top

Plecaki turystyczne 40-50 litrów

Plecaki turystyczne i trekkingowe 40 i 50 litrów to damskie i męskie modele idealne na weekendowe i kilkudniowe wycieczki górskimi szlakami. Super pojemne, zmieszczą wszystko, co potrzebne Ci w czasie wędrówki i noclegu (w schronisku, namiocie czy pod gołym niebem). Plecak trekkingowe i turystyczne 40l i 50l to niemal odpowiedniki szwajcarskiego scyzoryka, sprawdzą się bowiem praktycznie zawsze!

Plecaki turystyczne 40-50 litrów na weekendowe wypady i nie tylko

Plecaki turystyczne 40-50 litrów to już modele o średniej wielkości. Doskonale spisują podczas wyjazdów z jednym lub dwoma noclegami w terenie, lub w schronisku. Dodatkowa przestrzeń pomieści wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak śpiwór, mata samopompująca, kuchenka turystyczna czy dodatkowe ubrania. Plecak 40l będzie również chętnie wybierany przez wszystkie osoby, które wybierają się na jednodniową wycieczkę, jednak niosą ubrania czy wodę dla pozostałych członków rodziny. Możliwość łatwego spakowania niezbędnych sprzętów będzie nieoceniona podczas rodzinnych wypadów. Plecaki 50l oferują jeszcze więcej miejsca i spokojnie możemy się z nimi pokusić o kilkudniowe wypady na szlak. Jeśli posiadamy kompaktowy ekwipunek i potrafimy pakować tylko niezbędne rzeczy, to plecak trekkingowy 50l wystarczy nam nawet na tygodniową wędrówkę.

Plecak turystyczny 40l na wycieczki z noclegiem

Plecaki 40l doskonale sprawdzają się w czasie dwudniowych wycieczek. To optymalny wybór, jeśli w górach czy na innych szlakach pojawiamy się tylko w weekendy. Wśród dostępnych modeli topowych marek można zauważyć dwa trendy. Pierwszy z nich polega na maksymalnym ograniczeniu wagi. Plecak turystyczny 40l z tej grupy jest wykonywany z bardzo lekkich i cienkich materiałów. Również system nośny jest możliwie minimalistyczny, jednak przy zachowaniu odpowiedniej wygody. Skutkuje to znacznym obniżeniem wagi całości. To świetny wybór do szybkiego przemierzania szlaków z minimalnym ekwipunkiem. Drugi trend to plecak 40l wiernie przypominający większe plecaki trekkingowe (plecaki turystyczne 40-50l to średniej wielkości modele!). To nieco bardziej rozbudowane konstrukcje, produkowane z mocnych i grubych materiałów. Mnóstwo kieszonek i troków pozwala optymalnie zorganizować bagaż. Niezależnie od tego, które rozwiązanie bardziej przypadnie Ci do gustu, plecak 40l jest bardzo praktycznym wyborem.

Plecak turystyczny 50l na trekking

Plecaki 50l to już często modele trekkingowe, przygotowane na dalsze wędrówki. Są więc wyposażone we wszystkie możliwe dodatki i udogodnienia niezbędne w czasie dźwigania nieco większego bagażu. Podstawą wyróżniającą dobry plecak turystyczny 50l jest system nośny. Znaczna część obciążenia powinna opierać się na biodrach, stąd też istotny jest rozbudowany pas biodrowy oraz możliwość regulacji długości szelek. Grube pianki nie tylko odciągają wilgoć, ale również zapobiegają otarciom. Plecaki 50l często są już wyposażane w dzieloną komorę główną, dzięki czemu można łatwiej zorganizować bagaż. Pomagają w tym również liczne kieszonki, umieszczone zarówno w klapie plecaka, jak i na zewnątrz. Szybki dostęp do ekwipunku przekłada się na wygodę użytkowania plecaka na szlaku. Plecak trekkingowy 50l jest chętnie wybierany na dłuższe wycieczki przez panie, ponieważ oferuje optymalny kompromis pomiędzy pakownością a wagą całości.

Jaki plecak 40l czy 50l wybrać?

Różnica 10 litrów w pojemności to całkiem sporo przestrzeni. Warto się jednak zastanowić, czy jest nam ona niezbędna. Świetnie sprawdza się tutaj stara zasada każdego miłośnika trekkingu, że im większy plecak posiadasz, tym więcej niepotrzebnych rzeczy zabierzesz ze sobą na wyprawę. Jeśli gustujemy raczej w wycieczkach, które nie trwają dłużej niż 2-3 dni, to plecak turystyczny 40l powinien nam w zupełności wystarczyć. Poza tym większe elementy ekwipunku można zawsze przytroczyć na zewnątrz. Jeśli rzeczywiście taki model jest dla nas za mały, dobrym rozwiązaniem są plecaki 45 l, w których dodatkową pojemność uzyskuje się poprzez rozwinięcie komina. Taka konstrukcja doskonale sprawdza się wtedy, kiedy jednego plecak chcemy używać zarówno na jednodniowych wycieczkach, jak i weekendowych wyjściach. Plecak można wtedy idealnie dopasować do mniejszej ilości bagażu lub też poszerzyć.

Jeśli skłaniamy się do dłuższych wycieczek i potrzebujemy znacznie więcej miejsca, wtedy warto wybierać plecaki turystyczne 50l, które nie będą tak ograniczały naszego bagażu. Wbrew pozorom różnica, jaka dzieli plecak 40l od modelu 50l jest bardzo duża i może stanowić, być albo nie być podczas pakowania się na dłuższy niż weekend wyjazd. W ofercie sklepu internetowego 8a.pl znajdziesz plecaki turystyczne 40-50 litrów najbardziej renomowanych marek na rynku. Konstrukcje od Deuter, Fjallraven, Gregory, Osprey czy The North Face okażą się nie tylko praktyczne, ale również wytrzymałe. Nowo nabyty plecak posłuży wam więc przez wiele turystycznych sezonów.