top

Torby na linę z płachtą

Torby na linę wspinaczkową ułatwiają jej transport pod ścianę, a także znacząco ułatwiają pakowanie. Wygodna płachta na linę chroni przed pyłem i wilgocią, a Tobie pozwala uniknąć uciążliwego klarowania liny.
Filtry (2)
Filtry
Kupuj przez
  1. Kolor
    zielony
  2. Mocowanie nart
    Bez mocowania do nart
Nie znaleźliśmy produktów pasujących do zapytania.
Wyczyść

Sklep wspinaczkowy 8a.pl oferuje przemyslane i świetnie wykonane torby do przechowywania i transportu lin, zaprojektowane przed topowych producentów w którzych DNA jest wspinanie sportowe w skałach.

Płachta na linę wspinaczkową - wynalazek godny Nobla!

Klarowanie liny - czyli pieczołowite zwijanie jej w formeny zwój  - jest czynnością którą każdy wspinacz ma opanowaną, ale "lubi ją" mniej więcej tak samo ja prasowanie czy pielenie ogródka ;-) Płachta na linę to wynalazek który po prostu ułatwia wspinaczkowe życie! Luźne zrzucenie liny na płachtę i zrolowanie całości do torby pozwala oszczędzać czas i nerwy, a skuteczność ochrony przed splątaniem jest nie gorsza niż w sytuacji gdy na zwinięcie liny poświęcimy nie minutę a 10.

Płachta na linę to także wynalazek który chroni linę przed zabrudzeniem, ułatwia przenoszenie liny spod jednej drogi pod drugą, stanowi doskonały punkt startowy dla wspinacza i jego doczyszczonych butów. Z tych powodów wynika również prosta zasada - im większa płachta tym lepsza i wygodniejsza w użyciu.

Płachta na linę ma jeszcze jedną super zaletę - ułatwia proporcjonalne zużywanie obydwu końców liny. Jak? Standardem stało się umieszczanie w narożnikach płachty pętelek (zazwyczaj oznaczonych kolorystycznie) do których można przywiązać końcówkę liny wspinaczkowej. W ten sposób, kontrolujesz który koniec przeszedł przez uprząż ostatni i rotujesz zakończeniami tak, aby zużywały się w podobnym czasie. Co więszej, płachta na linę z pętelką umożliwiającą przywiązanie końcówki, znacząco podnosi bezpieczeństwo osoby wspinającej się! Tak zabezpieczona lina nie ma bowiem szans przejść niezauważona przez przyrząd w sytuacjach gdy droga okaże się dłuższa niż lina. Ma to niebagatelne znaczenie niezależnie od rejonu wspinaczkowego - wypadki z wypuszczeniem końcówki liny (i puszczeniem wspinacza) niestety zdarzają się regularnie i są śmiertelnie niebezpieczne w skutkach. Wiązanie węzła jest mocno rekomendowane, a wiązanie go przy pętli płachty na linę łatwiej wchodzi w nawyk.

Torby na linę i worki transportowe – dla każdego coś odpowiedniego

Płachta na linę sama w sobie wnosi bardzo wiele dobrego. Ale by ułatwić podejście pod ścianę, transport i przechowywanie liny wspinaczkowej, a także by jeszcze lepiej uchronić ją przed czynnikami zewnętrznymi, najczęściej dodaje się do konstrukcji element "pokrowca". W najtańszych modelach będzie to po prostu doszyty poliestrowy "worek" który przykryje linę i płachtę. W bardziej dopracowanych modelach, projektanci mocno pochylili się nad sposobem pakowania, wygodą noszenia, uniwersalnością ułożenia na ciele i oferują naprawdę dopracowane rozwiązania. Przeglądając torby na linę wspinaczkową weź pod uwagę mnogość konstrukcji i ich rolę - wybierz model odpowiedni do Twojego wspinania i planów.

Sama torba czy z plecakiem?

