top

Śpiwory turystyczne

Śpiwory turystyczne to podstawa każdej górskiej wspinaczki, wyprawy trekkingowej, czy wyjazdu na biwak. W zależności od pory roku i spodziewanych warunków należy dobrać odpowiednio wypełniony i skrojony model.

Zróżnicowane śpiwory turystyczne

Śpiwory turystyczne to niezwykle zróżnicowana grupa produktów. Wybierając śpiwór do turystyki trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą wyłonić model idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Gdzie będziemy nocować? Jakie temperatury przewidujemy w czasie noclegu? Jak będziemy go transportować - w plecaku czy w samochodzie? W jakich porach roku i przy jakiej pogodzie będziemy go używać? Będziemy spać głównie pod namiotem czy w schronisku? Z odpowiedziami na wszystkie te pytania wiążą się konkretne parametry śpiworów, które umożliwiają dobór optymalnego modelu. Odpowiedni śpiwór daje bowiem gwarancję udanego wypoczynku po intensywnym dniu na górskim szlaku. Jeśli nie zapewni wystarczającej termiki możemy łatwo zmarznąć. W kolei w zbyt ciasnym śpiworze będzie po prosty niewygodnie. Komfort w czasie snu jest niezwykle istotny dla pełnej regeneracji, dlatego warto zadbać o jak najwygodniejsze miejsce do spania jeszcze przed wyruszeniem na szlak. To właśnie dlatego oferujemy zróżnicowane śpiwory turystyczne, do trekkingu, na kemping, czy na wyprawy wysokogórskie.

Jaki śpiwór wybrać?

Śpiwory to bardzo zróżnicowana grupa produktów, dlatego przed jego zakupem warto dokładnie określić jakiego modelu poszukujemy. Kluczową sprawą będą temperatury w jakich będzie użytkowany. Wszyscy czołowi producenci podają sugerowane temperatury użytkowania. Poza tym musimy zdecydować o rodzaju wypełnienia- naturalne puchowe, czy syntetyczne? Nie bez znaczenia będzie również kształt śpiwora. Prostokątne będą wygodniejsze, ale to śpiwory typu mumia zachowują lepszą termikę i są mniejsze po złożeniu. Śpiwory campingowe Outwell, śpiwory w góry Marmot, turystyczne śpiwory Fjord Nansen oraz wiele modeli innych marek zapewnią szeroki wybór modeli o każdej charakterystyce.

Śpiwór powinien być odpowiednio dobrany do sylwetki

Podobnie jak maty samopompujące i materace, także śpiwory turystyczne występują w w wielu kształtach i rozmiarach. Ich idealne dobranie do sylwetki danej osoby zapewni skuteczniejsze właściwości izolacyjne. Śpiwór będzie można zdecydowanie szybciej ogrzać, a straty ciepła w nocy będą mniejsze. Topowi producenci najczęściej dzielą śpiwory na te produkowane w wersjach uniwersalnych oraz damskich. Te drugie charakteryzują się nieco mniejszą długością oraz optymalnie dopasowanym do damskiej sylwetki kształtem. Poszczególne modele mogą występować w wielu kształtach, które cechują się zróżnicowanymi zaletami. Śpiwór mumia jest najczęściej wybierany podczas wypraw trekkingowych i górskich. Zapewnia optymalne dopasowanie do sylwetki, a tym samym fantastyczną termikę. Możliwość nakrycia głowy i zaciągnięcia kołnierza sprawia, że całość doskonale utrzymuje wysoką temperaturę ciała, a zimne powietrze ma jeszcze mniej możliwości, aby dostać się do środka.

Bardzo duży wybór modeli znajdziemy w grupie śpiworów przeznaczonych głównie na kempingi. Śpiwory turystyczne typu kołdra, najczęściej w formie prostokąta, cieszą się największą popularnością na biwakach, kiedy priorytetem jest maksymalna wygoda. Dostępne są także modele 2-osobowe, które świetnie sprawdzą się podczas dłuższych pobytów na kempingu, kiedy chcemy mieć zapewniony maksymalny komfort snu. Niezwykle popularne podczas wyjazdów rodzinnych są ponadto śpiwory turystyczne dla dzieci, które oferują wysoki komfort snu najmłodszym pociechom.

Syntetyczne i puchowe śpiwory turystyczne – różne rodzaje wypełnienia

Podstawową różnicą, która w znacznym stopniu wpływa na śpiwór, jest zastosowane w nim wypełnienie. To ono odpowiada za zachowanie odpowiednich warunków termicznych. Przytrzymując w pobliży ciała nagrzane przez użytkownika powietrze, stwarzają doskonałą strefę odgradzającą od panującego na zewnątrz chłodu. Skuteczność izolacji zależy zarówno od tego, jakiej ilości wypełnienia użyto, jak również od jego jakości. Im więcej powietrza ocieplina może zmagazynować pomiędzy swoimi włóknami, tym większa skutecznością będzie się charakteryzować w czasie użytkowania w niskich temperaturach. Dodatkowo poszczególne rodzaje wypełnienia mogą się znacznie różnić wagą. W przypadku wyjazdu na kemping samochodem nie ma to aż takiego znaczenia, jednak dla osób wędrujących z plecakiem każdy gram ekwipunku (w tym przypadku cięższy śpiwór) to dodatkowe obciążenie na szlaku. Typ zastosowanej ociepliny ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Wśród markowych śpiworów możemy wyróżnić dwie główne kategorie ocieplin - naturalne (puchowe) oraz syntetyczne.

