top

Plecaki trekkingowe

Plecaki trekkingowe doskonale sprawdzają się podczas wielodniowych wypraw po górach, ze sporą ilością sprzętu na plecach. Cechuje je duża pojemność, wygodne systemy nośne i wytrzymałe materiały. Wybierz lekki plecak do trekkingu od Beskidów, przez Alpy, po Himalaje!
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Producent
    Lowe Alpine
Zobacz jako Siatka Lista

4 Produkty

  1. -39%
    Plecak trekkingowy damski Lowe Alpine Sirac Plus ND40 - sagano green
    Plecak trekkingowy damski Lowe Alpine Sirac Plus ND40 - sagano green
    w tym VAT 609,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 689,99 zł (-11%)
    Rekomendowana cena producenta 999,99 zł (-39%)
  2. -31%
    Plecak damski Lowe Alpine Sirac ND40 - sagano green
    Plecak damski Lowe Alpine Sirac ND40 - sagano green
    w tym VAT 549,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 559,99 zł (-1%)
    Rekomendowana cena producenta 799,99 zł (-31%)
  3. -40%
    Plecak trekkingowy Lowe Alpine AirZone Trek 45:55 - fern
    Plecak trekkingowy Lowe Alpine AirZone Trek 45:55 - fern
    w tym VAT 719,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 749,99 zł (-4%)
    Rekomendowana cena producenta 1 199,99 zł (-40%)
  4. -48%
    Plecak trekkingowy Lowe Alpine Manaslu ND 50:65 damski - raspberry
    Plecak trekkingowy Lowe Alpine Manaslu ND 50:65 damski - raspberry
    w tym VAT 689,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 1 029,99 zł (-33%)
    Rekomendowana cena producenta 1 349,99 zł (-48%)
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

4 Produkty

Wyczyść

Plecaki trekkingowe to modele przeznaczone w góry, na długie, kilku- i wielodniowe wyjścia, gdzie cały sprzęt pomieścić musi się na plecach. W zależności od rodzaju wyprawy, czasu jej trwania i spodziewanych warunków, także w tej kategorii można wyodrębnić plecaki nieco większe i te najbardziej pokaźnych rozmiarów, wyposażone w szereg rozmaitych udogodnień. Na co zwrócić uwagę?

Lekkie plecaki trekkingowe do backpackingu

To modele cieszące się największą popularnością. Spiszą się zarówno na beskidzkich, jak i popularnych himalajskich szlakach, gdzie przyjdzie Ci maszerować z kijami przez pięć, dziesięć czy dwadzieścia dni. Te najpopularniejsze i najchętniej wybierane plecaki trekkingowe wyposażane są w wyraźnie dzielony "worek" (jeśli tak prozaicznie możemy nazwać tę pakowną część plecaka). Dodatkowo, taki lekki plecak trekkingowy wyposażony jest w rozmaite, mniejsze kieszonki, nie zawsze na pierwszy rzut oka widoczne. Pozwalają one praktycznie rozłożyć bagaż i skutecznie zabezpieczyć drobniejsze elementy. Komora główna ma zazwyczaj wyraźne dwie części, dzięki czemu możemy oddzielić śpiwór i inne objętościowe elementy od reszty ekwipunku. Taki podział na plecak dwukomorowy to absolutna podstawa! Nie tylko pozwala dostać się do bagaży "od dołu" (bez potrzeby wyciągania 70% zawartości), oddzielić czyste od brudnego albo suche od wilgotnego, ale przede wszystkim umożliwia prawidłowe rozłożenie ciężaru na plecach. Kluczowa zasada kiedy pakujemy plecak trekkingowy mówi, że przedmioty najcięższe powinny trafić do górnej komory, powyżej pasa biodrowego i miednicy.
Plecaki backpackingowe są niezwykle komfortowe na szlaku. Przydatne okażą się elastyczne boczne kieszenie, które pomieszczą butelki z napojem czy drobne przekąski. Frontowe kieszenie świetnie sprawdzają się na dodatkowe warstwy ubioru po które możesz chcieć szybko sięgnąć na szlaku (takie jak kurtka przeciwdeszczowa czy lekka bluza na chłodniejsze fragmenty). Wszystkie elementy, które muszą być pod ręką, dzięki kieszeniom i schowkom, będą dostępne w mgnieniu oka. Dodatkowe troki w jakie wyposaża się lekkie plecaki trekkingowe pozwolą przymocować namiot, karimatę czy inne wielkogabarytowe elementy ekwipunku. Sama klapa to również pole do popisu dla projektantów - może zawierać więcej niż 1 kieszonkę, albo sama zamienić się w coś w rodzaju "saszetki biodrowej".
Klasyczny plecak trekkingowy charakteryzuje się również bardzo wygodnym systemem nośnym. Zastosowanie grubych pianek i szerokich pasów biodrowych pozwala optymalnie rozłożyć obciążenie. Jest to szczególnie istotne w modelach o największych pojemnościach. Plecak trekkingowy 50l czy 60l zmieści bagaż w ilościach, które może Ci być ciężko podnieść z ziemi (nie pakuj niczego na zasadzie "bo jeszcze jest miejsce"); a wypełniony po brzegi plecak wyprawowy 70l czy 80l to już prawdziwie wyzwanie dla najwyższych i najsilniejszych. Nawet jednak bardzo rozważnie podchodząc do pakowania, i wybierając najlżejszy sprzęt na jaki możesz sobie pozwolić, ekwipunek niezbędny do wielotygodniowej wędrówki będzie swoje ważył. Dzięki świetnie zaprojektowanym systemom nośnym pokonywanie z takim obciążeniem całodniowej trasy jest znacznie łatwiejsze, a ryzyko kontuzji mniejsze.

