top

Torby na linę z płachtą

Torby na linę wspinaczkową ułatwiają jej transport pod ścianę, a także znacząco ułatwiają pakowanie. Wygodna płachta na linę chroni przed pyłem i wilgocią, a Tobie pozwala uniknąć uciążliwego klarowania liny.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Kolor
    biały
Zobacz jako Siatka Lista

1 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

1 Produkty

na stronę
Wyczyść

Sklep wspinaczkowy 8a.pl oferuje przemyslane i świetnie wykonane torby do przechowywania i transportu lin, zaprojektowane przed topowych producentów w którzych DNA jest wspinanie sportowe w skałach.

Płachta na linę wspinaczkową - wynalazek godny Nobla!

Klarowanie liny - czyli pieczołowite zwijanie jej w formeny zwój  - jest czynnością którą każdy wspinacz ma opanowaną, ale "lubi ją" mniej więcej tak samo ja prasowanie czy pielenie ogródka ;-) Płachta na linę to wynalazek który po prostu ułatwia wspinaczkowe życie! Luźne zrzucenie liny na płachtę i zrolowanie całości do torby pozwala oszczędzać czas i nerwy, a skuteczność ochrony przed splątaniem jest nie gorsza niż w sytuacji gdy na zwinięcie liny poświęcimy nie minutę a 10.

Płachta na linę to także wynalazek który chroni linę przed zabrudzeniem, ułatwia przenoszenie liny spod jednej drogi pod drugą, stanowi doskonały punkt startowy dla wspinacza i jego doczyszczonych butów. Z tych powodów wynika również prosta zasada - im większa płachta tym lepsza i wygodniejsza w użyciu.

Płachta na linę ma jeszcze jedną super zaletę - ułatwia proporcjonalne zużywanie obydwu końców liny. Jak? Standardem stało się umieszczanie w narożnikach płachty pętelek (zazwyczaj oznaczonych kolorystycznie) do których można przywiązać końcówkę liny wspinaczkowej. W ten sposób, kontrolujesz który koniec przeszedł przez uprząż ostatni i rotujesz zakończeniami tak, aby zużywały się w podobnym czasie. Co więszej, płachta na linę z pętelką umożliwiającą przywiązanie końcówki, znacząco podnosi bezpieczeństwo osoby wspinającej się! Tak zabezpieczona lina nie ma bowiem szans przejść niezauważona przez przyrząd w sytuacjach gdy droga okaże się dłuższa niż lina. Ma to niebagatelne znaczenie niezależnie od rejonu wspinaczkowego - wypadki z wypuszczeniem końcówki liny (i puszczeniem wspinacza) niestety zdarzają się regularnie i są śmiertelnie niebezpieczne w skutkach. Wiązanie węzła jest mocno rekomendowane, a wiązanie go przy pętli płachty na linę łatwiej wchodzi w nawyk.

Torby na linę i worki transportowe – dla każdego coś odpowiedniego

Płachta na linę sama w sobie wnosi bardzo wiele dobrego. Ale by ułatwić podejście pod ścianę, transport i przechowywanie liny wspinaczkowej, a także by jeszcze lepiej uchronić ją przed czynnikami zewnętrznymi, najczęściej dodaje się do konstrukcji element "pokrowca". W najtańszych modelach będzie to po prostu doszyty poliestrowy "worek" który przykryje linę i płachtę. W bardziej dopracowanych modelach, projektanci mocno pochylili się nad sposobem pakowania, wygodą noszenia, uniwersalnością ułożenia na ciele i oferują naprawdę dopracowane rozwiązania. Przeglądając torby na linę wspinaczkową weź pod uwagę mnogość konstrukcji i ich rolę - wybierz model odpowiedni do Twojego wspinania i planów.

Sama torba czy z plecakiem?

