top

Plecaki wspinaczkowe

Plecaki wspinaczkowe pozwalają na wygodny i pewny transport sprzętu wspinaczkowego pod drogę. Wybierz plecak na linę albo dodatkowy plecak w skały, który zapakujesz ekspresy, buty i magnezję.
Filtry (2)
Filtry
Kupuj przez
  1. Kolor
    szary
  2. Kolekcja producenta
    SNAP Bags
Nie znaleźliśmy produktów pasujących do zapytania.
Wyczyść

Plecaki wspinaczkowe to modele dedykowane stałym bywalcom ścianek oraz rozmaitych rejonów skalnych gdzie na sportowych drogach wspinają się z dołem. Znajdziesz u nas zarówno typowe plecaki na linę (mocno zbliżone do toreb z płachtą, ale jednak nieco większe i pojemniejsze, dla wygodniejszego noszenia na plecach i lepszej organizacji sprzętu) oraz takie, w które spakujesz cały pozostały szpej, a linę przeniesiesz osobno. Zestaw plecak wspinaczkowy + osobno spakowana lina w płachcie to równie popularne rozwiązanie, dające swobodę przemieszczania się pod dużymi sektorami, spod jednej drogi pod drugą
Plecaki do wspinaczki wyróżniają się mocnymi materiałami i pancernymi szwami, dzięki czemu bez problemu można w nich przenosić większe ciężary. Produkowane przez najbardziej renomowane marki plecaki na linę świetnie sprawdzą się podczas intensywnego użytkowania, świetnie chroniąc ją przed pyłem i przypadkowym uszkodzeniem.

Plecak wspinaczkowy - różne rodzaje

Wśród modeli dla wspinaczy możemy wyróżnić trzy podstawowe typy plecaków. Pierwszy z nich, na pierwszy rzut oka proste, plecaki na linę. Dlaczego proste? Albowiem ich podstawową rolą jest zmieścić płachę i linę (a czasem jeszcze przewodnik i buty), wytrzymać ciężar ładunku, a także maksymalne zaciąganie troków, wyszarpywanie z bagażnika, rzucanie pod skałami, deptanie i tym podobne traktowanie. Przy tym wszystkim ochronić wrażliwą zawartość przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Plecak wspinaczkowy z płachtą na linę skoncentrowany jest więc na pancerności konstrukcji, a nie detalach jak wymyślne kieszonki (choć jakieś się znajdą), złożone systemy nośne (są raczej szczątkowe) czy dodatkowe troczki, haczyki i pętelki. Plecak na linę często trafia na pylące się podłoże, dlatego też jego kształt niejako wymusza określoną pozycję, bardzo stabilną, gdzie "mało atrakcyjny" front plecaka wspinaczkowego staje sie po prostu odpornym na zabrudzenie dnem płachty i miejsca startowego. 
Drugi typ to plecaki wspinaczkowe na ściankę czy w skały, skoncentrowane na pomieszczeniu wszystkiego poza liną. Spakujesz to ekspresy, uprząż, ze 2 pary butów, woreczek na magnezję i puszkę z jej zapasem, przewodnik, banany, książkę do poczytania w momentach restowych, bluzę i wszystko inne co w ciągu dnia może Ci się przydać. Są to więc mniejsze lub większe modele o rozmaitym designie, czasem po prostu ciekawe, a nadające się de facto do różnych innych aktywności.
W końcu, trzeci rodzaj to plecaki wspinaczkowe wielkościanowe przygotowane do wzięcia na wielowyciągowe drogi i transportu kilogramów szpeju. Plecaki wspinaczkowe do holowania w ścianie swym designem przypominają wory transportowe, ale mają wygodne systemy nośne które ułatwiają doniesienie ich pod nowo eksplorowaną ścianę w odległych rejonach. Posiadają charakterystyczne uchwyty do holowania za które transportowane są na linach przez całą drogę.

Plecaki wspinaczkowe na ściankę

To modele idealnie sprawdzające się na co dzień, ale i podczas letnich wyjazdów w skały. Są stosunkowo nieduże, ale świetnie pomieszczą cały niezbędny na sportowej / treningowej drodze szpej. Wewnątrz najczęściej znajduje się miejsce na woreczek z magnezją, buty, czasem dedykowane szpejarki na ekspresy wspinaczkowe, a także osobna przegroda na dokumenty, klucze czy przewodnik wspinaczkowy. Dzięki optymalnej organizacji szybko znajdziemy najpotrzebniejsze rzeczy.
Często (choć nie zawsze) wraz z plecakiem wspinaczkowym załączona jest również płachta, która chroni linę przed zabrudzeniem podczas asekuracji. Możemy również na niej stanąć przed rozpoczęciem drogi, aby nie zabrudzić butów wspinaczkowych. Plecaki dla wspinaczy tego typu są wykorzystywane zarówno w czasie letnich wyjazdów, żeby dotrzeć pod ścianę, jak również w czasie codziennych treningów. To idealny sposób na zabranie ze sobą stroju, butów oraz uprzęży na panel, po ciężkim dniu pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wybrać plecak wspinaczkowy?

Plecak wspinaczkowy powinien być ściśle dopasowany do naszej aktywności. Jeśli zabieramy ze sobą tylko uprząż i buty na trening na panelu, świetnie sprawdzą się najmniejsze modele. Podczas letnich wyjazdów w skały dobrze spisują się plecaki wspinaczkowe w których można wygodnie rozmieścić niezbędny szpej -ekspresy, friendy, karabinki, linę i pozostałe wyposażenie. Najczęściej modele te gwarantują łatwy dostęp do sprzętu oraz są wyposażone w płachty, które chronią sprzęt prze zabrudzeniem. Największe plecaki wspinaczkowe to optymalny wybór do transportu szpeju na długie drogi wielowyciągowe.

Plecak wspinaczkowy czy torba na linę?

Plecaki wspinaczkowe na linę i szpej doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie czeka nas dłuższe podejście pod ścianę. Dzięki całemu bagażowi na plecach ręce są wolne i możemy z łatwością pokonywać trudny teren. Mały plecak wspinaczkowy np. Deuter może być także optymalnym wyborem podczas codziennych dojazdów na panel, ponieważ pomieści nie tylko linę, ale także buty do wspinaczki. Torba na linę to z kolei dobra opcja jeśli pod ścianę mamy blisko. Większość modeli jest wyposażona w praktyczne płachty, które pozwolą błyskawicznie przygotować wszystko do wspinaczki.

Czy plecak wspinaczkowy sprawdzi się w górach?

Plecaki wspinaczkowe świetnie sprawdzają się we wspinaczce skałkowej. Pomogą w transporcie szpeju pod ścianę, ochronią go przed zabrudzeniem i pozwolą na łatwy dostęp do sprzętu. Plecak wspinaczkowy świetnie sprawdzi się również podczas sesji boulderowych, mieszcząc wszystkie niezbędne drobiazgi. Jeśli jednak planujemy wspinaczkę wysokogórską powinniśmy poszukać plecaków alpinistycznych. Różnią się one konstrukcją, systemem nośnym oraz wyposażeniem. Są one znacznie lepiej przystosowane do wymagających, górskich dróg. Tu umieściliśmy więcej porad, jak wybrać taki plecak wspinaczkowy w góry.