top

Plecaki z siatką dystansową

Plecaki z siatką dystansową skutecznie poprawiają wentylację pleców i przyspieszają odparowanie potu. Sprawdzają się idealnie w największe upały, podczas pieszych wycieczek w góry. Plecaki turystyczne z siatką wentylacyjną na plecach są najlepszą gwarancją przyjemnego chłodzenia w czasie ciężkiego wysiłku.
Filtry (2)
Filtry
Kupuj przez
  1. Producent
    Lowe Alpine
  2. Pojemność
    45 - 49 l
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

  1. -37%
    Plecak trekkingowy Lowe Alpine AirZone Trek 45:55 - fern
    Plecak trekkingowy Lowe Alpine AirZone Trek 45:55 - fern
    w tym VAT 749,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 829,99 zł (-9%)
    Rekomendowana cena producenta 1 199,99 zł (-37%)
  2. -40%
    Plecak turystyczny Lowe Alpine AirZone Trek 45:55 - black
    Plecak turystyczny Lowe Alpine AirZone Trek 45:55 - black
    w tym VAT 719,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 829,99 zł (-13%)
    Rekomendowana cena producenta 1 199,99 zł (-40%)
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

Wyczyść

Plecaki z siatką dystansową zapewniają chłód i suchość w upalne dni, na ciężkich podejściach i gdy nosisz stosunkowo ciężki ładunek, pocąc się z każdym kolejnym krokiem na szlaku. W 1984 roku niemiecki producent Deuter wynalazł i opatentował pierwszy na świecie siatkowy system nośny. Dzisiaj plecaki z wentylacją pleców to jedna z najbardziej poszukiwanych przez turystów kategorii. Specjalna konstrukcja lekkiego stelaża ogranicza kontakt ciała z niesionym sprzętem, minimalizując punkty styku. Dzięki tak uzyskanej wolnej przestrzeni plecak z wentylacją oferuje przyjemne i stałe owiewanie pleców powietrzem, zanim wszystko co masz na sobie przesiąknie potem i spowoduje zimny kompres. Stworzone głównie na lato, z myślą o pieszych wędrówkach i turystyce górskiej. Plecaki z siatka na plecach najlepszych producentów nie destabilizują sylwetki, a ich wyprofilowana konstrukcja nie utrudnia ani pakowania, ani przenoszenia cięższego bagażu.

Najczęściej zadawane pytania

Plecaki z siatką dystansową - na czym polega ich fenomen?

Każdy kto choć raz poczuł mokrą, przepoconą koszulkę klejącą się do skóry pleców zamarzył o lepszej wentylacji. A jeśli do tego chwilę później zmierzył się na grani z wiatrem, który natychmiast te mokrą odzież zamienił w przejmująco zimny kompres, to wie, że pot równa się poczuciu dyskomfortu, a walka z nim przynosi wymierne korzyści. Stały dopływ powietrza do pleców pozwala sukcesywnie odprowadzać z nich wilgoć. Plecak z siatką oddychającą, w połączeniu z termoaktywną szybkoschnącą koszulką czy bluzą, tworzą duet niemalże doskonały i najskuteczniej wentylujący użytkownika. Podczas gdy wielu producentów plecaków twierdzi, że ich plecaki są wentylowane, to ważnym jest aby rozróżnić faktyczne plecaki z dystansem i napiętą, oddychającą siatką oraz te które mają "tylko" piankowe kanały powietrzne. Różnica w wydajności jest znacząca. Oczywiście także piankowe struktury 3D, powleczone szybkoschnącym materiałem o przestrzennej konstrukcji mogą bardzo dobrze wentylować plecy, jednak plecaki z napiętą siatką dystansową, te które mają duże szczeliny powietrzne między siatką a lekkim stelażem/ ramą, są najskuteczniejsze w poprawie przepływu powietrza.

Czy plecak z siatką wentylacyjną jest wygodny?

Pewnie nie każdy, ale te od renomowanych producentów zdecydowanie tak! Jeszcze 10, 15 lat temu plecaki z dystansem miały często przesadnie wygięte stelaże i naprężenia powodowane tym wygięciem mogły powodować ucisk w okolicach miednicy. Ponadto, tak wybitnie wygięte w łuk systemy nośne skutecznie uprzykrzały samo pakowanie albowiem mocno ingerował w przestrzeń ładunkową komory głównej. Dzisiaj, najnowsze plecaki marek takich jak Deuter, Osprey czy Thule to optymalnie dopracowane konstrukcje o wygięciu które nie ma negatywnego wpływu ani na wygodę noszenia, ani pakowania. Plecak z siatką dystansową opiera się na elastycznej ramie ze stali sprężynowej. Jest ona niezwykle wytrzymała, zapewnia stabilne napięcie przewiewnej siateczki i tworzy przestrzeń wentylacyjną między plecakiem a plecami użytkownika, która efektywnie wspomaga i przyspiesza rozprowadzanie wilgotnego, ciepłego powietrza. 
Pamiętaj jednak, że każde odsunięcie plecaka od użytkownika wpływa na poczucie równowagi. Ma to kluczowe znaczenie na mocno eksponowanej grani, w trudnych technicznie miejscach czy też podczas trekkingu z bardzo dużym ładunkiem, czyli wszędzie tam, gdzie prawidłowy balans ciałem wpływa na bezpieczeństwo. Tak więc jeśli chodzi o plecaki z wentylacją opartą na dystansie i siatce, to są one najbardziej popularne w przypadku małych i średnich modeli, przeznaczonych w łatwiejszy teren. Na próżno szukać ich w modelach wspinaczkowych, narciarskich (tu dochodzi jeszcze niepożądane wychłodzenie i gromadzenie śniegu) czy w największych - wyprawowych. Plecak z siatką dystansową 20l czy 30l to najpopularniejszy wybór na lato i weekendowe wycieczki. Oczywiście najlepsi producenci (jak wspomniany już Deuter, The North Face czy Gregory) rozwiązali techniczne trudności i dzisiaj znajdziesz też w ofercie naszego sklepu plecaki z siatką wentylacyjną 40l, 50l a nawet 60l.

Czy plecaki z siatką dystansową są skuteczne?

Tak! Marka Deuter, która jako pierwsza wynalazła plecak z siatką dystansową podaje, że mówimy o nawet o 25% mniej potu dzięki maksymalnej wentylacji osiągniętej przez ich systemy z siatką wentylacyjną Aircomfort. Dane te są przetestowane i potwierdzone przez renomowany Instytut Badawczy Hohenstein. Przynosi to podwójną korzyść - po pierwsze, mając cuchą odzież czujesz wyższy komfort, po drugie - mniej się odwadniasz! O potrzebie nawadniania organizmu musi pamiętać każdy, nie tylko latem, ale to własnie w najbardziej upalne dni noszenie tak duzych ilości wody bywa problematyczne. Pamiętaj, że niemal każdy plecak turystyczny z siatką dystansującą kompatybilny jest z systemem H2O który wygodnie umieścisz we wnętrzu plecaka (systemy H2O, tak zwane bukłaki na wodę, kupisz tutaj >>). W zależności od wielkości plecaka wybrać możesz od 1,5 do nawet 3 litrów, ale jeśli po drodze nie będzie możliwości uzupełnienia płynów, to 3l może okazać się wciąż niewielką ilością. W takim scenariuszu ograniczenie pocenia (i potrzeby picia!) o solidnych kilka % jest tylko zaletą.