Po pierwsze, torby na linę umożliwiają wygodne dotarcie pod ścianę. Bardzo rzadko wszystko czego potrzebujesz spakujesz tylko w plecak, albo tylko w torbę. Wkładanie liny w plecak będzie utrapieniem i szybko porzucisz taki pomysł. Próba zmieszczenia wszystkiego w torbę na linę często okaże się niemożliwością. Tam gdzie do auta masz kawałeczek - nie ma problemu. Ale kilkugodzinne sesje wspinaczkowe w sektorach wymagających dłuższego podejścia rodzą więcej potrzeb, a hasło "skocz do auta" może oznaczać już nie 5 min spacer, a godzinną przechadzkę. Weź więc pod uwagę czy planujesz podchodzenie pod ścianę/ drogę/ sektor tylko i wyłącznie z torbą, czy też jednak i tak pojawi się konieczność noszenia plecaka. Ekspresy, przyrząd asekuracyjny, buty wspinaczkowe (1 para albo i dwie), uprząż, bluza, przekąski, butelka z wodą, papier toaletowy, książka, przewodnik, zapas magnezji, woreczek, plastry itp. - to całkiem spora objętość. Najczęściej okazuje się, że przyda się zarówno plecak wspinaczkowy, jak i torba z płachtą. Dlaczego to takie istotne? Bo od tego zależy jak wielka ma być torba na linę i w jaki sposób będziesz ją nosić

W ofercie sklepu 8a.pl znajdziesz zarówno minimalistyczne torby na linę noszone na ramieniu, jak i większe torby konkurujące z plecakami. Wiedząc, że na grzbiet trafi plecak wspinaczkowy dobrze miec pomysł na to jak nieść torbę z liną. Niektórzy niosą ją na klatce piersiowej - wtedy dobrze gdyby nie była zbyt obszerna albowiem pole widzenia jest mocno ograniczone. Innym, bardzo praktycznym sposobem jest niesienie torby z liną pod ramieniem - wówczas optymalne okażą się modele z pojedynczą szelką i dające możliwość maksymalnej kompresji pakunku. Dobrym przykładem będzie tu model City Rope Bag włoskiej marki CT. Trzecim roziwązaniem jest niesienie torby zarzuconej na plecak - za szyją. Taka możliwośc daje fenomenalna torba na linę Koala francuskiego producenta Blue Ice. Jej bardzo unikatowy kształt pozwala na niemal dowolne ustawienie względem ciała i okręcanie między plecami, pachą, grzbietem a klatka piersiową.
Jeśli zaś masz pewność, że płachtę swobodnie będzie móc nieść na grzbiecie (bo resztę w plecaku poniesie wspinaczkowy partner) to system nośny na kształt tego znanego z plecaków (podwójne szelki) spełni się wyśmienicie. Duża, obszerna torba do której prócz liny wejdą i ekspresy to także opacje niezła dla dwójkowych zespołów które w miarę równo chcą podzielić bagaż.

Nie można tez wspomnieć o tym, że z czasem może okaże się, że wejdziesz w posiadanie nie jednej, a dwóch płacht/ toreb na linę. Pozwalają one bowiem na wygodne przechowywanie różnych lin w domu - nowszej i starszej, dłuższej i krótszej, cieńszej i tej nieco grubszej. Wówczas możesz zdecydować się na posiadanie dwóch modeli o bardzo różnych charakterystykach.

Jakość wykonania i wygoda zwijania

Torby na linę wiodących producentów wykonywane z mocnych materiałów i zszywane w sposób który wytrzymać ma naprężenia powstałe podczas kompresji. Sprostać muszą przerzucaniu z miejsca na miejsce, kontakt z szorstkim podłożem, wyciąganie (szczerze - czasem i wyszarpywanie) z bagażnika spod stery innego bagażu. Dobrze jeśli ewentualne klamry są metalowe. Wysoka wytrzymałość mechaniczna i odporność na przetarcia sprawiają, że torba z płachtą może być użytkowana podczas licznych wyjazdów na przestrzeni sezonów.

Prócz jakości wykonania torby, skuteczności kompresji, pojemności i wygody noszenia, a także wielkości płachty, jest jeszcze jeden aspekt na który warto zwrócić uwagę - wygoda pakowania liny. Płachta na linę niesamowicie ułatwiają "posprzątanie" po wspinaczkowym dniu. Wystarczy zawinąć ku środkowi naddatek materiały (złożyć jak naleśnik) i w kilku ruchach zrolować całość do torby. W niektórych modelach, kształt całości umożliwia wręcz zsunięcie liny do wnętrza torby. W tym aspekcie dobrze zaprojektowana torby z płachtą na linę wspinaczkową boją na głowę inne rozwiązania testowane przez wspinaczy.