top

Raczki turystyczne

Raczki turystyczne to niezbędny dodatek na oblodzonych ścieżkach i zaśnieżonych szlakach. Raczki na buty spiszą się wszystkim turystom wybierającym się zimą na łagodniejsze szlaki, gdzie nie ma potrzeby używania raków górskich.
Filtry (2)
Filtry
Kupuj przez
  1. Kolor
    czarny
  2. Kolor
    żółty
Zobacz jako Siatka Lista

6 Produkty

  1. -21%
    Raczki turystyczne Grivel Explorer
    Raczki turystyczne Grivel Explorer
    w tym VAT 144,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 129,99 zł (+12%)
    Rekomendowana cena producenta 184,99 zł (-21%)
  2. -20%
    Raczki turystyczne Grivel Explorer Light
    Raczki turystyczne Grivel Explorer Light
    w tym VAT 169,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 144,99 zł (+18%)
    Rekomendowana cena producenta 214,99 zł (-20%)
  3. -53%
    Raczki Climbing Technology Ice Traction Crampons Plus - 35-37
    Raczki Climbing Technology Ice Traction Crampons Plus - 35-37
    w tym VAT 99,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 99,99 zł
    Rekomendowana cena producenta 214,99 zł (-53%)
  4. -53%
    Raczki turystyczne Climbing Technology Ice Traction Plus - 44-47
    Raczki turystyczne Climbing Technology Ice Traction Plus - 44-47
    w tym VAT 99,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 99,99 zł
    Rekomendowana cena producenta 214,99 zł (-53%)
  5. -44%
    Nakładki antypoślizgowe na buty Nortec Street
    Nakładki na buty Nortec Street
    w tym VAT 57,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 62,99 zł (-7%)
    Rekomendowana cena producenta 104,99 zł (-44%)
  6. -38%
    Raczki biegowe Nortec Corsa
    Raczki biegowe Nortec Corsa
    w tym VAT 164,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 174,99 zł (-5%)
    Rekomendowana cena producenta 269,99 zł (-38%)
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

6 Produkty

Wyczyść

Raczki na buty turystyczne produkowane są w kilku wersjach, o różnych systemach zakładania i różnej skuteczności "trzymania" na zimowym podłożu. Warto przyglądnąć się różnym rodzajom przed decyzją o zakupie.

Raczki turystyczne - rodzaje

Można powiedzieć, że raczki na buty dzielą się na trzy najpopularniejsze typy. 1) Pierwszy z nich jest najbardziej klasyczny i mocno czerpie z konstrukcji raków górskich. To raczki montowane paskami pod butem. Stalowe zęby umieszczone są na jednym panelu (mniejszym lub większym, w zależności od ilości zębów) umieszczanym pod podeszwą. Raczki turystyczne tego typu mocuje się w środkowej części podeszwy. Takie stalowe mini raczki, 4- lub 6- zębne, mocowane na buty trekkingowe o dowolnym rozmiarze za pomocą szerokich pasków, optymalnie sprawdzają się w stosunkowo głębokim śniegu. Długie i mocne zęby głęboko wgryzają się w podłoże, dając stabilne wsparcie dla równowagi użytkownika. Tego typu raczki na buty skutecznie zapobiegają poślizgowi na zmrożonym śniegu. Są przy tym pancerne, niezwykle odporne mechanicznie i trwałe, a dodatkowo niedrogie.
2) Drugi, niezwykle popularny typ to raczki naciągane na buty. Bardziej szczegółowo, to zestaw krótszych zębów pod przód buta i piętę, spięty łańcuszkiem i mocowany na cholewce przy użyciu elastycznej, gumowej opaski. Mocno opina ona but i zapewnia optymalne dopasowanie oraz naprężenie. Raczki turystyczne tego typu wyposażone są w nieco krótsze zęby, jednak są one umieszczone na całej powierzchni pod butem. Pozwala to na skuteczne przemieszczanie się w terenie. Dodatkowo, przyczepność poprawiają tu nie tylko same kolce ale również spinające je łańcuszki, które wgryzają się w śnieg niczym łańcuchy na zimowych oponach. Elastyczność tego rozwiązania sprawia także, że śnieg nie zbija się pod podeszwą buta, a jest przy niemal każdym kroku "wypychany". Modele te, ze względu na konieczność odpowiedniego rozłożenia kolców pod całą podeszwą, wymagają doboru do rozmiaru noszonego obuwia (o czym poniżej).
3) Trzeci typ reprezentują nakładki antypoślizgowe w których zęby zastąpiono drobnymi kolcami / szpilkami. Będą to najczęściej modele zaprojektowane stricte na buty miejskie, gdzie raczej nie mówimy o poruszaniu się w głębokim śniegu czy po nachylonym stoku, a raczej chcemy po prostu uniknąć upadku na zimowym chodniku, pokrytym "szklanką" czyli cienką, niemal niewidoczną warstewką gładkiego i piekielnie śliskiego lodu. Tego typu raczki na buty, a raczej kolce czy precyzyjniej nakładki z kolcami na buty, są łatwe w zakładaniu, nie zaburzają naturalnego przetaczania stopy, świetnie sprawdzają się nawet na cienkiej warstwie lodu, nie przebijając się do kamieni czy asfaltu.