Śpiwory turystyczne z naturalnego puchu są bardzo lekkie i doskonale izolują od zimna. To właśnie grube modele puchowe są najczęściej wykorzystywane zimą, w czasie ekstremalnych mrozów. Idealnie sprawdzają się w zimowej turystyce, a także podczas wypraw wysokogórskich. Występują także bardzo cienkie śpiwory puchowe na lato, które osiągają niezwykle małe rozmiary po spakowaniu, dzięki czemu śpiwór jest niemal niezauważalny w plecaku podczas wędrówki czy wspinaczki. Aby zmniejszyć podatność śpiworów puchowych na zawilgocenie, w wielu modelach stosowany jest nowoczesny, impregnowany puch hydrofobowy. Śpiwory turystyczne z syntetycznym wypełnieniem są najpopularniejsze ze względu na ich wysoką uniwersalność i trwałość. Wypełnienie syntetyczne świetnie sprawdza się w wilgotnych warunkach, a tego typu śpiwór można znacznie szybciej wysuszyć. To dobry wybór na przejściowe pory roku. Syntetyczne modele znajdują zastosowanie zarówno w czasie wypraw górskich, wypadów turystycznych, jak i rodzinnych wyjazdów pod namioty.

Dodatkowe elementy w jakie może być wyposażony śpiwór turystyczny

Oprócz podstawowych cech, takich jak kształt oraz rodzaj wypełnienia, śpiwory turystyczne mogą być wyposażone w wiele funkcjonalnych dodatków, które wpłyną na wygodę użytkowania oraz odczuwany komfort termiczny. Możliwość optymalnego dopasowania kaptura poprzez system ściągaczy sprawi, że śpiwór będzie jeszcze lepiej utrzymywał ciepło. Taką samą funkcję mają listwy termiczne umieszczane wzdłuż zamka. Dodatkowa podłużna komora z wypełnieniem redukuje ilość zimna dostającego się przez suwak. Małym, choć bardzo praktycznym dodatkiem są pętelki pozwalające rozwiesić śpiwór w celu jego wysuszenia lub wywietrzenia. Warto zwrócić też uwagę na materiały użyte do wykończenia śpiwora. Topowi producenci używają niezwykle cienkich, ale równocześnie bardzo mocnych tkanin, które pozwalają na spakowanie całości do niewielkich rozmiarów. Z kolei wnętrze może być wykończone przyjemnym w dotyku materiałem, które lepiej odprowadza wilgoć. Sen w śpiworze wykonanym z najwyższej jakości materiałów to sama przyjemność.

Jaki śpiwór pod namiot?

Wybór śpiwora do namiotu w zasadzie nie różni się od wyboru każdego innego śpiwora. Kluczową kwestią pozostaje to, w jakich temperaturach będzie używany oraz jakim wypełnieniem został ocieplony. Na lato najczęściej wybierane są śpiwory syntetyczne, a na zimę puchowe. Ważny będzie też kształt śpiwora. Mumia to mniejsza waga i rozmiary po spakowaniu, z kolei śpiwory prostokątne oferują wyższy komfort snu na campingu. Możemy się też zdecydować na śpiwór dwuosobowy. Tu znajdziesz szczegółowe wytyczne, jaki śpiwór wybrać pod namiot.

Jak prać śpiwór?

Większość śpiworów można prać zarówno ręcznie, jak i w pralce. W tym drugim przypadku najczęściej należy korzystać z niskiej temperatury oraz delikatnego programu. W większości modeli zakazane jest również wirowanie. Dostępne są specjalne preparaty do prania śpiworów, które ułatwią doprowadzenie ich do czystości. Bardzo duże znaczenie ma to, czy śpiwór posiada wypełnieni syntetyczne, czy naturalne. Naturalny puch bardzo wolno wysycha, stąd trzeba zwrócić szczególną uwagę na proces suszenia śpiwora, aby nie doszło do zbicia się ociepliny. Wszystkie zawiłości tego procesu ujęliśmy w artykule o praniu śpiwora.

W sklepie 8a.pl znajdziesz śpiwory turystyczne do wielu aktywności outdoorowych

Jako sklep górski i turystyczny 8a.pl staramy się zapewnić maksymalnie kompletną ofertę śpiworów turystycznych. Dzięki temu bez problemu znajdziesz w niej ciepły śpiwór zimowy, wszechstronny model na większą część sezonu, jak i minimalistyczne śpiwory do użytkowania w lecie lub w schronisku. W naszej ofercie posiadamy najlepsze marki, których doświadczenie w produkcji śpiworów turystycznych i górskich przekłada się na najwyższą jakość produktów. Producenci tacy jak Małachowski, Pajak, The North Face, Marmot są doceniani przez profesjonalistów i zaawansowanych miłośników gór. Z kolei marki Deuter, Hannah, Coleman czy Fjord Nansen są najczęściej wybierane do użytkowania turystycznego.