siłę wypięcia DIN. Wszystkie te elementy mogą być w standardowym wyposażeniu, albo stanowić opcjonalny dodatek.

W końcu, dla miłośników szerokich nart i szaleńczej jazdy poza utartymi szlakami, zaprojektowano najmocniejsze wiązania z grupy FREERIDE. Obowiązkowo pozwalają na regulację siły wypięcia, w zakresach sięgających 12 czy 14 DIN, wyposażone są w zintegrowane skistopery, a przednie piny często projektowane są tak aby ułatwiać wpinanie (naprowadzać buta na prawidłowe ustawienie). Zazwyczaj wiązania te mocowane są na wyraźnie wyższych płytkach, co umiejscawia buta nieco wyżej nad nartą i usztywnia miejsca wpięcia, chroniąc przed przypadkowym luzowaniem w sytuacji gdy dociskana narta skraca dystans między przodem a piętką. Wszystko to dla lepszego przenoszenia sił podczas szerokich skrętów. To wiązania zaprojektowane z myślą o zjazdach, frajdzie przechodzenia z krawędzi na krawędź - dla tych którzy gotowi są nieść nieco więcej, w zamian za wiekszą przyjemność.

Wiązania skiturowe w sklepie 8a.pl!

W ofercie naszego sklepu znajdziesz wiązania skiturowe w wielu wersjach, przystosowanych do różnych odmian narciarstwa wysokogórskiego / pozatrasowego. Posiadamy zarówno najlżejsze wersje, ograniczone zaledwie do kilku elementów i dedykowane sportowcom poszukującym sprzętu o minimalistycznej wadze, jak i wszechstronne wiązania pinowe przeznaczone do turystyki skiturowej. Wybierz model który stanowił będzie optymalny wybór pomiędzy niską wagą a właściwościami na zjeździe. Zwróć uwagę na możliwość regulacji siły wypięcia w skali DIN, opcję regulacji i dodatkowego wyposażenia. Jeśli zdecydujesz się na skistoper - jego szerokość powinna być nieco większa aniżeli narty pod butem (samo wiązanie nie różni się szerokością więc jeśli widzisz opcje np. 86 i 102 mm to dotyczą one właśnie skistopów); jeśli wolisz lżejszą lonżę guide leash - sprawdź czy jest w komplecie czy też musisz zamówić ją osobno.

Montaż wiązań skiturowych - Gliwice

Posiadamy oryginalne szablony do wszystkich oferowanych u nas wiązań i możemy dokonać profesjonalnego montażu na wybranych nartach. Montażu dokonują nasi skiturowy specjaliści z gliwickiego salonu. Jeśli Śląsk jest Ci po drodze, możesz pojawić się przy ul. Witkiewicza 6 osobiście (podrzucić posiadane już narty) albo też załatwić temat całkowicie wysyłkowo. W razie wątpliwości, pisz i pytaj :)