Jaki rozmiar raczków wybrać?

Nawet najbardziej elastyczna gumowa opaska nie rozwiąże problemu metalowych kolców i łańcuszków - które rozciągliwe przecież nie są. Dlatego też, raczki na buty z gumowym mocowaniem są produkowane w różnych wielkościach. Nie staraj się na siłę naciągnąć tych małych na za duże buty, bo guma tego nie wytrzyma! W najlepszym wypadku pęknie na końcu wycieczki, a nie na jej początku, ale pamiętaj, że ona też ma swoją wytrzymałość. Analogicznie, nie staraj się zakładać za dużych raczków na małe buty. Cały luz na łańcuszkach nie zniknie - z każdym krokiem będą one luźno latały, dzwoniły i niczym ostroga wystawać będą za piętą. Kilka zakresów rozmiaru naprawdę pozwala optymalnie dobrać raczki do butów. Jeśli Twój rozmiar wypada "na granicy", to weź większe.
Dobra wiadomość: w najmniejszym rozmiarze to też najlepsze raczki dla dzieci. Może przy zakładaniu trzeba będzie jeszcze 8 latkowi lekko pomóc, ale potem już raczki pewnie trzymają się na butach, nie luzują w trakcie chodzenia, a krótkie zęby nie stanowią wielkiego zagrożenia dla nogawek spodni. Często stosowane są różne warianty kolorystyczne gumy raczków, właśnie po to aby rodzinom czy grupie turystów ułatwić szybką identyfikację rozmiaru. Tę drobną niedogodność, jaką jest konieczność dobrania rozmiaru przy zakupie, rekompensuje świetne ułożenie na bucie i poczucie bardzo naturalnego chodu.

Raczki turystyczne do biegania w zimowych warunkach

Najlżejsze modele raczków zaprojektowano specjalnie z myślą o bieganiu w zimowych warunkach. Świetnie sprawdzają się z butami biegowymi, pozwalając zachować maksymalną przyczepność na oblodzonych ścieżkach. Dzięki nim niemal każde buty można przekształcić w obuwie zimowe, które zagwarantuje trakcję zarówno na śniegu, jak i lodzie. Raczki na buty biegowe to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla wytrawnych biegaczy górskich, którzy pokonują górskie szlaki. To również świetny wybór dla wszystkich osób, które chcą kontynuować treningi w pobliskim parku również wtedy, kiedy wszystkie ścieżki będą oblodzone.

Zróżnicowane raczki turystyczne w sklepie 8a.pl

Podstawową zaletą raczków turystycznych jest możliwość montażu niemal na każdym rodzaju obuwia. W przeciwieństwie do raków górskich nie jest konieczne zachowanie zwiększonej sztywności obuwia. To właśnie dlatego raczki turystyczne są chętnie wybierane do spacerów po oblodzonych parkach, wycieczek po zaśnieżonych ścieżkach czy nawet do przemieszczania się w mieście podczas nagłego ataku zimy. Szeroki wybór raczków na buty w sklepie 8a.pl pozwoli każdemu użytkownikowi dobrać model idealnie dopasowany do uprawianej aktywności.
Na szczególna uwagę zasługują modele włoskiej marki Climbing Technology. Zarówno raczki Mini (w wersji 4 i 6 zębnej), jak i raczki turystyczne Ice Tractions, spełniają wymagania dyrektywy unijnej 2016/425 i odpowiednich zapisów normy EN 893:2010 dotyczących ŚOI (środków ochrony indywidualnej) kategorii II. Jako „antypoślizgowe nakładki na buty”, oznakowane są CE, podlegają kontroli procesu produkcji i okresowej weryfikacji zgodności z ww. wymaganiami.
Musisz jednak pamiętać, że nawet najwyższej klasy raczki na buty nie eliminują całkowicie ryzyka poślizgnięcia, a także, że nie zastąpią „pełnoprawnych” raków w trudniejszym, górskim terenie. Raczki turystyczne zaprojektowane zostały do aktywności takich jak hiking w niskich górach, turystyka po miejskich szlakach, zimowe bieganie w lesie itp. Zastosowanie znajdą przy chodzeniu po śniegu i zalodzonych powierzchniach, po zmrożonej trawie czy błocie (albo mieszance wszystkich wymienionych). Poprawiają stabilizację i przyczepność w terenie płaskim lub na lekko nachylonych stokach (mniej niż 20°). Nie spełnią swego zadania na skale czy zmrożonych głazach, a także nie nadają się do wspinaczki. Choć spotkasz się z opinią, że raczki na buty są "idealne w Tatry" to pamiętaj, że może chodzić o spacer popularnym szlakiem do schroniska, ale absolutnie nie o działalność w trudniejszym terenie. Tam będą potrzebne górskie raki na buty - koszykowe, półautomatyczne lub automatyczne.