Po pierwsze, torby na linę umożliwiają wygodne dotarcie pod ścianę. Bardzo rzadko wszystko czego potrzebujesz spakujesz tylko w plecak, albo tylko w torbę. Wkładanie liny w plecak będzie utrapieniem i szybko porzucisz taki pomysł. Próba zmieszczenia wszystkiego w torbę na linę często okaże się niemożliwością. Tam gdzie do auta masz kawałeczek - nie ma problemu. Ale kilkugodzinne sesje wspinaczkowe w sektorach wymagających dłuższego podejścia rodzą więcej potrzeb, a hasło "skocz do auta" może oznaczać już nie 5 min spacer, a godzinną przechadzkę. Weź więc pod uwagę czy planujesz podchodzenie pod ścianę/ drogę/ sektor tylko i wyłącznie z torbą, czy też jednak i tak pojawi się konieczność noszenia plecaka. Ekspresy, przyrząd asekuracyjny, buty wspinaczkowe (1 para albo i dwie), uprząż, bluza, przekąski, butelka z wodą, papier toaletowy, książka, przewodnik, zapas magnezji, woreczek, plastry itp. - to całkiem spora objętość. Najczęściej okazuje się, że przyda się zarówno plecak wspinaczkowy, jak i torba z płachtą. Dlaczego to takie istotne? Bo od tego zależy jak wielka ma być torba na linę i w jaki sposób będziesz ją nosić

W ofercie sklepu 8a.pl znajdziesz zarówno minimalistyczne torby na linę noszone na ramieniu, jak i większe torby konkurujące z plecakami. Wiedząc, że na grzbiet trafi plecak wspinaczkowy dobrze miec pomysł na to jak nieść torbę z liną. Niektórzy niosą ją na klatce piersiowej - wtedy dobrze gdyby nie była zbyt obszerna albowiem pole widzenia jest mocno ograniczone. Innym, bardzo praktycznym sposobem jest niesienie torby z liną pod ramieniem - wówczas optymalne okażą się modele z pojedynczą szelką i dające możliwość maksymalnej kompresji pakunku. Dobrym przykładem będzie tu model City Rope Bag włoskiej marki CT. Trzecim roziwązaniem jest niesienie torby zarzuconej na plecak - za szyją. Taka możliwośc daje fenomenalna torba na linę Koala francuskiego producenta Blue Ice. Jej bardzo unikatowy kształt pozwala na niemal dowolne ustawienie względem ciała i okręcanie między plecami, pachą, grzbietem a klatka piersiową.
Jeśli zaś masz pewność, że płachtę swobodnie będzie móc nieść na grzbiecie (bo resztę w plecaku poniesie wspinaczkowy partner) to system nośny na kształt tego znanego z plecaków (podwójne szelki) spełni się wyśmienicie. Duża, obszerna torba do której prócz liny wejdą i ekspresy to także opacje niezła dla dwójkowych zespołów które w miarę równo chcą podzielić bagaż.

Nie można tez wspomnieć o tym, że z czasem może okaże się, że wejdziesz w posiadanie nie jednej, a dwóch płacht/ toreb na linę. Pozwalają one bowiem na wygodne przechowywanie różnych lin w domu - nowszej i starszej, dłuższej i krótszej, cieńszej i tej nieco grubszej. Wówczas możesz zdecydować się na posiadanie dwóch modeli o bardzo różnych charakterystykach.

Jakość wykonania i wygoda zwijania

Torby na linę wiodących producentów wykonywane z mocnych materiałów i zszywane w sposób który wytrzymać ma naprężenia powstałe podczas kompresji. Sprostać muszą przerzucaniu z miejsca na miejsce, kontakt z szorstkim podłożem, wyciąganie (szczerze - czasem i wyszarpywanie) z bagażnika spod stery innego bagażu. Dobrze jeśli ewentualne klamry są metalowe. Wysoka wytrzymałość mechaniczna i odporność na przetarcia sprawiają, że torba z płachtą może być użytkowana podczas licznych wyjazdów na przestrzeni sezonów.

Prócz jakości wykonania torby, skuteczności kompresji, pojemności i wygody noszenia, a także wielkości płachty, jest jeszcze jeden aspekt na który warto zwrócić uwagę - wygoda pakowania liny. Płachta na linę niesamowicie ułatwiają "posprzątanie" po wspinaczkowym dniu. Wystarczy zawinąć ku środkowi naddatek materiały (złożyć jak naleśnik) i w kilku ruchach zrolować całość do torby. W niektórych modelach, kształt całości umożliwia wręcz zsunięcie liny do wnętrza torby. W tym aspekcie dobrze zaprojektowana torby z płachtą na linę wspinaczkową boją na głowę inne rozwiązania testowane przez wspinaczy.