Plecaki wyprawowe

Drugą grupę modeli do górskiego trekkingu stanowią te największe, które określić można jako plecaki wyprawowe. Trudno wyobrazić sobie długotrwałą wędrówkę, dzień po dniu, z gigantycznym plecakiem wypchanym do granic możliwości. A jednak, w najmniej zaludnionych częściach świata - nie ma innego wyjścia. Gdy celem jest obóz u podnóża góry, a środkiem na jej zdobycie przyniesienie wszystkiego do bazy na własnych plecach, plecak 55 czy 65l będzie zwyczajnie za mały. Plecaki wyprawowe to "monstra" o pojemności powyżej 70 litrów - często z opcją dodatkowej przestrzeni ładunkowej w kominie i opcją troczenia sprzętu na zewnątrz. W naszej ofercie znajdziecie również plecaki podróżne, które świetnie sprawdzą się w każdych warunkach!

Najlepsze plecaki trekkingowe w sklepie 8a.pl

Znajdziesz u nas najlepsze plecaki trekkingowe, w najszerszej gamie na rynku. Topowi producenci to gwarancja najwyższej jakość wykonania i zrozumienia potrzeb użytkownika zorientowanego na ambitne, długodystansowe, górskie trekkingi. Niezależnie od tego, czy poszukujesz niezawodnego plecaka na weekendowy wyjazd, czy modelu o maksymalnej pojemności na kilkutygodniową wyprawę, lekki plecak trekkingowy damski czy męski z oferty naszego sklepu będzie najlepszym wyborem, w najrozsądniejszej cenie!

Najczęściej zadawane pytania

Jak idealnie dopasować plecak trekkingowy?

Załaduj plecak, najlepiej realistycznie - sprzętem i odzieżą, co najmniej 5 kg bagażu. O tym, czy plecak trekkingowy jest we właściwej pozycji, czy też wymaga dodatkowej regulacji możesz zadecydować wyłącznie wtedy gdy jest obciążony, tak więc spakowanie czegoś do komory głównej jest na tym etapie naprawdę istotne. Poluzuj pasy ramiennne. Załóż plecak z poluzowanymi szelkami i umieść pas biodrowy centralnie na kościach biodrowych (plecak trekkingowy powinien spoczywać na talerzach miednicy). Zapnij pas biodrowy i zaciągnij go. Teraz zaciśnij pasy ramienne, ale nie na tyle, aby ograniczały ruch ramion. Zwróć uwagę na punkt styku pasów ramiennych i to czy oddalają się od ramion mniej więcej w połowie wysokości siódmego kręgu szyjnego (C7). Jeśli wyraźnie idą ku górze i wychodzą ponad charakterystyczny „guzek” kręgu C7, zmniejsz rozmiar systemu nośnego o jedną lub dwie pozycje. Jeśli zaś wyraźnie zawijają się ku dołowi (obciążają ramiona), przesuń punkt zawieszenia szelek wyżej. Następnie załóż ponownie plecak i powtórz powyższe kroki. Kiedy pasy ramienne znajdą się na odpowiedniej wysokości, zaciągnij paski dociągające umieszczone na szelkach. Przybliżają one plecak trekkingowy do ciała i odciążają pasy ramienne.

Co oznacza rozmiar plecaka trekkingowego?

Niektóre plecaki trekkingowe produkowane są w 2 czy nawet 3 rozmiarach. Oznaczenie S, M czy np. L/XL odnosi się do bezpośrednio do długości systemu nośnego który ma idealnie pasować na niższe i wyższe osoby. Sprawdź dla jakiej długości tułowia, wyrażanej w centymetrach, jest dany rozmiar plecaka (informację taką znajdziesz w specyfikacji) aby mieć pewność, że będzie Ci pasował. Aby określić najwygodniejszy rozmiar, zmierz długość tułowia od wystającego kręgu szyjnego C7, do linii bioder, wyznaczanej przez wyczuwalne talerze miednicy.

Czy można określić rozmiar systemu nośnego na podstawie wzrostu?

I tak i nie. Jest to metoda na skróty która w wielu przypadkach się sprawdzi, szczególnie gdy plecak turystyczny czy trekkingowy produkowany jest w 2 rozmiarach, albo daje 2 skrajnie różne sposoby ustawienia systemu nośnego. Dla części osób jednak zwyczajnie nie zadziała. Dlaczego? Ponieważ niskie osoby mogą mieć krótki lub długi tułów, tak samo jak wysokie mogą mieć go dłuższy lub krótszy. Oczywiście generalizując, niskie osoby mają zwykle krótsze plecy niż osoby wysokie. Tak więc precyzyjnej regulacji systemu nośnego dokonasz mierząc plecak trekkingowy w domu, dobrze obciążony (wyładowany), ale nad decyzją czy wziąć większy czy mniejszy rozmiar nie musisz specjalnie długo się zastanawiać... Chyba, że masz ok. 170 cm - wówczas jesteś idealnie na granicy i lepiej poświęcić chwilę na pomiar tułowia.
Pamiętaj, że po regulacji systemu na optymalną długość, plecak trekkingowy nie musi być ponownie ustawiany, ale jeśli na szlaku okaże się, że niższe czy wyższe ułożenie zawieszenia szelek będzie lepsze - regulacji dokonasz w kilka chwil.